Log In
Texas Road Championship Weekend ~ The Fort Hood Challenge • Sep 16 2017
Clear, 85 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxl Freeman
2 Lucas Bourgoyne Hot Tubes Development Cycling Team
3 Fred Vincent Elevate Elite Cycling Team
4 Preston Glace 787 Racing
5 Gain Martinez
6 Gabriel Porterfield Strike Cycling
7 Dennis Lastochkin
8 Aaron Wade VooDoo Racing
9 Omar Nunez Strike Cycling
10 Tyler Cutbirth DasWow Racing
11 Vince Dietsch Velo Roussillon
12 James Day Shred Monster
13 Chad Hardt Pure Austin BoneShaker
14 John martin Bikesport Shama Cycles
15 Brad Loyd
16 Melvin Barrios
17 Christian Newton VooDoo Racing
18 Maximilian Hall Shred Monster
19 Casey Paxton DasWow Racing
20 Daniel Piercy Violet Crown Sports Assoc
DNF Adam Biwan Bicycles Plus Racing
DNF Luke Gentry 7 Brothers Racing
DNF Alexander Gibson Team Elevate Racing
DNF Jason Guzak DNA Cycling pb Onion Creek Volkswag
DNF Aston Haswell Cadence Cyclery
DNF James Slauson Bicycle Heaven / PVA
DNF Christopher Hanson Volharden
DNF Said Assali Shama Cycles
DNF Eames Bennett Blue Agave Racing
DNF Scott Crowley Bike Barn (Texas)
DNF Jeff Henry Blue Agave Racing
DNF Randy Lee Bicycles Plus Racing
DNF Nicholas Minnery Super Squadra
DNF Jimmy Montreuil DasWow Racing
DNF Devin Parker Team Yacht Club
DNF David Ross Shred Monster
DNF Jonathan Spangle Shama Cycles
DNF Riley Walberg GS Tenzing
Finishers: Cat 2: 36   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Husted Hot Tubes Development Cycling Team
2 Tyrel Fuchs
3 James Newsom Team Elevate Racing
4 Jose Rivera Violet Crown Sports Assoc
5 Alan Guo
6 Brent Bellm Velo Roussillon
7 Steve Brannan Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
8 Samir Shingala Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Jose Rivera
9 Theodore Mclean Bicycle Heaven / PVA
10 Zachary Saathoff Welhous Bikes
11 Jordan Parker Team Yacht Club
12 Shawn Bentley Bicycles Plus Racing
13 David Almanzan
14 John Ketterhagen 787 Racing
15 Will Sharp Northwest Cycling Club
16 Michael Vitale Bicycles Plus Racing
17 Henk Noordermeer Shama Cycles
18 William Radler Elevate Elite Cycling Team
19 David Ubinger
20 Tom Warren A Bloc
21 Jesus Chaparro Windsor Door Racing
22 Ramon Galindo Nick Lopez Tailoring Cycling Team
23 Gregory keshishian ?
24 Matthew Mata-aguilar Nick Lopez Tailoring Cycling Team
25 Justin Maxwell Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Jose Rivera
26 Juan Restrepo Nick Lopez Tailoring Cycling Team
27 Jason Perkins
28 Ramsey Foster
29 Scott Boldt Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
30 Derek Hall Team ALS
31 Gregory Simpson Shred Monster
32 Justin Paschall
33 Brandon Copley Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Jose Rivera
34 Tyler Peterson
35 Joshua Hines
36 Dylan Marvin Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
37 Brandon Amaral
38 Jeffrey Contreras Blue Agave Racing
39 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
40 Patrick Dougherty Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
41 Brian Moynihan Hub Racing
42 Brandon Ringer
43 David Ness Bicycles Plus Racing
44 Andrew Martin Bat City Cycling
45 Bernave Velasquez Hilltop Bicycle Center
46 Carlos Ortiz
47 Roberto Castano Blue Agave Racing
48 Juan Alcaz Ride Away Cycling Club
49 Anthony Marlar Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
50 Robert Phillips
51 Shawn Jantzen BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
DNF Clint Bradford Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Jose Rivera
DNF James Kennedy Bicycles Plus Racing
DNF Amilkar Ajinsurek
DNF Joshua Gibson Northwest Cycling Club
DNF Todd Gearhart Bicycles Plus Racing
