Log In
Samm's St Charles Prarie State Criterium • Jul 29 2012
Partly Cloudy, 83 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Heagney Vision Quest
2 Todd Hancock
3 Bob Karlow ENZO'S Cycling
4 Cory Hickman Scarlet Fire Racing
5 Erik Tomlinson
6 James Flora South Chicago Wheelmen
7 Gene Tolli ENZO'S Cycling Teammate Top 5: Bob Karlow
8 David Schrauth The Pony Shop
9 Michael Macedon Vision Quest LLC
10 David Jaggi ENZO'S Cycling Teammate Top 5: Bob Karlow
11 Christopher Mosora Scarlet Fire Racing Teammate Top 5: Cory Hickman
12 Brian Haas Higher Gear Chicago Cycling Club
13 Paul Swinand Club Bicicletta
14 Mark Sills Scarlet Fire Racing Teammate Top 5: Cory Hickman
15 Robert Schrank Team Type 1
16 James Vehe Club Bicicletta
17 Scott Pearson
18 Edward Schaub
19 Jason Knight
20 Curtis Hecht Club Bicicletta
21 Mark Hughes
22 Wayne Simon ENZO'S Cycling Teammate Top 5: Bob Karlow
23 Richard Lenski PSIMET Racing
24 Andrew Rizzo Club Bicicletta
25 Christian Zauner ENZO'S Cycling Teammate Top 5: Bob Karlow
26 Christopher Morris
27 Howard Smith
28 Brian Janssen Colavita Racing
29 Curtis Eldridge
DNF Nate Iden Burnham Racing
DNF Daniel Lang Peoria Bicycle Club
DNF Ronald Dillow Vision Quest Teammate Win: Michael Heagney
DNF Marc Zionts
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 19   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gareth Reeves EMC2 / Elmhurst Masters
2 David Reyes
3 Christopher Curran Sammy's Bike
4 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Eric Blankinship Rhythm Racing
6 Kelby Shaw RACC pb GG
7 Daniel Williams
8 Richard Breininger
9 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
10 Matthew Kelley
11 Patryk Limanowicz
12 Chris St. peter xXx Racing
13 Aj Turner Bikes To You / World of Bikes
14 Hayden Warner Off the Front Racing
15 Jay Major
16 David Ross
17 Nate Iden Burnham Racing
18 Cory Davenport South Chicago Wheelmen
19 Konrad Witt ABD Cycling Team
20 Andrew Ulvestad Rhythm Racing Teammate Top 5: Eric Blankinship
21 Ryan O'boyle South Chicago Wheelmen
22 John Wolters
23 Andrew Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Bryan Fosler
24 Nicholas Frye KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Bryan Fosler
25 Michael Wilkie ABD Cycling Team
26 Daniel Lang Peoria Bicycle Club
27 Eric Christ Bicycle Heaven
28 Edwin Bagley Rhythm Racing Teammate Top 5: Eric Blankinship
29 Clayton Chase RACC pb GG
30 Weston Martin Rhythm Racing Teammate Top 5: Eric Blankinship
31 Jason Knight
32 Brian Kulak
33 Adam Leibman ABD Cycling Club
34 Finn Kolsrud
35 Kyle Selph Sammy's Bike Teammate Top 5: Christopher Curran
36 Jason Svaldi Great Dane Velo Club (GDVC)
37 Rich Delgado Village-Verdigris Cycling Team
38 J Timothy radcliff EMC2 / Elmhurst Masters Teammate Win: Gareth Reeves
39 John Villena Rhythm Racing Teammate Top 5: Eric Blankinship
40 Curtis Hecht Club Bicicletta
41 Sven Stoltz Union Cycling Team
42 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Bryan Fosler
43 John Reynders Team Wisconsin
44 Ezra Wardpackard
45 Scott Claiborne Flatlandia Cycling Team
DNF Michael Vail ABD Cycling Team
DNF Jason Mindeman Burnham Racing
DNF Dustin Morici Sammy's Bike Teammate Top 5: Christopher Curran
Finishers: Cat 2: 23   Cat 3: 23   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Froh Team Velocause
