Log In
Spring Super Criterium • Apr 11 2015
Clear, 59 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Schmidt Hincapie Development team
2 Jake Tarnowski ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
3 Christopher Sodergren
4 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Daryus Patel xXx Racing
6 Mitchell Dutczak The Pony Shop
7 Jake Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
8 Hayley Diemar TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
9 Jack Spende ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Teammate Top 5: Jake Tarnowski
10 Danielle Krebs Verdigris-Village CX Team
11 Courtney Diemar TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
12 Rafi Dennison
13 Jack Diemar
14 Cody Sebo PSIMET Racing
15 Josh Van gheem
16 Genevieve Bangert PSIMET Racing
DNF Samuel Dennison Korte Hammer Down Racing
17 Andrew Curtis PSIMET Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Jack Thompson ABD Cycling Team
3 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
4 Steven Trebatoski Team Velocause
5 Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes
6 Matthew Moehn Sakari Race Team
7 Andrew Santos Tuxedo Thunder Cycling
8 Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
9 Peter Monko Spidermonkey Cycling
10 Todd Wendell
11 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
12 David hudson ? xXx Racing
13 Justin Taylor Bonkers Cycling
14 Trey Hedgecock NorthStar Development
15 Christopher Sholl Tuxedo Thunder Cycling
16 Jared Sheppard Scarlet Fire Racing
17 Curtis Eldridge Beverly Bike/VeePak
18 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
19 Andrew Lowe PSIMET Racing
20 Bryan Fuller Team Bicycle Heaven
21 Adam Prink xXx Racing
22 Kevin Whitford xXx Racing
23 Scott Bowden Bicycle Heaven
24 Joshua Peter Sakari Race Team
25 Jason Knauff Burnham Racing
26 Chris Wiatr EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Cory Brown
27 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
28 Aaron Baker xXx Racing
29 Brian Kulak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Cory Brown
30 Anderson Bortoletto LAPT CC
31 Edwin Bagley Heritage Race Club
32 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
33 Leif Lujan
34 Gary Bentz Bicycle Heaven
35 Bjoern Oppenkowski Tuxedo Thunder Cycling
36 Robert Whittier xXx Racing
37 Tracy Dangott xXx Racing
38 Weston Martin Rhythm Racing
39 Nicholas Gierman Team Bicycle Heaven
40 Jason Senffner ABD Teammate Top 5: Jack Thompson
41 Anthony Bertram ABD Cycling Team Teammate Top 5: Jack Thompson
42 Dan Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
43 Marc O'shea EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Cory Brown
44 Jim Polizos Heritage Race Club
45 Larry Stoegbauer WDT-Allvoi International Cycling Te
46 William Oconnell ABD Cycling Team Teammate Top 5: Jack Thompson
47 James Barclay xXx Racing
48 Alex Nemeth
DNF Diego Arana Beverly Bike/VeePak
DNF Andres Echeverri WDT-Allvoi International Cycling Te
Finishers: Cat 3: 47   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phil Fluegel MSN Pro Coaching
2 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team
3 James Phelan xXx Racing
4 Karson Glass Johnny Sprockets
5 John Ramkey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
6 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
7 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching Teammate Win: Phil Fluegel
