Log In
Watermelon Criterium • May 30 2015
Partly Cloudy, 81 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Jerris Somerset Wheelmen 30:34
2 Ben Douglas 7
3 Benjamin Bunting @1Lap
4 Matthew Parry Somerset Wheelmen @1Lap Teammate Win: Noah Jerris
5 Evan Donahue Liberty Cycle @1Lap
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Carter Liberty Cycle 28:59
2 Reilly Carlton Liberty Cycle 9 Teammate Win: Aidan Carter
3 Matthew Shea Somerset Wheelmen 15
4 Aidan Duffy Somerset Wheelmen 1:33
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Spiller Montclair Bikery Colavita Devel 28:53
2 Miles Whitford Montclair Bikery Colavita Devel s.t. Teammate Win: Stephen Spiller
3 Matthew Jogodnik Montclair Bikery Colavita Devel 18 Teammate Win: Stephen Spiller
4 Collin Tellechea Amoroso's Racing Team 20
5 Perry Andre Somerset Wheelmen 45
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 42:28
2 Andrew Singson Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
3 Jacek Boral Healthy and Happy Racing 16
4 Eric Ragot Sommerville Sports - Ride Brook 28
5 Johann Burrowes We Stand United (W.S.) 32
6 Alessandro Matteucci Healthy and Happy Racing s.t.
7 Juan Aracena Axis Theatre s.t.
8 Jeffrey Meyer Ride Brooklyn Racing s.t.
9 Marcello Rodio DNK Cycling 34
10 Willie Payton DeathRow Velo s.t.
11 Stefan Singer We Stand United (W.S.) s.t. Teammate Top 5: Johann Burrowes
12 William Launder Team Montclair Bikery s.t.
13 Ryan Quinn Wafels & Dinges Racing s.t.
14 John Landino DRV/RCS/DRISCOLL 37
15 Steve Weaber s.t.
16 Jeffrey Condon Kissena Cycling Club 41
17 Angel Martinez DeathRow Velo 1:02
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 43:16
2 Alessandro Matteucci Healthy and Happy Racing 3
3 Eric Anderson Somerset Wheelmen s.t.
4 Andrew Singson Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
5 Kenneth Drake Somerset Wheelmen 5
6 Stephen Sambrano Brandywine Cyclery Racing 1:01
7 Juan Aracena Axis Theatre s.t.
8 Steve Weaber s.t.
9 Jeffrey Condon Kissena Cycling Club s.t.
10 Ron Short Pro Pedals Bike Shop s.t.
11 John Landino DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
12 John Olsen Deno's Wonder Wheel Cycling 1:12
13 Jason Jones Watchung Wheelmen 1:18
14 Dusan Strika Kissena Cycling Club 1:27
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Brunner Team Montclair Bikery 41:13
2 Patrick Kennedy Team ProPower Coaching s.t.
3 Richard Kazimir Pete's Bike & Fitness s.t.
4 Jan Felice Thru-It-All Body Shop Inc s.t.
5 David Nesler Brandywine Cyclery Racing s.t.
6 Michael Shapanka s.t.
7 Joseph Brennan Century Road Club Of America s.t.
8 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM s.t.
9 Brian Berry EBS Racing Club s.t.
10 Dusan Strika Kissena Cycling Club 6
11 Michael Karr Team ProPower Coaching 9 Teammate Top 5: Patrick Kennedy
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Barker DNK Cycling 47:56
2 Joseph Grgic e2Value s.t.
3 James Kennedy Team ProPower Coaching s.t.
4 Ron Ferraz Kruis CX p/b Repucom s.t.
5 Andrew Da silva Sommerville Sports - Ride Brook s.t.
6 John Sedlak DNK Cycling s.t. Teammate Win: Samuel Barker
7 Edmund Liang Century Road Club Assoc s.t.
8 Tim Willis KH-Pactimo p/b Century s.t.
9 Cesar Gallego KH-Pactimo p/b Century s.t.
10 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club s.t.
