Log In
Cal Aggie Criterium • Jan 26 2019
Clear, 57 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Kellogg Team Swift
2 Alex Akins Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
3 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
4 Nick Archer Ascend Racing
5 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Anton Knepprath Davis Bike Club Teammate Top 5: Finn Thomsen
8 Blake Macheras Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
9 Matthew Amara
10 Mckay Kinsey ACADEMY
11 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Saul Chaplin
12 Daryl Hopkins Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
13 Cameron Stewart Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
14 Riley Mullen
15 Alex Frankel Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
16 Sean Strachan Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
17 Adin Jose Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
18 Henry Killbourn Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Saul Chaplin
19 Travis Risley Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
20 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Saul Chaplin
21 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Saul Chaplin
22 Charles English Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Finn Thomsen
23 Alex Barnes Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Finn Thomsen
24 Charles Longshore-neate Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Finn Thomsen
25 Massimo Morson Team Swift Teammate Win: Jonah Kellogg
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 11   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Novikoff Data Driven Athlete Racing
2 Alex Holtz Touchstone Racing
3 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing Teammate Win: John Novikoff
4 Michael Claudio ThirstyBear Cycling
5 Joshua Wood
6 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team
7 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Michael Claudio
8 Nate Pearson
9 Brian Zimny Peet's Coffee Racing
10 John Borchelt Victory Velo Racing
11 Christopher Baker
12 Max Polin SK Racing
13 Chris Espy Touchstone Racing Teammate Top 5: Alex Holtz
14 Elliot Grothe Carefast/Storck
15 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish
16 Kevin Tufts SP2life Elite Cycling Team
17 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing Teammate Win: John Novikoff
18 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
19 Rick Lawton R4R-Make A Wish
20 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
21 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE
22 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek
23 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
24 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
25 Clark Rasmussen
26 Bubba Melcher
27 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
28 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Michael Claudio
29 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
30 Scott Kingston Folsom Bike/Trek
31 Michael Egan
32 Ron Rouse Rio Strada Racing
33 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing Teammate Win: John Novikoff
34 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team
35 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing Teammate Win: John Novikoff
36 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Win: John Novikoff
37 Tim Bolton Team City Racing
38 Erin Simmons Body Concepts
39 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
DNF Kimio Bazett
DNF Huy Trinh Carefast/Storck
DNF Gus Platis Rio Strada Racing
DNF Matthew Axford Rio Strada Racing
DNF Steve Mendoza
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 19   Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling
2 Joseph Staron Touchstone Racing
3 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish
4 David Albrecht Chico Cycling Team
5 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team
6 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jason Grefrath
7 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
8 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
9 Aaron Long ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jason Grefrath
10 John Borchelt Victory Velo Racing
11 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
12 Judd Van sickle
13 Jeff Dale ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jason Grefrath
14 Jeff Qualle Hub Cycling Team
15 Nick Roberti Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
16 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
17 Steve Offerman Rio Strada Racing
18 Rick Lawton R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Richard Reinhardt
19 Alex Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
20 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
21 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA
22 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
23 Clark Rasmussen
24 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
25 Bubba Melcher
26 Scott Fonseca AUDI RENO-TAHOE
27 Steve Netter Impact Racing Team
28 Derek Novaes Rio Strada Racing
29 Ron Rouse Rio Strada Racing
30 J Clifford
31 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
32 Jeffrey Galland Chico Cycling Team Teammate Top 5: David Albrecht
33 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
34 Brett Vale
35 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
36 Duane Coughlan ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jason Grefrath
DNF Ron Fallon
DNF Gus Platis Rio Strada Racing
DNF Sammy Trujillo Rio Strada Racing