DNF Keith Thompson Team Elevate Racing Teammate Top 5: James Newsom
DNF Gabe Looker Pure Austin BoneShaker
Finishers: Cat 3: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Wallace Violet Crown Sports Assoc
2 Dustin Dixon WTR cycling club
3 Carlos Moreno
4 Marc Ostryniec ATC Racing
5 Chad geisler Austin nationals cycling ATC Racing
6 Dave Martin Blitz Racing
7 Shane Poncik Blue Agave Racing
8 Peter Saulino Blue Agave Racing
9 Bryan Haring Rockwall Racing
10 Saul Gutierrez Weaver Technologies Racing
11 Clint Westhoff
12 David Ekvall Soundpony Triad Bank
13 Remigio Del rio gonzález Blitz Racing
14 Cody Melton
15 Jeremy Osborn
16 Aaron Carpenter Plano Athletic Cycling Club/PACC
17 Noah Bartsch ATC Racing Teammate Top 5: Marc Ostryniec
18 Robert Strickland Blitz Racing
19 Patrick Breen Mirage
20 Paul Porterfield Driveway Series Racing
21 C.d. Dickerson Team Elevate Racing
22 Jason Rose Northwest Cycling Club
23 Donald Gwartney
24 Pedro Rodriguez Weaver Technologies Racing
25 Jim Goodyear Cadence Cyclery
26 David Kim Cadence Cyclery
27 Eric Torello Rockwall Racing
28 Elias Valverde
DNF Aaron Ortiz
DNF Paul Gerhardt Welhous Bikes
DNF Joseph Taylor Bicycles Plus Racing
DNF Paul Von burg Southwest Cycling Club Racing
DNF David Sandvig
DNF Jonathan Browning FRESH Racing
DNF Alexis Serrano Matrix Cycling Club
DNF Frank Castro US Military Endurance Sports
DNF Keith Bartholomew Team Bicycles Inc.
DNF Logan Jenkins Bicycle Heaven / PVA
DNF Gregory Lastrapes
DNF Khalid Alrashed Southwest Cycling Club Racing
DNF Gabriel Perez
DNF Todd Musick Team ZFG
DNF Xiangxing Liu The University of Texas at Austin
DNF David Erwin
DNF Ray Monroy Weaver Technologies Racing
DNF Pat Luciano Northwest Cycling Club
DNF Brian Luciano Northwest Cycling Club
DNF Max Duran
DNF Casey Maron
DNF Vito Pascolla
DNF David Eberstein
DNF Dennis Lozano
DNF Charles Trois
DNF Jeffrey Mayhall FRESH Racing
DNF Gerardo Castillo
DNF Ryan Cox Rock Riders Cycling
DNF Nery Hernandez
DNF Terry King ATC Racing Teammate Top 5: Marc Ostryniec
DNF Joseph Portera Rock Riders Cycling
DNF Iszac Rose Northwest Cycling Club
DNF Richard Ruderman Blitz Racing
DNF Dario Vivas
DNF Jason West Bicycles Plus Racing
DNF Jeff Westerheide Dallas Bike Works
DNF Frank Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
DNF Alejandro Albornoz
Finishers: Cat 4: 64   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Murray
2 Scott Neyedli
3 Chisholm Macdonald Northwest Cycling Club
4 Drew Ford
5 Sean Clancy October Three Racing
6 Sam Comer Violet Crown Sports Assoc
7 Oscar Salazar VIM Racing
8 Jose Ketterhagen 787 Racing
9 Kevin Beaver
10 Justin Hryckowian
11 Chris Lee
12 Omar Alvarez Colavita Racing
13 Mark Nikonowicz Bat City Cycling
14 Kyle Canzian VIM Racing
15 Glenn Tang Violet Crown Sports Assoc
16 David King
17 Scott Willeford Violet Crown Sports Assoc
18 William Price Blue Agave Racing
19 Evan Goldstrohm Steamboat Cycling
20 Miguel Alvarez
21 Sean Bellinger Bat City Cycling
22 Bryan Dunham
23 Gerry Douglas Cadence Cyclery
24 Sheldon Plahn
25 Casey White
26 Von Doria VIM Racing
27 Hans Ajieren
28 Anthony Baldridge Bat City Cycling
29 Matt Bunnel Plano Athletic Cycling Club/PACC
30 Josh Hawkins Blue Agave Racing
31 Christian Morales
32 Bill Kane Cadence Cyclery
33 Shon Sparks
34 James Freeman
35 Justin Crandall
36 Stephen Straight
37 James Thomas Dallas Bike Works
38 M Wiist
39 Joseph Mckean
40 Jorge Maldonado
41 Colin Campbell Violet Crown Sports Assoc
42 Steven Pittman The Cannonball-Hub Racing Team
DNF Samuel Weyand GS Tenzing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael sheehan Elbowz racing UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis
2 Kevin Girkins Elbowz Racing