11 Tyler Sundquist Kelly Benefit Strategies/LSV s.t.
12 Konrad Ratzmann Sommerville Sports s.t.
13 Kenneth Barreto DRV/RCS/DRISCOLL s.t.
14 Wyatt Goral Skylands Cycling 5
15 Corey Williams BOLD Racing / enduranceWERX 6
16 George Romonoyske Green Arm Bandits/greenarmbandi 8
17 Jared Mazur Direct Contract Packaging Cycli 9
18 Ryan Hobbs CRCA/WYLD STALLYNS 14
19 Daniel Smith Laurel Bicycle Club s.t.
20 Jacek Boral Healthy and Happy Racing s.t.
21 Robert Mecea 21
22 Stokes Stokes Sommerville Sports - Ride Brook 22 Teammate Top 5: Andrew Da silva
23 Michael Malavarca Team ProPower Coaching 49 Teammate Top 5: James Kennedy
24 Ryan Quinn Wafels & Dinges Racing 1:03
25 Wes Tillman Sommerville Sports - Ride Brook 1:07 Teammate Top 5: Andrew Da silva
26 David Vollbach Sommerville Sports - Ride Brook 1:10 Teammate Top 5: Andrew Da silva
27 Benjamin Cook Rutgers University-New Brunswic s.t.
28 Ryan Johnston Sommerville Sports 1:18
29 Greg Hruby Wafels & Dinges Racing 1:46
30 Rodrigo Silva East End/Kreb Cycle 1:52
31 Jan Felice Thru-It-All Body Shop Inc @3Lap
Finishers: Cat 3: 29   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Tubertini High Gear/Trek/WW 39:03
2 Andrew Reimann 6
3 Ray Hyland NYCMTB 21
4 Daryl Rogers Ride Brooklyn Racing 22
5 Carl Jacob s.t.
6 John Kim NY Vision - Fuoriclasse s.t.
7 Keith Garrison King Kog s.t.
8 Brad Barton s.t.
9 Tony Deorio Cycles 54 s.t.
10 Nelson Odreman s.t.
11 Bruce Vanschalkwyk Kissena Cycling Club s.t.
12 Kenny Rodriguez s.t.
13 Peter Fowler Skylands Cycling s.t.
14 Jason Jones Watchung Wheelmen s.t.
15 Andrew Petti Junior Development s.t.
16 Elias Bull Rutgers University-New Brunswic s.t.
17 Chris Beierschmitt Lokotrack NYC s.t.
18 Lwichy Jimenez s.t.
19 Patrick Taylor King Kog s.t.
20 Brandy Boyle Liberty Cycle s.t.
21 Elliot Olsen s.t.
22 William Loyd Ride Brooklyn Racing s.t. Teammate Top 5: Daryl Rogers
23 Jeff Lamb Team ProPower Coaching s.t.
24 James Ferrentino s.t.
25 George Vlahogiannis s.t.
26 Nicholas Gray NY Vision - Fuoriclasse s.t.
27 Mark Steffen s.t.
28 Vicencio Cortes 30
29 Eloy Anzola Kissena Cycling Club s.t.
30 Louis Berrios MTBNJ.com 36
31 Jeffrey White Kissena Cycling Club 49
32 Anthony Utitus Liberty Cycle 1:00
33 James Nelson Kissena Cycling Club @1Lap
34 Ben Wahlstrand NY Vision - Fuoriclasse @1Lap
35 Kevin Verhoff Team Hb Hilltop @1Lap
36 Michael Humphreys New Hampshire Cycling Club @1Lap
37 Will Hannis Jay's Cycle Center @1Lap
38 John Donahue Liberty Cycle @1Lap
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeleine Hanley Somerset Wheelmen 30:34
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masha Schneider 44:09
2 Emily Spence Healthy and Happy Racing 9
3 Victoria Brumfield Radical Media 1:01
4 Lisa Kennish CityMD Racing s.t.
5 Elspeth Huyett South Mountain Cycle & Cafe s.t.
6 Jacqueline Paull Team ProPower Coaching s.t.
7 Camie Kornely Breakaway/NSX/Carve Systems s.t.
8 Ayesha Mcgowan Ride Brooklyn Racing s.t.
9 Veni Ercegovic Rockstar Games s.t.
10 Carol-lynn Mills Bicycle Roots p/b Hatchmap s.t.
11 Andrea Archer Houlihan Lokey s.t.
12 Hannah Todd Stan's NoTubes p/b Velo Classic s.t.
13 Sarah Sauvayre Rockstar Games s.t.
14 Kelley Bethoney QCW Breakawaybikes.com p.b. Fel s.t.
15 Shane Ferro Rockstar Games s.t.
16 Natalie Tapias CityMD Racing s.t. Teammate Top 5: Lisa Kennish
17 Fanny Bourdais Rockstar Games s.t.
18 Gabrielle Longchamp Somerset Wheelmen s.t.
19 Mim Gilbert Dave Jordan Racing s.t.
20 Elizabeth Marcello Radical Media s.t. Teammate Top 5: Victoria Brumfield
21 Lucie Vagnerova Rockstar Games s.t.
22 Erica Tricarico Stan's NoTubes p/b Velo Classic s.t.
23 Kathryn Cumming Team Yacht Club s.t.
24 Erica Adelberg Radical Media 1:07 Teammate Top 5: Victoria Brumfield
25 Jaime Soper Rockstar Games 1:10
26 Jennifer Rhodes Team Skyline Feminine @1Lap
27 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen @2Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Chan Bicycle Roots p/b Hatchmap 39:02
2 Breigh Chadwick Action Wheels Bike Shop s.t.
3 Christine Desrochers Action Wheels Bike Shop s.t.
4 Kayt Mathers Kissena Cycling Club s.t.
5 Rosalind Patterson Team Vulpes s.t.
6 Gina Rocco Rockstar Games s.t.
7 Lisa Mazzola Century Road Club Assoc s.t.
8 Emma Frame Radical Media s.t.
9 Briana Denney Dave Jordan Racing s.t.
10 Elise Tubertini High Gear/Trek/WW s.t.
11 Christina Perkins Team ProPower Coaching 1:33
12 Denise Scala Highland Par Hermes 1:57
13 Nicole Ragonese Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebe 2:08
14 Danielle Ferland Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebe @1Lap
15 Elena Stojanova Dave Jordan Racing @1Lap
16 Kristen Pedersen Bicycle Roots p/b Hatchmap @2Lap Teammate Win: Emily Chan
17 Julie Jones Kissena Cycling Club @2Lap Teammate Top 5: Kayt Mathers
Finishers: Cat 4: 17