Log In
Berkeley Bicycle Club Criterium • Jul 21 2013
Clear, 57 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Ruhe Davis Bike Blub
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Nguyen
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Judd Van sickle Folsom Bike/VW/Raley's
2 Michael Charleton Red Peloton
3 Francisco Padilla cushman&wakefiled cyclng
4 Richard Steele Lange Twins Winery Racing Team
5 Philip Roberts Cycles FANATIC USA
6 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
7 Lucas Paz East Bay Velo Club
8 James Hardy SquadraSF
9 Sean Smith SquadraSF
10 Erick Pierce
11 Timothy Larkin SquadraSF
12 Mj Foley Team Mike's Bikes p/b Incase
13 Dustin Diede Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Jeff Watson Team Bicycles Plus
15 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
16 Peter Vaughan
17 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
18 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
19 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
20 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
21 Jason James SquadraSF
22 Joe Molinari Form Fittness
23 Kalani Hines Metromint Cycling
24 Eric Wiecek SquadraSF
25 Scott Herring Team Specialized Racing
26 Ron Hansen Kovarus - Wells Fargo Racing Team
27 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
28 Laurence Hall
29 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
30 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Incase
31 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
32 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Richard Steele
33 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Richard Steele
34 Craig Stewart Lamorinda Cycling Club
35 Todd Paoletti CyclesFANATICRacing.com
36 Dylan Mcreynolds Classbook.com / North American Velo
37 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 18   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Sumner Divine Electric NorCal
2 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 James Suzuki Bahati Foundation-CA
4 Chris Tanner Los Gatos Bicycle Racing Club
5 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
6 Keith Defiebre Cycles Fanatic
7 Jerome Nadel CoreTechs Cycling Team
8 Jeff Eisenberg Fusion Sport USA
9 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
10 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team
11 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
12 Rann Valdez Halo-Sports Racing
13 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
14 Joe Molinari Form Fittness
15 Max Mack Health is Wealth
16 Yutch Cowhie Team Bicycles Plus
17 Sean Williams East Bay Velo Club
18 Dean Abt Team Oakland Cycling
19 Rey Surla Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
20 Ron Hansen Kovarus - Wells Fargo Racing Team
21 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
22 Jeremy Anson Bahati Foundation Racng
23 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
24 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team
25 George Meilahn Pedali Alpini Inc.
26 Ed Moon
27 Scott Herring Team Specialized Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Clifton Family Cycling Center
2 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
3 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
4 Erik Salander Peninsula Velo Racing
5 Phillip Heiman Colavita Racing-Norcal
6 Terry Dewane Peloton Coffee Roasters
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kraus
2 Robert Lander Davis Bike Club
3 Marc Marino Chica Sexy
4 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
5 R Todd crisafulli ClassBook.com / North American Velo
6 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Incase
7 Stephen Cabebe Leopard-Sapporo Team
8 Jarret St aubin Halo-Sports Racing
9 Tim Tsuruda Team Chica Sexy Teammate Top 5: Steven Tortorelli
10 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
11 Thomas Theisen Davis Bike Club Teammate Top 5: Robert Lander
12 Aaron Schmitz Kinetic Cycles
13 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Brian Co SKLZ/Swamis Cycling Team
15 Dylan Mcreynolds Classbook.com / North American Velo Teammate Top 5: R Todd crisafulli
16 Michael Chase SquadraSF
17 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
18 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen
19 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
20 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
21 Daniel Lee Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
22 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
23 Jeffrey Palileo SquadraSF
24 Joshua Cox Stevens Bicycle Racing
25 Dan Adkins Metromint Cycling
26 Robbie Farrens Tieni Duro Junior Cycling Team
27 Remy Cantoadams Velo Fratello
28 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team
29 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 R Todd crisafulli ClassBook.com / North American Velo
