Log In
Red Kite Criterium Series #1 • Mar 10 2013
Clear, 61 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
2 Dan Martin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Derryl Halpern METALMTN Cycling
4 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
5 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
6 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
7 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Dan Martin
9 Dennis Hopp SJBC
10 Ron Castia ThirstyBear Cycling
11 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Dan Martin
12 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
13 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
14 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
15 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
16 Eric Davis SquadraSF
17 Michael Ma Form Fitness
18 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
19 James Maltbie Contra Costa Cycling Club
20 Matt Quann SquadraSF
21 Neil Langridge Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
22 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Ronald Johnson Rio Strada Racing
24 Lucas Paz East Bay Velo Club
25 Robbie Robertson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
26 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
27 Corey Scobie ThirstyBear Cycling
28 Michael Foley Team Mike's Bikes p/b incase
29 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
30 Brandon Correia CyclesFANATICRacing.com
31 Daniel Burns Team Genesolve
32 Joshua Grass Contra Costa Cycling Club
33 Jason Smith SquadraSF
34 John Foster Form Fitness
35 Scot Mclean ThirstyBear Cycling
36 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
37 Patrick Monroe Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Francisco Padilla
38 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
39 Anthony Borba Team Genesolve
40 Scott Fonseca PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
41 Christopher Elbo SquadraSF
42 Myron Reyes Kovarus/Wells Fargo Racing Team
43 Joshua Lopez
44 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Dan Martin
45 Ralph King Team Genesolve
46 David Del rosso PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
47 Murat Ozgur SquadraSF
48 Paul Taylor
49 Todd Manley SJBC
50 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase
51 Trevor White SquadraSF
52 Jason James SquadraSF
53 Chris Carscadden PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
54 Chris Ott PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Dean Laberge
55 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
56 John Armer
57 Michael Egan
58 Jason Neu
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 25   Cat 3: 26   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
2 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Keith Defiebre CyclesFANATICRacing.com
4 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Gregory Pike VOS Racing
6 Vincent Gee Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Michael Ma Form Fitness
8 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
9 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Michael O'rourke
10 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
11 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
12 Sean Williams East Bay Velo Club
13 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
14 Ron Castia ThirstyBear Cycling
15 Rob Maheu San Jose Bicycle Club
16 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
17 Dean Abt Team Oakland Cycling
18 John Blasquez
19 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
20 Karl Schilling SJBC
21 Scot Mclean ThirstyBear Cycling
22 Michael Foley Team Mike's Bikes p/b incase
23 Anthony Eng Team Oakland Cycling
24 Michael Woodburn
25 Robert White Bicycle Blue Book Racing
26 Steven Olechny Cushman & Wakefield Racing
27 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
28 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
29 David Del rosso PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Patrick Briggs
30 Scott Sherman
31 Lance Bartczak Bahati Foundation p/b Major Motion
32 Steve Mcclelland Rio Strada Racing
33 Rich Tabuso Team Bicycles Plus
34 Mark Vandenberghe
35 Jess Raphael
36 Richard Asturias
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 23   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
2 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Joe Saunders Morgan Stanley /Specialized
4 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
5 John Novitsky VOS Racing
6 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's
2 Mark Andersen SquadraSF
3 Bryan Duke Bear Development Team
4 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
5 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
6 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
8 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
9 Walton Brush
10 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Oliver Barajas Eden Bicycles Racing Club
12 Joel Vowell
13 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
14 Mark Manning Dodocase Cycling Club
15 Ryan Moore SRAM Factory
16 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
17 Steven Tortorelli Chica Sexy
18 Jesse Miller Suffolk-SunPower Racing
19 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
20 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen
21 Fergus Tanaka Chica Sexy
22 Alex Lockwood Fusion Sport USA
23 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
24 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
25 Matt Schaupp Bear Development Team Teammate Top 5: Bryan Duke
26 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
27 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
28 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
29 Bryan Richardson
30 Taylor Cody Metromint Cycling
31 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
32 Flavia Oliveira DNA Cycling p/b Plan7
33 Tim Tsuruda Chica Sexy
34 Sunshine Townsend Folsom Bike/Cervelo
35 Paul Ngo
36 Nicholas Oliver Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Jeff Linder
37 Anthony Eng Team Oakland Cycling
38 Robert Lander Team City Sacramento
39 Unknown Rider
40 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
41 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b incase
42 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
43 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
44 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
45 Oscar Nunez SquadraSF Teammate Top 5: Mark Andersen
46 Giuseppe Errico SquadraSF Teammate Top 5: Mark Andersen
47 Vincent Gee Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
48 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
49 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
50 Michael Egan Sacramento Golden Wheelmen
51 Paul Taylor
52 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Top 5: Chris Gaitos
53 Chris Coble Olympic Club
54 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
55 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
56 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
57 Peter Kenton Tieni Duro Junior Cycling Team
58 Carmi Schulman SquadraSF Teammate Top 5: Mark Andersen
59 Paul Wilson Zeitgeist
60 Jeffrey Palileo SquadraSF Teammate Top 5: Mark Andersen
61 Matt Abbott
62 Robert Sorenson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 25   Cat 3: 34   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walton Brush
2 Raul Arias j.r. SJBC
3 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
4 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
5 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Peter Kenton Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Tyler Kraus
