Log In
Colavita Norcal Grand Prix • Jul 20 2014
Partly Cloudy, 67 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
2 Peter Vaughan Village Peddler
3 Connor Spencer Fresh Air Bicycles-Focus
4 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Win: Paul Morris
5 Ryan Moore Fresh Air Bicycles-Focus
6 Brandon Borth Team Bicycles Plus
7 Robert Scheffler SquadraSF
8 Michael Charleton Red Peloton
9 David Grundman Team BP/Sierra Nevada/Reliable
10 Todd Stone VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
11 Jared Barrilleaux California Giant Berry Farms/Specia
12 Robby Liebherr Velo Reno P/B Tamarack Junction
13 Zachary Isaacs Middlebury College
14 Charlie Schneider Capo Test Team
15 Edwin Clement SDBC/EMERALD TEXTILES
16 Nathanael Christensen iRT-Reactor p/b JL Velo
17 Matthew Farnham Red Peloton
18 Cesar Correa SquadraSF
19 Adrian Chow Audi
20 Michael Cordova
21 Dean Pogni Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
22 Ryan Oakes Chico Elite p/b Sierra Nevada
23 Samuel O'keefe C3-Twenty20cycling.com
24 Patrick Thomas
25 Jason Marteldye
26 Robby Liebherr Velo Reno P/B Tamarack Junction
27 Eric Davis SquadraSF
28 Randy Bramblett iRT-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 9   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Patterson iRT-Reactor p/b JL Velo
2 Edwin Clement SDBC/EMERALD TEXTILES
3 Ryan Moore Fresh Air Bicycles-Focus
4 Jeff Eisenberg Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Eric Davis SquadraSF
6 Patrick Thomas Skylands Cycling
7 Matt Quann SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
8 Zachary Isaacs Middlebury College
9 Michael Cordova
10 Robert Lander iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Aaron Patterson
11 Neil Bartley ThirstyBear Cycling
12 Taylor Cody
13 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Jeff Eisenberg
14 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Jeff Eisenberg
15 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
16 Brian Staby CX Nation
17 Corey Duren Chico Elite p/b Sierra Nevada
Finishers: Cat 2: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Pogni Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Ryan Jones Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dean Pogni
3 Adrian Chow Audi
4 Chris Esparza Audi
5 Gavin Murray Red Peloton
6 Samuel O'keefe C3-Twenty20cycling.com
7 Phill Mai Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 Jason Buckley Colavita Racing
9 Jon Roldan Big Orange Cycling
10 Alex Newcomb
11 Elliot Grothe Carefast
12 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
13 Gabriel Morford Fresh Air Bicycles-Focus
14 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dean Pogni
15 Douglas Schaller iRT-Reactor p/b JL Velo
16 Joshua Lopez iRT-Reactor p/b JL Velo
17 Erik Vangsnes Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dean Pogni
18 Marc Marino SquadraSF
19 Jeffrey Palileo
20 Ben Cook Team Swift
21 Karsten Walker SEAVS/Haymarket
22 Matthew Amicucci Davis Bike Club Race Team
23 Jon Roldan iRT-Reactor p/b JL Velo
24 Mateo Ortega SquadraSF
25 Jim Whimpey San Francisco Cycling Club
26 Ryan Oakes Chico Elite p/b Sierra Nevada
27 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
28 Paul Taylor Metromint Cycling
Finishers: Cat 3: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Marchesano Wheel Talk - TVC Racing
2 Kyle Thielen Davis Bike Club Race Team
3 Wenson Sihabout
4 Barry Obrien Pen Velo Racing
5 Isaiah Chass Team Swift
6 Adam Garcia Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Zachary Gottesman Mellow Motors
8 Owen Mcgrath Dolce Vita Cycling
9 Kyle Raymond Wheel Talk - TVC Racing Teammate Win: Tyler Marchesano
10 James Norton
11 Alexander Yermolovich
12 Andrew Smith SquadraSF
13 Bahati Worley
14 Gabriel Gandara Team City Sacramento
15 Kyle Jordan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
16 Spencer Ingels iRT-Reactor p/b JL Velo
17 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
18 Joe Singer
19 Jeromy Lee
20 David Alcalay Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Kyle Thielen
21 Daniel Corral Metromint Cycling
22 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling Team
23 Jp Rutledge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
24 Benjamin Connolly Team City Sacramento
25 Eugene Binunsky Tieni Duro Junior Cycling Team
26 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Nied Velo Reno P/B Tamarack Junction
2 Tomas Mitre Team Swift
3 James Fisher
4 Chris Strahorn
5 Daniel Wallmark
6 Tom Woolley Mellow Motors
7 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 Joseph Bootier Colavita Racing
9 Morris Delgado SJBC
10 Eric Follestad
11 Scott Williams
12 Wynn Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Vaughan Village Peddler
2 Todd Weitzenberg Capo Test Team
3 Chris Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo
4 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
5 Patrick Stanko Audi
6 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Michael Charleton Red Peloton
8 Erik Camacho iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Chris Fortuna
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Phill Mai Team Fremont/FFBC powered by Chipot
3 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Matthew Adams
4 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
5 Raul Cortez S2C/Primal
6 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Matthew Adams
7 Ernest Sanchez S2C/Primal Teammate Top 5: Raul Cortez
8 Jim Forester Cushman & Wakefield Racing
9 Phillip Burt Pen Velo Racing
