Log In
Swamp Classic - Crit • Feb 22 2015
Partly Cloudy, 76 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Zawada 0:37:50
Off The Front
2 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B 0:37:54
1
3 Cody Sandford FloridaVelo 0:37:54
2
4 Chad Conley East Point Track Club 0:37:54
3
5 Andrew Carver 0:37:54
4
6 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B 0:37:54
5
7 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 0:37:54
6
8 Scott Spees St. Johns Encore 0:37:55
7
9 Shawn Faynik Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:37:55
8
10 Shay Soprenuk Orlando Velo pb Asbestos.com 0:37:55
9
11 Shane Deeley FloridaVelo 0:37:55
10
Teammate Top 5: Cody Sandford
12 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop 0:37:55
11
13 Beatty Wolverton Wizard Racing Development Team P/B 0:37:55
12
Teammate Top 5: Justin Pfaff
14 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 0:37:57
13
15 Dustin Brody Outcast Racing Team 0:37:57
14
16 Jed Young PCP Race Team 0:37:57
15
17 Russell Small Galiz Cycling Team 0:37:58
18 Andrew Nicell SWIFT RACING 0:37:59
19 Thomas Trevisani Orlando Velo 0:38:03
20 Tyler Aquino Orlando Velo pb Asbestos.com 0:38:06
21 Kelby Roberts Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:38:30
Off The Back
22 Jason Davis Compass Cycling Team 0:39:51
Off The Back
23 Jeffrey Vivo Relentless Bicycles 0:34:25
Off The Front
24 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 0:34:25
Off The Front
25 Luke Caldwell 0:34:25
Off The Front
26 David Vargas 0:34:26
Off The Front
27 Rhandie Thompson US Military Cycling Team 0:38:15
DNF Thad Lavallee 0:13:46
DNF Andrew Axmacher Orlando Velo 0:05:31
Finishers: Cat 3: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:37:55
1
2 Vivien Rindisbacher KMS Cycling-Killington Mountain Sch 0:37:55
2
3 Garrett Reel FloridaVelo 0:37:57
3
4 Matthew Maddox 0:37:57
4
5 Kyle Holt 0:37:57
5
6 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop 0:37:59
6
7 David Hahn Steady Spin 0:38:00
7
8 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club 0:38:01
8
9 Ezra Sonderling Killington Mountain School 0:38:02
9
Teammate Top 5: Vivien Rindisbacher
10 Davis Bell RedEye Velo 0:38:02
10
11 Jonathan Perez 0:38:28
Off The Back
12 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club 0:38:29
Off The Back
13 Samuel Connell 0:38:29
Off The Back
14 Evan Benderson Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:38:35
Off The Back
15 Erik Engstrom 0:38:42
Off The Back
16 John Farmerie Cycling Spoken Here Racing 0:39:51
Off The Back
17 Joe Sonson VeloBrew Cycling Club 0:38:27
Off The Back
18 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop 0:39:49
Off The Back
19 Kevin O'donnell Road Team 0:34:24
Off The Back
20 Jackson Griffin RedEye Velo 0:34:25
Off The Back
21 Rob Thwaites Team Kyles Bike Shop 0:38:12
Off The Back
22 Locksley Vassell Galiz Cycling Team 0:38:34
Off The Back
23 Ryan Hausner 352 Racing p/b Bikes and More 0:38:27
Off The Back
24 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:39:01
Off The Back
Teammate Win: Edwin Calderon
25 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B 0:38:16
Off The Back
26 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B 0:38:28
Off The Back
27 Jason Dobbs-hyer M3 Racing 0:39:01
Off The Back
DNF Devendra Sahadeo Galiz Cycling Team 0:08:54
DNF David Kramer 0:25:10
