Log In
Carl Dolan Memorial/Howard County Library Spring Classic Circuit Race • Apr 21 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: MABRA2018
Clear, 53 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gunnerson Ascent Concept Team
1
2 Jeremy Michalke Adventures for the Cure
2
3 Brandt Witt Unattached
3
4 Curtis Mason DistrictTaco Racing
4
5 Din Vilela American Velo Club
5
6 Jason Weddington Adventures for the Cure
6
7 Timorhy Alexander Unattached
7
8 Nicholas Anderson Unattached
8
9 Michael Glickman Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
9
10 Jeffrey Simpson Phase Cycling
10
11 Bruce Arnsbarger Unattached
11
12 Brian Barnes National Capital Velo Club/UnitedHe
12
13 Angelo Battle Unattached
13
14 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling
14
15 Christopher Cooper 90+ Cycling
15
16 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing
16
17 Steven Drost Adventures for the Cure
17
Teammate Top 5: Jeremy Michalke
18 Jake Fox Unattached
18
19 Sam Friedman Unattached
19
20 Jon Griese Prince William Elite Racing (PoWER)
20
21 Jorge Guerrero-viera Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
21
22 Marc Hamann Unattached
22
23 Jacob Harpster DistrictTaco Racing
23
Teammate Top 5: Curtis Mason
24 Alexander Hinton Unattached
24
25 Marcos Lopez Artemis Racing
25
26 Michael O'brien Unattached
26
27 Sharath Pawan pendyala Unattached
27
28 Mario Reda Unattached
28
29 Rhys Milton robinson Unattached
29
30 David Rodda Whole Wheel Velo Club
30
31 Luke Salata Unattached
31
32 Bradley Saull National Capital Velo Club/UnitedHe
32
33 Ander Scharbach Baltimore Youth Cycling
33
34 Daniel Schumacher Evolution Cycling Club p/b Long & F
34
35 Daniel Sheldon Whole Wheel Velo Club
35
36 Nathan Shipe Cumberland Trail Connection Racing
36
37 Adam Weddington Adventures for the Cure
37
Teammate Top 5: Jeremy Michalke
38 Cletus Willems Artemis Racing
38
39 Edmund Zolnik Unattached
39
40 James Beacham Unattached
40
41 Philip Schroder Unattached
41
42 Aguilon Garcia Unattached
42
43 Richy Mason ABRT
43
44 Anthony Passaro Unattached
44
45 Bishmi Bradshaw Route 1 Velo
45
46 Sean Hourihan Unattached
46
47 Michael Morris jr. Phase Cycling
47
48 Sean Walsh Unattached
48
49 Andrew Foehrkolb Lateral Stress Velo Inc.
49
Finishers: Cat 5: 46   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Fogle DC Velo Limited/Team Beyer Auto
1
2 Richard Obriant Jigawatt Cycling
2
3 Chris Weddington Unattached
3
3 Steven Kusy District Velocity Racing/District V
3
4 Mathew Mackay J Mac Cycling LLC
4
5 Ryan Buerman National Capital Velo Club/UnitedHe
5
6 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto
6
Teammate Win: Benjamin Fogle
7 Sait Arana DistrictTaco Racing
7
8 Justin Markunas National Capital Velo Club/UnitedHe
8
9 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor
9
10 Shawn Litster J Mac Cycling LLC
10
Teammate Top 5: Mathew Mackay
11 Tony Leong Unattached
11
12 Anwar Gorham Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
12
13 Alex Driscoll Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing
13
14 Brian Weightman National Capital Velo Club/UnitedHe
14
15 Benjamen Shrewsberry National Capital Velo Club/UnitedHe
15
16 Patrick Hogan Bayside Velo/Bike Doctor
16
17 Cameron Quick Phase Cycling
17
18 Clint Dager Antietam Velo Club Inc
18
19 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
19
20 Miro Koulnis Burlingtron
20
21 Marcus Canady Jigawatt Cycling
21
Teammate Top 5: Richard Obriant
22 Matthew Fischel Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
22
23 Mark Light Team ProPower/Cycle Solutions
23
24 Lance Ohlsson Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
24
25 Ron Francoise tuazon Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
25
26 John Dove Unattached
26
27 Albert Gonzalez DistrictTaco Racing
27
28 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor
28
29 Morgan Baker J Mac Cycling LLC
29
Teammate Top 5: Mathew Mackay
30 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto
30
Teammate Win: Benjamin Fogle
31 Colin Fischer Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat
31
32 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
32
33 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
33
34 Matt Mcloone Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
34
35 Michael Russo DistrictTaco Racing
35
36 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C
36
37 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing
37
38 Marc Frazer Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
38
39 Colin Sandberg Fort Pitt Velo/GPOA
39
40 Mark Sommers DC Velo Limited/Team Beyer Auto
