Log In
Louisville Criterium • May 14 2022 • Louisville, CO
Clear, 75 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Walsh Avout Racing
2 Charles Zuhoski 0
3 Kalen Brown Boulder Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:07.8
Off The Front
2 Patrick Warner Stages Cycling 50:08.5
Off The Front
3 Jacob Rosenbarger Rally Sport Cycling Team 50:10.3
Off The Front
4 Michael Giem Stages Cycling 50:32.9
1
5 Geoffrey Mina Rally Sport Cycling Team 50:33.7
2
6 David Almanzan 50:34.0
3
7 Keith Harper Black Swift/Cycleton Cycling Club 50:34.3
4
8 Jeffrey A hartman 50:34.5
5
9 Jeff Hoobler Rally Sport Cycling Team 50:34.6
6
Teammate Top 5: Jacob Rosenbarger
10 Christopher Stout Medtronic/Quest 50:34.7
7
11 Robert Arena Groove Subaru Excel Sports 50:34.8
8
12 Jerod Ridge Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:34.9
9
Teammate Win: Antony Barsi
13 Justin Little Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:35.1
10
Teammate Win: Antony Barsi
14 Kevin Nicol Excel Sports -Insight Designs 50:35.4
11
15 Dan Berger Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:40.8
1
Teammate Win: Antony Barsi
16 John Fallon Chalet/Celebrity Home Loans 50:41.1
2
17 Craig Wu Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:41.4
3
Teammate Win: Antony Barsi
18 Nick Bruskewitz 50:41.4
4
19 Chris Skinner Black Swift/Cycleton Racing Team 50:41.6
20 Rachel Plessing ALP Cycles Racing 50:41.8
21 Corey Cope BoulderCentre for Orthopedics and S 50:42.7
22 Todd Cassan 50:42.9
23 Kevin Cawley Black Swift / Cycleton Cycling Team 50:43.8 Teammate Win: Antony Barsi
24 Shawn Betz Stages Cycling 50:46.3 Teammate Top 5: Patrick Warner
25 Benjamin Sharp 50:48.0
26 Richard Scudney Sonic Boom Racing 50:49.4
27 Joseph Taddeucci Rally Sport Cycling Team 50:51.5 Teammate Top 5: Jacob Rosenbarger
28 Trevor Connor 50:58.4
29 Michael Inglis Black Swift / Cycleton Cycling Team 51:06.1 Teammate Win: Antony Barsi
30 John Mansell 51:12.4
31 Matthew Allen Stages Cycling 51:15.8 Teammate Top 5: Patrick Warner
32 Michael Gibson Black Swift / Cycleton Cycling Team 51:38.2 Teammate Win: Antony Barsi
33 Jeff Anderson Stages Cycling 51:46.3 Teammate Top 5: Patrick Warner
34 Jack Jefferies Pulled
35 Brian Lindsley Black Swift / Cycleton Cycling Team Pulled Teammate Win: Antony Barsi
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 18   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Wiese CG Racing 50:35.7
2 Lanny Dunham Modern Market Racing p/b GR Capital 50:39.4
3 Michael Howells 51:57.5
4 Neal Henderson Pulled
5 Donald Dority Pulled
6 Scott Carlson Stem Ciders Racing Pulled
DNF Steve Rademacher Stem Ciders Racing DNF
DNF Troy Westergren Primal - Audi Denver DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Squadrito Stem Ciders Racing 39:13.2
2 Emery Snider 39:14.1
3 Jose Medina 39:14.1
4 Michael Ortega 39:14.6
5 Michael Welker Primal - Audi Denver 39:16.4
6 Andrew Mccarron CINCH Cycling @ 1 Lap
7 Jonathan Knisely Stem Ciders Racing @ 1 Lap Teammate Win: Jon Squadrito
8 Quentin Jones Stem Ciders Racing @ 1 Lap Teammate Win: Jon Squadrito
9 Ryan Flores Physio Racing @ 2 Laps
10 Dave Milito Primal - Audi Denver @ 2 Laps Teammate Top 5: Michael Welker
11 Derek Griffiths Primal - Audi Denver @ 2 Laps Teammate Top 5: Michael Welker
DNF Greg Harris Stem Ciders Racing DNF Teammate Win: Jon Squadrito
