Log In
Davis Bike Club 4th of July Criterium • Jul 4 2014
Clear, 86 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Baker Specialized / Touchstone Masters
2 Robert Evans Bear Development Team
3 Craig Roemer Specialized / Touchstone Masters Teammate Win: Christopher Baker
4 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
5 Chris Espy Specialized / Touchstone Masters Teammate Win: Christopher Baker
6 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
7 Richard Steele LangeTwins Winery Racing Team
8 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
9 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
10 Erik Camacho iRT-Reactor p/b JL Velo
11 Michael Claudio Red Peloton
12 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
13 Paul Penn Bahati Foundation/WinTeam Racing
14 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
15 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
16 Mj Foley Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
17 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
18 Dennis Baker LangeTwins Winery Racing Team
19 Gregory Anderson Specialized / Touchstone Masters Teammate Win: Christopher Baker
20 Kalani Hines iRT-Reactor p/b JL Velo
21 Aaron Schmitz Red Peloton
22 Dave Kause
23 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
DNF Rich Hufford Victory Velo Racing
24 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team
DNF Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
DNF Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Eric Davis SquadraSF
DNF Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
DNF Curt Mills Data Driven Athlete Racing
DNF Vincent Gee Team Bicycles Plus
DNF Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
DNF Amelia Christensen SkyFlash Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 23   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tait Smith Rio Strada Racing
2 Scott Fonseca Team BP/Sierra Nevada/Reliable
3 Mj Foley Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
5 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
6 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT
7 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
8 Rann Valdez R4R-Make A Wish
9 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
10 Ted Toribio Folsom Bike/VW/Raley's
11 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
12 Greg Chapla Davis Bike Club
13 Chris Tanner Los Gatos
14 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
15 Max Mack Health is Wealth
16 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team
17 Dennis Baker LangeTwins Winery Racing Team
18 Rob Maheu SJBC
19 Jeremy Anson Bahati-WTR
20 Lynden Mclaughlan Kovarus/Wells Fargo Racing Team
21 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
22 Yutch Cowhie Rio Strada Racing Teammate Win: Tait Smith
23 Chris Dawson Rio Strada Racing Teammate Win: Tait Smith
24 Steve Mcclelland Rio Strada Racing Teammate Win: Tait Smith
25 Carlos Casillas Davis Bike Club
26 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
27 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
28 James allen Davis bike club Davis Bike Club
29 Craig Dolley Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Scott Fonseca
30 Rodney Spradlin Team BP/Sierra Nevada/Reliable Teammate Top 5: Scott Fonseca
31 Dean Abt Team Oakland Cycling
32 Anthony Eng Team Oakland Cycling
33 Shawn Miller Davis Bike Club
34 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
35 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
36 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
37 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Michael O'rourke
38 Jack Arney Folsom Bike/VW/Raley's
39 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
40 Ron Rouse Rio Strada Racing Teammate Win: Tait Smith
41 R Todd marshall Davis Bike Club Race Team
42 Eddie Kennedy PAA/REMAX
DNF Scott Derdenger Divine Electric Norcal
43 Glen Seitz-varnhagen
DNF Daniel Smith Morgan Stanley /Specialized
DNF Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
DNF Ed Moon
DNF Brian Acord Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Ernest Sanchez S2C/Primal
DNF Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
DNF John Blasquez Castro Valley Cycling Club
DNF Carola Berger LuxVue-SunPower Racing
DNF Lance Bartczak Bahati Foundation/WinTeam Racing
