Log In
Tour of the Gila Stage 3 • Apr 20 2018
Clear, 57 degrees, wind 17 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Quinn LUX/Sideshow p/b Spe 36:27.6
2 Fortunato Ferrara RA Racing Apparel / 36:51.3
3 Matthew Rowe Black Swift/Cycleton 37:03.2
4 Lionel Mawditt InForm MAKE 37:23.0
5 Chad Hall Team California 37:29.7
6 Gabriel Rojas Independiente 37:51.0
7 Benjamin Wright LUX/Sideshow p/b Spe 38:06.5 Teammate Win: Sean Quinn
8 Giancarlo Bianchi 38:13.8
9 Andrew Vollmer LUX/Sideshow p/b Spe 38:25.8 Teammate Win: Sean Quinn
10 Riley Sheehan LUX/Sideshow p/b Spe 38:36.0 Teammate Win: Sean Quinn
11 Jon Moro 38:47.7
12 David Leonard Team Rio Grande 38:47.8
13 Tyrel Fuchs Elevate-KHS 38:48.1
14 Manuel Salas chavez Crazy Cat Cyclery 40:05.5
15 Finn Gullickson LUX/Sideshow p/b spe 40:37.6 Teammate Win: Sean Quinn
16 Michael Palmer RA Racing Apparel / 41:17.1 Teammate Top 5: Fortunato Ferrara
17 Ricardo Gutierrez Jitensha Sports 41:26.7
18 Andrei Cismas Primal Audi Denver 41:32.9
19 Zach Shone Athlete Octane Racin 41:48.4
20 Landry Bobo GS Panache 42:51.9
21 Jacob Schofield Bicycle Heaven | PVA 43:11.6
22 Spencer Miller Athlete Octane Racin 43:18.8
23 Nick Perhala Monster Media Racing 46:40.5
24 Taylor Squillaci Nero Veloce P/B Mich 46:43.2
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Riccitello LUX/Sideshow p/b Spe 37:15.5
2 Jared Scott LUX/Sideshow p/b Spe 38:43.1 Teammate Win: Matthew Riccitello
3 David Ellis HistoryNet Cycling T 39:53.9
4 Justin Diamond HTR 40:34.6
5 Rogan James El Gruppo 40:44.3
6 James Read HTR 40:54.7
7 Aidan Mcneil Team Swift 41:04.4
8 Matthew Bopp Team CSP-SBI 41:10.8
9 Joel Dominque El Grupo Youth Cycli 41:36.7
10 Edgar Rivas Pacific Premier Bank 42:07.7
11 Owen Mcgrath GS PANACHE/HTR 42:37.9
12 Simon Wallace Violet Crown Racing 42:39.2
13 Matthias Kondler Racer X Cycling 43:13.2
14 Wiley Melton Panache HTR 43:20.8
15 Miguel Escobar Crazy Cat Cyclery 43:25.4
16 Zachary Morrison Athlete Octane 43:26.8
17 Jesus Chaparro Windsor Door Racing 43:42.1
18 Quinn Agnew El Gruppo 43:42.5 Teammate Top 5: Rogan James
19 Cody Melton C3 Racing 43:49.6
20 Dillon Long El Grupo Youth Cycli 44:00.9
21 Charles Shobe GS Panache / Houndst 44:24.5
22 Daniel Cobley Big orange cycling 44:37.1
23 Jose Valdez EP CYCLISTS 44:37.8
24 Kajeme Murrieta El Grupo Youth Cycli 45:17.4
25 Matt Rothrock Cascade Bicycles 46:05.3
26 David Ubinger Crazy Cat Cyclery/ F 46:26.0
27 Robert Munro ATHLETIC MENTORS/GRE 47:22.3
Finishers: Cat 3: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Lock DWC/ Trailhouse Vill 41:18.3
2 Travis Lechner 41:43.0
3 John Heck High Desert Bicycles 42:38.4
4 Matt Piccarello RA Racing Apparel/BM 43:01.6
5 Philip Momber 43:15.4
6 Aidan Rhodes 43:17.4
7 Jonathan Mclaren Bicycle Ranch Racing 44:08.2
8 Noah Bankhurst TREK/ Echelon Racing 44:11.8
9 Michael Abdalla TREK/Echelon Racing 44:12.3
10 Ethan Sotelo El Grupo Youth Cycli 44:14.4
