Log In
Bicycle, Blues and BBQ Crit • Jul 13 2019
Mostly Cloudy, 72 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Weinzierl Kingfield
2 Jacob Beissel Loon State Cyclists
3 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
4 Shay Wright
5 Patrick Welch Debondt Verandas
6 Luke Skov
7 Noah Wilson Zubaz/Tacocat Racing
8 William Henkhaus Quantum Racing Development presente
9 Brody Burnham NorthStar Development
10 Justin Rumley
11 Bogdan Rylski SPBRC-Grand Performance Teammate Top 5: Ethan Nelson
12 Jacob Nolte Ames Velo
13 Anthony Hilligoss NorthStar Development Cycling
14 Patrick Parish Kingfield Teammate Win: Ross Weinzierl
15 Steve Marshall Midtown Cycling
16 Joel Beskar Big Ring Flyers
17 Jordan Holicky SPBRC-Grand Performance Teammate Top 5: Ethan Nelson
18 Steven Deckert Kingfield Teammate Win: Ross Weinzierl
19 Benjamin Kollaja Loon State Cyclists Teammate Top 5: Jacob Beissel
20 Tanner Olek Apex Racing Team
21 Cayden Whitehill
22 Chris Russo Loon State Cyclists Teammate Top 5: Jacob Beissel
23 Kyle Kinder University of Iowa
24 Eli Markworth
25 Eric Hartnett BELGIANWERKX
26 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
27 Nicholas Nelson Kingfield Teammate Win: Ross Weinzierl
28 Alex Turner
29 Connor Remboldt Move Up Development
30 Jeff Heylmun Ames Velo
31 Gaylord Otte xXx Racing
32 Kevin O'connor Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
33 Chris Iverson Big Ring Flyers
34 Joseph Savoie Omaha Velo
35 Fredy Silva Ames Velo
36 Jason Quinn Ames Velo
37 Travis Jass Ames Velo
DNF Nick Zawadski Kingfield Teammate Win: Ross Weinzierl
DNF Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
DNF Brandon Wold SPBRC-Grand Performance Teammate Top 5: Ethan Nelson
Finishers: Cat 3: 38   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Halfaker Midtown Cycling
2 Corey Towle Gear West
3 Luis A rodriguez Latinos Racing Team - (IA-LRT)
4 Jason Beck
5 Michael Libin University of Iowa
6 Kyle Polich Johnson County Flyers
7 Lucas Dalbec Big Ring Flyers
8 Loren Danielson St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC)
9 Nathan Zollman Harvest Racing-Trek
10 Stephen Bonneau
11 Drake Abbey
12 Alex Bourgeault NorthStar Development Cycling
13 Brad Kopp Loon State Cyclists
14 Ryan Foley
15 Shane Vangampleare Ames Velo
16 Jack Nagla University of Iowa Teammate Top 5: Michael Libin
17 William Pass
18 Dustin Ehret Ames Velo
19 Greg Dace Ames Velo
20 Manuel Acevedo Ames Velo
21 Kevin Lilly Powerade
22 Markus Anderson Loon State Cyclists
23 Eric Johnson Loon State Cyclists
24 Daniel Ayala Loon State Cyclists
25 Michael Pillman Ames Velo
26 Lee Zettler Midtown Cycling Teammate Win: Aaron Halfaker
27 Alonzo Christensen Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe
28 Tobiel Cruz Latinos Racing Team - (IA-LRT) Teammate Top 5: Luis A rodriguez
29 James Berg Midtown Cycling Teammate Win: Aaron Halfaker
30 Juan Rodriguez Latinos Racing Team - (IA-LRT) Teammate Top 5: Luis A rodriguez
DNF Jack Carter NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Olson
2 David Nagel Midtown Cycling
3 Oliver Hunter LoppetCycle Works
4 Anthony Cass
5 Ryan Tweeten
6 Andrew Novak Spin Devo
7 Jeff Hoobin
8 Chris Tamez Midtown Cycling Teammate Top 5: David Nagel
9 Andrew Nelson
10 Zeeshan Syedain
11 Randy Anderson
12 Kenny Truong
13 Benjamin Swegle Spin Development Race Team
14 Scott Christensen Queen City Cycling/Sanford Health
15 Paul Arens
16 Brayden Pearce Spin Development Race Team
17 Brian Olsen Le Mars Mentors
18 Brock Hessenius Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aiden Jurek
2 Koen Prenzlow
3 Nicholas Labbe The Pony Shop
4 Brock Hessenius Central Junior Cycling Devo
5 Thomas Haas Spin Development Race Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brody Burnham NorthStar Development
