Log In
STEAMBOAT SPRINGS STAGE RACE - Crit • Sep 2 2019
Clear, 81 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Burke NCCP/ 1st City Cycling Team 0:49:39
Off The Front
2 Nikolai Lyssogor pedal RACING 0:49:41
Off The Front
3 Marc Spratt Unattached 0:50:16
1
4 Patrick Repasky pedal RACING 0:50:16
2
5 Charles Springer Boulder Junior Cycling 0:50:16
3
6 David Mcneill pedal RACING 0:50:16
4
7 Aaron Hugen pedal RACING 0:50:16
5
Teammate Top 5: Nikolai Lyssogor
8 Caleb Schroder Avout Racing 0:50:16
6
9 Aaron Calhoun Project Supertraining 0:50:16
7
10 Brian Oliver Groove Subaru Excel Sports 0:50:16
8
11 Max Frankel Unattached 0:50:16
9
12 Yoni Doron peters Highline Racing 0:50:16
10
13 Noah Collins Unattached 0:50:16
11
14 Steven Truesdale Boulder Junior Cycling 0:50:16
12
Teammate Top 5: Charles Springer
15 Adam Kremers Groove Subaru Excel Sports 0:50:16
13
16 Andrew Weinstein Unattached 0:50:16
14
17 Ian Nansel Unattached 0:50:16
15
18 Collin Zimmerman Primal-Audi Denver 0:50:16
16
19 Andrew Lydic Boulder Junior Cycling 0:50:16
17
Teammate Top 5: Charles Springer
20 Justin Sotdorus Primal-Audi Denver 0:50:22
21 Sam Anderson Unattached 0:50:22
22 Hayden Fox Unattached 0:51:50
Off The Back
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Woollard Palmares Racing 0:39:06
1
2 Mack Dorf Unattached 0:39:06
2
3 David Zillig Unattached 0:39:06
3
4 Caleb Carl Unattached 0:39:06
4
5 Zachary Koelling Palmares Racing 0:39:06
5
Teammate Win: Bryce Woollard
6 Russell Slade pedal RACING 0:39:06
6
7 Vladislav Dragomirov COS Racing 0:39:06
7
8 William Drasler Twin Peaks Racing 0:39:06
8
9 Mike Swanson Primal-Audi Denver 0:39:06
9
10 Ethan g Moyer Steamboat Velo 0:39:06
10
11 Andrew Tsoi Groove Subaru Excel Sports 0:39:06
11
12 Matthew Bell Unattached 0:39:06
12
13 Eric Whaylen Palmares Racing 0:39:08
13
Teammate Win: Bryce Woollard
14 Tyler Landman Primal-Audi Denver 0:39:08
14
15 Mike Fibiger Unattached 0:39:10
15
16 Maas Van de graaf The Phoenix Cyclery-Orbea 0:40:46
Off The Back
17 Jeremy Jacobs Primal-Audi Denver 0:41:38
Off The Back
Finishers: Cat 4: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Miller Unattached 0:39:06
2 Bryan Kob Unattached 0:39:08
3 Robert Delean Unattached 0:39:20
4 Jun Watabe Unattached 0:41:28
5 Chris Robl Unattached 0:41:38
6 Wesley Kemp Unattached 0:43:27
7 Kerry Tasa NCCP/ 1st City Cycling Team 0:43:30
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Child The Phoenix Cyclery-Orbea 0:39:58
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Wilson Unattached 0:40:04
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Skrdla NCCP/ Remote Geo-Matador Team 0:49:38
Off The Front
2 Matthew Segur Rocky Mountain Cancer Centers 0:49:39
Off The Front
3 Phil Gronniger Groove Subaru Excel Sports 0:50:16
1
4 Byron Nix Groove Subaru Excel Sports 0:50:16
2
5 Matt Blakely NCCP/ Remote Geo-Matador Team 0:50:16
3
Teammate Win: Matthew Skrdla
6 Tripp Wall iii Groove Subaru Excel Sports 0:50:16
4
7 Brent Webb Groove Subaru Excel Sports 0:50:16