8 Rick Schopp Team INTENT
9 Edward Gross
10 Kevin Quijas Trek Store Davenport
11 James Yoo Half Acre Cycling
12 Michael Murphy Tower Racing
13 Wojciech Czerkies Plus Cycling Team
14 Jacob Cramer Tuxedo Thunder Cycling
15 Mike Bacino
16 Tyler Reynolds NorthStar Development Cycling
17 Isaac Drew Team Bicycle Heaven
18 Peter Cavoto Roll: Racing
19 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
20 Guiober Cuevas Team Bicycle Heaven
21 Igor Shvytov xXx Racing Teammate Top 5: James Phelan
22 Matthew Sedwick Team INTENT
23 Alec Dinerstein xXx Racing Teammate Top 5: James Phelan
24 Tom Perotti xXx Racing Teammate Top 5: James Phelan
25 Kurt Bentsen PSIMET Racing
26 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
27 Raymond Pitzka Team Velocause
28 Alex Edwards Epic Cycling Team
29 Karl Jahns
30 Brian Dunlavy
31 Chris Kirkham Wild Card Cycling
32 James Reineking Bicycle Heaven
33 Michael Neal Team INTENT
34 Kevin Corcoran xXx Racing Teammate Top 5: James Phelan
35 Jason Holly Colavita Racing Inc.
36 Eric Kazonovitz Team Bicycle Heaven
37 Ryan Handley PSIMET Racing
38 Joseph Taber
39 Kennen Hootman Team INTENT
40 Jim Russell
41 Daryus Patel xXx Racing Teammate Top 5: James Phelan
42 Shawn Laplante MSN Pro Coaching Teammate Win: Phil Fluegel
DNF Michael Duschak BELGIANWERKX
43 Andres Quiros Half Acre Cycling
DNF Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching Teammate Win: Phil Fluegel
Finishers: Cat 4: 44   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcin Rudnik WDT-Allvoi International Cycling Te
2 Michael Neal Team INTENT
3 Karson Glass Johnny Sprockets
4 Rick Schopp
5 Jose Montoya
6 Andres Quiros Half Acre Cycling
7 Ryan Durepo
8 Carl Chomko VooDoo Racing
9 Michael Garner
10 Dane Murphy
11 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
12 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
13 John Ramkey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
14 Kevin Corcoran xXx Racing
15 Michael Mccoy Team Bicycle Heaven
16 Igor Shvytov xXx Racing
17 Ian Tweedie ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
18 Tyler Reynolds NorthStar Development Cycling
19 James Phelan xXx Racing
20 Jake Heldt Verge Midwest Cycling
21 Joseph Taber
22 Daniel Hiser MSN Pro Coaching
23 Ryan Handley PSIMET Racing
24 Dean Lazenby Great Dane Velo Club (GDVC)
25 Matthew Sedwick Team INTENT Teammate Top 5: Michael Neal
26 Chris Kirkham Wild Card Cycling
27 Hans Yeates UPB Cycling
28 Dominic Cozzi Team INTENT Teammate Top 5: Michael Neal
29 Daryus Patel xXx Racing
30 Karl Jahns
31 Wayne Sletten
32 Ryan Buckson
33 Mark Wollam xXx Racing
34 Michael Schmalandt
35 Alec Dinerstein xXx Racing
36 Edward Gross
37 Michael Raasch
38 Kennen Hootman Team INTENT Teammate Top 5: Michael Neal
39 Matt Maniscalco Spidermonkey Cycling
40 Wojciech Czerkies Plus Cycling Team
41 Derrick Reinke Michael's Cycles Team
42 Tim Bangert PSIMET Racing
43 Ryan Foley
44 Humberto Espino
45 Jack Cahillane Spidermonkey Cycling
46 Fran Connelly Tower Racing
47 Dennis Malmanger Janesville Velo Club
48 Tom Perotti xXx Racing
49 Joe Sullivan
50 Luther Gulseth Team INTENT Teammate Top 5: Michael Neal
51 Jason Holly Colavita Racing Inc.
52 Jason Van den brink Tower Racing
53 Mitchell Dutczak The Pony Shop
54 Paul Baltus Janesville Velo Club
DNF Sean Haggerty Verge Midwest Cycling
DNF Matt Murphy Team INTENT Teammate Top 5: Michael Neal
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 22   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Chomko VooDoo Racing
2 Derrick Reinke Michael's Cycles Team
3 Ryan Buckson
4 Dane Murphy
5 Gene Flanagan
6 Daniel Hiser MSN Pro Coaching
7 Wayne Sletten
8 Dominic Cozzi Team INTENT
9 Mark Wollam xXx Racing
10 Jason Van den brink Tower Racing
11 David Patterson MSN Pro Coaching
12 Dennis Malmanger Janesville Velo Club
13 Matt Maniscalco Spidermonkey Cycling
14 Jose Montoya
15 Jake Heldt Verge Midwest Cycling
16 Tim Bangert PSIMET Racing
17 Humberto Espino
18 Dan Rudes
19 Philip Shields
20 Rory Craig
21 Mark Richier ABD Cycling Club
22 Arkadiusz Szczesny Plus Cycling Team
23 Michael Raasch
24 Dave Donnelly Spidermonkey Cycling
25 Bridget Witt MSN Pro Coaching
26 Gary Ives
27 Paul Baltus Janesville Velo Club
28 Arlo Hartley
29 Sean Haggerty Verge Midwest Cycling
30 Ryan Satterlee
31 Jorge Rangel Msnpro
32 Ricky Almaguer MSN Pro Coaching
33 Matt Murphy Team INTENT
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 24   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcin Rudnik WDT-Allvoi International Cycling Te
2 Michael Murphy Tower Racing