2 Colton Bailey Spin Development Race Team
3 Gabe Campbell
4 Alexander Bennett Cycle U
5 Thomas Stahl MNJRC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Arens Corridor Devo
2 Andrew Novak Spin Devo
3 Sam Swegle Spin Development Race Team
4 Garret Larson Ames Velo
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raef Trujillo Spin Development Race Team
2 Brayden Pearce Spin Development Race Team Teammate Win: Raef Trujillo
3 Cooper Bernstein Spin Development Race Team Teammate Win: Raef Trujillo
4 Caleb Weiland Central Junior Cycling Devo
5 Isaiah Collins Spin Development Race Team Teammate Win: Raef Trujillo
6 Anders Decker NorthStar Development Cycling
7 Cole Hunter NorthStar Development Cycling
8 Ethan Qualey Spin Development Race Team Teammate Win: Raef Trujillo
9 Ethan Gold NorthStar Development Cycling
10 Joshua Jass Ames Velo
11 Hudson Gast Spin Development Race Team Teammate Win: Raef Trujillo
12 Patrick Haas Spin Development Race Team Teammate Win: Raef Trujillo
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Muyres Donkey Label
2 Dominic Howes Loon State Cyclists
3 Steve Marshall Midtown Cycling
4 Brady Prenzlow Donkey Label Teammate Win: Matt Muyres
5 Kevin Sidwell Loon State Cyclists
6 Matt Loftus Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
7 Jason Simpson Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
8 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
9 Dan Barkeim Donkey Label Teammate Win: Matt Muyres
10 Aaron Drevlow Chilkoot Velo
11 Steve Clark Zealous Racing
12 Aaron Baker
13 Aaron Wrabek Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
14 Joel Mason Twisted Spokes Racing Team
15 David Alexander Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
16 Rich Wince
17 Anthony D antuono Zealous Racing
18 Jay Henderson THC
19 Benjamin Schinke
20 Jason Bernstein Zealous Racing
DNF Jay Woller Donkey Label Teammate Win: Matt Muyres
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Nelson Sioux City Velo
2 Scott Wall Ames Velo
3 Tom Gunderson
4 Brian Koeneman Birchwood/GIS
5 Brendon Hale Jimmy Jack's
6 Scott Robinson Midstate
7 Brad Wessman Borah Factory Racing
8 Robert Ashton MBRC/Flanders
9 Mike Stensrud Borah Factory Racing
10 Steven Spears Iowa City Cycling Club
11 Stuart Benson Chilkoot Racing
12 Barry Voelker Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
13 Jason Engle Spin Development Race Team
14 Clark Priebe
15 Michael Tocko SPBRC-Grand Performance
16 Artur Golebiewski DMOS
DNF Joe Treleven Chilkoot Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Halvorson Borah Factory Racing
2 Charles Townsend NorthStar Development Cycling
3 Daniel Hill PBC Racing
4 William Kuster
5 Richard Gilmore Twisted Spokes Racing Team
6 Harry Fortney
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Heinlein iii Vol Gas Racing
2 Peter Olejniczak Project Echelon Racing
3 Erik Rogelstad Loon State Cyclists
4 Logan Grace Vol Gas Racing Teammate Win: John Heinlein iii
5 Innokenty Zavyalov SEMPER PORRO
6 Tyler Curtis Vol Gas Racing Teammate Win: John Heinlein iii
7 Dalton Collins NorthStar Development Cycling
8 Eric Hill Project Echelon Racing Teammate Top 5: Peter Olejniczak
9 Warrick Spence Meteor-Allied
10 Reece Linder Ames Velo
11 Randy Reichardt Above and Beyond Cancer p/b Scheels
12 Robert Rutscher Loon State Cyclists Teammate Top 5: Erik Rogelstad
13 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Scheels
14 Mitchell Freund Big Ring Flyers
15 Thomas Olek Big Ring Flyers
16 Jacob Olsen
17 Michael Lanyon Burnham Racing
18 Jake Buescher xXx Racing
19 Robert Deetz Loon State Cyclists Teammate Top 5: Erik Rogelstad
20 Jim Maddock xXx Racing
