Log In
Working Man's Stage Race - Time Trial • Jul 15 2008
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Masson MetLife p/b unlose.it 13:53.03
2 Duncan Mcgovern NorEast Cycling 14:16.81
3 Jordan Sagalowsky Plan2Peak.com 14:19.31
4 Chris Hillier 14:21.69
5 Jon Bernhard CCB/Volkswagen 14:37.00
6 Chris Worden CCB/Volkswagen 14:40.74
7 Eiric Marro BOB/Shift-Stonyfield Farm-Ariza-Goo 14:42.66
8 Jonathan Peterson Northampton Cycling Club 14:43.21
9 Lucas Fortini corner cycle bike club 14:43.22
10 Thomas Lebosquet Fitness Together/Independant Fabric 14:43.62
11 Geoff Calkins 14:44.52
12 Thomas Middleton MBRC/Bicycle Link 14:45.04
13 Adam Carr Colavita Racing New England 14:54.62
14 Patrick Goguen Cl Noonan/KAM/Coast to Coast 15:03.86
15 Brendan Meryman Team NH/NHCC 15:08.64
16 Joshua Lehmann NorEast Cycling 15:12.58 Teammate Top 5: Duncan Mcgovern
17 Matt Rossman NorEast 15:19.47 Teammate Top 5: Duncan Mcgovern
18 Leo Desforges Team BreakAway Boston 15:23.12
19 Keith Button noreast cycling 15:23.46 Teammate Top 5: Duncan Mcgovern
20 Forest Reid North Atlantic Velo/Classbook.com/G 15:27.95
21 Tom Prugar NorEast Cycling 15:31.28 Teammate Top 5: Duncan Mcgovern
22 Alex Dossin NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 15:35.02
23 Joshua Rosenberg Cambridge Bicycle / Igleheart Frame 15:38.87
24 Eve Mcneill Sunapee/S&W Racing Team 15:44.29
25 Peter Chiu NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 15:55.60
26 Manny Goguen Minuteman Road Club 16:05.01
27 Robert Fitzhenry NHCC/Team NH 16:08.13
28 Carola Berger 16:24.00
29 Chandler Delinks 19:05.33
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Winkler Cambridge Bicycle / Igleheart Frame 14:43.00
2 Matt Shaffer Landry's Bicycles 14:49.35
3 Jeff Hebert Boston Road Club 14:53.07
4 John Naegle QuadCycles 14:56.00
5 Christopher Gagne Boston Road Club 14:58.32
6 Jeff Johnson Battenkill-United/anthemcycles.com 14:59.00
7 Michael Brier Refunds Now 15:07.95
8 Sean Mccarthy Essex County Velo 15:10.00
9 Matt Fowler Workers CompSolutions/Everactive 15:17.00
10 Chaney Becker Fat Cat Cycles 15:19.00
11 R. michael Mckittrick Cambridge Bicycle / Igleheart Frame 15:20.90 Teammate Win: Jordan Winkler
12 Callum Ingram 15:35.86
13 Calder Daenzer Cal Cycling 15:40.81
14 Michael Lorion Team BreakAway Boston 15:42.71
15 Kevin Hays Portland Velo Club 15:43.18
16 John Starvish Boston Road Club 15:44.46 Teammate Top 5: Jeff Hebert
17 Thomas Shoemaker NHCC 15:46.48
18 Michael Hamilton MIT Cycling 15:47.18
19 Nicholas Fanaras NorEast Cycling 15:49.00
20 Keith Reynolds NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 15:50.25
21 Crosby Nordblom NHCC 15:52.65
22 Derek Brinkerhoff Back Bay Bicycles 15:54.31
23 Sean Sullivan ECV 15:57.62
24 Aaron Millett ECV Riverside Cycle 16:05.00
25 Peter Abdu University of New Hampshire 16:18.64
26 Patrick Casey Colavita Racing 16:23.36
27 John Mcgrath NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 16:25.08
28 Mark Rancourt noreast cycling 16:29.44
29 Erik Peterson Cambridge/Igleheart 16:30.03
30 Bruce Schwab 16:30.91
31 Doogie Mead CCB/Volkswagen 16:38.83
32 Andrew Parsons BRC/Vintage 16:44.86
33 Semme Dijkstra NHCC/Team NH 16:50.37
34 Jonathan Ruffus NOREAST CYCLING/RIPSTICK 17:01.26
35 Garabed Minasian BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 17:08.21
36 Doug Hall 17:13.58
37 Jeffrey Carney NHCC/Team NH MCRA 18:16.84
38 Herb Hodgdon Revolution Cyclery 18:27.86
39 Jay Robbins NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 18:28.64
40 Larry Stachowiak CCB/Volkswagen 19:04.28
41 Tommy Goguen Minuteman Road Club 19:28.18
42 Seth Haskell 20:51.50
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 25   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Bauermeister NorEast Cycling 15:23.17
2 Daniel Donovan 15:45.13
3 Gary Bavolar 15:48.72
4 Bob Threeton NorEast Cycling 16:06.60 Teammate Win: Steve Bauermeister
5 Giles Cooper NorEast Cycling 16:33.35 Teammate Win: Steve Bauermeister
6 Christopher Roundy NorEast Cycling 16:35.21 Teammate Win: Steve Bauermeister
7 Gary Passler 16:36.70
8 Michael Dellechiaie 16:41.67
9 Keith Limberg NorEast Cycling 16:44.69 Teammate Win: Steve Bauermeister
