Log In
Copperopolis Road Race • Mar 30 2013
Clear, 72 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andres Gil Michael David Winery Cycling Team
2 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
3 Dan Martin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
4 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
5 Jason Boynton Folsom Bike/VW/Raley's
6 Gary Douville MRI Endurance
7 Christopher Phipps ThirstyBearCycling
8 Trevor White SquadraSF
9 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jason Boynton
10 Greg Mcquaid Thirsty Bear Cycling
11 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
12 Brian Choi Stuzio.com
13 Scott Bromstead Barclay's Racing
14 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Incase
15 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling
16 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Incase
17 Gregory Gambetta Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jason Boynton
18 Thomas Gross Studio Velo
19 Troy Porter Herring Gas
20 Scott Cox Barclay's Racing
21 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters Teammate Top 5: Kevin Metcalfe
22 Alan Nevin ThirstyBear Cycling
23 Dan Garcia Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
24 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
25 Michael Foley Team Mike's Bikes p/b Incase
26 Matt Kramer Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
27 Scott Penzarella Studio Velo
28 Chad Rosser SJBC
29 James Maltbie Kovarus- Wells Fargo Racing Team
30 John Funke Team Mike's Bikes p/b Incase
31 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase
32 Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
33 Brian Cook MRI Endurance Elite Masters
34 James Herzman Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
35 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
36 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Dan Martin
37 Lee Shuemake Topsport
38 Henry Rabas Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada
39 Robert Britt Studio Velo
40 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Incase
41 Shane Litzenberger R4R-Make A Wish
42 Patrick Mcclurg Stuzio.com
43 Aaron Gallardo Team Helens
44 Joshua Dapice Audi
45 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Incase
46 Graeme Galyer OGF&T
47 Thomas Newmeyer Studio Velo
48 Todd Manley SJBC
49 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 19   Cat 3: 15   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Himley Hammer Nutrition/Charity of Choice
2 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling
3 David Passmore SJBC
4 Cris Williams Volo Cycling Clothing - Jumex - Sku
5 Alex Osborne team fast freddie
6 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/Charity of Choice Teammate Win: Dirk Himley
7 Chris Courtney SJBC Teammate Top 5: David Passmore
8 Holger Steinbach ThirstyBearCycling.com
9 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
10 Blake Reed ArtsCyclery.com
11 Kurt Bickel Echelon Gran Fondo/Zteam
12 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
13 James Blankenship Victory Velo Racing
14 Scot Mclean ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
15 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team
16 Maurice Klein Castro Valley Cycling Club
17 Jan Elsbach VOS Racing
18 Daryl Spano SJBC Teammate Top 5: David Passmore
19 Terry Dewane Davis Bike Team
20 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
21 Kerry Stockwell Team Bicycles Plus/Sierra Neveda
22 Duane Coughlan ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
23 Michael Hotten Big Orange-Cynergy Cycles
24 Gus Platis Team City Sacramento
25 Marty Cunningham Sustainable Cycling
26 John Cavanaugh primetime cycling team
27 Michael Vella Suffolk-SunPower Racing
28 Bill Brier Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
29 Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized
30 Dean Abt Team Oakland Cycling
31 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
32 Scott Leahy SJBC Teammate Top 5: David Passmore
33 Stephen Mccaw Folsom Bike/VW/Raley's
34 Kevin Miller Victory Velo Racing
35 Arthur Jones ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
36 Max Mack Health is Wealth
37 Mark Zimbelman VOLO Cycling p/b RMSS
38 John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's
39 Markham Connolly Touchstone Climbing
40 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley / Specialized
