Log In
57th Annual Nevada City Bicycle Classic • Jun 18 2017
Clear, 94 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckay Kinsey Academy Cycling
2 Lucas Dawson Rio Strada Racing
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Rous Team Swift
2 Gianni Lamperti Team Swift Teammate Win: Parker Rous
3 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling
4 Isaiah Chass Team Swift Teammate Win: Parker Rous
5 Aidan Mcneil NCCF Team Specialized
6 Cameron Hawk Limitless Cycling
7 Ian Dickson Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Hans Poulsen
8 Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinet
9 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Hans Poulsen
10 Luke Lamperti TEAM SWIFT Teammate Win: Parker Rous
11 Creighton Gruber Team Swift Teammate Win: Parker Rous
12 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Hans Poulsen
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
2 Andrew Mathiesen Team Swift
3 Decker Krogh SHO-AIR/SERT
4 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Win: Saul Chaplin
5 Jacob Gorman Limitless Cycling
6 Jonas Crean Team swift
7 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Saul Chaplin
8 Finn Thomsen Davis Bike Club Juniors Race Team
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Massimo Morson Whole Athlete
2 Maxwell Doyle
3 Charles Thomas Reno Devo
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
3 Torey Philipp Herbalife24 pb Natures Bakery/Marc
4 Cole Davis NCCF Team Specialized Juniors
5 Mario Zamora Pacific Premier Bank Cycling Team
6 Joshua Carling Williams Cycling
7 Nicholas Reed AMain Cycling Team
8 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
9 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
10 Brian Funk Cycle Sport Specialized p/b Muscle
11 Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
12 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
13 Aj Snovel Davis Bike Club Elite Team
14 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
15 Jake Taylor Davis Bike Club Elite Team
16 Scott Cohen Davis Bike Club Elite Team
17 Timmy Bauer Williams Cycling
18 Ryan Oakes AMain Cycling Team
19 Charlie Velez Data Driven Athlete
20 Aaron Rindy Hub Coffee
21 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
22 Ben Cook Team Swift
23 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
24 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
25 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
26 Tim Mcbirney Cycle Sport Specialized p/b Muscle
27 Anthony Ferretti AMain Cycling Team
28 Mark Morton Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
29 Kevin Tufts Williams Cycling
30 Brennan Percy AMain Cycling Team
DNF Corey Duren AMain Cycling Team
DNF Jonathan Baker Chico Cycling Team
DNF Robert Lander AMain Cycling Team
DNF Taylor Kring NCCF/ Team Specialized Juniors Teammate Top 5: Cole Davis
DNF Ethan Frankel La Grange Development U21
DNF Christian Lam SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Gomezvillafane Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Isaiah Chass Team Swift
3 Gianni Lamperti Team Swift
4 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator
5 Parker Rous Team Swift
6 Aidan Mcneil NCCF Team Specialized
7 Stefen Creason
8 Sam Quinby Davis Bike Club Elite Team
9 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Benjamin Gomezvillafane
10 Kieth Strong Team Fremont/FFBC
11 Ryan Chepernich Fulton Racing
12 Cody Leuck SquadraSF p/b Terun
13 Isaiah Oliver Limitless Cycling
14 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
15 Creighton Gruber Team Swift Teammate Top 5: Isaiah Chass
16 Andrew Mathiesen Team Swift Teammate Top 5: Isaiah Chass
17 David Kennedy OTR racing
DNF Stephen Lenz Chico Cycling Team
DNF Chris Midkiff Chico Cycling Team
DNF Joseph Sullivan SJBC
DNF Devin Armstrong Michael David Winery/ Cranked
DNF Matthew Carlson
DNF Seth Mcdonough
DNF Brandon Barragan TMB Development p/b Equator Teammate Top 5: Travis Mceuen
DNF Jonas Crean Team swift Teammate Top 5: Isaiah Chass
DNF Luke Lamperti TEAM SWIFT Teammate Top 5: Isaiah Chass
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Pond Limitless Cycling
2 Justin Thomas Boulder Cycle Sport
3 Matthew Jablonski
4 Michael Roberts Ol' Republic / SERT
5 Tucker Elsner
6 Justin Pfaffinger Ol' Republic / SERT
7 Andrew Yeager Limitless Cycling p/b GoodyFinder.c
8 Brandon Barragan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
9 Nick Baker Reno Wheelmen
10 Benjamin Alto Davis Bike Club race team
DNF Paul Chomsky
DNF Joe Kruegel Ol' Republic / SERT Teammate Top 5: Michael Roberts
DNF Jordan Miller Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Jacob Gorman Limitless Cycling Teammate Win: Jeremy Pond
DNF Devin Armstrong Michael David Winery/ Cranked
DNF Danner Hillman ALTA ALPINA CYCLING TEAM
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Baker Chico Cycling Team
2 Michael Sayers C360R Cycling Team
3 Joshua Dapice Team Specialized/Touchstone Racing
4 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
5 Travis Lee Folsom Bike/Trek
6 Jason Grefrath ThirstyBear p/b Akamai
7 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
8 Casey Fallon Team Specialized Touchstone Masters
DNF Seth Mcdonough
DNF Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Sullivan SJBC
2 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 David Brookes Chico Cycling Team
5 James Blankenship Victory Velo Racing
6 Matthew Carlson
7 Aron Yevuta Victory Velo Racing Teammate Top 5: James Blankenship
8 David Rous VBZ Cycling Team
9 Patrick Norville
10 Mike Giudicelli Victory Velo Racing Teammate Top 5: James Blankenship
11 Andrew Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Eric Chi
12 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
13 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
14 Noah Campbell-lund ol' Republic/SERT
15 John Seivert Ol' Republic / SERT
16 Peter Unruh
17 Adrian Schneider
18 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing
19 Chris Dawson Rio Strada Racing
20 Chrys Dudek
DNF Kurt Sandforth
DNF Drew Noel Trafiq vs. Traffic
DNF Kyle Daugherty Ol Republic
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
2 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
3 Mike Castaldo Chico Cycling Team
4 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
5 Brian Rouse Victory Velo Racing
6 Hayden Mackay CA Technologies Racing
7 James Herzman Folsom Bike/Trek
8 Marty Cunningham Folsom Bike/Trek
9 Yutch Cowhie Delta Velo/ Michael David Winery Cy
10 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
DNF Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Michael O'rourke
DNF Scott Fonseca Audi Reno-Tahoe Cycling
DNF Jim Gentes Family Cycling Center
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kia Kohler Main St Elite
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Cameron Folsom Bike/Trek
2 Megan Ruble Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
3 Melanie *wong Folsom Bike/Trek Teammate Win: Amy Cameron
4 Eleanor Velez
5 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolina Gomez-villafane Specialized/MuscleMilk
2 Julie Delbuck
DNF Jennifer Grant-martinez
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 4: 1