3 Jonathan Brown UCI CT: Axeon Hagens Berman
4 Colin Strickland Intelligentsia-Allied
5 David Gaona
6 Evan Bausbacher Matrix Cycling Club
7 Gabriel Baca Elbowz Racing Teammate Top 5: Kevin Girkins
8 Tice Porterfield Strike Cycling
9 Justin Stanley Elbowz Racing Teammate Top 5: Kevin Girkins
10 Nick Torraca UCI CT: Elevate-KHS Pro Cycling
11 Collin Davis Bicycles Plus Racing
12 Tristan Uhl Team CCR Roofing
13 Joaquin Najar Super Squadra
14 Jacob Schofield Bicycle Heaven / PVA
15 Alex Carmona
16 Andy Jobin Team Yacht Club
17 Paul Carty DasWow Racing
18 John Ryan Matrix Cycling Club
19 Ricky Randall DNA Racing
DNF Allen Abell Bicycle Heaven / PVA
DNF Jefferey May Dallas Racing
DNF Mason Quintana DasWow Racing
DNF Beau Edwards Team CCR Roofing
DNF Zach Stein Team Yacht Club
DNF Lawson Craddock UCI PT: Cannondale-Drapac Pro Cycli
DNF Dan Ajer Super Squadra
DNF Mario Arroyave Elevate Elite Cycling Team
DNF Jake Boone Bicycle Heaven / PVA
DNF Austin Robertson 7 Brothers Racing
DNF Devin Carroll Super Squadra
DNF Brady Reed Strike Cycling
DNF Jacob Stechmann
DNF David Tolley Super Squadra
Finishers: Cat 1: 30   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Keane Rockwall Racing
2 Rick Beckman
3 Grant Claassen
4 Joel Gutierrez
5 Douglas Edwards
6 Eric Dahl
7 George Dias US Military Endurance Sports
8 Colby Horowitz
9 Matt Fitzgerald
10 Joseph Ollerbidez
11 Jermal Trammel US Military Endurance Sports
12 Clarence White
13 Sylvester Ross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
2 Jason Bradberry Mirage
3 David Simcoe Mirage
4 Gary Todd Team LaS'port
5 Brian Pryor
6 Kate Makohon Rockwall Racing
7 Jeff Makohon Rockwall Racing
8 Rachel Volmer
9 Jairo Alberto
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christie Tracy ATC Racing
2 Katie Kantzes ATX HitSquad
3 Samantha Runnels ATX HitSquad
4 Louise Smyth
5 Leigh Ganzar Athlete Architecture p/b Hyperthrea
6 Flora Yan Fearless Femme Racing
7 Emily Vandyken Team Elevate Racing
8 Solymar Rivera Dallas Racing
9 Allison Linnell
DNF Michelle Montoya October Three Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brissia Montalvo The Bicycle Company Team
2 Jolanda Straathof
3 Natalie Pruitt Southwest Cycling Club Racing
4 Joy Brott Gritty Teeth Racing p/b Tri-City Bi
5 Samantha Wipff PHENOM
6 Monica Merced PHENOM
7 Neidi Miller Matrix Cycling Club
8 Sheree Benavides Matrix Cycling Club
9 Tracy Carrington Team Elevate Racing
10 Chelsea Reedy Matrix Cycling Club
11 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
12 Marjorie Monroy Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Natalie Pruitt
DNF Cinthia Pedraza ATX HitSquad
Finishers: Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Pollard
2 Nikki Ulug
3 Laura Sarkis Northwest Cycling Club
4 Emily Trahan Violet Crown Sports Assoc
5 Rachel Olson
6 Christy Richbourg FRESH Racing
7 Ashley Lesniewski Shama Cycles
8 Yen Nguyen Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Emily Trahan
9 Flora Lang
10 Lori Francis Bicycle Heaven / PVA
11 Irene Benavides perez Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Laura Sarkis
12 Sonya Manson Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Emily Trahan
13 Noni Bertagnoli Dallas Racing
14 Susan Seaborne
15 Chelsea Gorbet Tulsa Wheelmen
16 Sri Johnson Haute Wheels Racing
17 Kim Murphy FCS Cycling
18 Natalie Caballero
19 Hollie Benevides
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melisa Christian Team Bicycles Plus
2 Melanie Clancy October Three Racing
3 Allison Koch Paragon Training
4 Kennedy Cunningham
5 Rola Daaboul Violet Crown Sports Assoc
6 Katelynne Marsan
7 Katherine Briscoe VIM Racing
Finishers: Cat 5: 7