Log In
Palmyra Road Race • May 28 2016
Overcast, 77 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rivas Team Velocause
2 Kevin Ramos santillan South Chicago Wheelmen
3 Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
4 Kia Namin Team Velocause Teammate Win: Justin Rivas
5 Joel Stewart
6 Kyle Smith Brazen Dropouts Cycling Team
7 Jeffrey Garcia
8 Mark Ayala South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Kevin Ramos santillan
9 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
10 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
11 Kurt Druffel MSN Pro Coaching
12 Kaz Milas Kenosha Velosport Cycling
13 Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
14 Tony Lemke Trek Midwest Team
15 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
16 Jorian Giorno ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
17 John Walbaum South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Kevin Ramos santillan
18 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
19 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
20 Tyler Stein L5 Racing
21 Raymond Pitzka Team Velocause Teammate Win: Justin Rivas
22 Jeffrey Bopp
23 Kenny Peterson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
24 Tony Chiodi Avant Cycling p/b Precision Plus
25 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
26 Michael Kren Team Velocause Teammate Win: Justin Rivas
27 Ross Tuneberg Scarlet Fire Racing
28 Nicholas Hardrath Velocause Centraal Cycling
29 Jeffrey Andrews Team Velocause Teammate Win: Justin Rivas
30 Freddy Bernabe
31 Steven Paukner Velocause Centraal Cycling
32 Jim Chiodi Diablo Cycling
33 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
34 Bob Flicek
DNF Shawn Laplante MSN Pro Coaching
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Flicek
2 Josh Davis Scarlet Fire Racing
3 Kevin Ramos santillan South Chicago Wheelmen
4 Andres Quiros Half Acre Cycling
5 Jason Milesko Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Mark Ayala South Chicago Wheelmen
7 Marcus Bickford Velocause Centraal Cycling
8 Bryce Haws
9 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 John Wallace
11 Nathan Schneeberger Spidermonkey Cycling
12 Corey Horning Angry Monkeys Racing
13 Jin Choi xXx Racing
14 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
15 Vincent Steger
16 William Benton Great Dane Velo Club p/b Capital Br Teammate Top 5: Jason Milesko
17 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy
18 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching
19 Keith Kaminski
20 Laszlo Jakab University of Chicago
21 Matthew Best
22 Brett Barkimer
23 Shawn Nelson
24 Scott Levengood
25 Doug Herrick 3CB Racing
26 Aaron Van lieshout Wisconsin Cycling at UW-Madison
27 Jesus Lopez MadCity Velo Club
28 Adam Raychel
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
2 Jedadiah Schaller Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
4 Brian Turany MadCity Racing
5 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Royce Breckon 801 W. Madison
7 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
8 Salvatore Scotto divetta
9 Keith Tussey
10 Ian Haupt True Veterinary Care Cycling p/b Gr
11 Bryan Fosler 801 W. Madison
12 David Blodgett Great Dane Velo Club (GDVC) Teammate Top 5: Jedadiah Schaller
13 Seth Eckert 801 W. Madison
14 Dallas Fowler Team Wheel & Sprocket Teammate Win: Dan Teaters
15 Peter Bock V.C. Bikesport
16 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
17 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Nathan Troia Team Bicycle Heaven
DNF Tony Chiodi Avant Cycling p/b Precision Plus
DNF Caleb Kitzerow Great Dane Velo Club p/b Capital Br
DNF Leif Byrge-liebig Avant Cycling p/b Precision Plus
DNF Nathan Labecki Giant Racing
DNF Raymond Pitzka Team Velocause
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kargel
2 Fitz Laurie
3 Nicholas Holmes ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Sam Naggatz Junior Dropouts
5 Anil Jergens
6 Matthew Katz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Zack Kargel
8 Eli Keyes Team Velocause
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tweedie Team Velocause
2 Landon Nelson
3 Owen West
4 Mason Sepanski
5 Henry West
6 Logan Powers
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grzegorz Monko POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
2 Doug Bailey Trek Midwest Team
3 Andrew Feuersthaler Velocause Centraal Cycling
4 Alan Krueger KS Energy Services / MOSH / Team Wi
5 Andrew Ohlsson LAPT CC