11 William Drasler Twin Peaks Racing 44:18.0
12 Quinn Abfalterer 44:20.8
13 Gerd Pfister 44:41.1
14 Duncan Brown Twin Peaks Racing 44:43.3
15 Jonathan Kulas 44:57.0
16 Isaac Alvidrez EP CYCLISTS 45:20.4
17 Ryan Hentz Bikeman.com 45:36.9
18 Ian Oliver 45:37.9
19 Kyle Sparks Tulsa Wheelmen 45:54.1
20 Chad Melton WWVC 45:56.8
21 David Sandvig Violet Crown 46:06.6
22 Thomas Mattsson High Desert Bicycles 46:20.4 Teammate Top 5: John Heck
23 Michael Gura Public Brewhouse 46:21.9
24 Unai Urreiztieta El Grupo Youth Cycli 46:25.5
25 Yakov Levin Twin Peaks Racing 46:28.2
26 Quang Tran Twin Peaks Racing 46:51.6
27 Sam Bevier El Grupo Youth Cycli 46:56.7
28 Jorge Arias Twin Peaks Racing 47:12.2
29 Izaac Adams El Grupo Youth Cycli 47:20.1
30 Hector Apodaca Crazy Cat Cyclery 47:51.3
31 Andrew Greenman 47:57.5
32 Carlos Armendariz EP CYCLISTS 48:03.6
33 Michael Bogren 48:10.6
34 Luke Groom Trek Echelon Racing 49:39.5
35 Sam Riess Strada Racing Club 49:58.7
36 Max Bevier El Grupo Youth Cycli 50:11.8
37 Jack Senese El Grupo Youth Cycli 50:15.8
38 Ryan Derrick Twin Peaks Racing 51:21.3
39 Arturo Bernal Crazy Cat Cyclery 54:56.5
41 Gabriel Perez Crazy Cat Cyclery 58:43.1
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Cavner Sonic Boom Racing p/ 38:33.1
2 Tom Lyons ThirstyBear Cycling 39:02.1
3 Al Senft Zia Velo Cycling 39:38.4
4 Raik Huster Sonic Boom Racing Te 39:48.2
5 Daniel Casper Donkey Label 39:50.9
6 Jeromy Cottell Touchstone Racing 40:37.0
7 Justin Lowe Lift Center Racing 41:04.2
8 Walter Durrer Remote Geo 41:34.6
9 Scott Steffen High Desert Bicycles 41:50.1
10 James Newsom Team Elevate Racing 42:32.5
11 Kevin Quattlebaum Zia Velo Cycling 42:36.5 Teammate Top 5: Al Senft
12 Eric Pearce Tucson Masters Cycli 43:10.8
13 Jonathan Baker Touchstone Racing 43:50.5
14 David Binkowski Team Unattached 43:55.2
15 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling 44:05.8 Teammate Top 5: Tom Lyons
16 Chris Isenberg Aggress 44:17.5
17 Dane Emde Remote Geo 44:24.0
18 John Coletta R4R-Make-A-Wish 44:38.9
19 Lance Haag ThirstyBear Cycling 45:42.5 Teammate Top 5: Tom Lyons
20 Francis Bruderer Hino Cycling 46:10.7
21 Andre Mcnulty Stonehouse Group 46:18.1
22 Shawn ^daly ThirstyBear Cycling 46:25.1 Teammate Top 5: Tom Lyons
23 Dean Giesbrecht Aggress Tuscaon 47:23.3
24 Jack Jefferies Rally Sport 47:23.8
25 Richard Scudney CRCA/To Be Determine 47:47.5
26 Jim Gentes Buy-Cell.com 49:16.6
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Omar Dickenson Sonic Boom Racing 41:01.1
2 William Raatz Sonic Boom Racing 41:19.2 Teammate Win: Omar Dickenson
3 Dermot Kealey Finchley racing team 41:26.6
4 Nick Gillock Velo Club La Grange 41:52.6
5 Eric Collins Zia Velo Cycling 41:59.6
6 Andrew Scott Sabino Cycles 42:22.4
7 Richard Mull Big Orange Cycling 42:27.7
8 Silvio Menezes Sport Systems 505 Cy 42:30.1
9 Mark Culver Racer X Cyling 43:01.4
10 Gerry Clapper Fleming Wealth Strat 43:03.0
