Log In
HCC Muskego Park Criterium • Apr 23 2017
Clear, 66 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team
2 Pawel Rutkowski Scarlet Fire Racing
3 Ethan Wilson
4 Dylan Zakrajsek Tread Head Cycling
5 Ryley Northrop
6 Jay Johannsen Quad Cities Bicycle Club
7 Joe Garni Lakes Area Physical Therapy
8 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy
9 Aaron Gabriel
10 Bryce Haws
11 Craig Billings Brazen Dropouts Teammate Win: Derek Landwehr
12 Scott Silvers BPC Cycling
13 Michael Kren Team Velocause
14 Jp Sedita
15 Marcus Bickford Team Velocause
16 Shawn Nelson
17 Jim Burke
18 Jason Bickford Team Velocause
19 Joe Schubert Half Acre Cycling
20 Nathaniel Reik BELGIANWERKX
21 Christopher Rose
22 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
23 Sean Mcnaughtan
24 Wade Cupkie Hollander Benelux Racing
25 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
26 Matheu Girouard
27 Ryan Durrie PSIMET Racing
28 David Purcell
29 Joe Skala
DNF Eric Whaylen Brazen Dropouts Teammate Win: Derek Landwehr
DNF John Rodriguez Hollander RDC
DNF Ian Tweedie Team Velocause
DNF Jonathan Ninmer Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Co.
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Johannsen Quad Cities Bicycle Club
2 Ryley Northrop
3 Aaron Gabriel
4 Pawel Rutkowski Scarlet Fire Racing
5 Wade Cupkie Hollander Benelux Racing
6 Samuel Janisch Ben's Cycles/Milwaukee Bicycle Comp
7 Christopher Rose
8 Hugo Martinez
9 Jp Sedita
10 Sean Mcnaughtan
11 Collin Sainio Brazen Dropouts Cycling Team
12 Samuel Adams Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle Compa
14 Eric Whaylen Brazen Dropouts
15 Duwand Damon
16 Ken Scott
17 Sam Naggatz Junior Dropouts
18 Dane Perkins
19 Juan Martinez
20 Gregory Hudy
21 Joe Skala
Finishers: Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Young xXx Racing
2 Tyler George xXx Racing Teammate Win: Chris Young
3 Spencer Kruse KS Energy Services / MOSH / Team Wi
4 Maxwell Anderson Project Echelon Racing
5 Ben Laforce xXx Racing Teammate Win: Chris Young
6 Ryan O'boyle
7 David Ross Bicycle Heaven
8 James Brown Intelligentsia Coffee
9 Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
10 Kia Namin Team Velocause
11 John Kunert Great Dane Velo Club p/b Capital Br
12 Sean Mccarthy ABD Cycling Team
13 Jake Buescher xXx Racing Teammate Win: Chris Young
14 Paul Hartner Bicycle Heaven
15 Brian Rach KS Energy Services / MOSH / Team Wi Teammate Top 5: Spencer Kruse
16 Keith Tussey
17 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
18 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
19 Eric Hill Project Echelon Racing Teammate Top 5: Maxwell Anderson
20 Matthew Kelley Bicycle Heaven
21 Tristan Petsch-horvath Great Dane Velo Club p/b Capital Br
22 Robert Kelley Team Bicycle Heaven
23 Kevin Whitford xXx Racing Teammate Win: Chris Young
24 Ara Oggoian Bicycle Heaven
25 Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy
26 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
DNF Sean Metz xXx Racing Teammate Win: Chris Young
DNF Jeffrey Elam Team Velocause
DNF James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Christopher Elke
DNF Daniel Lawrence
DNF Shane Feehery Bicycle Heaven
DNF Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International C
DNF Brian Leatherman Team Velocause
DNF Simon Jones
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 12   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Barclay xXx Racing
2 Peter Reinhard
3 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
4 Michael Jenich
5 Jason Bentley Brazen Dropouts Cycling Team
6 Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
7 John Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Matthew Garni Lakes Area Physical Therapy
9 Scott Silvers BPC Cycling
10 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Team Wi
11 Joe Camp Team Extreme
12 Matthew Nitka CZ Velo
13 Robert Garner 3CB Racing
14 Peter Armstrong Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Jason Bentley
15 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
16 David Nelson Team Extreme
17 Andrew Schwartz Lakes Area Physical Therapy
18 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs
2 James Clemens Team Wheel & Sprocket
3 Eric Knuth Trek Midwest Team
4 Michael Meteyer Trek Midwest Team
5 Michael Froh Intelligentsia Coffee
6 Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket
7 Wojciech Kosela Plus Cycling Team
8 Jay Gullixson Great Dane Velo Club p/b Capital Br
9 Arkadiusz Szczesny Plus Cycling Team
10 Matthew Garni Lakes Area Physical Therapy
DNF James Merrifield Trek Midwest Team Teammate Top 5: Eric Knuth
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raymond Pitzka Team Velocause