DNF Willie Willis
DNF Daniel Pollard
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 18   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Arinno
2 Massimo Morson Team Swift
3 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Evrim Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
5 David Avery CBRE Racing
6 Yuri Tupaz CBRE Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing
2 Jonah Kellogg Team Swift
3 Aaron Marchand Folsom Bike/Trek
4 Jeff Scott Data Driven Athlete Racing Teammate Win: Ryan Chepernich
5 Fernando Padilla CBRE Racing
6 Kimio Bazett
7 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
8 Charlie Zamanian
9 Peter Kelleher
10 Andrew Mathiesen Team Swift Teammate Top 5: Jonah Kellogg
11 Pete Carolan The Olympic Club
12 Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
13 Mckay Kinsey ACADEMY
14 Matthew Axford Rio Strada Racing
15 Scott Kingston Folsom Bike/Trek Teammate Top 5: Aaron Marchand
16 Joel Hammond Chico Cycling Team
17 Stephen Lenz Chico Cycling Team
18 Will Kanz
19 Jonathan Lee
20 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
21 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
22 Yurii Morozov
23 Alex Akins Team Swift Teammate Top 5: Jonah Kellogg
24 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2
25 Steve Netter Impact Racing Team
26 Chris Dawson Rio Strada Racing
27 Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
28 Sean Martin LOW//Factory Racing
29 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
30 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling Team
31 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
32 Adin Jose Team Swift Teammate Top 5: Jonah Kellogg
33 Cameron Stewart Team Swift Teammate Top 5: Jonah Kellogg
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Kellogg Team Swift
2 Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Pete Carolan The Olympic Club
4 Jeremy Pond
5 Michael Kurnik Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
6 Chaz Halbert
7 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
8 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Len Baker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
10 Lorenzo Feher Team City Racing
11 Jonathan Lee
12 James Allen Davis Bike Club Race Team
13 Jason Allen
14 Steve Netter Impact Racing Team
15 Yupeng Zhang
16 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team
17 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
18 Kenneth Oei
19 Sammy Trujillo Rio Strada Racing
20 Chris Childs
21 Paul Mitchell Rio Strada Racing
22 James Jones
23 Alex Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
24 Tucker Elsner
25 Paul Levy Team City Racing
26 Ron Stofan Reliable Racing p/b Folsom Bike
27 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
28 Ron Fallon
29 Peter Kelleher
30 Jon Marc peterson
31 Daniel Pollard
32 Brady O'shaughnessy
33 Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
34 Jason Arinno
35 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
36 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling Team
37 Raul De anda
38 Tomas Mitre
DNF Mark Castillo Rio Strada Racing
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chaz Halbert
2 Nate Pearson
3 Charles Weaver Velo Reno P/B Tamarack Junction
4 Jeremy Pond
5 Justin Walstad Victory Velo Racing
6 Riley Mullen
7 Yupeng Zhang
8 Lorenzo Feher Team City Racing
9 Myles Villahermosa
10 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
11 Tim Bright AUDI RENO-TAHOE
12 Chris Childs
13 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team
14 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team
15 Griffin Nemitz
16 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
18 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic
19 Bryce Lewis
20 Mike Giudicelli Victory Velo Racing Teammate Top 5: Justin Walstad
21 Matthew Wing fai poon
22 Paul Levy Team City Racing
23 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
24 Jacob Heinrich Data Driven Athlete Racing
25 Robin Mckinney Victory Velo Racing Teammate Top 5: Justin Walstad
26 Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
27 Jiahe Chai Davis Bike Club Race Team
28 Nick Archer Ascend Racing
29 Huy Trinh Carefast/Storck
30 Brady O'shaughnessy
31 James Allen Davis Bike Club Race Team
32 Jon Marc peterson
33 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
34 Tucker Elsner
35 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
36 Daniel Feinberg Davis Bike Club Race Team
37 Dylan Fujimoto
38 Madison Gee
40 Erin Simmons Body Concepts
DNF Daryl Hopkins Team Swift
DNF Stan Wolf Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Kenneth Oei
Finishers: Cat 4: 40   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chaz Halbert
2 Yupeng Zhang
3 Nate Pearson
4 Matthew Amara
5 Jeremy Pond
6 Riley Mullen
7 Blake Macheras Team Swift
8 Griffin Nemitz
9 Myles Villahermosa
10 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Trent Wilson
12 Michael Donohue
13 Anton Knepprath Davis Bike Club
14 Kieran Garcia
15 Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
16 Daryl Hopkins Team Swift
17 Casper Heys
18 Garret Smith
19 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 James Allen Davis Bike Club Race Team
21 Nicholas Merrell
22 Bryce Lewis
23 Michael Prue Rio Strada Racing
24 Bradley Dyer
25 Michael Andrada
26 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic
27 Charlie Hollman Rio Strada Racing
28 Robin Mckinney Victory Velo Racing
29 Aaron Gorman jr
30 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team
31 Keith Knight