DNF Enrique Lopez Horsetooth Cycling Team DNF
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Warner Stages Cycling 44:12.9
Off The Front
2 Michael Gibson Black Swift / Cycleton Cycling Team 44:28.9
1
3 Michael Inglis Black Swift / Cycleton Cycling Team 44:29.2
2
4 Billy Jones Black Swift/Cycleton Cycling Club 44:29.4
3
5 Christopher Stout Medtronic/Quest 44:29.4
4
6 Brian Hart 44:29.7
5
7 John Fallon Chalet/Celebrity Home Loans 44:29.8
6
8 Benjamin Sharp 44:30.4
7
9 Raik Huster Sonic Boom Racing 44:30.6
8
10 Shane Orr Groove Subaru Excel Sports 44:31.1
9
11 Jeffrey A hartman 44:31.2
10
12 Christopher Craver Medtronic/Quest 44:32.0
11
Teammate Top 5: Christopher Stout
13 Kevin Nicol Excel Sports -Insight Designs 44:32.4
12
14 David Kendall Panache Cyclewear Co. 44:32.5
13
15 Robert Arena Groove Subaru Excel Sports 44:32.6
14
16 Greg Scanlan NCCP/ Fort Follies 44:33.4
15
17 Brad Wright NCCP/ 1st City Cycling Team 44:34.5
16
18 Corey Cope BoulderCentre for Orthopedics and S 44:35.2
17
19 Emery Legg Great Divide Brewing Company 44:35.5
18
20 Brian Wenham CINCH Cycling 44:36.0
19
21 Todd Cassan 44:36.1
20
22 Dean Digiulio Chalet/Celebrity Home Loans 44:36.9
21
23 Matt Duncan 44:37.1
22
24 Bennett Hug Modern Market Racing p/b GR Capital 44:37.3
23
25 Garrick Mitchell Stem Ciders Racing 44:37.6
24
26 Jeff Hoobler Rally Sport Cycling Team 44:37.7
25
27 Gardner Desroberts S2C/BOSCH pb Primal 44:40.1
26
28 Jack Jefferies 44:41.2
27
29 Scott Hartley 44:49.6
30 Byron Nix Groove Subaru Excel Sports 44:59.7
31 Michael P carter Chalet/Celebrity Home Loans 44:59.8
32 John Mansell 45:13.0
33 Gregory Nye Stem Ciders Racing @ 1 Lap
DNF Donald Dority DNF
DNF John Mattingly Chalet/Celebrity Home Loans DNF
DNF Lee Middlekauff DNF
DNF Mike Rogers DNF
DNF Kris Thompson DNF
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 18   Cat 3: 13   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roberto Deiana 39:13.0
2 Tom Anthony 39:13.6
3 Daniel Burke Racer X Cycling / ColoBikeLaw 39:14.0
4 Tod Rowles Rapha Cycling Club 39:14.3
5 John Broomhead Racer X Cycling / ColoBikeLaw 39:16.7
6 Phillip Merrill Physio Racing 39:22.1
7 Philippe Capraro Rapha Cycling Club- Boulder 39:23.7
8 Brad Clemmons Reynolds Roofing Racing 39:45.0
9 Michael Smith @ 1 Lap
10 Chris Mueller Reynolds Roofing Racing @ 1 Lap
11 Richard Brady Team Louisville Cyclery @ 1 Lap
12 Louis Rodriguez Rapha Cycling Club- Boulder @ 2 Laps
13 Matt Mcgowan @ 3 Laps
DNF Michael Still DNF
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Hofer 44:31.7
2 William Soden Great Divide Brewing Company 44:34.1
3 Adam Asnes Medtronic/Quest 44:35.2
4 Joseph Paulson BoulderCentre for Orthopedics and S 44:36.0
5 Steve Matous Medtronic/Quest 44:39.8
6 Richard Guillery Medtronic/Quest 44:40.6
7 John Steward Old School Industries 44:41.7
8 Brian Dunn Great Divide Brewing Company 44:42.7 Teammate Top 5: William Soden
9 Lloyd Jones Old School Industries 44:48.3
10 Jim Kraychy Chalet/Celebrity Home Loans 45:23.5
11 Rip Mobus Chalet/Celebrity Home Loans 45:42.4
12 Jeffrey Rice Chalet/Celebrity Home Loans 45:42.7
13 Martin Soetaert @ 1 Lap
14 Bruce Whitesel Green Mountain Sports Velo @ 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Worley BoulderCentre for Orthopedics and S 45:47.6