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 26   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stokes Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:45:41
1
2 Carlos Martinez Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:45:43
2
3 Ian Gonder 0:45:43
3
4 Joshua Jiannuzzi Team Kyles Bike Shop 0:45:43
4
5 Terrence Phillips 352 Racing p/b Bikes and More 0:45:43
5
6 Ricardo Bonilla 0:45:44
6
7 Joshua Starnes 0:45:44
7
8 Padraic Elliott Tallahassee Velo Sport 0:45:44
8
9 Paul Thompson St. Johns Encore 0:45:45
9
10 Cody Selman Team Pleasant Racing 0:45:55
11 Adam Mcanulty Team Loblolly Cycling 0:47:52
Off The Back
12 Michael Pirih US Military Cycling Team 0:48:20
Off The Back
13 Trip Walpole 0:46:03
14 Antonio Yaquian 0:45:54
15 David Fleet US Military Cycling Team 0:46:08
16 Anthony Mond 0:47:44
Off The Back
17 Sean Mcmahon 0:46:19
Off The Back
DNF Coty Akin 0:26:13
DNF William Sabayrac Team Florida 0:37:54
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Brookshire Greenlife-Organic Valley p/b Hiball 1:03:06
1
2 Sebastian Morfin Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear 1:03:06
2
3 Nate Morse RACE CF 1:03:07
3
4 Michael Hernandez JAKROO Racing Team 1:03:07
4
5 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B 1:03:07
5
6 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:03:07
6
7 Parker Kyzer Finish Strong Elite Cycling Team p/ 1:03:07
7
8 Wyatt Myers Team Simple Green/Cannondale/Stage2 1:03:07
8
9 Andrew Hodges Round Here Racing 1:03:07
9
9 Ryan Collins L5Flyers p/b Preston Partnership 1:03:07
9
10 Brian Suto CT Cycling Advancement Program 1:03:07
10
11 Matthew Zimmer Credite Velo - Trek 1:03:07
11
12 Charlie Hough UCI CT: Hincapie Racing Team 1:03:07
12
13 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:03:07
13
14 Cam Mancuso 1:03:07
14
15 Richard Rainville ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI 1:03:07
15
16 Amir Merali Lees-McRae College 1:03:07
16
17 Noah Barrow KMS Cycling-Killington Mountain Sch 1:03:08
17
18 Nolan Mcqueen 1:03:08
18
19 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:03:09
19
20 Tyler Aquino Orlando Velo pb Asbestos.com 1:03:09
20
21 Nicholas Luther Team Greenville Health System 1:03:10
21
22 Frank Whittle James Bros. Bikes 1:03:10
22
23 David Pavlik Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 1:03:11
23
24 Jacob Miller Duke University Cycling 1:03:11
24
25 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team p/ 1:03:12
25
26 Andrew Bailey Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 1:03:12
26
27 Connor simmons ? 1:03:12
27
28 Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:03:13
28
29 Nolan Tankersley Finish Strong Elite Cycling Team p/ 1:03:24
29
30 Seth Veenbaas Monster Media Junior Development 1:04:50
31 Ricardo Gil Florida International University 1:03:08
Off The Back
32 Patrick Dust Beverly Bike/VeePak 1:03:11
33 Derek Schanze University of Florida 1:03:14
34 Christopher Tveter 1:03:18
DNF Chris Harrigan Finish Strong Endurance Team p/b Pa 0:48:45
DNF Zachary Nave Finish Strong Elite Cycling Team p/ 0:13:51
DNF Luke Lukas Airgas SAFEWAY Cycling 0:47:05
DNF James Couvillion Upstate Junior Cycling/Calder Broth 0:26:32
DNF Nathan Spence James Bros. Bikes 0:27:01
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 16   Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hart Midwest Devo 0:45:55
1
2 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B 0:45:55
2
3 Vivien Rindisbacher KMS Cycling-Killington Mountain Sch 0:45:55
