Log In
Concord Criterium • Aug 4 2012
Series: NEBRA 2012
Clear, 87 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominique Danco Killington Mountain School Cycling 0:00:00
2 Rachael Colbath New Hampshire Cycling Club 0:01:32
3 Lilly Naimie Sunapee/Continental Paving/Buchika' lap
4 Turner Ramsay Killington Mountain School lap Teammate Win: Dominique Danco
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Key Vollers KMS/Start House Cycling Team 0:37:36
2 Ansel Dickey KMS/Start House Cycling Team 0:00:45 Teammate Win: Key Vollers
3 Peter Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:45
4 Brendan Mccormack Hot Tubes Development Team 0:00:45
5 Ian Keough BayHillCapital p/b CornerCycle 0:01:50
6 Speight Drummond 0:01:50
7 Cameron Mccormack Hot Tubes Development Team 0:02:01 Teammate Top 5: Brendan Mccormack
8 Kenny Mcneill Killington Mountain School Cycling 0:02:01
9 Matthew Owens 1K2GO RACING 0:02:01
10 Graham Roeber Donne Sane/HK2 lap
11 Chris Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap Teammate Top 5: Peter Goguen
12 Tommy Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap Teammate Top 5: Peter Goguen
13 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling lap
14 Ethan Youngkershaw NEBC p/b Cycle Loft lap
15 Maxwell Godbey Bay Hill Capital/Corner Cycles lap
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Owens 1K2GO RACING 0:17:07
2 Kevin Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:00
3 Brodie Deshaies Papa Wheelies/Yankee Pedlar Racing 0:00:54
4 Ryan Aittaniemi 0:00:54
5 Matthew Jogodnik Colavita-Baci U19 0:01:11
6 Turner Ramsay Killington Mountain School Cycling 0:01:30
7 Sean Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap Teammate Top 5: Kevin Goguen
8 Leah Carlson BLUE STEEL CYCLERY lap
9 Madeline Zygmont lap
10 Kyle Mullaly CVC/Subaru New England lap
11 Alex Mccormack Hot Tubes Development Team lap
12 Gabrielle Czerula Cyclocrossracing.com lap
13 Anna Savage Minuteman Road Club lap
14 Alexa Wang Bell lap Coaching/Joe's Garage lap
15 Carlyle Grundon KMS Cycling Team lap
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Stockwell Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:50:43
Off The Front
2 Bill Yabroudy NBX Bikes/Quadfire Racing 0:00:00
Off The Front
3 Alec Donahue J.A.M. Fund / NCC 0:00:00
Off The Front
4 Steve Francisco Team Specialized Racing Masters 0:00:49
5 Kyle Wolfe Unattached 0:00:49
6 Chris Curven First Stop/Vermont Castings 0:00:49
7 Jared Katz Onion River Racing 0:00:58
1
8 Anthony Giguere INSIGHT MRI RACING 0:00:58
2
9 Kurt Schmid CCB RACING TEAM 0:00:58
3
10 Jeff Lee Upper Valley Velo/Drummond Custom C 0:00:58
4
11 Jim Breen BOB Cycling/Goodale's Bike Shop/Spe 0:00:58
5
12 Alan Pimentel NorEast Cycling 0:00:58
6
13 Jeffrey Dixon Base36/SMCC/Gorham Bike 0:00:58
7
14 Craig Schaepe NorEast Cycling 0:00:58
8
15 Jeremy Brazeal Capital Velo Club 0:00:58
9
16 John Dieli BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch 0:00:58
10
17 Vincent Buffone Northampton Cycling Club 0:00:58
11
18 Unknown Rider 0:00:58
12
19 Michael Burris Burris Logistics/Fit Werx/Music Emp 0:00:58
13
20 Jay Clausen Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:00:58
14
Teammate Win: Steve Stockwell
21 Tim Trotter Claremont Cycle Depot Bike Club 0:00:58
15
22 Guillermo Herrera OA/Cyclemania 0:00:58
16
23 Ralf Geiben-lynn 0:00:58
17
24 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:58
18
Teammate Win: Steve Stockwell
25 Sean Lamontagne Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:58
19
Teammate Win: Steve Stockwell
26 Alberto Citaelle 1K2GO-Onion River Sports 0:00:58