DNF Christopher Husing Rio Strada Racing Teammate Win: Tait Smith
DNF Vincent Gee Team Bicycles Plus
DNF Michael Casper Off The Front
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 27   Cat 3: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts 3 Ft. - It's The Law
2 Stanley Terusaki Morgan Stanley Cycling Team
3 Douglas Gonda 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
4 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law Teammate Win: Kevin Willitts
DNF Shin Umeda LuxVue-SunPower Racing
5 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Charleton Red Peloton
2 Aaron Schmitz Red Peloton Teammate Win: Michael Charleton
3 Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
4 Chris Laberge VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
5 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team
6 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
7 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
8 Paul Penn Team Bahati
9 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
10 Michael Ma Form Fitness Racing
11 David Mesa Fresh Air Bicycles-Focus
12 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
13 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
14 Aj Turner LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
15 Patrick Thomas
16 Erik Camacho iRT-Reactor p/b JL Velo
17 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
18 David Bangor Fresh Air Bicycles-Focus
19 Anthony Ferretti Chico Corsa Cycling Team
20 Sean Smith SquadraSF
21 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Daniel Kosykh
22 Steven Tortorelli SquadraSF
23 Justin Traud VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme Teammate Top 5: Chris Laberge
24 Robert Lander Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Daniel Kosykh
25 Carlos Casillas Davis Bike Club Teammate Top 5: Daniel Kosykh
26 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
27 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
28 Robert Evans Bear Development
29 Zachary Isaacs Middlebury College
30 Connor Benton SquadraSF
31 Neil Bartley ThirstyBear Cycling
32 Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
33 Adam Ocamb VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme Teammate Top 5: Chris Laberge
34 Alexander Freund VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme Teammate Top 5: Chris Laberge
DNF Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme Teammate Top 5: Chris Laberge
DNF Michael Stroud R5 - Rock Racing
DNF Glen Seitz-varnhagen
DNF Josh Rovner Lupus Racing Team
DNF Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Garrett Hankins VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme Teammate Top 5: Chris Laberge
DNF Alex Lockwood SquadraSF
DNF Russell White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme Teammate Top 5: Chris Laberge
DNF Jesse Chebot SquadraSF
DNF Fergus Tanaka
DNF Matt Mikul SquadraSF
DNF Shaun Bagley Global CTI Cycling Team
DNF Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Daniel Kosykh
DNF Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Mark Andersen SquadraSF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 47   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Betley Metromint Cycling
2 Dean Pogni
3 Samuel O'keefe C3-Twenty20cycling.com
4 Matthew Amicucci Davis Bike Club Race Team
5 Huy Tran Metromint Cycling Teammate Win: Mike Betley
6 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
7 Marc Marino SquadraSF
8 Joseph Holt Chico Corsa Cycling Team
9 Gavin Murray Red Peloton
10 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen
11 Antonio Miranda Bicycle Emporium Racing Team
12 Patrick Callan Data Driven Athlete Racing
13 Thomas Theisen Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matthew Amicucci
14 Sean Henderson SquadraSF
15 Darin Morgan Michael David Winery Cycling Team
16 Christopher Flower Leadoutracing.com (CA)
17 Vitaly Gashpar SquadraSF
18 Aaron Marchand Folsom Bike/VW/Raley's
19 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
20 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
21 David Wieland Rio Strada Racing
22 Jon Roldan iRT-Reactor p/b JL Velo
23 James Sears Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matthew Amicucci
24 Frank Yang Metromint Cycling Teammate Win: Mike Betley
25 Nathanael Dunn Data Driven Athlete Racing
26 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matthew Amicucci
