Log In
San Ardo Road Race • Aug 19 2017
Clear, 76 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Marshall Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 David Steinhafel Big Orange Cycling
3 Max Motschwiller Union CC / Olympic Club
4 Kevin Lewis
5 Brendon Bolin Simple Green
6 Morgan Cole SunPower Racing
7 Matthew Accarrino
8 Leo Fissel Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Ben Marshall
9 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Jason Francia Team Simple Green/Cannondale/Bike R
11 Douglas Schaller A Bloc Racing
12 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
13 Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Robert Shaw Ritte Racing / Cleaver Donuts
15 Shane Mcguire??? SunPower Racing
16 Jason Anderson Cycle Sport Specialized p/b Muscle
17 Madden Titus SunPower Racing
18 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Jimmy Winne Woodcreek High School Cycling Team
20 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Unknown Rider
22 Chris Sontag Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Julien Schaller SunPower Racing
DNF Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Aaron Gouw Davis Bike Club Race Team
DNF Thomas Dillon Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Matt Carvell SunPower Racing
DNF Christopher Pimentel Fulton Racing
DNF Dennis Kwon
DQ Alexander Rosero
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hepworth SunPower Racing
2 Vasileios Raptakis SunPower Racing Teammate Win: Matthew Hepworth
3 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Jr.Cycling
4 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Race Team
5 Spencer Sterling TWR
6 Paul Chomsky
7 Davis Hill Big Orange
8 James Thorpe
9 Cam Juarez
10 John Wasserman SunPower Racing Teammate Win: Matthew Hepworth
11 David Shih SunPower Racing Teammate Win: Matthew Hepworth
12 Jorge Vargas Dayka Hackett
13 Shiva Sharma Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Thialor Mize Skyflash Racing
DNF Richard Stegenga US Military Endurance Sports
DNF Duncan Hassall Berkeley Bike Club
DNF Blake Christianson Ventura Vetsurge Velo/monster media
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schiller
2 Stan Takashima
3 Gabriel Kaehlev Delano Cycl9ng Team
4 Dan Speer TNR
5 Max Schoenbrunner
6 Jonathan Miller TNR
7 Michael Bergantzel Team TNR
DNF Marshall Lai
DNF Kelly Conway
DNF Joseph Avila Dayka
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myles Hazen Echelon Santa Barbara
2 Brendan Luongo Echelon Santa Barbara Teammate Win: Myles Hazen
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Taylor Don Chapin Jr Dev Team
DNF Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Jr. Cycling
DNF Nathan Davis Cyclesport Specialized p/b Muscle M
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
2 Matthew Wikstrom Santa Monica BMW Helen's Cycles Rac
3 Lucas Paz KaiVelo Racing
4 Jonathan Eropkin Peet's Coffee Racing Teammate Win: Aaron Patterson
5 Erik Camacho ThirstyBear p/b Akamai
6 Giles Douglas SJBC
7 Hussein Saffouri KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
8 Tory Gillett Monster media
9 William Ho SunPower Racing
10 Thuy Nguyen SunPower Racing
11 Amin Tamariz SunPower Racing
12 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Benjamin Dodge SunPower Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hatton U.S. Military Endurance Sports
2 Michael Baumgartner US Military Endurance Sports Teammate Win: Mike Hatton
3 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Parker
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Giles Schnur Racing
2 Ronald Reade Peet's Coffee Racing
3 Philip Malaspina CoreTechs Cycling TwT
4 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing
5 Andrew Heinemann Audi Reno - Tahoe Cycling
6 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
7 Joseph Staron Team Specialized/Touchstone Racing
8 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team
9 Sean Smith CA Technologies Racing
10 Shaun Bagley CoreTechs Cycling-TwT Teammate Top 5: Philip Malaspina
11 Michael Stroud R5 Ciclismo
12 Scott Derdenger Divine Electric Nor Cal
13 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Ronald Reade
14 Chris Morris R4R-Make A Wish
15 Sean Haidet Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
16 Rick Lawton R4R-Make A Wish
17 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
18 Patrick Hampton Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