40
Teammate Win: Benjamin Fogle
41 Nick Taylor DistrictTaco Racing
41
42 Noel Medrano Team Carytown Bicycle Company/Team
42
43 Samuel James Support Clean Sport / Guttenplan Co
43
44 Fischer Maris Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
44
45 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
45
46 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe
46
47 Peter Steyaert Evolution Cycling Club p/b Long & F
47
48 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
48
49 Darin Alleman Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
49
50 Steven Kurpiewski Fort Pitt Velo/GPOA
50
51 Evan Wheeler National Capital Velo Club/UnitedHe
51
52 Ryan Mckinney DC Velo Limited/Team Beyer Auto
52
Teammate Win: Benjamin Fogle
53 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto
53
Teammate Win: Benjamin Fogle
54 Kate Kirkpatrick Mellow Mushroom Racing/Mellow Mushr
54
55 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
55
56 Anthony Murfett District Velocity Racing/District V
56
Teammate Top 5: Steven Kusy
57 Nima Ebrahimnejad Kelly/LSV
57
58 Connor Ryan Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
58
59 Stefan Zavislan Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing
59
60 Christopher Guepe Evolution Cycling Club p/b Long & F
60
61 Dan Netzer Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
61
62 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
62
63 August Myers Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
63
64 David Rodgers DistrictTaco Racing
64
65 Chad Capobianco Support Clean Sport / Guttenplan Co
65
66 Greg Capelle Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
66
67 Mark Hyatt DC Velo Limited/Team Beyer Auto
67
Teammate Win: Benjamin Fogle
68 Russell Langley Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
68
69 Logan Jones-wilkins Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
69
70 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto
70
Teammate Win: Benjamin Fogle
71 Laraib Laubach Unattached
71
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 28   Cat 3: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Quick Phase Cycling
1
2 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
2
3 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing
3
4 David Rodgers DistrictTaco Racing
4
5 Ryan Chien DistrictTaco Racing
5
6 Daniel Burns Ascent Concept Team
6
7 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
7
8 Christopher Danko National Capital Velo Club/UnitedHe
8
Teammate Top 5: Curtis Alia
9 Nick Taylor DistrictTaco Racing
9
Teammate Top 5: David Rodgers
10 Paul Lewis Artemis Racing
10
11 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
11
12 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto
12
13 Joseph Bank Adventures for the Cure
13
14 Jeremy Siedor Unattached
14
15 Abe Ehlers Artemis Racing
15
16 Frank Shewmaker Artemis Racing
16
17 Noel Medrano Team Carytown Bicycle Company/Team
17
18 Dylan Stagner Great Eskape
18
19 Steve Fife Unattached
19
20 David Stauffer National Capital Velo Club/UnitedHe
20
Teammate Top 5: Curtis Alia
21 Elijah Shipp Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat
21
22 Adrian Amos Full Spectrum Racing p/b Coqui Cy
22
23 Kelvin Scott US Military Endurance Sports
23
24 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
24
Teammate Top 5: Curtis Alia
25 Laraib Laubach Unattached
25
26 Willio Jeanpaul Phase Cycling
26
Teammate Win: Cameron Quick
27 Luca Scuriatti Rock Creek Velo
27
28 Zac Quinn VeloWorks-Spokes Etc
28
29 Josh Logan Baltimore Bicycle Club/Team BBC
29
30 John Chambers DistrictTaco Racing
30
Teammate Top 5: David Rodgers
31 Jacob Vellaccio Unattached
31
32 Grant Carter T-Town Elite/T Town Elite
32
33 Colin Fischer Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat
33
34 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC
34
35 Mauricio Daza Phase Cycling
35
Teammate Win: Cameron Quick
36 Matthew Kitchen Unattached
36
37 Andres Sola Unattached
37
38 Matthew Mech T-Town Elite
38
39 Christopher Guepe Evolution Cycling Club p/b Long & F
39
40 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing
40
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
41 Scott Kozicki DistrictTaco Racing
41
Teammate Top 5: David Rodgers
42 Owen Wilson Unattached
42
43 Nate Sievers Unattached
43
44 Sonny Smith Ocean Velo Club
44
45 Darion Jackson Artemis Racing
45
46 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
46
Teammate Top 5: Curtis Alia
47 Steven Boyd VeloWorks-Spokes Etc
47
48 Collin Magnetti Artemis Racing
48
49 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
49
Teammate Top 5: Curtis Alia