21 Laszlo Alberti Vision Racing p/b Sanford POWER
22 Matt Denis Ames Velo
23 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels
24 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels
25 Jacob Glahn Trek Midwest Team
26 Anton A smirnov Vol Gas Racing Teammate Win: John Heinlein iii
27 Levon Kalemkiarian Vol Gas Racing Teammate Win: John Heinlein iii
28 Sam Fritz Vol Gas Racing Teammate Win: John Heinlein iii
29 Chase Wark Vol Gas Racing Teammate Win: John Heinlein iii
30 Matt Muyres Donkey Label
31 Josh Bauer
32 Peter Oien Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe
33 Trevor Arunsiripate Ames Velo
34 Dan Barkeim Donkey Label
35 Dominic Howes Loon State Cyclists Teammate Top 5: Erik Rogelstad
36 Chad Weisgram Vision Racing p/b Sanford POWER
DNF Matt Ledbetter Move Up Development
DNF Ross Tuneberg xXx Racing
DNF Scott Williamson Olathe Subaru Cycling
DNF Hayden Warner SLF Motion
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Miller Goldenrod Pastries CX
2 Caroline Gagne Orion Racing
3 Emy Everhart Loon State Cyclists
4 Lauren Weigel Donkey Label
5 Becky Phelps Orion Racing p/b Borah Teamwear
6 Calla Whipp Zealous Racing
7 Bonnie Donzella THC
8 Danielle Larson
9 Caroline Shaw Ames Velo
10 Ragan Weigel Donkey Label Teammate Top 5: Lauren Weigel
11 Veronica Church Spin Development Race Team
12 Avery Goebel Spin Development Race Team
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Beckman
2 Kelcie Kraft
3 Hannah Neary
4 Danielle Hurt Central Junior Cycling Devo
5 Anna Truong
6 Christine Danielson Birchwood/GIS
7 Jane Lilly
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Analeah Swegle Spin Development Race Team
2 Amelia Collins Spin Development Race Team Teammate Win: Analeah Swegle
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Hurt Central Junior Cycling Devo
2 Sophie Gold NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caelyn Bailey Spin Development Race Team
2 Autumn Olsen Central Junior Cycling Devo
3 Margot Derosier NorthStar Development
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dee Mable Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
2 Sherry Berde townsend NorthStar Development Cycling
3 Kerrie Bernstein Zealous Racing
4 Cheryl Iverson Big Ring Flyers
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Zawadski Kingfield
2 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul
3 Thialor Mize Monster Media Elite Women
4 Molly Clark Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe
5 Emily Jordan Orion Racing p/b Borah Teamwear
6 Eleanor Thermansen Orion Racing p/b Borah Teamwear
7 Jeannie Kuhajek Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Emily Jordan
8 Suzie Goebel Spin Development
9 Erin Ayala Loon State Cyclists
10 Kathryn Goffin University of Iowa Heart and Vascul Teammate Top 5: Vanessa Curtis
11 Emily Skiles Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Emily Jordan
12 Ali Parsons Gear West
13 Lily Ensign NorthStar Development Cycling
14 Caroline Gagne Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Emily Jordan
15 Carol Seipp Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Emily Jordan
16 Hannah Glatter GP Velotek
17 Abbey O'brien Harvest Racing-Trek
18 Dee Mable Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
19 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul Teammate Top 5: Vanessa Curtis
20 Gabrielle Russell Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Emily Jordan
21 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul Teammate Top 5: Vanessa Curtis
DNF Ashley Miller Goldenrod Pastries CX
DNF Becky Phelps Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Emily Jordan
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12   Cat 3: 10