32 Jiahe Chai Davis Bike Club Race Team
33 Matthew Wing fai poon
34 Robert Blundell Davis Bike Club Race Team
35 Charles English Davis Bike Club Race Team
36 Jake Sours
37 Christopher Halleus Rio Strada Racing
38 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing
39 Madison Gee
40 Huy Trinh Carefast/Storck
41 Clive Lepper Rio Strada Racing
42 Stan Wolf Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
43 Brett Vale
44 Alex Barnes Davis Bike Club Race Team
45 Charles Longshore-neate Davis Bike Club Race Team
46 Nicholas Kanwetz
47 David Temblador Rio Strada Racing
48 Greg Price Rio Strada Racing
49 Daniel Feinberg Davis Bike Club Race Team
50 Dylan Fujimoto
51 Matthias Carrigan
DNF Brady O'shaughnessy
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Donohue
2 Max Cawley
3 Damien Hays
4 Jiehua Huang
5 Trent Wilson
6 Kieran Garcia
7 Garret Smith
8 Jesse Gray
9 Bradley Dyer
10 Clive Lepper Rio Strada Racing
11 Casper Heys
12 Nicholas Kanwetz
13 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Jake Sours
15 Charlie Hollman Rio Strada Racing
16 Tom Fuller
17 Travis Risley Team Swift
18 Chris Hopkins
19 Christopher Halleus Rio Strada Racing
20 Martin Michael Davis Bike Club Race Team
21 Robert Blundell Davis Bike Club Race Team
22 Keith Knight
23 Brian Barrera
24 Aaron Gorman jr
25 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team
26 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team
27 Sky Carrington
28 David Guo
29 Jamie Pond
30 Matthew Cheung University of California-Davis
31 Elliot Locke
32 Maxim Chiao
33 Michael Fitzsimmons
34 Andrew Sterling Team City Racing
35 Josh Cheng
36 Andrew Hagemeier
37 Evan To
38 Ceasar Flores
39 Matthias Carrigan
40 Garrett Coyne
41 Ryan Johnson Trafiq vs. Traffic
DNF Lik Xian lim
DNF Gerard Mockler
DNF Nic Bertino
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 37   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jeff Linder Terun Elite
3 Anthony Ferretti
4 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team
5 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team
6 Isaiah Oliver
7 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees
8 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Timmy Bauer
9 Fernando Padilla CBRE Racing
10 Scott Cohen Davis Bike Club Race Team
11 Alex Akins Team Swift
12 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
13 Tate Meintjes Team California
14 Michael Claudio ThirstyBear Cycling
15 Andrew Mathiesen Team Swift
16 Andrew Olson
17 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
18 Andrew Haslem
19 Christopher Baker
20 Elliot Grothe Carefast/Storck
21 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2
22 Matt Mikul Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
23 Simon Tuttle GOOBYDUCK
24 Paul Morris Team CLIF Bar Cycling
25 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
26 Creighton Gruber Team Swift
27 Joshua Wood
28 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2
29 Robert Lander AMain Cycling Team
30 Joel Hammond Chico Cycling Team
31 Tyler Marchesano
32 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
33 Stephen Lenz Chico Cycling Team
34 Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team
36 Aaron Rindy
37 John Franz
38 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
39 Alex Holtz Touchstone Racing
40 Nicolas Jimenez
41 Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
42 Christopher Beall Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
43 Robert Terra Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
44 Chris Evans Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
45 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
46 Robert Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNF Mckay Kinsey ACADEMY
DNF Curt Mills Data Driven Athlete Racing
DNF Max Polin SK Racing
DNF Kevin Tufts SP2life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Timmy Bauer
DNF Matt Tufts SP2life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Timmy Bauer
DNF Charlie Zamanian
DNF Yatwah Mitchell
DNF Dustin Denton Delta Velo
DNF Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Brian Roehrich Davis Bike Club Race Team
DNF Chris Espy Touchstone Racing
DNF Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Matt Chatlaong
DNF John Novikoff Data Driven Athlete Racing
DNF Alex Newcomb AMain Cycling Team
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 22   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Mullen Team Swift
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shantelle Tupaz
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team
2 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Rachel Baarda
3 Fnu Novita
4 Claudia Ferreira
5 Rachel Mcconnell Davis Bike Club Teammate Win: Rachel Baarda
6 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Rachel Baarda
7 Amber Pearson
8 Madeline Frechette SheSpoke Racing
9 Elizabeth Castner Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Rachel Baarda
10 Mellissa Ortega SheSpoke Racing
11 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Rachel Baarda
12 Mara Pillott
13 Masury Lynch Davis Bike Club Teammate Win: Rachel Baarda
14 Andrea Sanchez
15 Lisa Mullen Team Swift
16 Shantelle Tupaz CBRE Racing
17 Meg Davis Davis Bike Club Teammate Win: Rachel Baarda
18 Katie Chen Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Rachel Baarda
19 Amy Goad Team City Racing
20 Angie Platis Breakaway Women's Racing
21 Iris Beussen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sawyer Taylor JAKROO
2 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1