Log In
 
 
Old Pueblo Grand Prix • Mar 8 2014
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Potter Colavita-Stradalli Cycle
2 John Verheul Scalo Veloce
3 Steven Muhle FASTER Performance Center
4 Greg Olsen Champion System - Stan's NoTub
5 Jim Woodburne FASTER Performance Center
6 Keith Brodhagen GST Racing
7 Paul Thomas Core Cycling Team
8 Brian Axelrod Athlete Octane
9 Mitchell Jacaruso UCI CT: Champion System - Stans NoT Teammate Top 5: Greg Olsen
10 Craig Orozco Athlete Octane
11 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
12 Scott Biaggi GST Racing
13 Will King GST Racing
14 Dane Emde Team Rio Grande
15 Miguel Folch
16 Joel Biederman TEAM New York Life
17 Aaron Jeffrey Team Rio Grande
18 Evan Hyde
19 Dan Naef 02 Modern Fitness
20 Christopher Mosora Scarlet Fire
21 Matthew Pobloske GST Racing
22 Brian Lemke Landis/Trek
23 Kurt Kroese GST Racing
24 Danny Shannon
25 Andrew Hosterman Landis/Trek
26 Chris Hard The Contender Club
27 Kelly Poarch
28 Peter Brown GST Racing
29 Lonnie Poarch
30 David Dobler TEAM New York Life
31 Leo Masursky TEAM New York Life
32 Eric Taylor TEAM New York Life
33 David French White Mountain Road Club
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 12   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club
2 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
3 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
4 Trenton Bryfogle Tolero Racing
5 Andrew Laskowski 02 Modern Fitness
6 Stephen Huey Tribe Multisport
7 Jay Silvestri Tribe Multisport
8 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
9 Jonathan Wickner University of Arizona
10 Kyle Vanrenterghem TriSports Cycling/Eclipse Racing
11 Matthew Frye TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Logan Boyd
13 Robert Lee 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
14 Jerry Natale Prestige Imports/Porsche/Audi Race
15 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
16 Lynn Orchard Tolero Racing Teammate Top 5: Trenton Bryfogle
17 John Vandercook Bicycle Haus Racing
18 Leo Masursky TEAM New York Life
19 David Polley Landis/Trek
20 Leo Oneill El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
21 Rodolfo Espino San Tan Racing
22 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
23 Kurt Kroese GST Racing
24 Joesph Keeler Tolero Racing Teammate Top 5: Trenton Bryfogle
25 Gregory Foster Scalo Veloce
26 Michael Goodman
27 Jason Kelly Carlos O'Briens Racing
28 Christian Mathews Volharden
29 Eric Larson TriSports Cycling/Eclipse Racing
30 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club Teammate Win: Christian Santa cruz
31 Tom Zega 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Andrew Laskowski
32 Marco Valente Tachycardia Racing
33 Stephen Duffy Core Cycling Team
34 Tim Santaniello
35 Jonathan Schreiner Scalo Veloce
36 Steven Goble Body by Vi p/b Velo Vie
37 James Delaney Carlos O'Briens Racing
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 22   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Mullervy UCI CT: Champion System - Stans NoT
2 Alexander Ray
3 Gordon Fraser UCI CT: Competitive Cyclist Racing
4 Clay Murfet
5 Todd Wells
6 David Swanson Body by Vi p/b Velo Vie
7 Daniel Parkman Athlete Octane
8 Devin Clark Athlete Octane Cycling
9 Orlando Garibay Incycle-Predator Components Elite T
10 Sergio Hernandez UCI CT: Jelly Belly Cycling
11 Isaac Howe UCI CT: Champion System - Stans NoT Teammate Win: Conor Mullervy
12 Daniel Holloway Athlete Octane Cycling
13 Michael Dziedzic Landis/Trek
14 Drew Christopher Primal - Audi Denver
15 Tyler Coplea Gateway Harley-Davidson
16 Adam Myerson UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
17 Kenny Polley Landis/Trek
18 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing
19 Chad Hartley Athlete Octane Cycling
20 Cesar Grajales Colavita-Stradalli Cycle
21 Craig Streit Body by Vi p/b Velo Vie
22 Cortlan Brown UCI CT: Astellas Cycling Team
23 Elliot Dumont 02 Modern Fitness
24 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance
25 Braydon Bourne
26 Ian Crane UCI CT: Jamis Hagens Berman
27 Kevin Mullervy UCI CT: Champion System - Stans NoT Teammate Win: Conor Mullervy
28 Matteo Dalcin
29 Conor O'Brien
30 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
31 Victor Riquelme UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin
32 Brian Forbes Body by Vi p/b Velo Vie
33 Steven Muhle FASTER Performance Center
34 Rudolph Napolitano Incycle-Predator Components Elite T
35 Brandon Feehery UCI CT: Astellas Cycling Team
36 Grant Potter Colavita-Stradalli Cycle
37 Nicholaus Schreiber Body by Vi p/b Velo Vie
38 Allan Rego UCI CT: Champion System - Stans NoT Teammate Win: Conor Mullervy
39 Justin Williams UCI CT: Astellas Cycling Team
40 Patrick Lichen
41 Jake Spelman Athlete Octane
42 Vasanth Coorg Tribe Multisport
43 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
44 Hogan Sills UCI CT: Astellas Cycling Team
45 Dustin Armstrong Serious Cycling
46 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
47 Colton Barrett Athlete Octane Cycling
48 Taylor Skinner Tribe Multisport
49 Matthew Jones 02 Modern Fitness
50 Christian Page
Finishers: Cat 1: 32   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Hall UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
2 Erica Allar Colavita-Fine Cooking
3 Leah Kirchmann
4 Sarah Lough New Mexico Spokette Racing Team
5 Tiffany Pezzulo
6 Colleen Gulick Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
7 Jamie Gilgen
8 Kimberly Lucie Tolero Racing
9 Annie Ewart
10 Denise Ramsden
11 Irena Ossola Cloud Racing p/b Ride2Recovery
12 Olivia Dillon Colavita-Fine Cooking Teammate Top 5: Erica Allar
13 Mary Zider Colavita-Fine Cooking Teammate Top 5: Erica Allar
14 Whitney Schultz Colavita-Fine Cooking Teammate Top 5: Erica Allar
15 Sarah Fader Pepper Palace Pro Cycling
16 Morgan Patton Team Novo Nordisk
17 Joanie Caron
18 Anne Donley
19 Marieke Blomme
20 Amber Pierce UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Win: Lauren Hall
21 Genevieve Krahn
22 Fiona Strouts Vanderkitten VIP
23 Jacqueline Parker Cloud Racing p/b Ride2Recovery
24 Deborah Leedalebrown Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
25 Lindsay Bayer Colavita Racing
26 Nicole Mitchell
27 Elizabeth Caldwell
28 Janel Holcomb UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be Teammate Win: Lauren Hall
29 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
30 Katie Quinn Massachusetts Institute of Technolo
31 Kathryn Bertine
32 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club
33 Reiley Pankratz Landis/Trek
34 Jane Berger 02 Modern Fitness
35 Stacy Appelwick Scarlet Fire presented by Matthews
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 8