19 George Tomasich Canyon Velo
20 Jordi Conrado OC Armada
21 Andrew Adelman CoreTechs Cycling -TwT Teammate Top 5: Philip Malaspina
22 Todd Munk SJBC
23 Dean Laberge Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Ronald Reade
24 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Ronald Reade
25 Dennis Hopp SJBC
26 Herman Johnson Fun sport bikes cycling team
27 Duane Coughlan ThirstyBear p/b Akamai
28 Steve Heaton CoreTechs Cycling Team - TwT
29 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling - TwT Teammate Top 5: Philip Malaspina
30 Matthew Carinio Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
31 Ronnie Kier Global CTI Cycling Team
DNF Doug Zell Intelligentsia-Allied
DNF David Holland Big Orange Cycling
DNF Derek Johnson Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
DNF Dan Shore Hammer/53x11
DNF Daryl Hemenway CoreTechs TWT
DNF Dan Martin Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Ronald Reade
DNF John Sevic Core Techs
DNF Rann Valdez R4R Make A Wish
DNF John Olsen Schnur Racing Teammate Win: Scott Giles
DNF Michael Penta Big orange
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 27   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Orban third pillar
2 Val Encomio FSB
3 Robert Wotring
4 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 John Hawkins Christian Cycling/Hammer Nutrition
6 Anrew Nuckles BIG ORANGE CYCLING
7 Michael Rizzo SJBC
8 Christian Wagner
9 William Mcbride Polli Veloce
10 Russ Freeman
11 Matt Conidaris Body Concepts
12 Frank Kozak Polli Veloce
DNF Serge Plasschaert Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Steve D'alencon???
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Murphy
2 Terry Nilsen Pen Velo Racing/Summit Bicyles
3 Karl Wright SLO-Nexus
DNF Bill Sanders Cycles Veloce
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quentin Sims Hammer Nutrition/53x11
2 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11 Teammate Win: Quentin Sims
3 Jon Ornstil Hammer Nutrition/53x11 Teammate Win: Quentin Sims
4 Tim Davis TeamCyclesport - Specialized p/b Mu
5 Joseph Foster ThirstyBear p/b Akamai
6 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/53x11 Teammate Win: Quentin Sims
7 West Kurihara Team Fremont/FFBC
8 Leslie Oglesby Don Chapin Monterey Bay Racing Team
9 Anthony Reguero Win Team Racing
10 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Fred Garcy
DNF Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Dean Abt Team Oakland Cycling
DNF John Berg Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Rob Maheu SJBC
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Duncan
2 Brandon Baker STINNER BLACK SHEEP RACING
3 Leo Bugtai SoCalCycling.com Team
4 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
5 Cory Lockwood Elevak KHS Pro Cycling
6 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team
7 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
8 Robert Schell Dolce Vita Freewheel p/b SL2
9 Alex Barnes SANTA MONICA BMW HELEN'S CYCLES RAC
10 David Priest STINNER BLACK SHEEP RACING Teammate Top 5: Brandon Baker
11 Jason Hammond SunPower Racing
12 Richie Vos SunPower Racing
13 Jason Gandzjuk Cycle Sport Specialized PB/Muscle M
14 Sergei Volkov Dolce Vita Freewheel p/b SL2
15 Allen Lin Dolce Vita Freewheel p/b SL2
DNF Christopher Beall LOW//Factory Racing
DNF Timothy Lang
DNF Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
DNF Riley Marmesh LOW// Factory Racing
DNF Robert Terra Williams Cycling
DNF Chase Goldstein The Weather Channel--Specialized Cy
DNF John Franz LOW// FACTORY RACING
DNF Erik Schiller SunPower Racing
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Jill Stone SJBC
3 Cecily Majerus Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Kim Stackpole B4T9 Womens Cycling
5 Jane Dmochowski Women Bike PHL Racing
6 Susi Lamoutte B4T9
7 Hannah Wastyk Sun Power Racing
8 Debra Weinstein Fig Mountain Brew
DNF Andi Archer
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Therapeutic Associates cycling team
2 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 Amy Moor SheSpoke Racing
4 Jessica Baumgardner STINNER BLACK SHEEP RACING
5 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Julia Gieschen STINNER BLACK SHEEP RACING
7 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Allie Bollella
8 Samantha Vroomen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Elise Hazlewood
9 Melanie *wong Folsom Bike
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7