3 Phil Fluegel MSN Pro Coaching
4 Kevin Quijas Trek Store Davenport
5 Mike Bacino
6 Michael Schmalandt
7 James Reineking Bicycle Heaven
8 Jarrod Kerkhoff MSN Pro Coaching Teammate Top 5: Phil Fluegel
9 Jeff Kitzman
10 Brian Dunlavy
11 Dean Lazenby Great Dane Velo Club (GDVC)
12 John Walbaum South Chicago Wheelmen
13 Chris Kirkham Wild Card Cycling
14 Hans Yeates UPB Cycling
15 Derrick Reinke Michael's Cycles Team
16 Kurt Bentsen PSIMET Racing
17 Jason Bentley
18 Larry Gausmann Brazen Dropouts
19 Karl Jahns
20 Ryan Buckson
21 Michael Mccoy Team Bicycle Heaven
22 Carl Chomko VooDoo Racing
23 Fran Connelly Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
24 Jack Cahillane Spidermonkey Cycling
25 Peter Cavoto Roll: Racing
26 Wayne Sletten
27 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
28 Thomas Kabacinski MSN Pro Coaching Teammate Top 5: Phil Fluegel
29 Mark Richier ABD Cycling Club
30 Dennis Malmanger Janesville Velo Club
31 Michael Duschak BELGIANWERKX
32 Ryan Foley
33 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
34 David Patterson MSN Pro Coaching Teammate Top 5: Phil Fluegel
35 Peter Ackermann
36 Ryan Handley PSIMET Racing
37 Arkadiusz Szczesny Plus Cycling Team
38 Guiober Cuevas Team Bicycle Heaven
39 Philip Shields
40 Matt Maniscalco Spidermonkey Cycling
41 Eric Kazonovitz Team Bicycle Heaven
42 Shawn Laplante MSN Pro Coaching Teammate Top 5: Phil Fluegel
43 Arlo Hartley
44 Jorge Rangel
45 Bridget Witt MSN Pro Coaching Teammate Top 5: Phil Fluegel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Iden Burnham Racing
2 Julian Baumgartner Burnham Racing Teammate Win: Nate Iden
3 J Timothy radcliff EMC2 / Elmhurst Masters
4 Howard Smith The Pony Shop
5 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
6 Cory Hickman Scarlet Fire
7 Simon Phuah Team INTENT
8 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
9 Daniel Verner
10 James Flora Scarlet Fire
11 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
12 Thomas Babinski xXx Racing
13 Tracy Dangott xXx Racing
14 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
15 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
16 David hudson ? xXx Racing
17 Brian Kwak Tuxedo Thunder Cycling
18 Jeffrey Bannink Type One United
19 Tom Driver Burnham Racing Teammate Win: Nate Iden
20 Bjoern Oppenkowski Tuxedo Thunder Cycling
21 Justin Bowes Scarlet Fire Racing
22 Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
23 Don Lowe Scarlet Fire presented by Matthews
24 Dan Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
25 Bart Hollaren Vision Racing p/b Harvest Snaps
26 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
27 Robert Whittier xXx Racing
28 Adam Prink xXx Racing
29 James Barclay xXx Racing
30 Gary Doering Team Mack Racing Assoc. LTD
31 Larry Stoegbauer WDT-Allvoi International Cycling Te
32 William Perry Bloomington Cycle Racing Team
33 Jason Knauff Burnham Racing Teammate Win: Nate Iden
34 Daniel Dodson Scarlet Fire
35 Mark Dolin LAPT CC
36 Jason Senffner ABD
37 Anthony Cacchillo Tower Racing
38 Scott Pearson
39 Andrew Rizzo The Weather Channel
40 Mark Swartzendruber Scarlet Fire Racing
41 Andrew Daley Burnham Racing Teammate Win: Nate Iden
42 Aaron Baker xXx Racing
43 Neal Mcnamara Burnham Racing Teammate Win: Nate Iden
44 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
DNF Anthony Bertram ABD Cycling Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 17   Cat 3: 20   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes
2 Tim Speciale EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
3 Kyle Selph EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
4 Nate Iden Burnham Racing
5 Cory Hickman Scarlet Fire
6 Justin Taylor Bonkers Cycling
7 Daniel Fluegel MSN Pro Coaching
8 Maxwell Ackermann Gateway Harley-Davidson Trek U23 De
9 Spencer Kruse ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
11 Robert Kelley Bicycle Heaven
12 Austin Venhuizen xXx Racing
13 Howard Smith The Pony Shop
14 David Ross ABD Cycling Team
15 Joe Bippus South Chicago Wheelmen Elite
16 Richard Arnopol EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
17 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
18 Konrad Witt ABD Cycling Club
19 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
20 Michael Dutczak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
21 Nathan Troia Team Bicycle Heaven
22 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
23 Tom Driver Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
24 Antonio Valenti Avant Cycling p/b Precision Plus
