Log In
Fat and Skinny Tire Fest 16 - TT • May 19 2019
Light Rain, 68 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam O'brien Revolution Racing
2 George Frazier Merlin Metalworks
3 Anson Sperry Midwest Devo
4 Solomon Myers Team Logik Jr Development
5 Sam Burkle None
6 Adam Ptaszek R bikes
7 Mason Dumanski None Teammate Top 5: Sam Burkle
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Guidry MIDWEST DEVO
2 Dante Thompson None
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Weisgram Vision Racing
2 Andrew Messer Texas Roadhouse Cycling
3 Justin Kirk BGI-Trek Masters
4 Chris Richter Gray Goat Masters Racing
5 Ben Beger Momentum Racing
6 Mark Illingworth Queen City Wheels
7 Thomas Cox Gray Goat Bullseye Total Media Mas
8 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
9 Daniel Lach ZWS / Brilliant Advice
10 Rusty O'brien None
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
2 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Training
3 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling
4 Phil Perry Fitness Lab Endurance Team
5 David Park None
6 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team
7 Tom Burridge Appriss Racing p/b Clarksville Schw
8 Darren Williams Monster Media Elite Masters Racing
9 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Teammate Top 5: Curtis Tolson
10 Douglas Moody Zephyr Wheel Sports Bertolli
11 James Rolette South Chicago Wheelmen
12 Mark Bucherl Nebo Ridge
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Schmutte First Internet Bank Cycling
2 Stephen Bassett First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ben Schmutte
3 Kyle Perry TEXAS ROADHOUSE CYCLING
4 Ryan Knapp First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ben Schmutte
5 Ean Pugh Team Upland Brewing
6 Aaron Beebe Bissell ABG Giant
7 Paul Martin First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ben Schmutte
8 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ben Schmutte
9 John Becker * First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ben Schmutte
10 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Teammate Win: Ben Schmutte
11 Eli House DASH RACING
12 Hogan Sills TEXAS ROADHOUSE CYCLING Teammate Top 5: Kyle Perry
13 John Maguire Headwind Cycling P/B Elevator Brewi
14 Justin Kahle HEADWIND CYCLING
15 Spencer Miller DASH Racing
16 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Devo
17 Chris Carr Team Upland Brewing Teammate Top 5: Ean Pugh
18 David Morse Upland Cycling
19 Ruben Bacon Bissell ABG Giant
20 Clayton Travis Kreitler Racing Team
21 Lucas Kalbfell None
22 John Woods Dash Racing P/B Westfield Cyclespor
23 Will Murray Kreitler Racing Team
24 Luke Manning Kreitler Racing Team
25 Matt Bole Texas Roadhouse Teammate Top 5: Kyle Perry
26 Joe Bippus South Chicago Wheelmen
27 Michael Keller South Chicago Wheelmen
28 Matt Light KCV_WL Racing
29 John Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team
30 Shane Feehery Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Hasper DASH Racing
2 Andrew Boissiere Team Headwind
3 Charles Dell Team Upland Brewing
4 Caleb Langley Zone-6 / Gray Goat
5 Rhys Edwards Team Upland Brewing
6 Nathaniel Woods Ft. Wayne Outfitters
7 Cooper Fox Yokohama Racing p/b nine13sports
8 Lawrence Lauderman iii Headwind Cycling P/B Elevator Brewi
9 Cody Hardley Team Upland Brewing Teammate Top 5: Charles Dell
10 Nathan Wyrick Phoenix Fitness & Training
11 Brian Sullivan Team Upland Brewing Teammate Top 5: Charles Dell
12 Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health
13 Jason Maier Team Neighborlink
14 Aaron Banks Yokohama Racing p/b nine13sports
15 Garrett Mcnear Yokohama Racing p/b nine13sports
16 Levi Gaswint Headwind Cycling P/B Elevator Brewi
17 John Reidy Team Neighborlink
18 Troy Stratford Dash Racing Teammate Win: Eli Hasper
Finishers: Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hale Fort Wayne Outfitters
2 Joe Krahulik Team Indiebike p/b IU Health
3 John Yoder Phoenix Fitness and Training
4 Matthew Laubach Zone-6 / Gray Goat
5 Jay Salge None
6 Neal Ward Dash Racing
7 Matthew Thomas Team Neighborlink
8 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training Teammate Top 5: John Yoder
9 Jeffrey Beaumont Zone-6 / Gray Goat Teammate Top 5: Matthew Laubach
10 Ethan Swepston None Teammate Top 5: Jay Salge