2 Murray S. willis Wholesome Masters Racing Team 46:21.2
1
3 Tony Riccio Wholesome Masters Racing Team 46:24.1
2
4 Donald Haywood Team Rio Grande 46:24.2
3
5 Stephen Bennett 46:24.4
4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Pearson 49:55.5
Off The Front
2 Aiden Swift 50:16.9
1
3 Christopher J dolan 50:17.5
2
4 Sam Pflugh Rage Cycling Team 50:18.5
3
5 Alex Breakstone 50:18.8
4
6 Phillip Heyer Groove Subaru Excel Sports 50:19.1
5
7 Lucca Trapani 50:19.2
6
8 Alexander Konyha Groove Subaru Excel Sports 50:19.6
7
9 Ryan Osullivan Full Send Racing p/b Elevation Cycl 50:20.1
8
10 Travis Stuart 50:20.3
9
11 Drew Stuart 50:20.3
10
12 Justin Stepchuk 50:24.9
13 Michael Watkins Boulder Junior Cycling 50:26.2
14 Adam Mote Team Colorado 50:27.7
15 Adam Engel 50:32.0
16 Jonathan Meyer BUILD Cycling Club 50:36.3
17 Andrew Simons Team Colorado 50:39.3
18 Matthew Toupal Primal - Audi Denver 50:40.4
19 Kyle Blackwood Primal - Audi Denver 50:43.2
20 Max Perozek GREEN LINE VELO 50:51.0
21 Mike Swanson Primal - Audi Denver 50:59.1
22 Joseph Elliott Build Cycling Club Pulled
23 Daniel Padgett COS Racing Pulled
24 Liam Olson Avout Racing Pulled
25 Stephen Cochran Pulled
26 Grant Gipson Pulled
27 Patrick Repasky Physio Racing Pulled
DNF Morgan Oliva DNF
DNF Fidel Goytia DNF
DNF Roman Rositani Groove Subaru Excel Sports DNF
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Dunkleberger
2 Mason Lawrence Go4Graham
3 Magnus Y white
4 Luke Robinson
5 Leif Bryan
6 Terol Pursell
7 Vin Hludzinski
8 Chris Bacarisse
9 Matteo Bugatti
10 Galen Pogoncheff
11 Beckett Mcvoy
12 Mark Gibson
13 Jude L schafer
14 Gavin Abel
15 Ethan Wobus
16 Joshua Kleitsch
17 Hays Edmunds
18 Sean Ege
19 Martin Osorio
20 Richard Shall
21 Max Beitel
DNP Robert Adams
22 Christian Beitel-horton
DNP Ryan Bonick
DNP Sterling Boom
DNP Eli Deboom
DNP Nicholas Gilida
DNP Luke Holloway
DNP Dante Humphrey
DNP Joseph Marinelli
DNP Mike Maunz
DNP Nathan Pettorini
DNP Brian Spencer
DNP Alex Winter
DNP Chandler Hill
DNP Derek Griffiths Primal - Audi Denver
DNP Ian Feistner
DNP Carlos Thomas
DNP James Magsino
DNP Graydon Abel
DNP Oliver Yancey
DNP Benjamin Tribble
DNP John Tinnell
DNF Sam Denton
DNF Andrew Schmidt
DNF Luke Walter
DNF Owen Walter
DNF Andy Kemmer
DNF Michael Welker
DNF Alfonso Martinez
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 36   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aj Sherer 39:26.7
2 Casey Bloomer 39:29.2
3 Dale Kochevar CG Racing 40:08.6
4 Adam Atchinson 40:10.3
5 Karl Kubala Boulder Junior Cycling 40:32.8
6 Ethan Kennelly 40:33.8
7 Desmond Mohr Boulder Junior Cycling 40:37.9 Teammate Top 5: Karl Kubala
8 Brandon Rockers 40:46.1
9 Demetri Preonas 40:50.8
10 Scott Golightly @ 1 Lap
11 Dylan Haynes @ 1 Lap
12 Philip Szalwinski @ 1 Lap
13 Jordan Majdolashrafi @ 1 Lap
14 Keith Terwilliger @ 1 Lap
15 Mick Grimme @ 1 Lap
16 Justin Caires @ 1 Lap
17 Nathan Riemer @ 1 Lap
18 Josiah Prunty Project Echelon Racing @ 1 Lap
19 Walter Hester Old School Industries @ 2 Laps
20 Anand Barthelat Boulder Junior Cycling @ 2 Laps Teammate Top 5: Karl Kubala
21 Joel Bobe @ 2 Laps
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 11  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Rhim UCI CT: Wildlife Generation Pro Cyc 00:49.5
1
2 Bryan Mutell 00:49.6
2
3 Henry York 00:49.9
3
