Log In
RKO#9- Memorial Day Stage Race - Stage 1 • May 26 2018
Overcast, 60 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Pedersen Team Simple Green/Specialized/Rock-
2 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Kieth Strong Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
4 Duncan Clark Velo Club La Grange
5 Hunter Wilson Team California Juniors
6 Hayden Mackay R4R-Make A Wish
7 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing
8 Brian Oconnor D9 Foundation / DNA Race Team
9 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
10 Chase King Team Swift
11 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
12 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
13 Stephen Lenz Chico Cycling Team
14 Shane Mcguire??? SunPower Racing
15 Thomas Kensok
16 Jason Tang
17 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
18 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees
19 Jonas Crean
20 Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
21 Spencer Ingels
22 Frank Wyer
23 Alexi Gabuyo
24 Will Drinkwater
DNF Adin Jose Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Kieth Strong
Finishers: Cat 3: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Hanson CBRE Racing
2 Maddison Russell
3 David Michael sweet SunPower Racing
4 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees
5 Parker Gara SunPower Racing
6 Thomas Schwemberger
7 Andrew Esler JAKROO
8 Charles Herndon
9 Eric Chodoroff Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
11 Stuart Grosser Dolce Vita Freewheel p/b SL2
12 Daniel Stark CBRE Racing Teammate Win: Alex Hanson
13 Rafael Garcia
14 Matthew Perry SquadraSF p/b Terun
15 Dan Rugani CBRE Racing Teammate Win: Alex Hanson
16 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Peter Ambiel SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
18 Giovany Bello Dayka-Hackett
19 James Allen Davis Bike Club Race Team
20 Colin Harrop
21 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
22 John Janetzko SunPower Racing Teammate Top 5: David Michael sweet
DNF Paul Chomsky
Finishers: Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Kienzle
2 Rich Duff Louie Racing
3 Grant Feige Team Swift
4 Yumeto Shigihara Boston University
5 Alex Lloyd
6 Enrique Alameda jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Blake Macheras Team Swift Teammate Top 5: Grant Feige
8 Dustin Stiffler
9 Francois Xavier bucher
10 Justin Gray
11 Michael Wachter East Bay Velo Club
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Skinner
2 Jason Saltzman UCI CT: Aevolo Cycling Inc.
3 Brandon Baker Stinner Factory Racing
4 Ethan Frankel Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Justin Thompson Terun Elite
6 Jonathan Baker Chico Cycling Team
7 Zachary Gottesman Mellow Motors
8 Nick Perhala Monster Media Racing
9 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Richie Vos SunPower Racing
11 Aidan Mcneil Team Swift
12 Morgan Cole SunPower Racing
13 Jack Duncan Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Ethan Frankel
14 Morgan Gerlak The Olympic Club
15 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
16 Evan Christenson SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
17 Justin Poulson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Ethan Frankel
18 Max Motschwiller Olympic Club
19 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
20 Michael Hemmerlin Strada Racing Club
21 Jeromy Cottell Touchstone Racing
22 Drew Kogon Subaru Santa Monica Racing p/b Alfa
23 David Ellis HistoryNet Cycling Team
24 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Ethan Frankel
25 Will Brickler
26 Sean Henderson SquadraSF p/b Terun
27 Cyrus Behroozi SquadraSF p/b Terun
28 Craig Nunes Schnur Racing
29 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Ethan Frankel
30 Erik Schiller SunPower Racing
31 Madden Titus SunPower Racing
32 Chris Coble Olympic Club
33 Niklas Barreto
34 Chad Hall Big Bear Cycling Association
35 Will Riffelmacher Olympic Club
36 Jove Graham Dayka-Hackett
37 Ben Cook Team Swift
38 Justin Maxwell Violet Crown
39 Colin Patterson SquadraSF p/b Terun
40 Andrew Haslem SquadraSF p/b Terun
41 Blaise Hamel Terun Elite Teammate Top 5: Justin Thompson
42 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
DNF Robin Warman Subaru Santa Monica Racing p/b Alfa
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Mckay Kinsey ACADEMY
3 Devin Wilson GS Andiamo - Travel Team
4 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Ellis Pedersen Team California Juniors
7 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Artun Duransoy
8 Thomas Laskarzewski
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Tedford ThirstyBear Cycling
2 Chris Evans Terun Elite
3 James Enright SquadraSF p/b Terun
4 Ken Calender R4R-Make A Wish
5 Robert Whittier Divine Electric Norcal
6 Ronnie Kier Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Todd Munk SJBC
8 Samuel Worthington Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Robert Whittier
9 Rick Lawton R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Ken Calender
10 Bill Laddish KaiVelo Racing
11 Mark Fleishman Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Robert Whittier
12 Mark Weideman
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
2 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Win: Andrew Conley
4 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Sean Martin LOW//Factory Racing
6 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
8 Anthony Armerino Cognition Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Joseph Butler
3 Wes Fornes Los Gatos Bicycle Racing Club
4 Jason Mongue SquadraSF p/b Terun
5 Edward Dean SJBC
6 James Raybould
7 James Cho Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Gary Thomas
DNF Morten Nissov SJBC Teammate Top 5: Edward Dean
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Sullivan SJBC
2 Steven Aurousseau CoreTechs Cycling Team
3 Aaron Long ThirstyBear Cycling
4 Jon Meals Team Oakland Cycling
5 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA
6 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
7 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Steven Aurousseau
8 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Steven Aurousseau
9 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
10 Markus Roccaro Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Alon Golan CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Steven Aurousseau
12 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Dan Foehner Violet Crown Sports Assoc
14 Ludovic Hilde All Pro Bicycles Simi Valley
15 Robert Wotring CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Steven Aurousseau
16 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
17 Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Noel Miller Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Robert Easley
19 Loic St gal de pons Velo Club La Grange
20 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stanley Terusaki CAL-NAT'S Racing
2 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Matthew Trethric Team Hammer Nutrition
4 George Tomasich Canyon Velo
5 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
6 Harold Reimer SunPower Racing
7 ? James Team Placid Planet Inc.
8 Gilbert Tarin CA Technologies Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Ornstil Hammer/53x11
2 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA
3 Robert Napieralski Body Concepts
4 Lance Haag ThirstyBear Cycling
5 Rodney Jewett
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Nelson
2 Elizabeth Kravtchenko Five Rings Cycling Center
3 Claire Hofbauer
4 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Schwarz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Laura Moser JLVelo Cycling Team
3 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team
4 Daniele Monahan Velo Club La Grange
DNF Brooke Danaher Jakroo Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4