5
Teammate Top 5: Phil Gronniger
8 Eric Jones Unattached 0:50:16
6
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Broc Thompson Great Divide Brewing Company 0:44:51
1
2 Brad Wright NCCP/ 1st City Cycling Team 0:44:51
2
3 Bill Manning Sklar Masters Racing 0:44:51
3
4 Tony Fraij Sklar Masters Racing 0:44:51
4
5 Rashid Farooqui Rally Sport Cycling Team 0:44:51
5
6 Peter Benkowski Sonic Boom Racing 0:44:51
6
7 Brian Baker Agility PT p/b Beyond Category Coac 0:44:51
7
8 Kyle Pitman Palmares Racing 0:44:51
8
9 George Squibb Sklar Masters Racing 0:44:51
9
Teammate Top 5: Bill Manning
10 Steve Rademacher Palmares Racing 0:44:51
10
11 Justin Hall Unattached 0:44:51
11
12 Bennett Hug Modern Market and GR Capital Partne 0:44:51
12
13 William Raatz Sonic Boom Racing 0:44:51
13
14 Scott Meadows Old School Industries 0:44:53
14
15 Robert Dwyer Modern Market and GR Capital Partne 0:44:53
15
16 Curtis Madsen Unattached 0:44:53
16
17 Jeff Krause Groove Subaru Excel Sports 0:44:53
17
18 Jon Smela Old School Industries 0:44:55
18
19 Lee Gerakos Sonic Boom Racing 0:44:55
19
20 Ryan Christianson Natural Grocers by Vitamin Cottage 0:44:55
20
21 Juan Gutierrez Agility PT p/b Beyond Category Coac 0:44:55
21
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Abbott Unattached 0:38:18
1
2 Andrew Fields pedal RACING 0:38:20
2
3 Jose jaime Dela serna lopez COS Racing 0:38:20
3
4 Erik Dorf Unattached 0:38:20
4
5 Michael Barsch Sklar Masters Racing 0:38:20
5
6 Greg Bjorkquist pedal RACING 0:38:20
6
7 Brian Claytor Black Swift / Cycleton Cycling Team 0:38:20
7
8 Shawn Hime Palmares Racing 0:38:20
8
9 Brian Coleman Shrunken Head Racing 0:38:20
9
10 Louis Rodriguez Modern Market and GR Capital Partne 0:38:20
10
11 Brian Copeland COS Racing 0:38:26 Teammate Top 5: Jose jaime Dela serna lopez
12 Christopher Dillis pedal RACING 0:38:30 Teammate Top 5: Andrew Fields
13 Jon Dury pedal RACING 0:38:50 Teammate Top 5: Andrew Fields
14 Joseph Manning Shrunken Head Racing 0:39:37
Off The Back
15 Richard Price MAD Racing Colorado 0:40:05
Off The Back
16 Robert Lydic Sklar Masters Racing 0:40:05
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Barsch
17 Eric Welch Old School Industries 0:42:38
Off The Back
18 Devin Mccune Unattached 0:42:41
Off The Back
Finishers: Cat 4: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers 0:45:08
2 Craig Hofer Groove Subaru Excel Sports 0:45:08
3 Robert Arena Groove Subaru Excel Sports 0:45:27
4 Christopher Stout Rocky Mountain Cancer Centers 0:45:57 Teammate Win: Adam Asnes
5 Steve Crowley Groove Subaru Excel Sports 0:45:57
6 Rob Graef Groove Subaru Excel Sports 0:45:57
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Lovell Shrunken Head Racing 0:38:20
1
2 Thomas Panton Modern Market and GR Capital Partne 0:38:20
2
3 Brian Tate Steamboat Velo 0:38:20
3
4 Tom Hootman Shrunken Head Racing 0:38:20
4
Teammate Win: Ethan Lovell
5 Scott Baumfalk Unattached 0:38:20
5
6 Tracy Sharples COS Racing 0:38:20
6
7 Paul Swanno Unattached 0:38:20
7