11 Richard Horn Aggress 43:03.4
12 Adam Lorenz Sonic Boom Racing 43:10.9 Teammate Win: Omar Dickenson
13 Michael Kolczak Lee's Cyclery - Trek 43:17.7
14 David Rutledge ZiaVelo Cycling 43:33.7 Teammate Top 5: Eric Collins
15 John Vance Team CSP-SBI 43:39.8
16 Tony Bettini Zia Velo Cycling 43:49.5 Teammate Top 5: Eric Collins
17 Randall Bradford TREK/Echelon Racing 44:00.3
18 Dan Foehner Violet Crown Racing 44:39.3
19 Daniel Furtney CycleFit Solutions R 44:57.0
20 Michael Barrow Zia Velo Cycling 45:05.9 Teammate Top 5: Eric Collins
21 Thomas Bain Geri Atrix 45:24.8
22 Rob Lewis Cycle fit Solutions 46:17.5
23 Paul Kealey Sabino Cycles Racing 46:27.0
24 Bradley Wright Springfield Brewing 47:09.5
25 Anrew Nuckles BIG ORANGE CYCLING 47:12.1
26 Blair Oliver Lee's Cyclery-Trek B 47:53.5
27 Sheldon Plahn 48:22.8
28 David Ortiz Racer X cycling team 49:04.1
29 Jim Clark Cascade Bicycles 49:11.6
30 Glenn Schneider Bill Bone/ LC Tri Sh 49:33.2
31 Chris Whitman Zia Velo 49:54.0
32 Gaylord Otte xXx Racing-AthletiCo 50:13.1
33 James Hunter Elko Velo 50:35.0
34 Chip Chilson Litespeed - BMW 51:23.4
35 Jim Stockton two wheel jones 51:59.6
36 David Soto 55:40.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 18   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serghei Tvetcov UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 33:30.0
2 Gavin Mannion UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 33:55.5 Teammate Win: Serghei Tvetcov
3 Evan Huffman Rally Cycling* 34:01.4
4 Robert Britton Rally Cycling* 34:08.2
5 Kyle Murphy Rally Cycling* 34:26.8
6 Adam Roberge SILBER PRO CYCLING 35:03.0
7 Isaiah Newkirk 303 Project* 35:15.1
8 Alexander Cowan SILBER PRO CYCLING 35:19.4
9 James Piccoli Elevate-KHS Pro Cycling Team* 35:19.9
10 Sean Bennett Hagens Berman Axeon* 35:21.1
11 Cory Lockwood PACIFIC PREMIER BANK CYCLING TEAM 35:32.9
12 Taylor Shelden JELLY BELLY P/B MAXXIS 35:33.8
13 Nickolas Zukowsky SILBER PRO CYCLING 35:36.8
15 Lachlan Norris UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 35:48.3 Teammate Win: Serghei Tvetcov
16 Thomas Revard HAGENS BERMAN AXEON 35:55.2
18 Travis Samuel SILBER PRO CYCLING 36:03.2
20 David Greif TEAM RIO GRANDE 36:33.1
23 Ian Garrison HAGENS BERMAN AXEON 36:52.2
24 Angus Lyons MOBIUS BRIDGELANE 36:52.8
25 Benjamin Wolfe JELLY BELLY P/B MAXXIS 36:53.9
26 Jack Burke JELLY BELLY P/B MAXXIS 36:58.2
27 Sean Gardner GATEWAY HARLEY-DAVIDSON 36:59.9
28 Alexander Evans MOBIUS BRIDGELANE 37:06.9
29 Brett Wachtendorf GATEWAY HARLEY-DAVIDSON 37:10.7
30 Tyler Stites AEVOLO 37:12.0
31 Cyrus Pearo TEAM RIO GRANDE 37:13.3
32 Marc-antoine Nadon H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 37:20.2
33 Janier Acevedo calle UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 37:20.6 Teammate Win: Serghei Tvetcov
34 Matthew Zimmer GATEWAY HARLEY-DAVIDSON 37:20.8
35 Curtis White JELLY BELLY P/B MAXXIS 37:22.3