2 Marc O'shea
3 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
4 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling
5 David Hudson
6 Fred Schuler xXx Racing
7 Brent Edgar
8 Robert Bleck Colavita Racing, Inc.
9 Jerzy Trzeciak
10 Thomas Macneill-zimmerman Play It Again Sports Cycling
11 Jeff Biedka Village-Verdigris Cycling
12 Chris Gola WDT-Allvoi International Cycling Te
13 Robert Murray
14 Brian Grant
15 Nicholas Venice xXx Racing
16 Richard Lenski PSIMET Racing
17 Kris Kostadinov Team Higher Gear
18 Jason Senffner PSIMET Racing
19 Arron Hampton PSIMET Racing
20 Brian Mccarthy
21 John Bleck Colavita Racing, Inc.
22 Douglas Zalis Vision Quest
23 Jason Lynch
24 Albeiro Pineda WDT-Allvoi International Cycling Te
25 Bisi Tubic
26 Gary Rulo ABD Cycling Club
27 Brian Boyle
28 Steve Driscoll
29 Gary Bentz Team Bicycle Heaven
30 James Siegele Team Bicycle Heaven
31 Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
32 Jason Mindeman Burnham Racing
33 William Frieske Beverly Bike/VeePak
34 Colin Donlan Vision Quest
35 Stephen Schnell
36 Austin Pope Team TATI
37 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
38 Bryan Fuller
39 Steven Berger
40 Matthew Curin Astella Oncology p/b ABD Cycling
41 Scott Bowden
42 Robert Bramlette Rbikes.com / FleetTruckParts.com
DNF Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Matt Milella
DNF Harry Stinespring Bicycle Heaven
DNF Michael Rosenstiehl South Chicago Wheelmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 19   Cat 4: 25   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhys Louis Deerfield Academy
2 Fernando Barraza
3 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
4 Timothy Moran EMC2 / Elmhurst Masters
5 David Pratt
6 Kris Wiatr
7 Matthew Giedt
8 Nick Diedrich
9 Ken Krebs
10 W. Andres romero
11 Shawn Delk Project 5 Racing
12 Bryan Froehlicher Village-Verdigris Cycling
13 Andres Echeverri Play It Again Sports Cycling
14 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
15 Matt Riddle Team Pegasus
16 Andres Alvear Play It Again Sports Cycling
17 Tyler Fitzgerald University of Vermont
18 Ben Cartwright xXx Racing
19 Ryan Giuliano Sammy's Bike
20 Tracy Dangott xXx Racing
21 James Snitzer
22 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters Teammate Top 5: Timothy Moran
23 Brad Scull Mill Race Cyclery Racing Team
24 Kevin Pietka Mill Race Cyclery Racing Team
25 Gregory Barrett ABD Cycling Team
26 John Craychee
27 Aaron Delabre xXx Racing
28 Maciej Kurka WDT-Allvoi International Cycling Te Teammate Top 5: Grzegorz Monko
29 Evan Blankenship
30 Steve Driscoll
31 James Lund ABD Cycling Club
32 Albert Mcmillen Sammy's Bike
33 James Reineking Bicycle Heaven
34 Justin Merkey Rhythm Racing
35 Jose Barraza
36 Andrew Zens Rhythm Racing
37 Nickolaus Lekovish Trails-Edge Cycling Team
38 Christopher Sodergren RACC pb GG
39 Thomas Ferguson
40 Robert Hocking EMC2 / Elmhurst Masters Teammate Top 5: Timothy Moran
41 Kevin Mayfield
42 Richard Sommers Vision Quest
43 Lars Maller
44 Scott Aitchison
45 Kurt Bentsen PSIMET Racing
46 Steven Berger
47 Stephen Schnell
48 Brandon Leviton Alberto's Sport
49 Tristran Hewitt
50 Tien Nguyen xXx Racing
51 Harry Stinespring Bicycle Heaven
52 Freddy Bernaba
53 Barron Gira PSIMET Racing
54 Jack Thompson
55 Alex Wakefield
56 Brian Piotrowski xXx Racing
57 Brendon Baker
58 Brian Dunlavy
59 Maxx Hall Village-Verdigris Cycling
60 Rick Schopp
61 Thomas Johnson
62 Conner Besic
63 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
64 David Wright
65 Gregory Hanrahan Michael's Cycles Team
66 Steve Louis Flatlandia Cycling Team
67 Timothy Barrett
68 Adam Jurczak
69 Sean Mccarthy
70 Kurt Druffel
71 Robert Curtis
72 Robert Chinn
73 Benjamin Devine
74 Aaron Harrison
DNF Joe Stadnik Team Got Wind?