8 J erik Hartel COS Racing 0:38:20
8
9 Mike Elmer COS Racing 0:38:20
9
10 George York COS Racing 0:38:20
10
11 Daniel Burke Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:38:20
11
12 James Finn Old School Industries 0:38:20
12
13 Darrel Schultz pedal RACING 0:38:20
13
14 David Fitzpatrick Shrunken Head Racing 0:38:20
14
Teammate Win: Ethan Lovell
15 Philippe Capraro Modern Market and GR Capital Partne 0:38:26 Teammate Top 5: Thomas Panton
16 Troy Westergren Primal-Audi Denver 0:40:13
Off The Back
17 Randy Culver Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:40:15
Off The Back
18 Willem Van de graaf Old School Industries 0:40:17
Off The Back
19 Mick Occhiato NCCP/ 1st City Cycling Team 0:42:37
Off The Back
20 Gary Robinson pedal RACING 0:43:23
Off The Back
21 Steven Clagg Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:52:39
Off The Back
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rogers Chalet/Celebrity Home Loans 0:45:57
1
2 Steve Matous Excel Sports -Insight Designs 0:45:57
2
3 Tim Stone Excel Sports -Insight Designs 0:45:57
3
4 Kim Workman Sklar Masters Racing 0:45:57
4
5 Patrick Naylor Sklar Masters Racing 0:45:57
5
6 William Ehler MAD Racing Colorado 0:45:57
6
7 Steve Kurland Sklar Masters Racing 0:45:57
7
Teammate Top 5: Kim Workman
8 Bruce Dickinson Sklar Masters Racing 0:45:57
8
Teammate Top 5: Kim Workman
9 Geoff Cooper Sklar Masters Racing 0:45:57
9
Teammate Top 5: Kim Workman
10 Lloyd Jones Old School Industries 0:45:57
10
11 Jeff Ray Natural Grocers by Vitamin Cottage 0:45:57
11
12 James Barker Steamboat Velo 0:45:57
12
13 Kenneth Reardon Natural Grocers by Vitamin Cottage 0:45:57
13
14 Murray s. Willis Sklar Masters Racing 0:45:57
14
Teammate Top 5: Kim Workman
15 Dan Pate RoninOne Racing 0:45:57
15
16 Jerry Rome Local Velo 0:45:57
16
17 Vince Hooper Sklar Masters Racing 0:45:57
17
Teammate Top 5: Kim Workman
18 David Landman Steamboat Velo 0:47:50
Off The Back
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Louder Unattached 0:45:57
2 Carl Reed Team Rio Grande 0:47:50
3 Michael Raber Green Mountain Sports Velo 0:48:27
4 Stephen Bennett Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:54:18
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Levitt Unattached 0:59:27
Off The Front
2 Cyrus Pearo Primal-Audi Denver 0:59:36
3 Robert Wade Unattached 0:59:42
1
4 George Simpson UCI CT: Elevate-KHS Pro Cycling 0:59:42
2
5 Chaz Hogenauer Team Rio Grande 0:59:42
3
6 Jabez Meulemans Primal-Audi Denver 0:59:42
4
7 Bonaventure Uwizeyimana Unattached 0:59:42
5
8 Nathan Spratt Unattached 0:59:42
6
9 Ben Marshall Primal-Audi Denver 0:59:42
7
Teammate Top 5: Cyrus Pearo
10 John Keller CU Cycling-Boulder 0:59:42
8
11 Sam j Redding Groove Subaru Excel Sports 0:59:42
9
12 Rees Madsen Minuteman Road Club 0:59:42
10
13 Henry York Team Rio Grande 0:59:42
11
Teammate Top 5: Chaz Hogenauer
14 Patrick Byukusenge Unattached 0:59:42
12
15 Jameson Ribbens Team Rio Grande 0:59:42
13
Teammate Top 5: Chaz Hogenauer
