Log In
SRS #2: Huntsville Road Race • Jun 15 2014
Series: SRS 2014
Clear, 85 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugh Sharp Alabama Wheelmen
2 Bryan Hoy Crosstown Velo
3 Chris Emory Crosstown Velo
4 Diego Garavito
5 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team p/
6 Mark Burroughs Nouveau Velo Cycling Team
7 Matthew Tebbetts Trappe door cycling team
8 Brian Derose Nouveau Velo Cycling Team
9 William Fyfe Brick Alley
10 Juan Carlos arias Southern Crescent Cycling
11 Ryan Jones Johnson & Hayes/ Alabama wheelman Teammate Win: Hugh Sharp
12 Kirk Corsello Nouveau Velo Cycling Team
13 Leonardo Marquez Southern Crescent Cycling
14 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA
15 John James Trappe Door p/b POA
16 Mike Desmelik Prima Tappa p/b Mansfield Oil
17 Christopher Cundiff US Military Cycling Team
18 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling Team p/b Mansfi
19 Todd Muller Nouveau Velo Cycling Team
20 John Fillyaw Velo Voodoo
21 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
22 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA
23 Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Top 5: Bryan Hoy
24 Chris Knetsche Masters Cycling Systems LLC.
25 Brad Parkerson Reality Bikes
26 Scott Morris scenic city velo/village volkswagen
27 Eric Anderson Rice University
28 Tony Esposito Mellow Mushroom
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Haanschoten Johnson & Hayes Physical Therapists
2 Greg Morgan Spinx
3 ? Andreas infinity cycling
4 Hardwick Gregg Infinity Racing P/B Tom Williams BM
5 Darrell Farlow NGCA - Team Mission Source
6 Mike Herring ST3 Cycling
7 Roger Larsen Druid City Cycling Club
8 Michael Moriarty Bike ECT
9 Mick Gould Brick Alley ST3 cycling
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 R Reid richesin Infinity Racing P/B Tom Williams BM
2 Cody Mccoy Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Forrest Howard High Country Devo p/b Pactimo
4 Kevin Conerly Bike Crossing
5 Frank Whittle James Bros. Bikes
6 Nathan Spence James Bros Bikes
7 Kenneth Ingersoll Ms. Roses p/b J. Brown Construction
8 Timothy Killelea SCV / Village Volkswagen
9 Andrew Murphy 901 Racin'
10 Taylor Dunn Southern Crescent Cycling
11 Paul Gregory Cyclus Sports
12 Justin Schmidt Team Mission Source/NGCA
13 Franklin Deese Cyclus Sports
14 Matthew Mcnees Cyclus Sports
15 Bryan Thames Marx Bensdorf
16 Jonathan Taylor High Country Devo p/b Pactimo Teammate Top 5: Forrest Howard
17 Matt Ragan Drummond Racing
18 Josh Cates Cyclus Sports
19 Ryan Bosio Marx-Bensdorf Cycling Team
20 Luis Silva Southern Crescent Cycling
21 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team
22 Olbap Rojas SKY
23 Brian Sumners Johnson & Hayes
24 Alan Laytham ST3 Cycling/Sarge Knives
25 Marcelo Martino Southern Crescent Cycling
26 Lino Asiatico Southern Crescent Cycling
27 Luke Caldwell Infinity Cycling
28 David Ferguson McDonalds Cycling Team
29 Joshua Detwiler High Country Devo p/b Pactimo Teammate Top 5: Forrest Howard
30 Richard Patterson Marx - Bensdorf
31 Myles Lietzke Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
32 Ross Livingston The Bike Crossing
33 David Hoffman Moab/Middle Tennessee Velo
34 Scott Morris Scenic City Velo
Finishers: Cat 3: 33   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Berry NORTH GEORGIA CYCLING ASSOCIATION