20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Curley Gear Works/Spin Arts 0:38:30
1
2 Paul Denis INSIGHT MRI RACING 0:00:00
2
3 Richard Sorenson Onion River Sports 0:00:00
3
4 Christofer Dehahn NCC 0:00:00
4
5 Karl Hambrecht CCB Racing 0:00:00
5
6 William Sawyer Gearworks - Spinarts 0:00:00
6
Teammate Win: Paul Curley
7 Michael Theroux gear works skin art 0:00:00
7
8 Garry Sansoucie BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch 0:00:00
8
9 Philip Beliveau Burris Logistics/Fit Werx/Music Emp 0:00:00
9
10 Frank Jennings Gear Works/Spin Arts 0:00:42 Teammate Win: Paul Curley
11 James Fitzgerald CCB Racing 0:00:53
1
Teammate Top 5: Karl Hambrecht
12 Leon Piasecki Optimum Performance 0:00:53
2
13 Richard Cullen Cycle Lodge 0:00:53
3
14 James Themig Mystic Velo Club 0:00:53
4
15 Wayne Santos BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merch 0:00:53
5
16 Peter Greer team berkshire bike and board 0:00:53
6
17 Jose r Torres INDEPENDENT 0:00:53
18 Matt Moore CCC/Keltic Construction/Zane's Cycl 0:00:53
19 Reid Hanford Mystic Velo Club 0:00:53
20 Jeff Barneson Boston Road Club 0:00:53
21 Robert Dillon 1K2GO-Onion River Sports 0:00:53
22 Graydon Stevens OA/Cyclemania 0:00:53
23 John Liston oa/cyclemania 0:00:53
24 David Holmander Blue Steel Cyclery lap
Off The Back
25 Mitchell Favreau Mystic Velo Club lap
Off The Back
26 Lawrence Purtill Cox/W.E.Stedman Cycling lap
Off The Back
27 Larry Stachowiak CCB Racing lap
Off The Back
Teammate Top 5: Karl Hambrecht
28 Mike Humphries NHCC lap
Off The Back
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Sealey Drummond Custom Cycles 0:39:31
2 Jim Polus CNYC 0:00:00
3 Richard Martin Cox Communications 0:00:00
4 Arthur Leblanc Unattached 0:00:02
5 John Hartwell BOB-GOODALE'S BIKE SHOP/SPEED MERCH 0:00:23
6 Barry Boyce CCB Racing 0:01:56
7 Ted Kallman Northampton Cycling Club 0:02:17
8 Kaarel Piirand NHCC/Team N.H. lap
9 David Reed Mystic Velo Club/NEMCA lap
10 Gene Gilmore Unattached lap
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:49:55
Off The Front
2 Bill Yabroudy NBX/Narragansett Beer 0:00:00
Off The Front
3 Ronald Bourgoin Portland Velo Club/Cyclemania 0:00:00
Off The Front
4 Leo Devellian CCB Racing 0:00:00
Off The Front
5 Peter Vollers KMS/Start House Cycling Team 0:00:31
Off The Front
6 Craig Schaepe NorEast Cycling 0:01:28
1
7 Tim Dodd NEBC p/b Cycle Loft 0:01:28
2
8 Jim Breen BOB Cycling/Goodale's Bike Shop/Spe 0:01:28
3
9 Christopher Naimie Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:01:28
4
Teammate Win: Patrick Ruane
10 Keith Ford Unattached 0:01:28
5
11 Guillermo Herrera OA/Cyclemania 0:01:28
6
12 Geoff Mcintosh Corner Cycles 0:01:28
7
13 Joseph Rano Gear Works/Spin Arts 0:01:28
8
14 Paul Denis INSIGHT MRI RACING 0:01:28
9
15 Christofer Dehahn NCC 0:01:28
10
16 Richard Sorenson Onion River Sports 0:01:28
11
17 Ron Dunn INSIGHT MRI RACING 0:01:28
12
18 Kevin Neprud 545 Velo 0:01:28
13
19 Michael Brier Refunds Now 0:01:28
14
20 Philip Beliveau Burris Logistics/Fit Werx/Music Emp 0:01:28
15
21 Richard a Garabedian jr BCA/TOSK 0:01:28
16
22 Eiric Marro Sunapee/Contintental/Buchika's Ski 0:01:28
17
Teammate Win: Patrick Ruane
23 Steve Mcgrath NorEast Cycling 0:01:28
18
24 Jay Clausen Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:01:28
19
Teammate Win: Patrick Ruane
25 Richard Drummond UVV/ Drummond Custom Cycles 0:01:28
20
26 Claude Collins Team Jackson Hole 0:01:28
21
27 Wayne Santos BOB Cycling 0:01:28
22
28 Steven Lehmann Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:01:28
23
Teammate Win: Patrick Ruane
29 Mark Thompson Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:01:28
24