DNF Zachary Morvant Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
27 Zach Eurich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Rich Tabuso Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Sasha Kasas
DNF Kalani Hines iRT-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 3: 30   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Velez Leadout Racing
2 Kyle Thielen Davis Bike Club Race Team
3 Travis Lee
4 Wenson Sihabout
5 Tyler Marchesano Wheel Talk - TVC Racing
6 Adam Garcia Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Shawn Remy
8 Matthew Axford Rio Strada Racing
9 Alex Smith Limitless Cycling Racing Team
10 Neil Michel Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Kyle Thielen
11 Alexander Yermolovich
12 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
13 Wei Yan University of California-Davis
14 Gabriel Gandara Team City Sacramento
15 Daniel Stark Davis Bike Club Teammate Top 5: Kyle Thielen
16 David Kennedy PAA/REMAX
17 Simon Tuttle Knight Riders Racing
18 Joe Singer
19 Kyle Raymond Wheel Talk - TVC Racing Teammate Top 5: Tyler Marchesano
20 Will Kanz Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Kyle Thielen
21 Christopher Ha
22 Matt Redmond SquadraSF
23 Jeromy Lee
24 Tyler Corelitz SquadraSF
25 Nicholas Terzakis Team City Sacramento
26 Alexander Lerikos University of California-Davis
27 Joshua Tipton Rio Strada Racing
28 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
29 Edward Orellana Wheel Talk - TVC Racing Teammate Top 5: Tyler Marchesano
30 Anthony Odell Folsom Bike/VW/Raley's
DNF Bernard Orencia
DNF Steven Schultz iRT-Reactor p/b JL Velo
DNF David Alcalay Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Kyle Thielen
DNF Steve Jones iRT-Reactor p/b JL Velo
DNF James Ruffin Topsport
DNF Nolan Wong
DNF Brian wood 787 racing 787 Racing
DNF Russell Ybuan iRT-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Woody Waite Team City Sacramento
2 Phillip Burt Pen Velo Racing
3 Jason Murphy Team City Sacramento Teammate Win: Woody Waite
4 Scott smith Peninsula velo racing Pen Velo Racing
5 Jerry Snow Sacramento Golden Wheelmen
6 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing
7 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
8 Edward Okray
9 James Whitney Hammer Nutrition
10 Mark Chen CyclesFANATICRacing.com
11 Matthew Carlson Chico Masters Cycling Team
12 Jason A. smith Rio Strada Racing
13 Matthew Pollard Palouse Bicycle Racing
14 Omir Torres Team Revolutions
15 Scott Gelbke Rio Strada Racing
16 Michael Terra Team Revolutions
17 Steve Jones iRT-Reactor p/b JL Velo
18 Derek Novaes Rio Strada Racing
19 Garin Moore Victory Velo Racing
20 Greg Price Rio Strada Racing
DNF Brian Renyer Rio Strada Racing
DNF Chad Richards Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Kevin Undercoffer Hub Racing
DNF Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing
DNF Patrick Dyer
DNF Scott Faser Hub Racing
DNF Matthew Johnson Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Michel Davis Bike Club Race Team
2 Paul Ludden NorCal Hub Cycling Club/ LLC
3 Jeff Anderson
4 Cory Hula Team City Sacramento
5 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
6 Peter Krogh SHO-AIR/SERT
7 Jon wilson Kovarus Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 Dean Klotz Leadoutracing.com (CA)
9 Robert Martinez Michael David Winery Cycling Team Teammate Top 5: Ward Covert
10 Damien Anderson Body Concepts
11 Curtiss Johnson Victory Velo Racing
12 Atac Tuli Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Neil Michel
13 Derek Byrne Davis Bike Club Teammate Win: Neil Michel
14 Michael O'dell Folsom Bike/VW/Raley's
15 John Seivert SHO-AIR/ SERT
16 Tim Davis iRT-Reactor p/b JL Velo
17 Andrew Battistessa Rio Strada Racing
18 James Dawson Hub Racing
19 Ron Fallon Victory Velo Racing
20 Greg Ampey Team City Sacramento Teammate Top 5: Cory Hula
21 John Simmons Team City Sacramento Teammate Top 5: Cory Hula
22 James Ruffin Topsport
DNF Donald Eipper Team Revolutions
DNF Jeffrey Kato
DNF Hugh Lothrop
DNF Jeff Brooks Victory Velo Racing
DNF Wasfi Anabtawi Sacramento Golden Wheelmen
DNF Tim Bair Hub Racing
DNF Duane Blomquist Victory Velo Racing
DNF Howard Mintz
DNF Mark Sneed Team Fremont/FFBC powered by Chipot
DNF Gary Biehl
DNF Mike Childs Red Kite Racing Team
DNF Brian Rouse
DNF Patrick Norville Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Patrick Peters Body Concepts
