Log In
Copperopolis Road Race • Apr 20 2019
Clear, 63 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2
2 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun
3 Aaron Casados Form and Data
4 Cole Williams
5 Stuart Grosser The Olympic Club
6 Michael Gilson The Olympic Club
DNF Joseph Dean
DNF Matthew Hepworth SunPower Racing
DNF Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Vasileios Raptakis SunPower Racing
DNF Grover Rozek Reliable Racing/Castelli p/b Folsom
DNF Matt Carvell SunPower Racing
DNF Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Shane Mcguire??? SunPower Racing
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees
2 Paul Levy Team City Sacramento
3 Lorenzo Feher Team City Racing
4 Jiehua Huang
5 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
6 Sean O'neal CBRE Racing
7 Damien Hays Kinetic Cycles
8 Chris Hopkins
9 Ben Moomey CBRE Racing
DNF Bradley Dyer Kinetic Cycles
DNF Peter Gillespie MBRC
DNF Joe Mornin Berkeley Bicycle Club
DNF Ryer Porter Michael David Winery
DNF Hoss Hayati SunPower Racing
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Thompson
2 Enrique Rojas Red Peloton
3 Kalen Darling Bell Real Estate Cycling
4 Andre Dupuis
5 Andre Dempsey
6 Brian Ramirez cortes Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling
2 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Lucas Johnston
3 Daryl Hopkins Team Swift
4 Alex Frankel team swift
5 Sean Strachan Team Swift
6 Victor Loyola Tieni Duro Junior cycling Teammate Win: Lucas Johnston
7 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Teammate Win: Lucas Johnston
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike
2 Nolan Arinno Bicycle Lawyer
3 Massimo Morson Team Swift
4 Hunter Glass
5 Shyam Bhegade Tieni Duro Junior Cycling
6 Maxwell Doyle
DNF David Avery CBRE Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing
2 Joshua Dapice Touchstone Racing
3 Jeromy Cottell Touchstone Racing
4 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
5 Scott Cox Cognition Racing Road
6 Robert Whittier ThirstyBear Cycling
7 Jimmy Miller Cognition
8 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F Teammate Top 5: Erik Nelson
DNF David Mai ThirstyBear Cycling
DNF Joshua Pizzica Cognition
DNF Jaffa Prince
DNF Ken Gallardo ThirstyBear Cycling
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Dan Rugani CBRE Racing
3 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Eugene Chan
4 Gregory Kennedy Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Jonathan Mckaskey VSRT/Livermore Cyclery
DNF Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Eugene Chan
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Shirley
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
2 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing Teammate Win: Nick Theobald
3 Lucas Paz KaiVelo Racing
4 Joseph Sullivan SJBC
5 Jay Newton Peet's Coffee Racing Teammate Win: Nick Theobald
6 Robert Britt Studio Velo
7 Darren Baker R4R-Make A Wish
8 Philip Malaspina CoreTechs Cycling Team
9 Bill Laddish KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
10 Phil Tercero Coretechs Cycling Team
11 Keiichi Otani SunPower Racing
12 Charles Pockell-wilson AUDI RENO-TAHOE
DNF Geoff Beard Studio Velo
DNF Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Nick Theobald
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Soares Victory Velo Racing
2 Jim Perreira The Fast Forward
3 Shea Nolan
4 Timoth Howell Body Concepts
5 Kenneth Hebenstriet Funsport Bikes Cycling Team
6 Tony Perez Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
7 Val Encomio Funsport Bikes RT
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Castonguay
2 Paul Marshall SJBC
3 James Ewing Peninsula Velo
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
2 James allen Davis bike club Davis Bike Club Race Team
3 Tim Davis Hammer Nutrition/53x11
4 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
5 Steven Archer CAL-NATS RACING TEAM
6 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
7 Gilbert Tarin Splunk Race Team
8 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling
9 Brian Mcandrews ThirstyBear Cycling
10 Hunter Ziesing Hammer/53x11
11 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: James allen Davis bike club
12 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA
13 Robert anderson Team specialized racing masters Calnats Racing
14 Clark Rasmussen Splunk Race Team
15 John Sullivan
16 Marc Kirberg Hammer Nutrition/53x11 Teammate Top 5: Tim Davis
17 Donald Dumaine Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
18 Chris Demattei Victory Velo Racing
19 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelman
20 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA
21 Osvaldo Tomatis Body Concepts
22 Jeffrey Miller CBRE Racing
23 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
24 Jeff Qualle Bell Real Estate Cycling
DNF Kevin Odonnell Clean Power Cycling p/b TESLA
DNF Calvin Erdman Body Concepts Racing Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 12   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Forester Divine Electric Norcal
2 Randy Volkmar Body Concepts
3 Jess Nierenberg
4 Craig Larsen Monta Vista Velo
5 Matt Conidaris Body Concepts
6 Thomas wood ? ol' Republic/SERT
7 Jenno Morson
8 Robin Mckinney Victory Velo Racing
9 Jeff Taylor
10 Damien Anderson Clean Power Cycling pb TESLA
11 Randy Floyd Body Concepts Teammate Top 5: Randy Volkmar
DNF Matthew Peters Body Concepts Teammate Top 5: Randy Volkmar
DNF Mark Lundin
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camilo Castiblanro Illuminate
2 Cameron Piper Illuminate Teammate Win: Camilo Castiblanro
3 Chris Coble The Olympic Club
4 Tobin Ortenblad Santa Cruz / Donkey Label Racing
5 Cooper Shanks Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Chaz Turmon SP2 Life Elite Cycling Team
7 William Downing The Olympic Club Teammate Top 5: Chris Coble
8 Morgan Gerlak The Olympic Club Teammate Top 5: Chris Coble
9 Sam Andersonmoxley Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
10 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB Teammate Top 5: Chris Coble
11 Zachary Morvant ThirstyBear Cycling
12 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
13 Christopher Craig Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
14 Gregory White SP2life Elite Cycling Team
15 Isaiah Oliver SP2 Life Elite Cycling Team
16 Terence Traughber SP2 Life Elite Cycling Team
17 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Lanier Benkard Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Nathaniel English
DNF Andrew Haslem Terun Elite
DNF Drew Kogon Subaru Santa Monica Racing
DNF Gianni Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized
DNF Stephen Vogel Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
DNF Robert Terra Terun Elite
DNF Erik Muir Illuminate Teammate Win: Camilo Castiblanro
DNF Ethan Frankel Subaru Santa Monica Racing
DNF Brian Funk Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
DNF Erik Schiller SunPower Racing
DNF Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
DNF Stephan Hoffman Team CLIF Bar Cycling
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anelle Little SunPower Racing
DNF Alison Kubota Cognition Cyclery
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Lowe
2 Robin Soares Victory Velo Racing
3 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Azevedo
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Soares Victory Velo Racing
2 Shantelle Tupaz CBRE Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
2 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Elizabeth Benishin Splunk Race Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elenor Wiseman SheSpoke Racing
2 Jennifer Tafoya SquadraSF p/b Terun
DNF Fiona Winder
Finishers: Cat 2: 3