25 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
26 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC)
27 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
28 Neal Mcnamara Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
29 Rich Steinbrecher Team Bicycle Heaven
30 Bart Hollaren Vision Racing p/b Harvest Snaps
31 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
32 James Flora Scarlet Fire Teammate Top 5: Cory Hickman
33 Trevor Rolette EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
34 Marc O'shea EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
35 Joshua Peter Sakari Race Team
36 Andrew Daley Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
37 David hudson ? xXx Racing
38 Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
39 Thomson Remo BELGIANWERKX
40 Edwin Bagley Heritage Race Club
41 Scott Pearson
42 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
43 Justin Bowes Scarlet Fire Racing
44 Jared Sheppard Scarlet Fire Racing
45 Andrew Rizzo The Weather Channel
46 Jake Buescher EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
47 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
48 Daniel Lam BISSELL-ABG-GIANT
49 Daniel Dodson Scarlet Fire Teammate Top 5: Cory Hickman
50 Brian Kulak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
51 Jim Polizos Heritage Race Club
52 Simon Phuah Team INTENT
53 Mitchell Gray Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
54 William Oconnell ABD Cycling Team
DNF Steven Trebatoski Team Velocause
DNF Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plus
DNF Chris St. peter Intelligentsia Coffee
DNF Gary Doering Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Sean Metz EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Sven Gartner
DNF Patrick Mcnally Tower Racing
DNF Doug Zell Intelligentsia Coffee
DNF Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
DNF Matthew Moehn Sakari Race Team
DNF Jack Thompson ABD Cycling Team
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 30   Cat 3: 17   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Wissman Spidermonkey Cycling
2 Mia Cheeseman Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
4 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
5 Katrina Mascarella ABD Cycling Club
6 Carin Nelson Spidermonkey Cycling Teammate Win: Lauren Wissman
7 Michelle Moore Spidermonkey Cycling Teammate Win: Lauren Wissman
8 Norah Linthicum PSIMET Racing
9 Sarah Gulseth Team INTENT
10 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes
11 Courtney O'neill xXx Racing
12 Vita Di pasca
13 Hayley Diemar TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
14 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling Teammate Win: Lauren Wissman
15 Erika Kondo xXx Racing
16 Kelsey Campbell dollaghan BFF Bikes
17 Monika Kowalska xXx Racing
18 Jennifer Kosatka BFF Bikes
19 Imelda March
20 Elizabeth Mckinley BFF Bikes
21 Bridget Witt MSN Pro Coaching
22 Margaret Creagh BFF Bikes
23 Jennah Dunham Half Acre Cycling
24 Monica Freiband Spidermonkey Cycling Teammate Win: Lauren Wissman
25 Annie Byrne BFF Bikes
26 Rachel Headley Avant Cycling p/b Precision Plus
27 Sarah London xXx Racing
28 Trisha Mccullough xXx Racing
29 Kathryn George xXx Racing
30 Liz Kestler PSIMET Racing
31 Danielle Krebs Verdigris-Village CX Team
32 Ifigenia Susana BFF Bikes
33 Amy Melling BFF Bikes
34 Christine Digangi
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
2 Leah Sanda PSIMET Racing
3 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul
4 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascul
5 Ellen Ryan xXx Racing
6 Francine Haas Pact- DISH Network Cycling
7 Mia Cheeseman Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Lauren Wissman Spidermonkey Cycling
9 Bethany Sodergren ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
10 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Daphne Karagianis
11 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
12 Courtney O'neill xXx Racing Teammate Top 5: Ellen Ryan
13 Jennah Dunham Half Acre Cycling
14 Norah Linthicum PSIMET Racing Teammate Top 5: Leah Sanda
15 Diana Foster
16 Jannette Rho Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Daphne Karagianis
17 Cathy Frampton PSIMET Racing Teammate Top 5: Leah Sanda
18 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
19 Annicka Campbelldollaghan BFF Bikes
20 Kelsey Campbell dollaghan BFF Bikes
21 Elizabeth Mckinley BFF Bikes
22 Annie Byrne BFF Bikes
23 Christine Digangi
24 Imelda March
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat ?: 1