DNF Daniel Pollard
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Aldern
2 Eric Behler Team City Sacramento
3 Andrew Hill
4 John Glass
5 Jonathan Jackson
6 Bobby Fong
7 Aaron Garcia Wheel Talk - TVC Racing
8 Brandon Mascarenas Chico Corsa Cycling Team
9 Andrew Lam University of California-Davis
10 Damian Hii
11 Craig Auzenne Cushman & Wakefield Racing
12 Evan Geankoplis
13 Corey Regan
14 Jeremiah Nielson Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
15 Jason Sturdevan
16 Frederick Lee
17 Eric Welsh Alto Velo Racing Club
18 Justin Hake
19 Theodore Tossany University of California-Davis
20 Tony Brida
21 Alberto Gonzalez Bicycle Emporium Racing Team
22 Daniel Wallmark
23 Daniel Hii
24 Brennon Moore
25 James Longway Chico Corsa Cycling Club
26 Ray Abolt
27 Matthew Webster University of California-Davis
28 Efran Tash University of California-Davis
29 Vince Ambrosino
30 Michael Skalnik Wheel Talk - TVC Racing
31 Joel Moore
32 Peter Jones
33 Jonathan Pritchett
34 Joseph Picek
35 Michael Ward
36 John Swann Davis Bike Club
37 Eric Delacorte
38 Derek Matthews Hub Racing
39 Oliver Tunigold
40 Cory Vogel
DNF Jeff Leggitt Mach 1
DNF Luis Gutzgher
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 30   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Elias
2 Brigg Wenstrand Tieni Duro Junior Cycling Team
3 Alex Chadwick Team City Sacramento
4 Owen Nordberg
5 Cooper S downing
6 Colby Tell Team City Sacramento
7 Henry Chadwick Team City Sacramento Teammate Top 5: Alex Chadwick
8 Alex ??????????
9 Walter Rozek Limitless Cycling Racing Team
10 Lucas Dawson Team City Sacramento Teammate Top 5: Alex Chadwick
11 Anthony Pritchett Sho Air/Sert
12 Brenner Krogh SHO-AIR/ SERT
13 Liam Tell
14 Killilan Bush Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
2 Esteban Ramirez Team Swift
3 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team
4 Dylan Pollard Palouse Bicycle Racing
5 Ethan Tang Davis Bike Club
6 Suraj Shah Team Fremont
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors
2 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
3 Jeromy Lee
4 Tommy Perkins Performance Cycle Coaching
5 Jonathan Jackson
6 Daniel Hii
7 Justin Poulson SJBC
8 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
9 Magnus Bush Davis Bike Club Race Team
10 Brennon Moore
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Terra Limitless Cycling Racing Team
2 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
3 Aaron Garcia Wheel Talk - TVC Racing
4 Damian Hii
5 Frederick Lee
6 Wesley Miyamura Team City Sacramento
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Myers Marc Pro - Strava
2 Christopher Baker Specialized / Touchstone Masters
3 Jules Goguely Pen velo Racing
4 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
5 Joshua Carling Marc Pro - Strava Teammate Win: William Myers
6 David Grundman Team BP/Sierra Nevada/Reliable
7 Randy Bramblett iRT-Reactor p/b JL Velo
8 Nathanael Christensen iRT-Reactor p/b JL Velo
9 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Win: William Myers
10 Scott Mckinley
11 Gregory White VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
12 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: John Bergmann
13 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Win: William Myers
14 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: John Bergmann
15 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
16 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
17 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Win: William Myers
18 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: John Bergmann
19 Lee Peters SquadraSF
20 Brian Funk Metromint Cycling
21 Michael Jasinski TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: John Bergmann
DNF Chris Ott PrimeTime Cycling Team
DNF Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: John Bergmann
DNF Brandon Borth Team Bicycles Plus
DNF Aj Kennedy VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Finch Rio Strada Racing
2 Lesley Jensen Metromint Cycling
3 Charlotte Hart Ritte Womens Team
4 Andi Smith B4T9 Women's CyclingTeam
5 Andrea Atkins CA Technologies Racing
6 Kerry Stivaletti Metromint Cycling
7 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
8 Janelle Kellman Team Kit Order
9 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