8 Paul Ngo
9 Jarret St aubin Leopard-Sapporo Team
10 Schuyler Wilcox Rio Strada Racing
11 Taylor Cody Metromint Cycling
12 Raymond Cogan Fusion Sport USA
13 Andres L. douzoglou
14 Josue Acosta
15 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
16 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Andrew Shimizu
17 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
18 Andrew Knickerbocker Kovarus/Wells Fargo Racing Team
19 Tim Tsuruda Chica Sexy
20 Steven Tortorelli Chica Sexy
21 Marc Marino Chica Sexy
22 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Patrick Callan
23 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
24 Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b incase
25 Dean Pogni
26 Oliver Barajas Eden Bicycles Racing Club
27 Ryan Jones
28 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
29 Thomas Theisen Davis Bike Club
30 Robert Lander Team City Sacramento
31 John Collins Folsom Bike/VW/Raley's
32 Steve Mcclelland Rio Strada Racing
33 Huy Tran Metromint Cycling
34 Michael Chase SquadraSF
35 Eric Blackburn Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
36 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing
37 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
38 John Lockwood Rio Strada Racing
39 Matthew Axford Rio Strada Racing
40 Ronald Johnson Rio Strada Racing
41 Winston Asprec Cushman & Wakefield Racing
42 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
43 Blas Garcia
44 Adam Raul SquadraSF
45 Paul Wilson Zeitgeist
46 Matthew Mckenzie Don Chapin Monterey Bay Racing Team
47 Oscar Garcia Leopard-Sapporo Team
48 Troy Strickland Tieni Duro Junior Cycling Team
49 Alex Lockwood Fusion Sport USA
50 Scott Kingston Rio Strada Racing
51 Adrian Luis
52 Kalman Zeiger
53 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
54 Frank Yang Metromint Cycling
55 Oscar Nunez SquadraSF
56 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
57 Matt Abbott Red Peloton
58 Bernard Cushing Suffolk-SunPower Racing
59 Deniz Warraich Knight Riders Racing
60 Mike Munoz Folsom Bike/VW/Raley's
61 Nick Roberti Rio Strada Racing
62 Craig Martin Rio Strada Racing
63 Nicholas Caster Rio Strada Racing
64 Kevin Donovan Leopard-Sapporo Team
65 Jeffrey Palileo SquadraSF
66 Nick Shockey Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Andrew Shimizu
67 Anthony Eng Team Oakland Cycling
68 Cesar Perez Rio Strada Racing
69 Nicholas Hack
70 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Andrew Shimizu
71 Matthew Lucero Knight Riders Racing
72 Andrew Thomson Knight Riders Racing
73 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Andrew Shimizu
74 Jovanni Stefani
75 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Andrew Shimizu
76 Francisco Sanchez jr Delta Velo
77 Michael Logan Kovarus/Wells Fargo Racing Team
78 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
79 George Meilahn Pedali Alpini Inc.
80 Jeremy Dossetter
81 Ben Egger Knight Riders Racing
82 Gary Paden Leopard-Sapporo Team
83 Robbie Robertson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
84 Charles Himes
85 Neil Langridge
86 Chris Gaitos
87 Nicholas Louis
88 Steve Shores
89 Lee Millon
90 Saul Loyola
91 Garrett Marking
92 Kevin Comerford VSRT
93 Brandon Chen
94 James Weinberger
95 Simon Tuttle
96 Braden Matt
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 41   Cat 4: 50   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
2 John Armer Team Bicycles Plus
3 Ronald Johnson Rio Strada Racing
4 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
5 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
7 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
8 Christopher Elbo SquadraSF
9 Juan Lopez SquadraSF
10 Anthony Borba Team Genesolve
11 Neil Langridge Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
12 Percy Bautista Suffolk-SunPower Racing
13 Lee Guinchard
14 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
15 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
