Log In
44th ANNUAL CHERRY PIE CRITERIUM • Feb 18 2019
Clear, 50 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees
2 Eric Fischer
3 Alexander Winter Team California
4 Fernando Padilla CBRE Racing
5 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
6 Stuart Grosser The Olympic Club
7 Tom Van pelt TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Holger Steinmetzger
8 Jason Tang University of California-Berkeley
9 Leo Fissel
10 Spencer Ingels
11 Andrew Olson
12 John Deagon
13 Stelios Mcdonald
14 Nye Yackle
15 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2
16 Brian Kearns
17 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Holger Steinmetzger
18 Chris Midkiff Chico Corsa Cycling Team
19 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2
20 Jason Allen
21 Elenor Wiseman SheSpoke Racing
DNF Dante Lobue
DNF Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brennan Wertz TMB Development p/b Equator Coffees
2 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Win: Brennan Wertz
3 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
4 Zac Rossen SJBC
5 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Griffin Nemitz
7 Michael Gilson The Olympic Club
8 Nolan Wong Trafiq vs. Traffic
9 Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Marcus Cheek
10 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
11 Travis Risley Team Swift
12 Nick Archer Ascend Racing
13 John Sullivan Body Concepts
14 Joshua Tikhonoff SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Marcus Cheek
15 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Lucas Johnston
16 Kenneth Oei
17 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
18 Michael Conser
19 Patrick Krecker
20 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
21 Aaron Froley MBRC
22 Keene Roque Performance Cycle Coaching
23 Madison Gee
24 Jon Marc peterson #sendit
25 Alberto Spishakoff
DNF Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Damien Hays
2 Melvictor Tiongson
3 Garret Smith
4 John Vaughen Stanford University
5 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Marko Knezevic Team Fe Taint
7 Robert Raffo
8 Will Skinner
9 Hong Chun leung
10 Bradley Dyer
11 Karl Schmidt
12 Adell Hanson-kahn
13 Clive Lepper Rio Strada Racing
14 Ryan Rubel
15 Jacopo Dalmasson Stanford University Teammate Top 5: John Vaughen
16 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC)
17 Joe Nau
18 Patrick Stanger Trafiq vs. Traffic
19 Grant Feige Team Swift
20 Adrien Magnus Dolce Vita Cycling p/b SL2
21 Will Gibby
22 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team
23 Kyle Deidrick
24 Efren Cabebe Dolce Vita Cycling p/b SL2
25 Franke Warouw
26 Bryan Petro
27 Juan Ruiz
28 Brendan Terrall MBRC
29 Keene Roque Performance Cycle Coaching
30 Drew Cuthbertson Trafiq vs. Traffic
31 Nic Bertino
32 Ezra Jacobson
33 Ankit Sachdeva SJBC
34 Adrian Guevara CBRE Racing
35 Zachary Lawey
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 32   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Moxley
2 Robert Terra Terun Elite
3 Tyler Williams
4 Luke Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized
5 Robert Skinner
6 Zachary Gottesman Terun Elite
7 Kenneth Tsuda TB143
8 Timmy Bauer SP2life Elite Cycling Team
9 Isaiah Oliver Ride Bikes
10 Matt Mikul Terun Elite Teammate Top 5: Robert Terra
11 Andrew Haslem
12 Anthony Ferretti
13 Jake Yackle
14 Joshua Carling SP2life Elite Cycling Team
15 Jeromy Cottell Touchstone Racing
16 Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
17 Jimmy Miller
18 Mike Castaldo
19 Eric Fischer
20 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
21 Jonathan Baker Touchstone Racing
22 Chris Coble The Olympic Club
23 Christopher Beall Terun Elite Teammate Top 5: Robert Terra
24 Fernando Padilla CBRE Racing
25 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
26 Matt Tufts SP2life Elite Cycling Team
27 Robert Lander AMain Cycling Team
28 David Grundman
29 James Allen Davis Bike Club Race Team
30 Joseph Holt AMain Cycling Team
31 Richard Loewen Chico Cycling Team
DNF Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team
DNF Tyler Pearce SP2life Elite Cycling Team
DNF Terence Traughber SP2life Elite Cycling Team
DNF Brian O'grady Chico Cycling Team
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 10   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Mullen
2 Blake Macheras Team Swift
3 Anton Knepprath Davis Bike Club
4 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Nick Archer Ascend Racing
6 Charles English Davis Bike Club Race Team
7 Henry Killbourn Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Artun Duransoy
8 Grant Feige Team Swift Teammate Top 5: Blake Macheras