41 Chris Wire PrimeTime Cycling Team
42 Alan Roberts ThirstyBearCycling Teammate Top 5: Hans Gouwens
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 22   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Susco Marc Pro - Strava
2 Steven Archer Morgan Stanley Smith Barney/Special
3 Josef Lemire Team Hammer Nutrition
4 George Smith MARC PRO - STRAVA Teammate Win: Kevin Susco
5 Michael Vetterli Olympic Club
6 Roland Freund Davis Bike Club
7 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters
8 Mark Perry Victory Velo Racing
9 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling Team
10 Ron Lebard Victory Velo Racing
11 David Montgomery Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada
12 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
13 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Peter Taylor Truckee Bicycle Team
15 Larry Wolff Team Hammer Nutrition Teammate Top 5: Josef Lemire
16 William Owens Truckee Bike Team
17 Douglas Lindsay Truckee Bicycle Team
18 Erik Salander Peninsula Velo Racing
19 Stan Urban Morgan Stanley Cycling Team
20 Jonathan Sek SJBC
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Muscle Milk / Specialized
2 Daniel Cobley Big Orange Cycling
3 Ned Britten Davis Bike Club Race Team
4 Chris Evans Peninsula Velo Racing
5 Grant Cutler
6 Tommy Lucas Bear Development Team
7 Christopher Elbo SquadraSF
8 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club
9 Justin Traud Rio Strada
10 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 Alex Lugosch SquadraSF
12 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios
13 Joshua Pizzica Gene-Solve
14 Henry Nelson Tieni Duro Junior Cycling Team
15 Bill Laddish Berkeley Bike Club
16 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
17 John Cutler Platinum Performance Cycling Team
18 Red Felix Leopard-Sapporo Team
19 Michael Fee R4R - Make A Wish
20 Taylor Cody Metromint Cycling
21 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
22 Michael Larson velo reno p/b tamarack junction
23 Stanley Goto Team Swift
24 Joseph Sullivan SJBC
25 Jordan Gudebski
26 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing
27 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
28 Michael Miller Metromint Cycling
29 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
30 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
31 Robert Lander Team City Sacramento
32 Jared Hudson SquadraSF
33 Michael Watts SquadraSF
34 Kevin White Chica Sexy
35 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
36 Nick Kreeger SquadraSF
37 Ellis Anderson SquadraSF
38 Sergio Iniguez BRECycling
39 Karl Tingwald NRL Racing Development Team
40 Samuel Bolster Velo Reno P/B Tamarack Junction
41 Alfredo Gallegos Platinum Performance Cycling Team
42 Isaac Sparling SquadraSF
43 Paul Cook Berkeley Bicycle Club (BBC)
44 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
45 John Echeveste Platinum Performance
46 Nick Baird Integrity racing
47 Nickalas Blades Western Lithium - LeMond Realty
48 George Ciordas Audi Cycling/Kryki Sports
49 Eliot Logan Metromint Cycling
50 David Mai R4R - Make a Wish
51 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski
52 Zachary Heath Oregon Trail Racing
53 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club BBC
54 Alex Lockwood Fusion Sport
Finishers: Cat 3: 48   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Raymond Lam Leopard-Sapporo Team
3 Trevor Ellsworth Bear Development Team
4 Brian Schuster SquadraSF
5 Mark Stringer Davis Bike Club Race Team
6 Gordon Murray Sunshine Bicycles
7 Chris Bosco Reno Cycling Team presented by Natu
8 Aaron Dalrymple Big Orange
9 Erik Funk
10 Dat Le Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Raymond Lam
11 Alfred Cauthen Chica Sexy
12 Graham Abra SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
13 Scott Hooper Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Curtis Smith
14 Dean Pogni
15 Jason Pettinato CTP Racing
16 Ryan Hallman Ritte
17 Jeff Stein Victory Velo Racing
18 Clint Williams
19 Jason Milliron Peninsula Velo Racing
20 Aron Yevuta Victory Velo Racing
21 Griffin Wigert Team Swift
22 Aaron Daly Ritte Van Vlaanderen
23 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
24 Adam Stansbury Folsom Bike/VW/Raley's
25 Vitaly Gashpar SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
26 Mark Saeturn eden racing club