4 Giancarlo Bianchi Rush Racing 00:50.5
4
5 Sam J redding Groove Subaru Excel Sports 00:50.8
5
6 Jared Scott Foundation CCB 00:52.8
6
7 Noah Granigan UCI CT: Wildlife Generation Pro Cyc 00:59.2 Teammate Win: Brendan Rhim
8 Robert Strobel 01:21.1
9 Christopher Clancy 01:53.4
1
10 Jabez Meulemans Primal - Audi Denver 01:54.1
2
11 Ryan Witt Primal - Audi Denver 01:54.3
3
12 Gabriel Gutierrez flores Rio Grande Elite Cycling Team 01:54.4
4
13 George Jordan Primal - Audi Denver 01:54.7
5
14 Robert Deetz Full Send Racing p/b Elevation Cycl 01:54.9
6
15 Jack R tanner 01:55.5
7
16 Nick Buckley Stem Ciders Racing 01:55.8
8
17 Jack Hemmelgarn 01:56.1
9
18 Michael Comer Groove Subaru Excel Sports 01:56.5
10
Teammate Top 5: Sam J redding
19 Ethan Ash FLC Cycling 01:56.5
11
20 Jules Van kempen 01:56.9
21 Michael Margolis Primal - Audi Denver 01:57.3
22 Shawn Betz Stages Cycling 01:57.4
23 Konrad Ratzmann 01:57.5
24 Michael Migler Ardor Racing 01:57.8
25 Joseph Lewis 01:59.1
26 Judd Nutting Ardor Racing 01:59.7
27 Nicholas Zambeck Revolution Racing Team 02:15.8
28 Michael Nightingale Highline Racing 02:17.4
29 Andrew Geffner Pulled
30 Keith Harper Black Swift/Cycleton Cycling Club Pulled
31 Stephen Bartels Ardor Racing Pulled
32 Andrew Escandon GP VeloTek Pulled
33 Keith Hower Primal - Audi Denver Pulled
DNF Michael Giem Stages Cycling DNF
DNF Pat Lemieux DNF
DNF Geoffrey Albert DNF
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 20   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cate Logan Golden High School 40:38.5
2 Sylvia Espinoza 41:42.1
3 Ella Brown Boulder Junior Cycling @ 1 Lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Snider Racer X Cycling / ColoBikeLaw 47:20.5
2 Michelle Main Racer X Cycling / ColoBikeLaw @ 1 Lap Teammate Win: Christine Snider
3 Jenna Danser Physio Racing @ 4 Laps
DNF Lanier Allen Sonic Boom Racing DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracey Jacobs Groove Subaru Excel Sports 39:48.1
2 Margell Abel BoulderCentre for Orthopedics and S 40:44.8
3 Cindy Hintgen Racer X Cycling/ColoBikeLaw 40:44.9
4 Marjorie Goodyear Sonic Boom Racing @ 1 Lap
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Becht Racer X Cycling / ColoBikeLaw 42:08.8
2 Michel Brossmer @ 2 Laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Zoerner 45:50.7
2 Ashley Frye COS Racing 47:13.9
3 Julie Hsu ALP Cycles Racing @ 1 Lap
4 Amelia Orton Alpha Bicycle Co. - Groove Subaru @ 2 Laps
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Johnson 40:34.3
2 Jorja Bond Boulder Junior Cycling 40:36.7
3 Haydn Hludzinski Boulder Junior Cycling 40:37.5
4 Esma Taylor 40:42.3
5 Juliana White ALP Cycles Racing 40:43.4
6 Brandy Gridley Medtronic 40:45.1
7 Rachel Levtov Boulder Junior Cycling @ 1 Lap Teammate Top 5: Jorja Bond
Finishers: Cat 4: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rylie Cahill 42:08.5
1
2 Fiona Gallagher Boulder Junior Cycling 42:08.7
2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Schroeder Levine Law Group Elite Cycling Team 45:41.7
2 Julie Emmerman 45:41.8
3 Rachel Plessing ALP Cycles Racing 45:45.5
4 Caitlin Lovelace Orion Racing p/b Borah Teamwea 45:47.9
5 Jennifer Sharp Flow Formulas Racing 45:48.3
6 Anna Dorovskikh Orion Racing p/b Borah Teamwea 45:59.9
DNF Ashley King DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4