6 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
7 Chad Dean 5Nines/Motorless Motion
8 Doug Zell Intelligentsia Coffee
9 Frederick Derocher KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Alan Krueger
10 Steven Flurry CZ Velo
11 Sanjay Ganju Trek Midwest Team Teammate Top 5: Doug Bailey
12 Derek Moran Gryphon Velo Racing
13 Matthew Bohm KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Alan Krueger
14 Mark hughes ? CZ Velo
15 Gene Tolli
16 Briant Kelly PSIMET Racing
17 Ben Lund Hollander Benelux Racing
18 Ryan Fandre CZ Velo
19 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Top 5: Doug Bailey
20 Brian Leatherman Team Velocause
21 Jeffrey Elam Team Velocause
22 Andrew Rossa KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Alan Krueger
23 Brian Schwaller Team Velocause
24 Anthony Schwaller Team Velocause
25 John Svanda Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Andrew Ohlsson
26 Donald Stanner
27 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
DNF Eric Knuth Trek Midwest Team Teammate Top 5: Doug Bailey
DNF John Kane
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Holly PSIMET Racing
2 Derek Moran Gryphon Velo Racing
3 Russ Kempka ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
4 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching
5 Dirk Bjornstad Lakes Area Physical Therapy
6 Steven Sarver Team Velocause
7 Randy Flesch Team Wheel & Sprocket
8 Jim Chiodi Diablo Cycling
9 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
10 Tracy Dangott xXx Racing
11 Michael Daws Team Velocause
12 Stuart Nelsen UPB Cycling
13 Jay Snyder Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Dirk Bjornstad
14 Adam Prink xXx Racing
15 John Boudry Velocause Centraal Cycling
16 Paul Kiedrowski Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Dirk Bjornstad
17 Donald Stanner
18 Stephen Webber BELGIANWERKX
19 Peter Armstrong Brazen Dropouts Cycling Team
20 Ryan Jones Tower Racing
21 Matthew Bruss
22 Matthew Wurz Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Dirk Bjornstad
23 Jarred Cassady Trek Midwest Team
24 James Barclay xXx Racing
25 David Studner Trek Midwest Team
26 Kurt Bentsen PSIMET Racing Teammate Win: Jason Holly
27 Bill Putnam MadCity Velo Club
28 Daniell Ochalek Hollander Benelux Racing
29 Benny Smith Team Velocause
30 Peter Kazaks Hollander Benelux Racing
31 Nathan Schneeberger Spidermonkey Cycling
32 John Peret Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Dirk Bjornstad
33 Corey Sepanski LAPT CC Teammate Top 5: Dirk Bjornstad
34 Shawn Laplante MSN Pro Coaching Teammate Top 5: Jarrod Kerkhoff
35 Voytek Glinkowski POLISH & SLAVIC FCU/KRUTO Internati
36 Donald Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Russ Kempka
DNF Robert Lutz Brazen Dropouts Cycling Team
DNF James Phelan xXx Racing
DNF Jon Smail PSIMET Racing Teammate Win: Jason Holly
DNF Lee Sensenbrenner Brazen Dropouts Cycling Team
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gordon Paulson Trek Midwest Team
2 Dale Humphrey
3 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Win: Gordon Paulson
4 John Riley Trek Midwest Team Teammate Win: Gordon Paulson
5 Eric Knuth Trek Midwest Team Teammate Win: Gordon Paulson
6 Robert Downs
7 Glen Jones Trek Midwest Team Teammate Win: Gordon Paulson
8 William Ochowicz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Win: Gordon Paulson
10 David Bixby FASTER RPM
11 James Linn Ten27 Cycling Club
12 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Win: Gordon Paulson
13 Daniel Vanderweide Great Dane Velo Club (GDVC)
14 Ross Giese Team Velocause
15 John Van susteren Lakes Area Physical Therapy
DNF Gary Dicicco PSIMET Racing
DNF Robert Kenneke
DNF Barney Sheafor Trek Midwest Team Teammate Win: Gordon Paulson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
2 Anne Mayer Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Erin Serrault Great Dane Velo Club (GDVC)
4 Antonia Leal
5 Heidi Stangl Team Velocause
6 Cedella Janczak ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Janell Brock
8 Lauren Wiscomb Bonkers Cycling
9 Diane Schlipper Trek Midwest Team
10 Lindsey Kriete Hollander Cycling p/b ISCorp
11 Heidi Ploeg Trek Midwest Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Lori Kazaks Hollander Benelux Racing
3 Allison Koenig
4 Jessica Milesko
5 Jessica Barkimer
6 Stacy Storey
7 Megan Orourke MadCity Velo Club
8 Mayra Martinez
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Polenske ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Emma Polenske
Finishers: Cat 4: 2