2 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
3 Kaz Milas Kenosha Velosport Cycling
4 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Eli Keyes Team Velocause Teammate Win: Raymond Pitzka
6 Alex Bolotin Polish & Slavic FCU International C
7 Andrew Lowe PSIMET Racing
8 Jorian Giorno
9 James Anders Marquette University
10 Richard Grunewald
11 Adam Ward BELGIANWERKX
12 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ralph Rufo
13 Matthew Garni Lakes Area Physical Therapy
14 Noah Kirchner ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ralph Rufo
15 Joe Garni Lakes Area Physical Therapy
16 Nick Pomella PSIMET Racing
17 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Ralph Rufo
18 Ryan Girouard UW-Whitewater Cycling
19 Andrew Richter Hollander Benelux Racing
20 Adler Kennedy Junior Dropouts
21 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
22 Marcus Bickford Team Velocause Teammate Win: Raymond Pitzka
23 Steven Trebatoski Team Velocause Teammate Win: Raymond Pitzka
24 Michael Kren Team Velocause Teammate Win: Raymond Pitzka
DNF Matheu Girouard
DNF John Rodriguez Hollander RDC
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Kasianowicz Kenosha Velosport Cycling
2 Jack Zakrajsek
3 Eli Keyes Team Velocause
4 Jacob Zondlak
5 Adler Kennedy Junior Dropouts
6 Franck Bock V.C. Bikesport
7 Byrne Dobrient Junior Dropouts Teammate Top 5: Adler Kennedy
8 Samuel Janisch Ben's Cycles/Milwaukee Bicycle Comp
9 Jamani Bergh Brazen Dropouts
10 Edgar Vera
11 Sam Naggatz Junior Dropouts Teammate Top 5: Adler Kennedy
12 Jakob Statz Junior Dropouts Teammate Top 5: Adler Kennedy
13 Paul O'brien
14 Dennis Smith
15 Lance Mikkelsen
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kosela Plus Cycling Team
2 Nicholas Bucciarelli Team Velocause
3 Chloe Yoder Kenosha Velosport Cycling
4 Henrique Lowe Tread Head Cycling
5 Isak Keyes Velocause Centraal Cycling
6 Connor Polenske ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
7 Owen West Kenosha Kutters
8 Hamilton Reinbold ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
9 Claire Kudlata ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Lucy Foss Kenosha Kutters
11 Gabriel Skalsky
12 Caden Budd
13 Anna Wilson Kenosha Velosport Cycling Teammate Top 5: Chloe Yoder
14 Henry West Kenosha Kutters
15 Josh Yoder
16 Cameron Leighty Kenosha Kutters
17 Orion Wilson
18 Cecilia Skalsky
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
2 Justin Henkel
3 Chad Hartley Velocause Centraal Cycling
4 John Kunert Great Dane Velo Club p/b Capital Br
5 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
6 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
7 Paul Dryden ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Briant Kelly PSIMET Racing
9 Carlos Casali Intelligentsia Coffee Teammate Win: Jadon Jaeger
10 Nick Hand Quantum Solutions Intelligentsia
11 Benny Smith Team Velocause
12 Jeffrey Elam Team Velocause
13 James Mauck ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
14 James Brown Intelligentsia Coffee Teammate Win: Jadon Jaeger
15 Christopher Elke
16 Michael Froh Intelligentsia Coffee Teammate Win: Jadon Jaeger
17 Jay Snyder Lakes Area Physical Therapy
18 Voytek Glinkowski Polish & Slavic FCU International C
19 John Boudry Team Velocause
20 Doug Bailey Trek Midwest Team
21 Robert Gauss Lakes Area Physical Therapy
22 Peter Reinhard
DNF Andrew Feuersthaler Team Velocause
DNF Aaron Holtebeck Hollander Benelux Racing
DNF Heather Haviland BFF Bikes
DNF Brian Leatherman Team Velocause
DNF Ara Oggoian Bicycle Heaven
DNF Kenneth Haines Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Mike Budd
DNF Billy Jones Intelligentsia Coffee Teammate Win: Jadon Jaeger
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Kazaks Hollander Benelux Racing
2 Laura Fisher Team Velocause
3 Amy Plato Hollander Benelux Racing Teammate Win: Lori Kazaks
4 Joanna Simkus
5 Erin Nelson Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Beth Liebhardt Team Velocause
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Haviland BFF Bikes
2 Christine Thornburg BFF Bikes Teammate Win: Heather Haviland
3 Rachel Wills Burnham Racing
4 Lindsey Kriete Hollander Cycling p/b ISCorp
5 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
6 Annie Byrne BFF Bikes Teammate Win: Heather Haviland
7 Jodie Prestine ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
8 Heidi Stangl Velocause Centraal Cycling
9 Andrea Cyr Team Velocause
10 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Polenske ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Isabella Feldbruegge ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Win: Emma Polenske
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonia Leal
Finishers: Cat 3: 1