16 Corey Scobie ThirstyBear Cycling
17 Stefano Schiaffino International Christian Cycling Clu
18 Matt Abbott Red Peloton
19 Lee Millon Davis Bike Club Race Team
20 Kevin Davidson Cushman & Wakefield Racing
21 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
22 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 John Tsamasfyros CoreTechs Cycling Team
24 Frank Peavey Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
25 Ian Leibert
26 Paul Correa SquadraSF
27 Gary Paden Leopard-Sapporo Team
28 Herman Shum Christian Cycling-Hammer Nutrition
29 Jason Neu Leopard-Sapporo Team
30 James Maltbie Contra Costa Cycling Club
31 David Fensin SquadraSF
32 Eric Blackburn Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
33 Bernard Cushing Suffolk-SunPower Racing
34 Sean Odom East Sac Bike Shop
35 Robert Raymond Red Kite Racing Team
36 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
37 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Asturias
38 John Houston
39 Rich Beeler Christian Cycling-Hammer Nutrition
40 Myron Reyes Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Asturias
41 Ralph King Team Genesolve
42 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing
43 Rolland Jurgens
44 Daniel Burns Team Genesolve
45 Paul Taylor
46 K Scott davis QuadCycles
47 Manny Managbanag SJBC
48 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
49 Jawad Yousofi Cushman & Wakefield Racing
50 Patrick Monroe Cushman & Wakefield Racing
51 Sean Brandt Dolce Vita Cycling
52 Lloyd Ranola SquadraSF
53 Clark Lowe Castro Valley Cycling Club
54 Charles Himes Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
55 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
56 Murat Ozgur SquadraSF
57 Jason James SquadraSF
58 Joshua Lopez
59 Rozel Tupaz Cushman & Wakefield Racing
60 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
61 Peter Tousignant Cushman & Wakefield Racing
62 Patxi Uriz
63 Nick Roberti
64 Rome Mubarak
65 Mark Robertson
66 Winston Asprec
67 Santiago Bolon
68 Mark Klein
Finishers: Cat 3: 38   Cat 4: 29   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert White Bicycle Blue Book Racing
2 Rome Mubarak Bahati Foundation-CA
3 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
4 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
5 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
6 Lee Millon Davis Bike Club Race Team
7 Lance Bartczak Bahati Foundation p/b Major Motion Teammate Top 5: Richard Jones
8 Kenneth Cluff East Bay Velo Club
9 Jeff Anderson
10 Mike Nissen Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: John Lenoach
11 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
12 John Galvin Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: John Lenoach
13 Rob Maheu San Jose Bicycle Club
14 Sean Crowley Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: John Lenoach
15 Stefano Schiaffino International Christian Cycling Clu
16 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
17 Stefan Pommerenk Peninsula Velo Racing
18 Fred Crone Victory Velo Racing
19 Dean Abt Team Oakland Cycling
20 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
21 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
22 Sean Odom East Sac Bike Shop
23 Scott Sherman
24 Mark Vandenberghe Kovarus/Wells Fargo Racing Team
25 Robert Raymond Red Kite Racing Team
26 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Jess Raphael
27 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: John Lenoach
28 John Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team
29 Steven Gibson Chico Masters Cycling Team
30 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
31 Scot Mclean ThirstyBear Cycling
32 Michael Woodburn
33 Karl Schilling SJBC
34 Sean Williams East Bay Velo Club
35 Duane Strawser SHO-AIR/SERT
36 Frank Peavey Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
37 Krag Rasmussen
38 Jeffrey Purcell Ciclistas del Valle
39 Juan Ortiz
40 John Houston
41 Romeo Uriarte
42 Peter Krogh Victory Velo Racing