50 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/Lateral
50
51 Peter Steyaert Evolution Cycling Club p/b Long & F
51
52 Michael Anderson Phase Cycling
52
Teammate Win: Cameron Quick
53 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc
53
54 Will Mitchell DistrictTaco Racing
54
Teammate Top 5: David Rodgers
55 Christopher Khanoyan Unattached
55
56 Kenneth Decker The Bike Rack/Bike Rack Racing
56
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
57 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
57
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
58 Christopher Hardee Rock Creek Velo
58
59 Robert Caudill The Bike Rack
59
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
60 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
60
61 Drake Jordan Unattached
61
62 Dan Lee University of Maryland-College Park
62
63 Robert Taylor Ocean Velo Club
63
64 Berhane Kahsay Artemis Racing
64
65 Liam Mccary T-Town Elite/T Town Elite
65
66 Scott Mcwilliams American Velo Club
66
67 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing
67
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
68 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club
68
69 Kevin Lail Ocean Velo Club
69
70 Bo Rider Rock Creek Velo
70
71 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
71
72 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe
72
Teammate Top 5: Curtis Alia
73 Frank Negri Unattached
73
74 Timothy Meyers National Capital Velo Club/UnitedHe
74
Teammate Top 5: Curtis Alia
75 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing
75
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
76 Nathan Graham The Bike Rack/Bike Rack Racing
76
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
77 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe
77
Teammate Top 5: Curtis Alia
78 Francisco Hazera The Bike Rack/Bike Rack Racing
78
Teammate Top 5: Elliott Cheresh
79 Andrew Nelson DC Velo Limited/Team Beyer Auto
79
80 Juan Constanza Phase Cycling
80
Teammate Win: Cameron Quick
81 Tommy Mccauley Phase Cycling
81
Teammate Win: Cameron Quick
82 Jake Nahorniak Unattached
82
83 Ted Harris Ocean Velo Club
83
84 Divik Verma T-Town Elite/T Town Elite
84
85 John Moore Getting It In Cyclists Inc
85
86 Mike Edwards Phase Cycling
86
Teammate Win: Cameron Quick
87 Alexander Mcrae Ocean Velo Club
87
88 Spiro Papasava Rock Creek Velo
88
89 Bryan Norwood Phase Cycling 2 Laps
Off The Back
Teammate Win: Cameron Quick
Finishers: Cat 3: 47   Cat 4: 40   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gunnerson Ascent Concept Team
1
2 Tommy Mccauley Phase Cycling
2
3 Kenneth Decker The Bike Rack/Bike Rack Racing
3
4 Tirone Johnson Phase Cycling
4
5 James Beacham Unattached
5
6 Spiro Papasava Rock Creek Velo
6
7 Jeremy Michalke Adventures for the Cure
7
8 James Kohler VeloLabs Racing
8
9 Young Kim Unattached
9
10 Robert Taylor Ocean Velo Club
10
11 Adrian Pavia The Bike Rack/Bike Rack Racing
11
Teammate Top 5: Kenneth Decker
12 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
12
13 Marcos Lopez Artemis Racing
13
14 Erik Crandlemire National Capital Velo Club/UnitedHe
14
15 Usman Zafar DistrictTaco Racing
15
16 Mauricio Daza Phase Cycling
16
Teammate Top 5: Tommy Mccauley
17 Chris Mulee Whole Wheel Velo Club
17
18 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club
18
19 Aidan Dixon Rock Creek Velo
19
20 Alexander Hinton Unattached
20
21 Dylan Stagner Great Eskape
21
22 John Moore Getting It In Cyclists Inc
22
23 Marc Brumer National Capital Velo Club/UnitedHe
23
24 Ethan Selko Baltimore Youth Cycling
24
25 Jesse Foster Artemis Racing
25
26 Jason Weddington Adventures for the Cure
26
27 Matthew Kasprzak National Capital Velo Club/UnitedHe
27
28 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc
28
29 Jon Griese Prince William Elite Racing (PoWER)
29
30 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
30
31 Michael O'brien Unattached
31
32 Adam Weddington Adventures for the Cure
32
33 Timorhy Alexander Unattached
33
34 Sonny Smith Ocean Velo Club
34
35 Alexander Mcrae Ocean Velo Club
35
36 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
36
Teammate Top 5: Kenneth Decker
37 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/Getting
37
38 Michael Glickman Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
38
39 Eric Schopf Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
39
40 Jonah Hover T-Town Elite/T Town Elite
40
41 Carl Bevard The Bike Rack/Bike Rack Racing
41
Teammate Top 5: Kenneth Decker
42 Erik Argueta DistrictTaco Racing
42
43 Chris Reardon DistrictTaco Racing
43
44 Joel Holder Evolution Cycling Club p/b Long & F