3
4 Jackson Gilbert Georgia Tech Cycling Team 0:45:55
4
5 Ezra Sonderling Killington Mountain School 0:45:55
5
6 Anthony Cofrancesco Team Florida 0:45:56
6
7 Alexander Heldman 0:45:56
7
8 Jacob Schwyn 0:45:56
8
9 Erik Engstrom 0:45:56
9
10 Tommy Morrison North Georgia Cycling Association, 0:50:37
Off The Back
1
11 Marshall Petrik Team Florida 0:45:56
2
12 Andrew Hall 0:45:56
3
13 Kyle Casteline USF Cycling 0:45:56
4
14 Minh Nguyen 0:45:56
5
15 Zachary White USF Cycling 0:45:57
6
16 Ben Rothschild Georgia Tech Cycling Team 0:45:57
7
Teammate Top 5: Jackson Gilbert
17 Antonio Jimenez Florida State University 0:45:57
8
18 Eli Wemyss Treehouse Racing 0:45:57
19 Jason Mcarthur RedEye Velo 0:45:57
20 Everett Engstrom 0:45:57
21 Andrew Stallings 0:45:57
22 Justin Parrillo Lees-McRae College 0:45:58
23 Justin Smith 0:45:58
24 Adam Skindel 0:45:58
25 Christopher Welch KMS Cycling-Killington Mountain Sch 0:45:59 Teammate Top 5: Vivien Rindisbacher
26 Timothy Tirado Bicycle World of Houston 0:47:09
Off The Back
DNF Ned Taylor Clemson University 0:12:01
DNF Mike Isbill Peninsula Cycle Club 0:38:19
DNF David Abusiewiez SWIFT RACING 0:20:43
DNF Kevin Baumann Clemson University 0:12:01
DNF Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B 0:32:12 Teammate Top 5: Tate Harper
DNF Chris Stout Georgia Institute of Technology 0:29:35
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 25   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Gauspohl 0:28:55
Off The Front
2 Joseph Russello 0:28:56
Off The Front
3 Todd Sellers Godspeed Racing 0:29:47
1
4 Zachary Lee Auburn University 0:29:47
2
5 Ki Taek oh 0:29:47
3
6 Andrew Stolorena Georgia Institute of Technology 0:29:47
4
7 Riley Auten 0:29:48
5
8 Mark Gomez 0:29:48
6
9 Cody Selman Team Pleasant Racing 0:29:49
7
10 Padraic Elliott Tallahassee Velo Sport 0:29:49
8
11 Wesley Crane 0:29:49
9
12 Luke Portera 0:29:49
10
13 Jacob Payne 0:29:50
11
14 Blake Norman 0:29:50
12
15 Adam Hauser 0:29:50
13
16 Andrew Baldwin 0:29:53
17 Brice Neipris 0:29:53
18 Carlos Valle 0:30:22
Off The Back
19 Stephen Walton Auburn University 0:30:22
Off The Back
Teammate Top 5: Zachary Lee
20 Max Alas 0:30:24
Off The Back
21 Tyler Miller 0:30:24
Off The Back
22 Hunter Brown 0:31:10
Off The Back
23 Campbell Dixon 0:29:39
24 John Boynton Team Florida 0:26:21
Off The Front
25 Sean Mealey 0:29:40
DNF William Sabayrac Team Florida 0:08:47
DNF Thomas Duke 0:10:33
DNF Justin Blattner Florida International University 0:11:53
DNF Matt Ferguson 0:09:43
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 21   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Gutierrez 0:29:46
2 Shay Brown 0:30:24
3 Alexander Hale 0:30:25
4 Hayden Cox 0:30:25
5 Noah Bolin 0:29:58
6 Wesley Rice Georgia State University 0:30:30
7 Siddhartha Abhinan 0:29:44
8 Blake Sawyer 0:30:18
9 Alexander Vaughn Georgia State University 0:30:47
DNF Yaniel Cantelar SWIFT RACING 0:09:44
DNF Conor Landry 0:05:49
DNF Guillermo Cepeda 0:17:27
DNF Richard Arey 0:03:53
DNF Leland Carlson 0:23:48
DNF Zack Carlton 0:05:41
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Rogut R & M 0:48:01
Off The Front
2 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:44:08
1
3 Curtis Long VeloBrew Cycling Club 0:44:08
2
4 Ernie Pena FloridaVelo 0:44:08
3
5 Vance James VeloBrew Cycling Club 0:44:08
4
6 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:44:08
5
7 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:44:08