43 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
44 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
45 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
46 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: John Lenoach
47 Steve Jones
48 Santiago Bolon
49 Rich Tabuso
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
3 Nate Smith Major Motion Cycling Club
4 Philip Blay Folsom Bike/VW/Raley's
5 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
6 Charles Spelman Mellow Motors
7 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
8 Rodney Jewett Peninsula Velo Cycling Club
9 Bruce Ruana Alta Alpina Cycling Club
10 John Novitsky VOS Racing
11 Philip Weintraub Chico Masters Cycling Team
12 Benjamin Weekes
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Rossow
2 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
3 Anthony Jawad
4 Kevin Coyne SJBC
5 Mattias Appelgren Suffolk-SunPower Racing
6 Damian Muzzio Red Kite Racing / Tri Valley Velo
7 Neil Laxamana
8 Christopher Popovich Rio Strada Racing
9 Harrison Shih Dolce Vita Cycling
10 Richard Meade Fusion Sport USA
11 Brandon Castelli Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
12 Erik Cho
13 Jesse Balon Christian Cycling-Hammer Nutrition
14 David Wieland Rio Strada Racing
15 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team
16 Mark Baker
17 Peter Gresh
18 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC powered by Chipot
19 Brandon Gatan
20 Emile Goguely Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Mattias Appelgren
21 Michael Betts Dolce Vita Cycling
22 Justin Mills
23 Lloyd Jobe Berkeley Bicycle Club (BBC)
24 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
25 Karan Desai Team Swift
26 Christian Mauri
27 Arthur Kopatsy
28 Mark Higgins Cal Maritime
29 Alvin Abraham
30 Bernard Orencia
31 Devon Powell
32 Nino Fortuna
33 Ruslan Gilfanov
34 Darrick Hu SJBC Teammate Top 5: Kevin Coyne
35 Jeffrey Melad Team Fremont/FFBC powered by Chipot
36 Keith Morris Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Mattias Appelgren
37 Niklas Barreto Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Mattias Appelgren
38 Artur Ho Team Fremont/FFBC powered by Chipot
39 Chris Gresh
40 Thomas Bliska Dolce Vita Cycling
41 Al Jerrold soriano
42 Steven Marchand Red Kite Racing Team Teammate Top 5: Alex Corbishley
43 Alvin Chan
44 Mike Hardy
45 Billy Opsal
Finishers: Cat 5: 42   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chirag Asaravala
2 Richard Meade Fusion Sport USA
3 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
4 Billy Opsal
5 Laurence Core
6 Todd Rokala Leopard-Sapporo Team
7 Lloyd Jobe Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 Damian Muzzio Red Kite Racing / Tri Valley Velo
9 Christian Mauri
10 Benjamin Crowley Cushman & Wakefield Racing
11 Albert Fong
12 Mathew Miller Peninsula Velo Racing
13 Shane Rogers Team Revolutions
14 Erich Shofstall Leopard-Sapporo Team
15 John Iverson Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
16 Kevin Coyne SJBC
17 Dennis Vanhoof
18 Harry Bourassa
19 Jason Collins
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Freddie Rodriguez Team Fast FREDDIE
2 Matt Chatlaong Folsom Bike/VW/Raley's
3 Randy Bramblett Leopard-Sapporo Team
4 David Mccook TEAM CLIF BAR Cycling
5 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
6 James Laberge Team Mike's Bikes p/b incase
7 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Matt Chatlaong
8 Bryan Duke Bear Development Team
9 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
10 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
11 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Mark Andersen SquadraSF
13 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Matt Chatlaong
15 Chris Laberge Fremont Bank Cycling Team
16 Fergus Tanaka Chica Sexy
17 Eric Davis SquadraSF
18 Menso De jong TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: David Mccook
19 Michael Audley Morgan Stanley Cycling Team