Teammate Win: Patrick Ruane
30 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:01:28
25
Teammate Win: Patrick Ruane
31 Timothy Shea BOB-Goodale' s Bike Shop/Speed Merc 0:01:28
26
32 Edward Sebok OA/ Cyclemania 0:01:28
27
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Dickey KMS/Start House Cycling Team 0:38:41
1
2 Peter Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:00
2
3 Jeremy Jo GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:00:00
3
4 David Warner GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:00:00
4
5 Ciaran Mangan CCB/ RACING 0:00:00
5
6 Key Vollers KMS/Start House Cycling Team 0:00:00
6
Teammate Win: Ansel Dickey
7 Daniel Guiney Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:09
8 Stephen Wright C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:29 Teammate Top 5: Peter Goguen
9 Kyle Butler GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
1
Teammate Top 5: Jeremy Jo
10 Tommy Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:01:01
2
Teammate Top 5: Peter Goguen
11 Geoffrey Bouchard NBX Bikes/Quadfire Racing 0:01:01
3
12 Brian Devaney UVM Cycling 0:01:01
4
13 Michael Shinall GREEN LINE VELO driven by ZipCar 0:01:01
5
Teammate Top 5: Jeremy Jo
14 Steve Lachance GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
6
Teammate Top 5: Jeremy Jo
15 Cole Archambault GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
7
Teammate Top 5: Jeremy Jo
16 William Morris REVEL Racing/CycleLife 0:01:01
8
17 Dominic Caiazzo GREENLINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
9
Teammate Top 5: Jeremy Jo
18 Christopher Gagne Broadway Bicycle School / Igleheart 0:01:01
10
19 Sawyer Currie Rad Racing 0:01:01
11
20 Matthew Nunnelly unattached 0:01:01
12
21 R. michael Mckittrick Broadway Bicycle School/Igleheart F 0:01:01
13
22 Ian Lambe ECV 0:01:01
14
23 Oscar Jimenez Ride Studio Cafe 0:01:01
15
24 Mark Theeman GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:01
16
Teammate Top 5: Jeremy Jo
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gorman 0:51:56
1
2 Matt Doremus Threshold Cycling 0:00:00
2
3 Jonathan Barry 0:00:00
3
4 Kyle Gagnier Team Wear On Earth 0:00:00
4
5 Speight Drummond Upper Valley Velo/ Drummond Custom 0:00:00
5
6 Andrew Goodale Riverview Racing 0:00:00
6
7 Alan Pimentel NorEast Cycling 0:00:00
7
8 Nicholas Tham ming qiang MIT Cycling p/b FXDD 0:00:00
8
9 Tom Reagan Kung Fu Panda 2 0:00:00
9
10 Neal Coughlin INSIGHT MRI RACING 0:00:00
10
11 Pierre Gervez Alpine Clinic 0:00:00
11
12 Ryan Laperle Ghost Tree Racing 0:00:00
12
13 Aaron Miller Paycheck to Paycheck 0:00:00
13
14 Kenny Mcneill Killington Mountain School Cycling 0:00:00
14
15 Ethan Frost Christiana Care PT+ / FSVS 0:00:00
15
16 Benjamin Kramer Sunapee Racing Team 0:00:00
16
17 Zach Stuckman Killington Mountain School Cycling 0:00:00
17
18 James Tilley 0:00:00
18
19 John Murphy Paradise Racing 0:00:00
19
20 Peter Cole Isabella's Sticky Buns Cafe 0:00:00
20
21 Brennan Berardo 0:00:00
21
22 Liam Somers Base36/SMCC/Gorham Bike 0:00:00
22
23 Cody Whelan Sunapee Racing Team 0:00:00
23
24 Vincent Buffone Northampton Cycling Club 0:00:00
24
25 James Hall Northeast Bicycle Club (NEBC) 0:00:00
25
26 Doug Marks DG Cycles 0:00:00
26
27 Michael Markowicz 0:00:00
27
28 Christian Muentener OA/Cyclemania 0:00:00
28
29 Aaron Mccormack Cycle Lodge 0:00:00
29
30 Ian Keough BayHillCapital p/b CornerCycle 0:00:00
30
31 Matthew Owens 1K2GO RACING 0:00:00
31
32 Michael Hopwood 1k2GO -onion river sports lap
Off The Back
33 Michael Owens 1K2GO RACING lap
Off The Back
34 Graham Roeber Donne Sane/HK2 lap
Off The Back
35 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling lap