2 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Incase
3 Rey Surla Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
4 Joshua Lopez
5 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
6 Thuy Nguyen Suffolk SunPower Racing
7 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
8 Mark Chen CyclesFanatic
9 Kyle Mason Central Sierra Cycling (CSC)
10 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
11 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
12 Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Top 5: Rey Surla
13 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
14 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Chris Fortuna
15 Trevor Oldershaw Berkeley Bicycle Club (BBC)
16 Adrian luis ?
17 Brian Co SKLZ/Swamis Cycling Team
18 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
19 Alon Golan
20 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Racing Team
21 Eric blackburn Velo fratello p/b bay equity home loans Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
22 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
23 Laurence Hall Cushman & Wakefield Racing
24 Daniel Lee Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
25 Ben Johnson csc/rubbersoul
26 Jason Schmidt Suffolk-Sunpower
27 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
28 David Christy Cushman & Wakefield Racing
29 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
30 Lynn Neir
31 Michael Casper CSC/Rubber Soul
32 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
33 Aaron Schmitz Kinetic Cycles
34 Dylan Mcreynolds Classbook.com / North American Velo Teammate Win: R Todd crisafulli
35 Charles Himes Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
36 James Bauer Team Oakland Cycling
37 Martin Lee Alto Velo Racing Club
38 Manny Managbanag SJBC
39 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
40 Uri Friedman Chica Sexy
41 Sean Co Skratch Labs
42 Nathaniel Leeds Roaring Mouse
43 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thuy Nguyen Suffolk SunPower Racing
2 Adrian Yang TRU Cycling
3 Adam Garcia Team Mikes P/b Incase
4 Andrew Knickerbocker Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Cory Hula Team City Sacramento
6 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
7 Kyle Yugowa SquadraSF
8 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
9 Jp Rutledge Team Mike's Bikes p/b Incase
10 Gavin Murray red peloton
11 Spencer Ingels
12 Brian Renyer Rio Strada Racing
13 Bruno Suttles Team City Sacramento Teammate Top 5: Cory Hula
14 Adrian luis ?
15 Kyle Mason Central Sierra Cycling (CSC)
16 Manny Managbanag SJBC
17 Nathaniel Leeds Roaring Mouse
18 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
19 Graham Abra SquadraSF
20 Alexander Yermolovich
21 Eric blackburn Velo fratello p/b bay equity home loans Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
22 Christopher Hart Team City Sacramento Teammate Top 5: Cory Hula
23 Frank Yang Metromint Cycling
24 Kevin Davidson Lamorinda Cycling Club
25 Deniz Warraich Knight Riders Racing
26 Matthew Santillan Cushman & Wakefield Racing
27 Justin Abbott
28 Trevor Johnston Rio Strada Racing
29 Tyler Corelitz SquadraSF
30 James Yuan SquadraSF
31 Simon Tuttle
32 Erik Schiller Rhode Island School of Design
33 Zachary Proteau Team Mike's Bikes p/b Incase
34 Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b Incase
35 Jason Schmidt Suffolk-Sunpower Teammate Win: Thuy Nguyen
36 Al Jerrold soriano
37 Martin Lee Alto Velo Racing Club Teammate Win: Thuy Nguyen
38 Jerry Snow Sacramento Golden Wheelmen
39 Nick Shockey Data Driven Athlete Racing
40 Charles Himes Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
41 Saul Loyola Contra Costa Cycling Club
42 Ian Conover Team Mike's Bikes p/b Incase
43 Philip Bennett
44 Jared Corso Berkeley Bicycle Club (BBC)
45 Bernard Orencia Red Kite Racing
46 Karan Desai Team Swift
47 Ted Daly Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 4: 40   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Kirby Colavita Racing-Norcal
2 Michael Casper CSC/Rubber Soul
3 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Team
4 John Lem Fremont Freewheelers
5 Frank Peavey Velo Fratello / Bay Equity Home Loa
6 Adamvanminh Martin Lamorinda Cycling Club