10 Matt Abbott Red Peloton
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
2 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
3 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT
4 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
5 Joseph Staron Folsom Bike/VW/Raley's
6 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
7 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Jerome Nadel
8 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
9 Michael Boehme Colavita Racing
10 Joseph Foster R4R-Make A Wish
11 Javier Sanchez Red Peloton
12 Rann Valdez R4R-Make A Wish
13 Joe Molinari Audi
14 Eric Saltzman CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Jerome Nadel
15 R Todd crisafulli CyclesFANATICRacing.com
16 Dean Abt Team Oakland Cycling
17 Jeff Eisenberg Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
18 Anthony Eng Team Oakland Cycling
19 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized Teammate Win: Donald Langley
20 Nicholas Carlevato JAKROO Racing Team Teammate Top 5: Keith Defiebre
21 Kashy Ghazzagh Fightin' Bobas
22 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura
23 Richard Jones Bahati-WTR
24 Matthew Tamel Audi
25 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Joseph Staron
26 John Pauley CoreTechs Cycling Team
27 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
28 Shawn Oliver Morgan Stanley Cycling Team
29 Thomas Dillon Pen Velo Racing
30 Kelly Silberberg Mellow Motors
31 Erin Waker
32 John Blasquez Castro Valley Cycling Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 14   Cat 3: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Club
3 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
4 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
6 Sean Williams East Bay Velo Club
7 David Colyer TEAM CLIF BAR Cycling
8 Ken Todd Team BP/Sierra Nevada/Reliable
9 Toby Katz Don Chapin Monterey Bay Racing Team
10 James Bauer Team Oakland Cycling
11 Blake Ridgway Colavita Racing, Inc.
12 Glen Kinion
13 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Win: Rey Surla
14 John Pauley CoreTechs Cycling Team
15 Jeffrey Kato
16 Jim Forester Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
2 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
3 Erik Salander Pen Velo Racing
4 David Dunnison
5 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
6 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Dunnison
2 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
3 Erik Salander Pen Velo Racing
4 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
5 John Witkowicki Red Peloton
6 Damien Anderson Body Concepts
7 Don Grijalva Kryki Sports
8 Leland Gee Fightin' Bobas
9 Cliff Jew Performance Cycle Coaching
10 John Diemont Alto Velo Racing Club
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sofia Marin Folsom Bike/Cervelo
2 Mary Ellen ash Metromint Cycling
3 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura
4 Danielle Spires Pacific Crush Racing
5 Kristin Drumm Red Peloton
6 Lorna Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo
7 Rikke Preisler Metromint Cycling Teammate Top 5: Mary Ellen ash
8 Kate Ligler
9 Marissa Axell Velo Sports Group
10 Amanda Seigle Metromint Cycling Teammate Top 5: Mary Ellen ash
11 Ivy Wang Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
12 Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Top 5: Jeanette Haggas
13 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
14 Cybil Silberman Early Bird Women's Racing
15 June Nguyen Metromint Cycling Teammate Top 5: Mary Ellen ash
16 Lina Martensson Metromint Cycling Teammate Top 5: Mary Ellen ash
17 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Top 5: Mary Ellen ash
18 Shannon Mitchell Red Peloton Teammate Top 5: Kristin Drumm
19 Kelli Badillo Red Peloton Teammate Top 5: Kristin Drumm
20 Emily Abraham Team Swift
21 Kerry Stivaletti Metromint Cycling Teammate Top 5: Mary Ellen ash
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorna Fortuna iRT-Reactor p/b JL Velo
2 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Win: Lorna Fortuna
3 Chelsea Brown Michael David Winery Cycling Team
4 Kelli Badillo Red Peloton
5 June Nguyen Metromint Cycling
6 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot
7 Emily Abraham Team Swift
8 Yuko Soneoka Metromint Cycling Teammate Top 5: June Nguyen
9 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
10 Kimberly Ford Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Julia Reese SBR p/b Steven's Bicycles
12 Kimberly Sudbrink
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claudia Zinn Early Bird Women's Racing
2 Erin Sorani Early Bird Women's Racing Teammate Win: Claudia Zinn
3 Remy Hitt Metromint Cycling
4 Galina Merzheritskaya Wheel Talk - TVC Racing
5 Lisa Hulse Chico Masters Cycling Team
6 Nitzel Hagan Metromint Cycling
7 Jenny Bosch- mora Early Bird Women's Racing Teammate Win: Claudia Zinn
8 April Willoughby Metromint Cycling Teammate Top 5: Remy Hitt
9 Rebecca Cohen Wheel Talk - TVC Racing Teammate Top 5: Galina Merzheritskaya
10 Jan Mock Pacific Crush Racing
11 Jennie Stark Metromint Cycling Teammate Top 5: Remy Hitt
12 Lori Walsh Ole' Racing
13 Joy Palileo Pacific Crush Racing
14 Erica Schwanke
15 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing Teammate Win: Claudia Zinn
16 Sarah Trent Wheel Talk - TVC Racing Teammate Top 5: Galina Merzheritskaya
17 Alexandra Moreno Davis Bike Club Race Team
18 Margaret Winder Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 4: 18