27 Alexander Reimers SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
28 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
29 Eric Chi Peninsula Velo Racing
30 Tom Ferreira EDEN BICYCLES RACING CLUB
31 Brian Poedy
32 Landon Brenner Mike's Bikes
33 Nicholas Louis Chico Corsa Cycling Club
34 James Pettit Ritte Racing
35 Andrew Labarre
36 Benjamin Dorfan
37 Ron Hirshman Ritte Racing
38 Spencer Ingels
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Lagier ThirstyBear Cycling
2 Cesar Guillen Evergreen Cycling
3 Piers Barry ThirstyBear Cycling Teammate Win: Eric Lagier
4 Jeff Braunstein Red Peloton
5 Paul Berger Topsport
6 Mike Mccullough
7 Jon Hyatt Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Chappy Wood Mellow Motors
9 Steve Shores Berkeley Bicycle Club (BBC)
10 Frank Kim Evergreen Cycling Teammate Top 5: Cesar Guillen
11 Eric Voosen Victory Velo Racing
12 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
13 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
15 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
16 Bob Fetherston
17 Trevor Oldershaw Berkeley Bike Club (BBC)
18 Harish Narayanaswamy Leopard-Sapporo Team
19 Nathaniel Leeds Roaring Mouse
20 Nick Roberti Rio Strada Racing
21 Osvaldo Tomatis Berkeley bicycle club (BBC)
22 Brian West Team Oakland
23 Matt Luckenbach Team Revolutions
24 Rozel Tupaz Cushman & Wakefield Racing
25 Salifu Mohammed North America Velo (NAV)
26 Robb Herrick Team Revolutions
27 Peter Unruh
28 Mike Ashton Dolce Vita Cycling
29 Reese Gary Team Revolutions
30 Lee Guinchard
31 K Scott davis QuadCycles
32 David Kirkbride Team Roaring Mouse
33 Jeremy Stanley North American Velo
34 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark King Team Fremont/FFBC p.b. Chipotle
2 Dan Goldsmith SHO-AIR/SERT
3 Christopher Bond Pen Velo
4 Michael Ewing Body Concepts
5 John Marengo Team City - Sacramento
6 Rob Leever Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Devinderjit Singh BODY CONCEPTS Teammate Top 5: Michael Ewing
8 Kevin Odonnell Cushman Wakefield Racing
9 Ryosei Kaneko SHO-AIR Racing team
10 Fred Crone Victory Velo Racing
11 Brian Baxter Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Marty Panos Cushman & Wakefield Racing
13 Paul Page-hanson Team Roaring Mouse
14 Timothy Locke Cushman & Wakefield Racing
15 John Ensign Body Concepts Teammate Top 5: Michael Ewing
16 Anthony Low Cushman & Wakefield Racing
17 Randy Floyd Body Concepts Teammate Top 5: Michael Ewing
18 Ron Faulk Body Concepts Teammate Top 5: Michael Ewing
19 Danny Wood Cushman & Wakefield Racing
20 Brian Ort Team Roaring Mouse
21 Jim Forester Cushman & Wakefield Racing
22 Kevin Denison Team Mad Cat
23 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
24 Michael Tauber Peninsula velo racing
25 Marc Bobro Santa Barbara Bicycle Club
26 Bill Simmons Kovarus/Wells Fargo Racing
27 Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
28 Jon Wilson Kovarus/Wells Fargo Racing team
29 Peter Aughney Cushman & Wakefield Racing
30 Michael Saba Cushman & Wakefield Racing
31 Jerome Heiberger SHO-AIR/SERT Teammate Top 5: Dan Goldsmith
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 29   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Volkmar Body Concepts
2 Rafael Ortiz
3 James Torrence Eden Bicycles Racing Team
4 Brian Gates Barclays
5 Eugene Raphaelian Polli Veloce
6 Eric Murray Suffolk-Sunpower Racing
7 Charles Magnuson Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
8 Kenneth Cluff East Bay Velo Club
9 Brent Christian Folsom Bike/VW/Raley's
10 Jack Wenzel Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
11 Scott Calley VOS Racing
12 Jim Rademann Folsom Bike/VW/Raley's
13 Sean Perkins Folsom Bike/VW/Raley's
14 Toby Katz VOS Racing
15 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
16 Jeffrey Patterson Peninsula Velo Racing
17 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
18 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
19 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
20 Jared Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Millard Victory Velo Racing
2 Daryl Nelson Cushman & Wakefield Racing
3 Walter Fant SJBC
4 Craig Larsen Monta Vista Velo
5 Russell Mccrary Hammer Nutrition
6 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team
7 Michael Salameh
8 Roger Von rotz Fun Sport Bikes Cycling Team
9 Thomas wood ? XO
10 Bruce Ruana Reno Wheelman Nobody Dies
11 Armin Staprans Suffolk-SunPower Racing