Off The Back
36 Brian Bigelow BOB/Goodales lap
Off The Back
37 Antonio Giancola New Hampshire Cycling Club lap
Off The Back
38 Steve Giguere NorEast Cycling lap
Off The Back
39 Robert Dillon 1K2GO-Onion River Sports lap
Off The Back
40 Jason Andrew Providence Velo/Caster's lap
Off The Back
41 Russell Maynard lap
Off The Back
42 Michael Keough Corner Cycle lap
Off The Back
43 William Hurley lap
Off The Back
44 Justin Palmisano Essex County Velo (ECV) lap
Off The Back
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 36   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bobby Bailey 1K2GO-Onion River Sports 1:12:30
2 Alec Donahue J.A.M. Fund / NCC 0:00:00
3 Nicholas Keough www.keoughcyclocross.com 0:00:10
1
4 Skip Foley 0:00:10
2
5 Luciano Pavan MetLife - NorEast Cycling 0:00:10
3
6 Synjen Marrocco CCB Racing 0:00:10
4
7 Jake Hollenbach Boston Bicycle School 0:00:10
5
8 Brad Warren J.A.M FUND / NCC 0:00:10
6
Teammate Top 5: Alec Donahue
9 Adam Carr Ekoi.com Gaspeiun 0:00:10
7
10 Jurgen Nebelung Embrocation Cycling Journal 0:00:10
8
11 Alex Cox CCB Racing 0:00:10
9
12 John Herrick Boston Bicycle School 0:00:10
10
13 Peter Bell MetLife - NorEast Cycling 0:00:32 Teammate Top 5: Luciano Pavan
14 Manny Goguen C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:00:41
15 Jesse Keough www.keoughcyclocross.com 0:01:05
1
Teammate Top 5: Nicholas Keough
16 Robbie King Boston Bicycle School 0:01:05
2
17 Sam Rosenholtz GREEN LINE VELO driven by Zipcar 0:01:05
3
18 Cory Hartman Boston Road Club 0:01:05
19 Eric Tremble Boston Bicycle School 0:01:05
20 Steve Francisco Team Specialized Racing Masters 0:01:05
21 Dylan Mcnicholas CCB 0:01:05
22 Joseph Reis C.F. Racing p/b Trek Portsmouth 0:01:05
23 Ryan Kelly MetLife - NorEast Cycling 0:01:05 Teammate Top 5: Luciano Pavan
24 Kevin Wolfson Boston Bicycle School 0:01:05
25 Harrison Harb Boston Bicycle School 0:01:05
26 Andrew Clemence Boston Bicycle School 0:01:05
27 Aaron Hubbell Bissell-ABG-NUVO 0:01:05
28 Evan Huff J.A.M. Fund / NCC 0:01:05 Teammate Top 5: Alec Donahue
29 Joshua Lehmann Boston Bicycle School 0:01:05
30 Landen Wark-acebo MetLife - NorEast Cycling 0:01:05 Teammate Top 5: Luciano Pavan
31 Matthew Buckley Boston Bicycle School 0:01:05
32 Samuel Evans-brown Sunapee/Continental Paving/Buchikas lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Celia Riechel Ride Studio Cafe 0:47:04
2 Elizabeth Pettitt University of New Hampshire 0:00:00
3 Marissa Acosta NEBC p/b Cycle Loft 0:00:00
4 Elizabeth Bryson NEBC p/b Cycle Loft 0:00:00
5 Lynn Cochrane Cycling Concepts Racing Team 0:00:00
6 Erin Spaulding 0:00:24
7 Cindy Brennan Ride Studio Cafe 0:00:29 Teammate Win: Celia Riechel
8 Julie Dodd NEBC p/b Cycle Loft lap Teammate Top 5: Marissa Acosta
9 Loraine Warner Northeast Bicycle Club (NEBC) lap
10 Sharon Sloan Schuylkill Navy racing / Ride Studi lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Ralston Team Kenda p/b Geargrinder 0:56:41
1
2 Amy Miner 1K2GO-Onion River Sports 0:00:00
2
3 Danielle Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:00:00
3
4 Frances Morrison J.A.M. Fund / NCC 0:00:00
4
5 Erin Donohue KMS/Start House Cycling Team 0:00:00
5
6 Lenora Felker Donne Sane Cycling - HK2 0:00:00
6
7 Maureen Bruno roy 0:00:00
7
8 Danielle Baron Sunapee Racing Team 0:00:00
8
Teammate Top 5: Danielle Ruane
9 Leslie Lupien Sunapee/Continental Paving/Buchika' 0:00:00
9
Teammate Top 5: Danielle Ruane
10 Julianne Tauscher NEBC p/b Cycle Loft 0:00:00
10
11 Joy Stark Ride Studio Cafe lap
Off The Back
12 Ellen Noble C.F. Racing p/b Trek Portsmouth lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1