7 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
8 Jeff Anderson 420 Wear.com
9 John Olson 2 Wheel Cycling
10 Scott Hayes SJBC
11 James Bauer Team Oakland Cycling
12 Alex Corbishley Red Kite Racing / Tri Valley Velo
13 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
14 Stephen Touset East Point Track Club
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Witkowicki Red Peloton
2 Scott Roberts Red Peloton Teammate Win: John Witkowicki
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Rockwood
2 John Olson 2 Wheel Cycling
3 Dante Campanile
4 John Kegelman Stanford University
5 Mike Childs Red Kite Racing Team
6 Shiva Sharma SJBC
7 Marco Tax
8 Keith Jones Alto Velo Racing Club
9 Robert Teed
10 Adrian Moy
11 Edgar Tapia Team City Sacramento
12 Kenneth Lo
13 Morgan Allen Team Moustache
14 Ryan Zolyomi Cal Cycling
15 Jose Rodriguez
16 Alvin Chan Team Oakland Cycling
17 Nolan Wong Greenhaven Bicycle Shop
18 Dennis Dubinsky Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Incase
2 Eric Riggs Team Mike's Bikes
3 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team
4 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Roman Kilun
5 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Roman Kilun
6 Andrew Touchstone Olympic Club
7 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
8 Francisco Padilla Lamorinda Cycling Club
9 Shohei Hattori Kyoto Sangyo University
10 Byron Anson Davis Bike Club
11 Paul Penn Bahati Foundation-CA
12 Randy Bramblett Leopard Sapporo
13 Walton Brush
14 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team
15 Sean Smith SquadraSF
16 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's
17 Lucas Paz East Bay Velo Club
18 Travis T Giga OM-ARO Pistachios
19 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
20 Garrett Hankins Team Bicycles Plus
21 Paul Sumner Divine Electric NorCal
22 Timothy Larkin SquadraSF
23 Rob Dahl Metromint Cycling
24 Jonathan Penaloza Davis Bike Club
25 Matt Chatlaong Folsom Bike/VW/Raley's
26 Branton Curt Leopard-Sapporo Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 13   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Alderete ThirstyBear Cycling
2 Clarice Sayle
3 Clarice Sayle
4 Megan Alderete ThirstyBear Cycling Teammate Win: Megan Alderete
5 Lorna Fortuna Leopard-Sapporo
6 Danielle Spires Pacific Crush
7 Rita Szeto Pacific Crush Racing
8 Kimberly Ford Red Racing
9 Melanie Wong Leopard-Sapporo Teammate Top 5: Lorna Fortuna
10 Lorna Fortuna Leopard-Sapporo Teammate Top 5: Lorna Fortuna
11 Michelle Khare
12 Kimberly Ford Red Racing
13 Breana Hill UC Davis Cycling
14 Breana Hill UC Davis Cycling
15 Elizabeth Caldwell Vanderkitten
16 Sonja Klein Pacific Crush Racing
17 Sophy Lee Early Bird Womens Developmental Cyc
18 Sophy Lee Early Bird Womens Developmental Cyc
19 Michelle Khare
20 Bobbijo Price Unattached
21 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
22 Kathryn Styer
23 Christine Harris Team TIBCO II
24 Karen Hutchins Red Peloton
25 Kathryn Styer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 20   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karis Mcfarlane Valley Spokesmen
2 Meredith Stowe christie Pacific Crush Racing
3 Stephanie Buckner Rio Strada Racing
4 Kim Costa INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
5 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
6 Diana Cedeno Early Bird Womens Developmental Cyc
7 Dara Richman Helens/Cannondale
8 Remy Hitt Metromint Cycling Teammate Top 5: Elisabeth Johnson
9 Barbara Greening Red Kite Racing Team
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Elizabeth maroon Stevens Bicycle Racing
2 Jane Robertson Metromint Cycling
3 Starla Teddergreen Vanderkitten
4 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
5 Jacqueline Mcclure Farm Team Elite Wmn's Cycling
6 Heather Nielson Team Fremont Bank
7 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
8 Lisa Mueller Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
9 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
10 Heather Lipana RED Racing
11 Holly Roberts San Jose Bicycle Club
12 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
13 Laurel Green Early Bird Womens Developmental Cyc
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8