12 Carl Butler International Christian Cycling Clu
13 David Corthell Audi/Kryki Sports
14 Jim Sharp Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Morin Victory Velo/Grammo
2 Bingo Mckenzie
3 David Page Audi/Kryki Sports
4 Glenn Kenehan SJBC
5 Ryan Vanderleun
6 Emerson Glassey
7 Brendan Lee Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 Kenneth Jung Stanford Cycling
9 Daniel Roberts
10 Matthew Kent ScapeCaster LLC
11 Benjamin Woodside Team Revolutions
12 Jeremy Loader
13 Ishmel Williams
14 Adam Koch Team Madcat
15 Justin Abbott Devil Mountain Cyclery
16 Len Baker Team Revolutions
17 Justin Hintz River City Velo
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Mauri SJBC
2 Eric Lin
3 Rene Larro Peninsula Velo Racing
4 Chirag Asaravala RANCHOS CYCLING
5 Doug Hawk SJBC Teammate Win: Christian Mauri
6 Shayne Marshall
7 Garin Moore victory velo
8 Jeremy Loader Hydro-Logic
9 Richard Sullivan Leadout Racing
10 Matthew Hargrove Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Beckstead SJBC
2 Robert Easley
3 Alan Berardo
4 Geoff Beard Cushman & Wakefield Racing
5 Tom Taylor Team Roaring Mouse
6 Russell Cameron SHO-AIR/SERT
7 Dave Bush
8 Shawn Blosser Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Geoff Beard
9 Scott Kennedy Victory Velo Racing
10 Jeff Brooks Victory Velo Racing
11 Mark Cook
12 Chris Tilton Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Tom Taylor
13 Bruce Ishimoto Christian Cycling-Hammer Nutrition
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors Cycling Club
2 Kyle Fiori Davis Bike Club Jr Race Team
3 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
4 Magnus Bush Davis Bike Club Junior Racing Team
5 David Leon Davis Bike Club Juniors Race Team
6 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team Juniors
7 Ben Cook Team Swift
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rupert Cox SJBC
2 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Justin Leong SJBC Teammate Win: Rupert Cox
4 Jordan Ruffino Dayka-Hackett
5 Ben Cook Team Swift
6 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Miles Daly TEAM SWIFT Teammate Top 5: Ben Cook
8 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Jonathan Christensen
9 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
10 Ethan Frankel Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
11 Michael Hahn Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Jonathan Christensen
12 Sam Ruhe Davis Bike Club
13 Aley Abdelghaffar Davis Bike Club Race Team
14 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Club
15 Robert Terra Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Jonathan Christensen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Gillott Team Specialized
2 Alex Ratcliff-jones BHS mountain bike team
3 Raul Arias j.r. SJBC
4 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Reese Levine Tieni Duro
6 Eric Dasmalchi Leopard-Sapporo Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Leece California Giant/Specialized
2 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
3 Adrien Costa Slipstream-Craddock Junior Developm
4 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
5 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Incase
6 Tyler Brandt Get Crackin'
7 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
8 Joe Dickerson Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
9 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 James Enright SquadraSF
11 Philip Mooney Jamis-Hagens Berman
12 Jeffrey Perrin Califronia Giant/Specialized
13 Torey Philipp California Giant/Specialized Teammate Win: Stephen Leece
14 Justin Rossi Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
15 Colin Joyce California Giant/ Specialized Teammate Win: Stephen Leece
16 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
17 Elliot Hawkes Metromint Cycling
18 Sam Bassetti California Giant/Specialized Teammate Win: Stephen Leece
19 Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
20 Eric Wohlberg Form Fitness
21 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
22 Lee Peters SquadraSF
23 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports
24 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
25 Stephen O'mara Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Roman Kilun
26 Mat Gordon Fusion Sport
27 Andrew Tight Ritte Racing
28 Michael Grundmann Ritte Racing
29 David Mesa Chic Sexy