9 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Artun Duransoy
10 Travis Risley Team Swift Teammate Top 5: Blake Macheras
11 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Artun Duransoy
12 Alex Barnes Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Anton Knepprath
13 Nolan Arinno
14 Toby Bodden Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Artun Duransoy
15 Ankit Sachdeva SJBC
16 Massimo Morson Team Swift Teammate Top 5: Blake Macheras
DNF Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Artun Duransoy
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Arinno
2 Massimo Morson Team Swift
3 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Thomas Moision
5 Brady Arinno
6 Evrim Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
7 David Avery CBRE Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble The Olympic Club
2 Jonathan Baker Touchstone Racing
3 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
4 Jeromy Cottell Touchstone Racing
5 Aaron Patterson Peet's Coffee Racing
6 Joshua Wood
7 Aaron Long ThirstyBear Cycling
8 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Tyler Janke
9 John Novikoff Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Tyler Janke
10 David Grundman
11 Jimmy Miller
12 Richard Loewen Chico Cycling Team
13 Dominic Howes Loon State Cyclists
14 Mike Castaldo
15 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Casey Fallon Touchstone Racing Teammate Top 5: Jonathan Baker
17 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Tyler Janke
18 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Tyler Janke
19 Clark Rasmussen
20 Todd Dambly
21 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Conser
2 Don Pontes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
3 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
4 Nicholas Grudzien Red Peloton
5 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Josh Kane
7 Todd Hamel Chico Cycling Team
8 Casildo Romero
9 Jason Mongue
10 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
11 Bryan Petro
12 Matthew Pyke SJBC
13 Cole Rasmussen Red Peloton Teammate Top 5: Nicholas Grudzien
14 Brian Castelli Red Peloton Teammate Top 5: Nicholas Grudzien
15 Brian Shields
16 Ray Abolt Chico Cycling Team
DNF James Leiken
DNF Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Baker Touchstone Racing
2 Jason Cruser R4R-Make A Wish
3 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
4 Aaron Long ThirstyBear Cycling
5 Richard Reinhardt R4R-Make A Wish
6 Scott Bromstead R4R-Make A Wish
7 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
8 Duane Coughlan ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
9 Ron Fallon
10 Alex Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
11 Eric Zumwalt R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Jason Cruser
DNF Sean Smith R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Jason Cruser
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
2 Tim Davis
3 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
4 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
5 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
8 Michael Desa Team Fremont/FFBC
DNF Clark Rasmussen
DNF Kelly Silberberg Mellow Motors
DNF Todd Dambly
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rj Laffins Chico Cycling Team
2 Robin Mckinney Victory Velo Racing
3 Michael Saba Splunk Race Team
4 Steve Wilson
5 Jess Nierenberg
6 Roderick Gilchrist SJBC
7 Michael Andrada
8 John Sullivan Body Concepts
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Lowe
2 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team
3 Madeline Frechette SheSpoke Racing
4 Christa Hoffman Davis Bike Club Race Team
5 Maya Fors
6 Elizabeth Castner Davis Bike Club Race Team
7 Wendy Jacobsen SunPower Racing
8 Laura Backus
9 Andrea Wells
DNF Mellissa Ortega SheSpoke Racing Teammate Top 5: Madeline Frechette
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Howe
2 Danielle Morshead LA Sweat
3 Samantha Quijano SquadraSF p/b Terun
4 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
5 Arielle Little SunPower Racing
6 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team
7 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team
8 Elenor Wiseman SheSpoke Racing
9 Joie Franco SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Samantha Quijano
10 Allie Bollella JLVelo Cycling Team
11 Serenity Marshall Revolution Racing Team LLC
12 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Mullen Team Swift
2 Shantelle Tupaz CBRE Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shantelle Tupaz CBRE Racing
2 Taleah Abolt Chico Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2