44
45 Esteban Sancho Evolution Cycling Club p/b Long & F
45
46 Juan Constanza Phase Cycling
46
Teammate Top 5: Tommy Mccauley
47 Terry Thomas Phase Cycling
47
Teammate Top 5: Tommy Mccauley
48 Bradley Saull National Capital Velo Club/UnitedHe
48
49 Pete Doyle Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
49
50 Nicholas Anderson Unattached
50
51 Steven Benitez Prince William Elite Racing (PoWER)
51
52 Paul Livelli Artemis Racing
52
53 Gerardo Sore Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
53
54 Michael Edwards Phase Cycling
54
Teammate Top 5: Tommy Mccauley
55 Carl Pinkney Getting It In Cyclists Inc/Getting
55
56 Bryan Norwood Phase Cycling
56
Teammate Top 5: Tommy Mccauley
57 Kevin Lail Ocean Velo Club
57
58 Alexander Porter District Velocity Racing/District V
58
59 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing
59
Teammate Top 5: Kenneth Decker
60 Owen Wilson Unattached
60
61 Will Tikiob Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
61
62 Sharath Pawan pendyala Unattached
62
63 Charles Roberts VeloLabs Racing
63
64 Ryan Eshelman Unattached
64
65 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe
65
66 An Ha Unattached
66
67 Matthew Hourihan Unattached
67
68 Adrian Jones Phase Cycling
68
Teammate Top 5: Tommy Mccauley
69 Alex Harisiadis Baltimore Bicycle Club/Team BBC
69
DQ Orlandes Howard Getting It In Cyclists Inc DQ
Off The Back
Finishers: Cat 4: 53   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
1
2 Greg Capelle Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
2
3 John Dove Unattached
3
4 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto
4
5 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C
5
6 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
6
Teammate Win: Nathan Coleman
7 Christopher Hair National Capital Velo Club/UnitedHe
7
8 Osiris Hoil DistrictTaco Racing
8
9 Tony Leong Unattached
9
10 Patrick Hogan Bayside Velo/Bike Doctor
10
11 Andy Cicero Unattached
11
12 Jamie Mcauliffe Unattached
12
13 David Gates National Capital Velo Club/UnitedHe
13
14 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor
14
15 Frank Shewmaker Artemis Racing
15
16 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
16
17 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
17
18 Phithak Baingam Unattached
18
19 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe
19
20 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
20
21 Eric Mason Divine Swine Cycling
21
22 Colin Sandberg Fort Pitt Velo/GPOA
22
23 Stokely Samuel Artemis Racing
23
24 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe
24
25 Joseph Bank Adventures for the Cure
25
26 Brian Synowiec Unattached
26
27 Anthony Murfett District Velocity Racing/District V
27
28 Robert Kelly DC Velo Limited/Team Beyer Auto
28
Teammate Top 5: Donald Brew
29 Ezra Kahn Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20C
29
Teammate Top 5: Ryan Knight
30 Thomas Godfrey National Capital Velo Club/UnitedHe
30
31 Raul Rojas Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
31
32 John Chambers DistrictTaco Racing
32
33 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe
33
34 Kevin Gallo Squadra Coppi
34
35 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
35
36 Patrick Blair Adventures for the Cure
36
37 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe
37
38 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
38
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 18   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
1
2 Marc Frazer Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
2
3 Nima Ebrahimnejad Kelly/LSV
3
4 Mario Zometa Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
4
5 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
5
6 Jamie Mcauliffe Unattached
6
7 Zachary Browne Unattached
7
8 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
8
9 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
9
10 Paul Livelli Artemis Racing
10
11 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
11
12 Kevin Gallo Squadra Coppi
12
13 Alessandro Matteucci Healthy and Happy Racing
13
14 Stokely Samuel Artemis Racing
14
15 Dan Netzer Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
15
16 Kirk Hunsecker Mid Atl Masters Bicycle Org/MAMBO K
16
17 Jason Taitt Unattached
17
18 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
18
19 Joel Vowell CoreTechs Cycling Team/CoreTechs Cy
19
20 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC
20
21 Marc Tremblay Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket
21
22 Michael Kingery DC Velo Limited/Team Beyer Auto
22
23 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe
23
24 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
24
Teammate Top 5: Marc Frazer
25 John Whittington Unattached
25
26 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
26
27 Drake Jordan Unattached
27
28 James Kohler VeloLabs Racing
28
29 Raul Rojas Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
29
30 Eric Brooks DistrictTaco Racing
30
31 Scott Laliberte TTown Elite
31
32 Tim Woolford Unattached
32
33 Robb Lee DC Velo Limited/Team Beyer Auto
33
34 Shawn Fenty DC Velo Limited
34
35 Mark Kavanagh Whole Wheel Velo Club
35
Teammate Top 5: Geraldo Peralta
36 Randy Flores Unattached
36
37 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
37
38 Chris Christakis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
38
40 Abe Barley Thru-It-All Cycling
40
41 Scot Jaworski National Capital Velo Club/UnitedHe
41
42 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
42
43 Jeffrey Sanders Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
43
44 John Hartsfield Artemis Racing
44
45 Shaun Abell Battley Harley-Davidson
45
46 Robert Mecea Healthy and Happy Racing
46
47 Daniel Burns Ascent Concept Team
47
48 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
48
49 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor
49
50 Michael Miller Unattached
50
51 Harry Fang National Capital Velo Club/UnitedHe
51
52 Thomas Godfrey National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 24   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Osborne Artemis Racing
1
2 David Scharff Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
2
3 Brad Ober Thru-It-All Cycling
3
4 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto
4
5 Aubrey Gordon Unattached
5
6 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe
6
7 Jesse Foster Artemis Racing
7
Teammate Win: David Osborne
8 Patrick Gellineau Somerset Wheelmen
8
9 David Hearn American Velo Club
9
10 Ad Bax DC Velo Limited/Team Beyer Auto
10
Teammate Top 5: David Kay
11 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
11
12 Jeffrey Beall National Capital Velo Club/UnitedHe
12
13 Ed Jablonski Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
13
Teammate Top 5: David Scharff
14 Phil Howe Unattached
14
15 Scott Haverstick DC Velo Limited/Team Beyer Auto
15
Teammate Top 5: David Kay
16 Phil Corbin Artemis Racing
16
Teammate Win: David Osborne
17 Lauriston Marshall DC Velo Limited/Team Beyer Auto
17
Teammate Top 5: David Kay
18 John Mustard World Cup Ski & Cycle Cycling Team
18
19 Darren Hartman Mid Atl Masters Bicycle Org/MAMBO K
19
20 Douglas Crooke Evolution Cycling Club p/b Long & F
20
21 Marc Lefkowitz Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
21
Teammate Top 5: David Scharff
22 Ted Harris Ocean Velo Club
22
23 James Hartnett South Mountain Velo Club
23
24 James Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant
24
25 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe
25
26 Kevin Brown Chesapeake Wheelmen
26
27 Clifton Gray Unattached
27
28 Rick Tucker Unattached
28
29 Max Rogozinski Prince William Elite Racing (PoWER) 1 Lap
Off The Back
30 John Cox Chesapeake Wheelmen 2 Laps
Off The Back
31 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Off The Back
32 Randall Nixon Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 21   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
1
2 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo
2
3 Luke Mccaffery Baltimore Youth Cycling
3
4 Lukas Brandt Unattached
4
5 Adrian Groman Rock Creek Velo
5
6 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
6
7 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
7
Teammate Win: Oliver Snydal
8 Alastair Amos Bad Cat Racing/Full Spectrum Racing
8
9 Krishna Gupta Rock Creek Velo
9
Teammate Top 5: Dmitriy Osipov
10 Zander Greenspun Rock Creek Velo
10
Teammate Top 5: Dmitriy Osipov
11 Quinn Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto
11
12 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling
12
Teammate Top 5: Luke Mccaffery
13 Ben Oldale Rock Creek Velo
13
Teammate Top 5: Dmitriy Osipov
14 Colten Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
14
Teammate Win: Oliver Snydal
15 Gabriel Wiesen Unattached
15
16 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo
16
Teammate Top 5: Dmitriy Osipov
17 Luke Tontodonato Baltimore Youth Cycling 1 Lap
Off The Back
Teammate Top 5: Luke Mccaffery
Finishers: Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Carter T-Town Elite/T Town Elite
1
2 Divik Verma T-Town Elite/T Town Elite
2
Teammate Win: Grant Carter
3 Liam Mccary T-Town Elite/T Town Elite
3
Teammate Win: Grant Carter