30 Michael Jasinski Team Clif Bar Cycling
31 Mark Manning DODOcase
32 Cyrus Behroozi DODOcase
33 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors
34 Ariel Herrmann Metromint Cycling
35 Will Rose Nomad Cyclery
36 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
37 Kevin Leong Giga OM-ARO Pistachios
38 Brandon Trafton Full Circle Cycling Powered by Pure
39 William Zellmer Gateway Harley-Davidson
40 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Roman Kilun
41 Aaron Wise Ritte Racing
42 Kurt Wolfgang SquadraSF
43 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
44 Spencer Canon Ritte Racing
45 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Roman Kilun
46 Marcus Smith Team Mikes Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Roman Kilun
47 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
48 Eric Riggs Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Top 5: Roman Kilun
49 Kenny Strickland Metromint Cycling
50 Logan Loader dope CashCall Mortgage
51 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
52 Kirk carlsen Prooffcycling.com Team Fast FREDDIE
53 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
54 Alton Dunnigan VuMedi p/b Lombardi Sports
55 Will Brickler Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
56 Matthew Abdalah SquadraSF
57 Tim Aiken Bear Development Team
58 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
59 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
60 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
61 Aaron Rindy velo reno
62 Kevin Tufts Leadoutracing.com
63 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes
64 Daniel Holloway Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Roman Kilun
65 Max Korus Astellas Oncology Cycling Team
66 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Roman Kilun
Finishers: Cat 1: 39   Cat 2: 25   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marley Smith Folsom Bike/Cervelo
2 Elizabeth Newell NOW and Novartis for MS
3 Felicia Gomez Pinnacle p/b Argon 18
4 Amy Thornquist Pinnacle p/b Argon 18
5 Molly Van houweling Metromint Cycling
6 Fiona Strouts Folsom Bike/Cervelo Teammate Win: Marley Smith
7 Sarah Conover Los Gatos
8 Judith Wexler UC Davis
9 Rikke Preisler Metromint Cycling Teammate Top 5: Molly Van houweling
10 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
11 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Top 5: Molly Van houweling
12 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
13 Julie Bellerose Metromint Cycling Teammate Top 5: Molly Van houweling
14 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Top 5: Molly Van houweling
15 Emily Thurston KENDA p/b RACC
16 Sunshine Townsend Folsom Bike/Cervelo Teammate Win: Marley Smith
17 Lucia Mokres Los Gatos
18 Tanja Tamguney Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Top 5: Felicia Gomez
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Moug
2 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
3 Katharine Hall Metromint Cycling
4 Leila Cavanaugh ThirstyBear Cycling
5 Sabrina David Metromint Cycling
6 Megan Modenos Cushman & Wakefield Racing
7 Elise Hazlewood Red Racing
8 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
9 Cheryl Shwe RED Racing
10 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara Fitchett Team Fremont Bank
2 Audrey Biehle Rio Strada Racing
3 Andria Bouskos Pacific Crush Racing
4 Margaret Lowe
5 Melanie Wong Leopard-Sapporo
6 Gale Derosa Metromint Cycling
7 Angel Garbarino
8 Sara Heuston Rio Strada Racing Teammate Top 5: Audrey Biehle
9 Alicia Aguilera Michael David Winery Cycling Team
10 Jennifer Baker Rio Strada Racing Teammate Top 5: Audrey Biehle
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brunner Team Swift
2 Sullivan Hargrove Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
2 Anil Tuli Davis Bike Club Race Team Juniors Teammate Win: Kennedy Hill
3 Lauren Wolfe SJBC
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Wang Team Fremont / FFBC pb Chipotle
2 Emily Abraham Team Swift
3 Kristin Wolfe SJBC
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Robertson Metromint Cycling
2 Jennie Phillips Kovarus/Wells Fargo Racing Team
3 Camille Deluca-flaherty Velo Bella Specialized
4 Elizabeth Benishin Velo Bella - Specialized
5 Mary Magnani Red Racing
6 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing
7 Asa Salas LeadoutRacing.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2