2 Innocent Harelimana Velo Force
3 Nathan Hatfield PCP Race Team
4 Mike Flowers 0
5 Zach Lutz RS Tech p/b GrindStone Performance
6 Joshua Walliser Unattached
7 Jeremy Gruber
8 David Purinton Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes Ph
9 Lee Carmichael
10 Michael Buder ST3 CYCLING
11 RL Hesson I AM Racing
12 Daniel Baccino Southern Crescent Cycling
13 Rustin Webster Alabama Wheelman
14 Jorge Collado SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING
15 Jed Young Globalbike Savannah
16 Jared Grubbs Sbr racing
17 Trey Griffin PCP Race Team Teammate Top 5: Nathan Hatfield
18 Jacob Schwyn
19 Adam Denton James Bros Bikes
20 Kenny Gilead Southern Crescent Cycling
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Thompson Gran Fondo Racing
2 Kelly Edwards Outspokin Augusta
3 John Howard Johnson and Hayes/Alabama Wheelmen
4 Christopher Granju KnoxVelo
5 Donald York Alabama Wheelmen / Johnson & Hays
6 Mark Thompson PCP Race Team
7 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
8 Timothy Blayney Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
9 John Holden SCV/VW
10 Jim Palmer Outspokin' Augusta Teammate Top 5: Kelly Edwards
11 Brian Robinson Alabama Wheelmen/Johnson & Hayes Teammate Top 5: John Howard
12 Manuel Chamorro James Bros Bikes
13 Eric Anderson Scenic City Velo
14 Randolph Charles Druid City Pro Cycle
15 James Ferguson 0
16 Brandon Welch
17 Scott Thomas scenic city velo/village volkswagen
18 David Patrick James Bros. Bikes
19 Keith Weil Alabama Wheelmen Teammate Top 5: John Howard
20 Doug Littrell Bike ect.
21 Russell Brown GSMR
22 David Sanders GSMR
23 William Sparks
24 Jeff Mcelwain Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Top 5: John Howard
25 Mike Herring ST3 Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 14   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Burris Depaula Bikes
2 Justin Prior Callahan Auto Parts
3 Tommy Morrison North Georgia Cycling Association
4 Todd Malefyt Portable Rock Climbing
5 David Lachance
6 Taylor Davis Maltitude Cycling
7 Dustin Antrican Knoxvelo-Harper Auto
8 Juro Sunde 0
9 Randall Hoffpauir
10 Robert Webb
11 John Wall
12 Ryan Mcgiboney MTSU Cycling
13 Robert Wilkinson
14 Lukas Hooper 901 Racing
15 Shay Brown
16 David Handley tupelo cycling club
17 Bart Ryan??? Tupelo Bicycle Club
18 Mike Lindsey
19 Greg Kennedy Portable Rock Climbing Teammate Top 5: Todd Malefyt
20 Mackenzie Gregory
21 Cameron Kieffer Auburn Flyers
22 Wilson Snell
23 Matthew Cooper Alabama Wheelmen / Johnson & Hayes
24 Matthew Cooper Alabama Wheelmen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Winston David CRCA/ Lupus Racing Team
2 Andrew Scarano Team United HealthCare / The 706 Pr
3 Artur Sagat Round Here Racing
4 Ben Knoernschild Marx & Bensdorf/ACCM
5 Mathew Meunier Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
6 Daniel Zmolik Stan's NoTubes p/b Proferrin
7 Frank Marrs Team Mission Source -- NGCA
8 Miles Hubbard High Country Devo p/b Pactimo
9 Benjamin Renkema Stan's NoTubes p/b Proferrin
10 Christopher Deluise Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Top 5: Andrew Scarano
11 Zachary Hoover Village volkswagen
12 Brian Hill Stan's NoTubes p/b Proferrin
13 David Goodman Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Top 5: Andrew Scarano
14 Justin Bynum Infinity Racing/Tom Williams BMW-Mi
15 Justin Lowe Low Country Cycling Team
16 Zack Kratche Ms. Roses p/b J.Brown-Champ Sys
17 Fletcher Lydick Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Top 5: Andrew Scarano
18 Frank Travieso Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Top 5: Andrew Scarano
19 Andrew Hammond Palmer Cycling
20 Matt Moosa Stan's NoTubes p/b Proferrin
21 George Garvick High Country Devo p/b Pactimo
22 David Reyes Stan's NoTubes P/b Proferrin
23 Jan Kolar CRCA/Lupus Racing Team Teammate Win: Winston David
24 Brandon Freyer High Country Devo p/b Pactimo
25 Patrick Walle I Am Racing
26 Joshua Brown High Country Devo p/b Pactimo
27 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
28 Dillon Swaim Prima Tappa
29 Ryan Sullivan Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Top 5: Andrew Scarano
30 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development
31 Austin Ulich THE University of Georgia
32 Jason Smitherman ROUND-HERE RACING Teammate Top 5: Artur Sagat
33 Artem Kraitor Team Novo Nordisk Development
34 Patrick Casey Village Volkswagen Cycling Team
35 Benjamin Bryant NGCA-Team Mission Source
36 Zeb King Stan's NoTubes p/b Proferrin
37 Andrew Hodges Round Here Racing Teammate Top 5: Artur Sagat
38 Bryant Funston Marx-Bensdorf Cycling Team
39 Igor Rudalev CRCA /Lupus racing Team Teammate Win: Winston David
40 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
41 Kellen Goodell Ms. Roses pb J.Brown-ChampSys
42 Jordan Marhanka Hincapie Sportswear Development Tea
43 Taylor Little High Country
44 Davis Winstead Palmer Cycling
45 Billy Campbell Energy Velo Club
46 Dylan Degan NGCA/Mission Source
47 Sean Weddell High Country Devo p/b Pactimo
48 Billy Raynor High Country Devo p/b Pactimo
49 Justin Evans Boone Area Cyclists
50 Rob Evans Mission-Source
51 Eric Kirk NGCA - Team Mission Source
52 Zvonimir Jelinic Team Novo Nordisk Development
53 Mehdi Benhamouda Team Novo Nordisk Development
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 26   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therapist
2 Ayesha Fakhrid Southern Crescent
3 Beth Barry Greenville Spinners
4 Michelle Campbell??? ST3
5 Lynne Gould Brick Alley ST3 cycling
6 Clare Purinton Alabama Wheelmen Teammate Win: Karen Gauthier
7 Kelly Patrick James Bros. Bikes
8 Sally Chu Taco Mamacita/Scenic City Velo
9 Amanda Calvird
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Jones - morgan Zoom
2 Amy Floyd ST3
3 Jennifer Schuble East Point Track Club
4 Pamela Tate Marx-Bensdorf Cycling Team
5 Jennifer Wakeman Team Zoom
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1