4 Jonah Hover T-Town Elite/T Town Elite
4
Teammate Win: Grant Carter
5 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe
5
6 Asher Tilghman Rock Creek Velo
6
7 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe
7
Teammate Top 5: Andre Gates
8 Nathan Cusack Unattached
8
9 Pushkin Crocker Rock Creek Velo
9
10 Henry St ours Baltimore Youth Cycling
10
11 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo
11
12 Tristan Curtis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
12
13 Mitchell Jacobs Rock Creek Velo
13
14 Aidan Helt Unattached
14
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Morris Rogue Velo Racing
2 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo
3 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
4 Mason Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1 Lap
5 Henry Caudill Unattached 1 Lap
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ainhoa Perez-diez Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
1
2 Dori Buckethal Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
2
Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
3 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
3
Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
4 Angela Parrotta Battley Harley-Davidson
4
5 Robin Millican Unattached
5
6 Lindsey Crifasi Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
6
7 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
7
8 Jacqueline Paull Unattached
8
9 Paige Kostanecki Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
9
Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
10 Rebecca Chan Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
10
Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
11 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc
11
12 Chelsea Richwine VeloWorks-Spokes Etc
12
13 Marni Harker Colavita Racing Inc.
13
14 Rachel Jordan Charlottesville Racing Club
14
15 Sue Mcquiston Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
15
Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
16 Kate Kirkpatrick Mellow Mushroom Racing/Mellow Mushr
16
17 Lisa Williams Artemis Racing 1 Lap
Off The Back
18 Sharon Leary Sweet Spot Cycling 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Berry DistrictTaco Racing
1
2 Amanda Gravenhorst The Bike Rack/Bike Rack Racing
2
3 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc
3
4 Falecia Stuckey Getting It In Cyclists Inc/Womens
4
5 Danielle Kuhn JAMSQUAD Cycling
5
6 Laura Echeverri Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D
6
7 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe
7
8 Maggie Rogers VeloLabs Racing
8
9 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC
9
10 Cassie Bopf Rock Creek Velo
10
11 Raelene Meneses Artemis Racing
11
12 Kyanni Fleming Getting It In Cyclists Inc/Womens
12
Teammate Top 5: Falecia Stuckey
13 Tyra Rivkin Evolution Cycling Club p/b Long & F
13
14 Corinne Walker Getting It In Cyclists Inc
14
Teammate Top 5: Falecia Stuckey
15 Emily Woolford Baltimore Youth Cycling
15
16 Lauren Nesbitt Phase Cycling
16
17 Olivia Sandoval Baltimore Youth Cycling
17
18 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc
18
Teammate Top 5: Sarah Granade
19 Divya Verma T-Town Elite/T Town Elite
19
20 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo
20
21 Sara Lappano Team Sticky Fingers
21
22 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC
22
23 Jessie Parker Unattached
23
24 Hannah Zwick Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
24
25 Kimberly Mason Getting It In Cyclists Inc/Womens
25
Teammate Top 5: Falecia Stuckey
26 Suzanne Brown Getting It In Cyclists Inc/Womens
26
Teammate Top 5: Falecia Stuckey
27 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
27
28 Rowan Leary Baltimore Bicycle Club/Team BBC
28
29 Angela Moody Getting It In Cyclists Inc
29
Teammate Top 5: Falecia Stuckey
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maize Wimbush Getting It In Cyclists Inc/Getting
1
2 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo
2
3 Azyra Franklin Getting It In Cyclists Inc
3
Teammate Win: Maize Wimbush
4 Lidia Cusack Unattached
4
5 Emma Covas Rock Creek Velo
5
6 Natalie Woolford Baltimore Youth Cycling
6
7 Olivia Helt Unattached
7
8 Kate Workman Unattached
8
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Divya Verma T-Town Elite/T Town Elite
1
2 Victoria Ruppenthal Unattached
2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrix Carter Unattached
1
2 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
2
3 Tulsi Gupta Rock Creek Velo
3
4 Lucia Castro-luna Rock Creek Velo
4
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1