6
Teammate Top 5: Rainiel Sanchez
8 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:44:08
7
9 Vincent Cook VeloBrew Cycling Club 0:44:08
8
Teammate Top 5: Curtis Long
10 Jason Davis RedEye Velo 0:44:08
9
11 Didier Fresne FloridaVelo 0:44:09
10
Teammate Top 5: Ernie Pena
12 Greg Platt Compass Cycling Team 0:44:09
11
13 Jason "jj" Hancock Cyclonauts Racers 0:44:09
12
14 Jared Zimlin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:44:09
13
15 Bradley Jefferson West Coast Cycling 0:44:09
14
16 Brian Davis Compass Cycling Team 0:44:09
15
17 Pablo Santa cruz FloridaVelo 0:44:09
16
Teammate Top 5: Ernie Pena
18 Kelby Roberts Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:44:09
17
19 David Gay San Tan Racing 0:44:10
18
20 Kevin Parker West Coast Cycling 0:44:11
19
21 Adam Baskin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:44:11
20
22 Chuck Holstein FloridaVelo 0:44:11
21
Teammate Top 5: Ernie Pena
23 Jan Heylen FloridaVelo 0:44:11
22
Teammate Top 5: Ernie Pena
24 Vasilios Palekis FloridaVelo 0:44:12
23
Teammate Top 5: Ernie Pena
26 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:44:12
25
27 Michael Starr Compass Cycling Team 0:44:13
26
28 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:44:13
27
29 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club 0:44:14 Teammate Top 5: Curtis Long
30 Don Autore RedEye Velo 0:44:20
31 Roy Foley Aeropro p/b AXIO Cycling Team 0:44:20
32 Mark Stein FloridaVelo 0:44:24 Teammate Top 5: Ernie Pena
33 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 0:44:31 Teammate Top 5: Curtis Long
34 Martin Bates West Coast Cycling 0:44:31
35 Tim Molyneaux Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:44:22
Off The Back
Teammate Top 5: Rainiel Sanchez
DNF Keith Lechleidner 0:12:24
36 Thad Lavallee 0:47:05
DNF Richard Hendry R & M 0:35:34 Teammate Win: Nathan Rogut
DNF David Hiatt 0:05:14
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marco Raymond 0:45:39
1
2 Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:45:41
2
3 Kyle Holt 0:45:41
3
4 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop 0:45:41
4
5 Alexis Fernandez West Coast Cycling 0:45:42
5
6 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop 0:45:42
6
7 Joey Vumbaco Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:45:43
7
8 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club 0:45:43
8
9 Edwin Calderon sr Atlantic Shores Velo 0:45:43
9
10 Michael Osborne University of Iowa 0:45:43
10
11 Eric Schramm 0:45:45
11
12 Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop 0:45:45
12
Teammate Top 5: Kyle Markel
13 Jeff Frye VeloBrew Cycling Club 0:45:46
13
14 Roger Albertson 0:45:48
14
15 Allen Duquette Live It Xtream Sports & Race Te 0:45:50
15
16 Tom Redpath US Military Cycling Team 0:46:39
Off The Back
17 Ed Lally Team Kyles Bike Shop 0:49:09
Off The Back
Teammate Top 5: Kyle Markel
18 Paul Messal Cycle Logic Race Team, Inc. 0:45:45
19 David Sisemore R & M 0:47:56
Off The Back
20 Thomas Whitman Team Pleasant Racing 0:47:07
Off The Back
DNF James Kretzschmar Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 0:13:52
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ernie Pena FloridaVelo 0:35:39
Off The Front
2 Ken Schofield 0:35:41
Off The Front
3 Carlos Soler Vision Quest 0:35:52
1
4 Pablo Santa cruz FloridaVelo 0:35:52
2
Teammate Win: Ernie Pena
5 Mark Stein FloridaVelo 0:35:52
3
Teammate Win: Ernie Pena
6 Brian Brown 0:35:52