10 Mary Magnani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Elizabeth Benishin CA Technologies Racing Teammate Top 5: Andrea Atkins
12 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing
13 Serena F Pacific Crush Racing
DNF Jill Fox Rio Strada Racing Teammate Win: Madeline Finch
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Fauria Folsom Bike/Cervelo
2 Yuko Soneoka Metromint Cycling
3 Nicole Slaton Metromint Cycling
4 Jannalyn Luttrell Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl
5 Angel Garbarino Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Kathryn Hicks Metromint Cycling
7 Hanna Muegge Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Christina Bonnington iRT-Reactor p/b JL Velo
9 Vanessa Cairns Metromint Cycling Teammate Top 5: Yuko Soneoka
10 Lacey Payne INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
11 Kimberly Ford Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Angel Garbarino
12 Stephanie Hass Metromint Cycling Teammate Top 5: Yuko Soneoka
13 Tracy Hogan Sisterhood of Cycling
14 Heather Mcdonald Metromint Cycling Teammate Top 5: Yuko Soneoka
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 May Liu
2 Claudia Zinn Early Bird Women's Racing
3 Kelly Miller Rio Strada Racing
4 Ashley Litts Team City Sacramento
5 Remy Hitt Metromint Cycling
6 Nitzel Hagan Metromint Cycling
7 Crystal Harpstreit Early Bird Women's Racing Teammate Top 5: Claudia Zinn
8 Veronica Volok Wheel Talk - TVC Racing
9 Cecily Majerus Peninsula Velo Cycling Club
10 Barbara Greening Early Bird Women's Racing Teammate Top 5: Claudia Zinn
11 Jennifer Chan Wheel Talk - TVC Racing
12 Erica Schwanke
13 Courtnl Jo hansen Don Chapin Monterey Bay Racing Team
14 Jenny Bosch- mora Early Bird Women's Racing Teammate Top 5: Claudia Zinn
15 Michelle Nightengale Early Bird Women's Racing Teammate Top 5: Claudia Zinn
16 Rebecca Cohen Wheel Talk - TVC Racing
17 Noelle Mascarenas
18 Heidi Alexander SJBC
19 Karissa Lamb Harristone/Sun Valley Mortgage Cycl
20 Sarah Trent Wheel Talk - TVC Racing
DNF Stefani Norville
21 Emily Anderson-merritt Team Roaring Mouse
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Miller Davis Bike Club
2 Elisa Bourne
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Vanderkitten VIP
2 Anil Tuli Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Kennedy Hill Vanderkitten VIP
1 Samantha Olson
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ellen ash Metromint Cycling
2 Olivia Dillon Colavita-Fine Cooking
3 Marissa Axell Velo Sports Group
4 Kimberly Fong Threshold Sports p/b Leadout Endura
5 Jane Robertson Davis Bike Club Race Team
6 Kate Ligler
7 Lisa James Velo Sports Group Teammate Top 5: Marissa Axell
8 Megan Alderete Velo Sports Group Teammate Top 5: Marissa Axell
9 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Top 5: Kimberly Fong
10 Judith Wexler Folsom Bike/Cervelo
11 Angel Garbarino Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
12 Kristen Fauria Folsom Bike/Cervelo
13 Erica Greif Velo Sports Group Teammate Top 5: Marissa Axell
14 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
15 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
16 Mary Magnani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
17 Emily Thurston Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Top 5: Kimberly Fong
18 Mary Elizabeth maroon TWENTY16 Pro Cycling
19 Julie Bellerose Metromint Cycling Teammate Win: Mary Ellen ash
DNF Kimberly Ford Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
20 Lina Martensson Metromint Cycling Teammate Win: Mary Ellen ash
DNF Stephanie Hass Metromint Cycling Teammate Win: Mary Ellen ash
DNF Kerry Stivaletti Metromint Cycling Teammate Win: Mary Ellen ash
DNF Heidi Littenberg Roseville Cyclery Women's Team p/b
DNF Robin Farina Davis Bike Club Teammate Top 5: Jane Robertson
DNF Amelia Christensen Stanford
DNF Amanda Seigle Metromint Cycling Teammate Win: Mary Ellen ash
DNF Danielle Haulman Folsom Bike/Cervelo
DNF Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Win: Mary Ellen ash
DNF Carola Berger LuxVue-SunPower Racing
DNF Lacey Payne INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
DNF Josephine Morgan Threshold Sports p/b Leadout Endura Teammate Top 5: Kimberly Fong
DNF Kathryn Hicks Metromint Cycling Teammate Win: Mary Ellen ash
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 15   Cat 3: 6