37 Luke Mudgway H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 37:25.3
39 Cormac Mcgeough JELLY BELLY P/B MAXXIS 37:26.0
42 Jonathan Clarke UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 37:38.4 Teammate Win: Serghei Tvetcov
43 Jordan Cheyne ELEVATE - KHS PRO CYCLING 37:38.9
47 Oliver Evans H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 37:51.5
48 Keegan Swirbul JELLY BELLY P/B MAXXIS 37:54.5
49 Graydon Staples SILBER PRO CYCLING 37:56.8
51 Cooper Rombold TEAM CALIFORNIA 38:08.5
53 Jameson Ribbens TEAM RIO GRANDE 38:17.2
55 Lucas Sebastian haedo UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 38:34.1 Teammate Win: Serghei Tvetcov
56 Alex Hoehn AEVOLO 38:35.4
57 Gage Hecht AEVOLO 38:36.1
58 Oliver Flautt CYCLUS SPORTS 38:37.0
59 Zach Nehr TEAM CALIFORNIA 38:38.4
60 Sam Bassetti ELEVATE - KHS PRO CYCLING 38:40.7
62 Joseph Bacala PACIFIC PREMIER BANK CYCLING TEAM 38:43.3
63 Kip Taylor TEAM RIO GRANDE 38:47.5
64 Brett Rindt TEAM RIO GRANDE 38:47.8
65 Danny Pate Rally Cycling* 38:49.7 Teammate Top 5: Evan Huffman
67 Thomas Wavrin PACIFIC PREMIER BANK CYCLING TEAM 38:52.2
68 Michael Gearren CYCLUS SPORTS 38:58.7
69 Adam De vos Rally Cycling* 39:04.1 Teammate Top 5: Evan Huffman
70 Griffin Easter 303 PROJECT 39:09.1
71 Joseph Garey PACIFIC PREMIER BANK CYCLING TEAM 39:18.6
72 Kevin Girkins ELEVATE - KHS PRO CYCLING 39:21.1
76 Winston David CYCLUS SPORTS 39:33.9
77 Cullen Easter 303 PROJECT 39:38.3
78 Daniel Jaramillo diez UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 39:40.6 Teammate Win: Serghei Tvetcov
79 Charles Huff Rally Cycling* 39:42.6 Teammate Top 5: Evan Huffman
80 Samuel Boardman SUPPORT CLEAN SPORT / GUTTENPLAN CO 39:47.7
81 Bernat Font mas 303 PROJECT 39:51.9
82 Aria Kiani SUPPORT CLEAN SPORT / GUTTENPLAN CO 39:59.2
85 Eduardo Corte cordero CANEL'S-SPECIALIZED 40:02.1
89 Connor Sallee CYCLUS SPORTS 40:04.8
90 Jason Saltzman AEVOLO 40:12.9
93 Callum Gordon TEAM CALIFORNIA 40:26.3
94 Tim Savre TEAM RIO GRANDE 40:34.0
96 Ricky Randall CYCLUS SPORTS 40:53.5
97 Eric Young Rally Cycling* 40:56.8 Teammate Top 5: Evan Huffman
98 Daniel Lausin GATEWAY HARLEY-DAVIDSON 40:57.0
101 Leo Yip TEAM CALIFORNIA 41:28.1
103 Rex Roberts PACIFIC PREMIER BANK CYCLING TEAM 41:34.5
105 Lukas Conly SUPPORT CLEAN SPORT / GUTTENPLAN CO 41:43.8
106 Jayson Valade H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 41:59.5
108 Spencer Downing GATEWAY HARLEY-DAVIDSON 42:13.3
110 Justin Prior SUPPORT CLEAN SPORT / GUTTENPLAN CO 42:21.6
112 Bradley Evans MOBIUS BRIDGELANE 42:35.4
118 Parker Kyzer CYCLUS SPORTS 44:42.6
Finishers: Cat 1: 42   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tamatha Risner ZiaVelo Cycling 44:58.0
2 Cory Popovich ALP Cycles Racing 46:31.7
3 Brookanne Mickelson Team Red Rock 46:53.8
4 Mollie Brewer ALP Cycles Racing 46:58.8
5 Lorna Pomeroy ALP Cycles Racing 47:11.8
6 Elaine Sheikh Athletic Mentors / G 47:42.3