Finishers: Cat 4: 37   Cat 5: 32   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Friedman
2 Scott Zwizanski
3 Ryan Freund ENZO'S Cycling
4 Jairo Perez suarez
5 Conor Mullervy
6 Brandon Feehery Astella Oncology p/b ABD Cycling
7 Pat Lemieux
8 Isaac Howe
9 Kevin Mullervy
10 Nicholas Ramirez
11 Daniel Harm Astella Oncology p/b ABD Cycling
12 Victor Riquelme
13 Logan Loader dope RideClean p/b PatentIt.com
14 Camilo Ulloa dope
15 Robert White
16 Andy Jacques-maynes California Giant Berry Farms/Specia
17 Colton Barrett Kentucky Flyers Cycling Inc
18 Zach Bergh Astella Oncology p/b ABD Cycling
19 Yosvany Falcon Team Cocos
20 Matt Gorter
21 James Bird
22 Alex Voitik
23 Zachary Davies Great Dane Velo Club
24 Dallas Fowler Lakes Area Physical Therapy
25 Andrew Buntz Bikes To You / World of Bikes
26 Sam Stone Lakes Area Physical Therapy
27 Victor Rentas Pact- DISH Network Cycling
28 Andre Vandenberg Astella Oncology p/b ABD Cycling
29 Lucas Guyton American Equity Racng Team
30 Robert Kelley
31 Matthew Zimmer American Equity Racng Team
32 Michael Jasinski
33 Kyle Selph Sammy's Bike
34 Isaiah Newkirk
35 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
36 Maxwell Anderson LAPT CC
37 Sterling Magnell McGuire Cycling Team
38 Cody O'reilly OUCH Pro Cycling
39 Bobby Sweeting Team Athletix Benefitting Globalbik
40 Jonathan Mumford
41 Ross White Racers Against Childhood Cancer
42 Bryan Mcvey Astella Oncology p/b ABD Cycling
43 Chris Moore
44 Adam Mcclurg Lakes Area Physical Therapy
45 Dan Teaters RACC pb GG
46 John Murphy
47 Shawn Milne
48 Gregg Brandt
49 Tim Speciale ENZO'S Cycling Teammate Top 5: Ryan Freund
50 Kenneth Hanson
51 Dustin Morici Sammy's Bike
52 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
53 Hogan Sills Astella Oncology p/b ABD Cycling
54 Marc Moeller
55 Clayton Chase RACC pb GG
56 Antonio Valenti RACC pb GG
57 Finn Kolsrud
DNF Michael Sherer
DNF Thomas Soladay
DNF Cole House
DNF Chad Hartley
DNF Shane Feehery South Chicago Wheelmen
DNF Kelby Shaw RACC pb GG
DNF Andrew Ulvestad Rhythm Racing
DNF Quinn Keogh
DNF Christopher Lynch RACC pb GG
DNF Sean Metz
DNF Christopher Curran Sammy's Bike
DNF Daniel Williams
DNF Eric Blankinship Rhythm Racing
DNF Hayden Warner Off the Front Racing
DNF Phillip Snodgrass DNA Racing
DNF Rich Steinbrecher Team Bicycle Heaven
DNF Robert Smallman Pro- Form Bike Shop
DNF Joe Bippus South Chicago Wheelmen
DNF Aj Turner Bikes To You / World of Bikes
DNF David Reyes
DNF Richard Breininger
Finishers: Cat 1: 36   Cat 2: 30   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jade Wilcoxson Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
2 Lex Albrecht
3 Serika Guluma ortiz
4 Leah Kirchmann
5 Samantha Schneider
6 Jeannie Kuhajek PSIMET Racing
7 Emma Bast Speedfix Racing p/b Zubaz
8 Diana Penuela martinez
9 Jannette Rho Les Petites Victoires
10 Ana Sanabria sanchez
11 Kelli Richter PSIMET Racing
12 Elizabeth Lauer Team Kenda presented by Geargrinder
13 Rachel Heal
14 Kimberly Gialdini PSIMET Racing
15 Cathy Frampton Project 5 Racing
16 Jessica Prinner ABD Cycling Club
17 Leah Sanda PSIMET Racing
DNF Cady Chintis Les Petites Victoires
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Edgar
2 Ashley Korol Team Bicycle Heaven
3 Gina Johnson Village-Verdigris Cycling
4 Maryann Sedor
5 Mara Baltabols Team Bicycle Heaven
6 Jennifer Koch Racers Against Childhood Cancer
7 Anina Blankenship
8 Ramona Kuna Alberto's Sport
9 Niki Nation Proctor Cycling Team
10 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
11 Kaitlyn Bowden
DNF Erica Scott
DNF Melanie Hamilton
DNF Alison Teichart
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 2