16 Matthew Rowe Team Rio Grande 0:59:42
14
Teammate Top 5: Chaz Hogenauer
17 Dillon Janda Unattached 0:59:47
18 Tyrel Fuchs Unattached 0:59:47
19 Justin Barber Primal-Audi Denver 1:00:30
Off The Back
Teammate Top 5: Cyrus Pearo
20 Jon Moro Unattached 1:01:18
Off The Back
DNF Maxlimilian Freeman Team Rio Grande DNF
Off The Back
Teammate Top 5: Chaz Hogenauer
DNF Michael Nightingale Highline Racing DNF
Off The Back
DNF Landry Bobo Highline Racing DNF
Off The Back
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hsu ALP Cycles Racing 0:46:09
2 Jaime Brede ALP Cycles Racing 0:48:08 Teammate Win: Julie Hsu
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Emaus Unattached 0:41:19
1
2 Kelly Hoose Unattached 0:41:19
2
3 Megan Percy DNA Racing 0:41:21
3
4 Lyndsey o Larson ALP Cycles Racing 0:41:21
4
5 Angela Pitzer pedal RACING 0:41:21
5
6 Stephanie Bruggink Unattached 0:41:21
6
7 Wendy Segrest pedal RACING 0:41:21
7
Teammate Top 5: Angela Pitzer
8 Marjorie Goodyear Palmares Racing 0:41:26
9 Susie Bockard Colorado Women's Cycling Project 0:43:19
Off The Back
10 Sandra Holt Unattached 0:43:24
Off The Back
11 Julie Fisher pedal RACING 0:43:26
Off The Back
Teammate Top 5: Angela Pitzer
12 Brandy Gridley Unattached 0:45:35
Off The Back
13 Arlene Tamariz pedal RACING 0:54:38
Off The Back
Teammate Top 5: Angela Pitzer
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Rice DNA Womens Masters 0:46:09
2 Cindy Hintgen Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:48:08
3 Andrea Koenig BoulderCentre for Orthopedics 0:51:45
4 Aimee Dupont Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:55:06
5 Jill Mattingly Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:59:27
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Percy DNA Womens Masters 0:41:19
2 Lynne Anderson ALP Cycles Racing 0:41:19
3 Tracey Jacobs Excel Sports -Insight Designs 0:41:19
4 Booka Smith BoulderCentre for Orthopedics 0:41:21
5 Cynthia Brown Team Rio Grande 0:43:26
6 Laura Dickinson Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:47:22
7 Deborah Mccabe Racer X Cycling / ColoBikeLaw 0:54:38
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Granger DNA Womens Masters 0:41:26
2 Kristine Johnson DNA Womens Masters 0:43:19 Teammate Win: Diane Granger
3 Karin Budding ALP Cycles Racing 0:43:23
4 Ruth Alexander ALP Cycles Racing 0:47:22
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jillian Bearden Trans National Womens Cycling Team 0:46:05
1
2 Margot Clyne Unattached 0:46:05
2
3 Allison Crow Orion Racing p/b Borah Teamwea 0:46:05
3
4 Kristen Arnold Unattached 0:46:05
4
5 Caitlin Lovelace SQUARE1 Cycling 0:46:05
5
6 Zuzana Birova pedal RACING 0:46:07
6
7 Annie Poland Old School Industries 0:46:07
7
8 Heidi Madsen Unattached 0:46:09
8
9 Diedre Ribbens Orion Racing p/b Borah Teamwea 0:46:09
9
Teammate Top 5: Allison Crow
10 Michelle Mjoen Natural Grocers by Vitamin Cottage 0:46:51
Off The Back
11 Jenna Stauffer Stages Cycling 0:50:26
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 2