10 David Michaud MTBMind 16:47.65
11 Ken Carpenter 16:51.42
12 Michael Johnson 16:57.97
13 Vladimir Auster Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C. 16:58.75
14 Greg Brown BBCRT - Belfast Racing Team 17:04.23
15 Michael Eck 17:12.67
16 Curt Comber CCB/Volkswagon 17:14.58
17 Tim Metzger NorEast Cycling 17:15.50 Teammate Win: Steve Bauermeister
18 Daniel Walsh NEBC/CycleLoft/Devonshire Dental 17:20.41
19 Bill Aalerud unattached 17:22.42
20 Kyle Gaudet Portsmouth Quailty Flooring 17:39.38
21 David Ferrett 17:40.72
22 Jackson Rich 17:43.95
23 Rod Moreno 17:53.11
24 John Land 18:04.00
25 Mathew Sweda 18:07.89
26 Josh Payson Belfast Bicycle Club Race Team 18:14.72
27 Jason Kooken 18:29.40
28 Kyle Ray Team ATA Cycles 19:06.63
29 James Fury ii 19:52.89
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 11   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Forsythe ccb/volkswagon 13:51.00
2 Patrick Ruane Sunapee/S&W/Continental Paving 13:58.73
3 David Foley BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 14:00.99
4 Paul Richard CCB/Volkswagen 14:01.00 Teammate Win: Shawn Forsythe
5 Ronald Bourgoin Portland Velo Club 14:10.40
6 Bruce Diehl SUNAPEE/S&W 14:18.90
7 Christopher Fore Sunapee/S&W/Continental Paving Raci 14:20.00 Teammate Top 5: Patrick Ruane
8 Ciaran Mangan CCB/Volkswagen 14:23.77 Teammate Win: Shawn Forsythe
9 James Nash CCB Volkswagen 14:28.62 Teammate Win: Shawn Forsythe
10 Mark Suprenant Team Type 1 14:29.00
11 Wayne Santos BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 14:39.38 Teammate Top 5: David Foley
12 Eric Pearce Bethel Cycle 14:48.00
13 David Potter bikeworks/hallamore 14:50.00
14 Tyler Munroe CCB/Volkswagen 14:38.00 Teammate Win: Shawn Forsythe
15 Sean Langford CCB/Volkswagen 14:53.38 Teammate Win: Shawn Forsythe
16 Leo Devellian CCB/Volkswagen 14:57.71 Teammate Win: Shawn Forsythe
17 John Grenier BOB Cycling-Stonyfield Farms-Goodal 14:59.63 Teammate Top 5: David Foley
18 Mark Thompson Sunapee/S&W/Continental Paving 15:07.93 Teammate Top 5: Patrick Ruane
19 Craig Harrison Sunapee/S&W/Continental Paving Raci 15:12.46 Teammate Top 5: Patrick Ruane
20 Tim Dodd NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 15:13.00
21 Chris Brewer Bikeman.com 15:20.38
22 Jay Clausen Sunapee/S&W Sports/Continental Pavi 15:37.01
23 Mark Doherty Sunapee/S&W Racing Team 15:42.43 Teammate Top 5: Patrick Ruane
24 John Dieli BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 15:50.56 Teammate Top 5: David Foley
25 Brian Linscott Linscott Real Estate Racing 15:52.64
26 Rob O'malley Sunapee S&W Racing team 15:55.55 Teammate Top 5: Patrick Ruane
27 William Casazza BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 16:04.38 Teammate Top 5: David Foley
28 Richard Brown NorEast Cycling 16:10.95
29 Christopher Naimie Sunapee/S&W Racing Team 16:17.00 Teammate Top 5: Patrick Ruane
30 Bob Hatfield Bob Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 16:37.00 Teammate Top 5: David Foley
31 Duane Skofield BOB Cycling-Stonyfield Farm-Goodale 17:36.54 Teammate Top 5: David Foley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cathy Rowell NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 16:22.28
2 Katherine Snell NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 16:24.09 Teammate Win: Cathy Rowell
3 Kristen Gohr Colavita Racing Inc. 16:39.30
4 Clara Kelly NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 16:41.81 Teammate Win: Cathy Rowell
5 Marie Jennings Onion River Sports 17:11.80
6 Catherine Schutz Essex County Velo 17:33.90
7 Julie Lockhart NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental / 17:53.19 Teammate Win: Cathy Rowell
8 Morgan Robinson Bulldog Cycling 17:54.23
9 Kate Leppanen Quad Cycles 18:35.40
10 Christine Fort Back Bay Cycling Club 18:38.42
11 Emily Curry Team Bicycle Alley 18:43.07
12 Lauren Kling Cambridge Bicycle / Igleheart Frame 18:47.16
13 Kathy Martin NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental 19:35.13 Teammate Win: Cathy Rowell
14 Kathleen Gagnon 19:45.88
15 Erica Tempesta 20:38.54
16 Karen Higgins NorEast cycling club 20:45.10
17 Hilary Rich 25:07.69
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat ?: 2