20 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
21 Zack Simkover Olympic Club
22 Bobby Abuyen Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
23 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
24 Robert Sorenson CoreTechs Cycling Team
25 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus
26 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: David Mccook
27 Matt Schaupp Bear Development Team
28 Nicholas Maimone TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: David Mccook
29 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: David Mccook
30 Martin Acosta Intermountain LiVe Well p/b Bountif
31 Curtis Hong
32 James Enright SquadraSF
33 Giuseppe Errico SquadraSF
34 Chris Coble Olympic Club
35 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
36 Timothy Larkin SquadraSF
37 Branton Curt Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
38 Carmi Schulman SquadraSF
39 Michael O'rourke
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Klein Pacific Crush Racing
2 Kimberly Ford Red Racing
3 Lauren Rignel Red Peloton
4 Jennifer Kruger Red Peloton
5 Rita Szeto Pacific Crush Racing Teammate Win: Sonja Klein
6 Kelli Badillo Red Peloton
7 Danielle Spires Pacific Crush Racing Teammate Win: Sonja Klein
8 Yuko Soneoka Metromint Cycling
9 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo
10 Elena Joroski SJBC
11 Vanessa Cairns Team TIBCO II
12 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
13 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas
14 Megan Modenos Cushman & Wakefield Racing
15 Unknown Rider Los Gatos
16 Brett Ortiz Pacific Crush Racing Teammate Win: Sonja Klein
17 Sherri Lehman Rio Strada Racing
Finishers: Cat 3: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
2 Michelle Morrill Team Roaring Mouse
3 Kelly Coplin Dolce Vita Cycling
4 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jeanette Haggas
5 Lorna Fortuna Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jeanette Haggas
6 Juliette Torres Fun Sport Bikes Cycling Team
7 Lindsay Platoshyn Velo Girls
8 Jenell Bourassa Fun Sport Bikes Cycling Team
9 Serena F Pacific Crush Racing
10 Sandra King Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Fiona Winder VuMedi p/b Lombardi Sports
12 Stephanie Buckner Rio Strada Racing
13 Jan Mock California Cougars
14 Johanna Fogolin SJBC
15 Karis Mcfarlane VSRT/DS Electric
16 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot
17 Joanne Liu
18 Claire Grosjean Team TIBCO II
19 Diana Fisch Red Kite Racing / Tri Valley Velo
20 Heidi Alexander San Jose Bicycle Club
21 Gritchelle Fallesgon Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Michelle Morrill
22 Celina Rowe
23 Ifeyinwa Nzerem Bahati Foundation-CA
24 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
25 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
26 Jennie Stark Velo Girls
27 Tracey Andrew Fun Sport Bikes Cycling Team
28 Yassi Zaeni
29 Remy Hitt Metromint Cycling
30 Barbara Greening Red Kite Racing / Tri Valley Velo
31 Anne Gianakos Velo Girls
32 Kari Kekuewa Ciclistas del Valle
33 Heather Duffy
34 Carole Sykes California Cougars
35 Margaret Winder Pacific Crush Racing
36 Jill Eyres Team TIBCO II
37 Jennifer Baker Rio Strada Racing
38 Karen Wiggan Peninsula Velo Racing
39 Karen Munoz Rio Strada Racing
40 Lindsay Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 38   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
2 Tanya Grossman Los Gatos
3 Sunshine Townsend Folsom Bike/Cervelo
4 Mary Glenn carrasco
5 Flavia Oliveira DNA Cycling p/b Plan7
6 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
7 Kelly Bartholomew CyclesFANATICRacing.com
8 Jennifer Kalich Los Gatos Teammate Top 5: Tanya Grossman
9 Kerry Stivaletti CyclesFANATICRacing.com
10 Mary Magnani Red Racing
11 Pooja Bhatia
12 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team Teammate Win: Marissa Axell
13 Janelle Kellman
14 Carola Berger
15 Kate Ligler Red Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12