7 Nicole Horst ALP Cycles Racing 48:20.4 Teammate Top 5: Cory Popovich
8 Lily Vitt El Grupo Youth Cycli 49:09.3
9 Libby Beneski ALP Cycles Racing 49:15.9 Teammate Top 5: Cory Popovich
10 Audrey Beebe ALP Cycles Racing 49:28.6 Teammate Top 5: Cory Popovich
11 Chloe Welch El Grupo Youth Cycli 50:32.1
12 Allison Wilson Public Brewhouse 51:02.8
13 Michelle Mjoen Natural Grocer Cycli 51:24.9
14 Jessica Meyer ALP Cycles Racing 52:58.3 Teammate Top 5: Cory Popovich
15 Jane Berger AZWomen Racing 53:18.2
16 Sara Browning PSIMET Racing 53:55.7
17 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycli 54:02.6
18 Brianna Talbot Bicycle Ranch Tucson 54:24.4
19 Carly Piccarello 54:51.6
20 Nathalie Potvin AZ Women Racing 58:02.1
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Dygert Twenty20 P/B Sho - Air* 39:40.0
2 Sara Poidevin Rally Cycling* 39:52.2
3 Katharine Hall UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 39:57.5
4 Leah Thomas UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 40:19.9
5 Emma White Rally Cycling* 40:31.2
6 Jasmin Glaesser Twenty20 P/B Sho - Air* 41:09.5 Teammate Win: Chloe Dygert
7 Marcela Prieto SWAPIT AGOLICO 41:35.3
8 Jennifer Luebke Hagens Berman / Supermint* 41:38.6
9 Kirsti Lay Rally Cycling* 41:41.7 Teammate Top 5: Sara Poidevin
10 Diana Penuela UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 42:14.0 Teammate Top 5: Katharine Hall
11 Allie Dragoo Twenty20 P/B Sho - Air* 42:20.6 Teammate Win: Chloe Dygert
12 Edwige Pitel QCW CYCLING 42:23.3
13 Gillian Ellsay Rally Cycling* 42:58.7 Teammate Top 5: Sara Poidevin
14 Lily Williams HAGENS BERMAN / SUPERMINT 43:11.7
15 Kristina Vrouwenvelder ALP CYCLES RACING 43:12.4
16 Heidi Franz Rally Cycling* 43:16.2 Teammate Top 5: Sara Poidevin
17 Shayna Powless Twenty20 P/B Sho - Air* 43:33.2 Teammate Win: Chloe Dygert
18 Tarah Cole HAGENS BERMAN / SUPERMINT 43:36.8
19 Andrea Ramirez fregoso SWAPIT AGOLICO 43:45.5
20 Ariadna Gutierrez arzaluz TEAM CONADE-SPECIALIZED-VISIT MEXIC 43:46.0
21 Abigail Mickey Rally Cycling* 43:58.3 Teammate Top 5: Sara Poidevin
22 Elizabeth Banks UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 44:03.3 Teammate Top 5: Katharine Hall
23 Brenda Santoyo SWAPIT AGOLICO 44:27.3
25 Stefanie Sydlik QCW CYCLING 44:28.5
34 Jessica Noyola HAGENS BERMAN / SUPERMINT 45:47.4
36 Emily Rodger ALP CYCLES RACING 46:24.1
37 Starla Teddergreen HAGENS BERMAN / SUPERMINT 46:25.1
38 Liza Rachetto HAGENS BERMAN / SUPERMINT 46:26.6
40 Amber Pierce ALP CYCLES RACING 47:10.2
41 Deborah Paine ROXSOLT ATTAQUER 47:12.9
43 Lauren Hall UnitedHealthcare Pro Cycling Team* 47:45.7 Teammate Top 5: Katharine Hall
46 Kasey Mcevoy QCW CYCLING 48:26.9
47 Renata Bucher ROXSOLT ATTAQUER 48:36.1
48 Erica Clevenger Twenty20 P/B Sho - Air* 48:41.9 Teammate Win: Chloe Dygert
49 Lori Nedescu QCW CYCLING 48:50.5
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 7   Cat ?: 11