11 Joshua Richards Zone 6/Gray Goat Mobile
12 Ryan Bauer 3 Rivers Velo Sport
13 David Gabrick None Teammate Top 5: Jay Salge
14 Michael Karas None Teammate Top 5: Jay Salge
15 James Mazey Maumee Valley Wheelmen
16 Zachary Stevens CUTTERS
17 Silas Myers Team Logik Jr Development
18 Mark Sobb Maumee Valley Wheelmen
19 Jefferey Osarczuk None Teammate Top 5: Jay Salge
20 Dan Frazier TEAM CLARK LOGIC
21 Mike Chandler Headwind Cycling p/b Elevator Brewi
22 Dylan Curtis Team NeighborLink
23 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Scott Fort Wayne Outfitters
2 Dominic Fiore Zone-6 Endurance / Gray Goat
3 Joe Ringer Yokohama Racing p/b nine13sports
4 Nicholas Lazaroae None
5 Chris Anderson None
6 Taylor Wegrzyn None
7 Ben Hopper Fort Wayne Outfitters Teammate Win: Asher Scott
8 Brad Duerksen Team Type 1
9 Kevin Ruane None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
10 Brandon Reinholt Team NeighborLink
11 Chasen Madsen None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
12 Reid Geiger None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
13 Kyle Zelt Team Neighborlink
14 Mason Geiger KCV
15 Henry Kennedy Team Heroes
16 Anoop Chinthala Team Neighborlink
17 Warren Schalk None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
18 Jayden Dover None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
19 Cody Vandevender None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
20 Martin Sikula Maumee Valley Wheelman
21 Kevin Holland None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
22 Jeff Roesner ProForm Racing
23 Todd Snyder KCV Cycling
24 Andrew Warren Nicks Cycling
25 Kevin Pugh None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
26 James Truax Hashtag Bikes
27 Matthew Redmond Phoenix Fitness and Training
28 Davd Roetker None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
29 Rob Pelance Hawk Racing
30 Jim Smock Midwest Development Cycling Inc.
31 Cory Gackenheimer None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
32 Joe Mason None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
33 Cole Warner None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
34 Andy Baucco None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
35 Ryan Anderson None Teammate Top 5: Nicholas Lazaroae
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Banks Yokohama Racing p/b nine13sports
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Smock Midwest Devo
2 Caroline Illingworth Ignite Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Faith Montreuil Gray Goat Mobile/Bullseye Total Med
2 Tabitha Sherwood Women's Project Pedal p/b VO2
3 Kelsey Devereaux Womens Racing Project
4 Arielle Coy Womens Racing Project
5 Brooke Hannon Gray Goat Bullseye
6 Leigh Dukeman None
7 Eleanor Dyas Women's Racing Project Teammate Top 5: Kelsey Devereaux
8 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
9 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders
10 Shera Clark Appriss Racing pb Clarksville Schwi
11 Meredith Sierpina Revolution Devo
12 Allison Mccurry Gray Goat Bullseye Teammate Top 5: Brooke Hannon
13 Mary-kate Wintz Team Velofemme p/b Litzler Automati
14 Jillian Beveridge VeloFemm b/p Litzler
15 Deneise Davis Lady Gnar Shredders
16 Sarah Thomas None
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grace Bennett Phoenix Fitness and Training
2 Amela Gruenbart Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Grace Bennett
3 Hanna Coppens Zone-6 / Gray Goat
4 Tayllor Allen LADY GNAR SHREDDERS
5 Marie Wirsing Zone-6 Endurance
6 Brooklyn Raddin LOGIK Junior Development Team
7 Linnea Benson Marian University
8 Audrey Baker Womens Racing Project
9 Amy Woods Fort Wayne Outfitters
10 Elle Eichorst None
11 Whitney Carroll Zone 6
12 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Grace Bennett
13 Ann Barker KCV Cycling
14 Stephanie Zwerner Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Tayllor Allen
15 Kirsten Drehobl Phoenix Fitness and Training Teammate Win: Grace Bennett
16 Erika Wilson Zone-6/Gray Goat Teammate Top 5: Hanna Coppens
17 Bonnie Yoder Spin Zone Racing
18 Callista Mason None
19 Emma Balding Midwest Devo
20 Robin E cartwright Team Neighborlink
21 Shelby Megnin None
22 Tory Leonard None
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 5   Cat ?: 5