4
7 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 0:35:52
5
8 Brian Davis Compass Cycling Team 0:35:52
6
9 Milton Behrens West Coast Cycling 0:35:52
7
10 Steven Kurth Treasure Coast Racing 0:35:52
8
11 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club 0:35:53
9
12 Robert Dills Harper Auto 0:35:53
10
13 Chuck Holstein FloridaVelo 0:35:53
11
Teammate Win: Ernie Pena
14 Michael Rhoades Treasure Coast Racing 0:35:53
12
15 John Tanner Ride N Roll Cyclery 0:35:55
13
16 John Doyle VeloBrew Cycling Club 0:35:55
14
17 Allen Duquette Live It Xtream Sports & Race Te 0:35:57
15
18 James Perren QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 0:35:57
16
19 Jeffrey Comfort Vision Quest Coaching 0:35:58
17
20 David Hiatt 0:35:58
18
21 Alan Korhonen West Coast Cycling 0:35:58
19
22 Martin Bates West Coast Cycling 0:35:59
20
23 James Phillips Cycle Logic Race Team, Inc. 0:36:01
21
24 Michael Starr Compass Cycling Team 0:36:34
Off The Back
25 David Stedje Best of the Bay Cyclist 0:32:18
Off The Front
26 Rick Ruchotzke 0:35:58
DNF Bob Harris 0:04:01
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julius Aulisio Treasure Coast Racing 0:35:53
1
2 John Randolph FloridaVelo 0:35:53
2
3 Stuart Lamb West Coast Cycling 0:35:53
3
4 Pete Loftis Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 0:35:55
4
5 James Hurst 0:36:07
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mac Brennan UCI CT: Hincapie Racing Team 1:04:38
1
2 David Duquette Dom360.com 1:04:38
2
3 Brock Denis Finish Strong Elite Cycling Team p/ 1:04:38
3
4 Ben Page 352 Racing p/b Bikes and More 1:04:38
4
5 Hank Booth Finish Strong 1:04:38
5
6 Darren Dowling Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 1:04:38
6
7 Christopher Collins 1:04:38
7
8 Henry Willis Orlando Velo pb Asbestos.com 1:04:38
8
9 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:04:38
9
10 Alan Edwards VeloBrew Cycling Club 1:04:38
10
11 Derek Schanze Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 1:04:39
11
12 Jerry Cabrera Outcast Racing Team 1:04:39
12
13 Bruno Moreira Aeropro p/b AXIO Cycling Team 1:04:39
13
14 Kurt Wagner Outcast Racing Team 1:04:39
14
15 Austin Venhuizen xXx Racing 1:04:39
15
16 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:04:39
16
17 Marc Boults Aeropro p/b AXIO Cycling Team 1:04:40
17
18 Jason Lopez Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:04:40
18
19 Jeremy smith Hoover's essential health market Orlando Velo 1:04:40
19
20 Nathaniel Rowe Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O 1:04:40
20
21 Brendan Mclaughlin CCB Racing 1:04:41
21
22 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:04:41
22
23 Shawn Gravois UCI CT: Lupus Racing Team 1:04:41
23
24 Cory St clair MatsonMoney 1:04:41
24
25 Anthony Yaques Outcast Racing Team 1:04:41
25
26 Eric Stubbs Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:04:41
26
27 David Pavlik Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C 1:04:41
27
28 Adam Baskin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:04:45
29 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law 1:04:46
30 Roy Foley Aeropro p/b AXIO Cycling Team 1:04:47
31 Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl 1:05:07
32 Ryan Joyce Finish Strong 1:05:38
Off The Back
Teammate Top 5: Hank Booth
33 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 1:06:44
Off The Back
34 Vance James VeloBrew Cycling Club 1:11:27
Off The Back
35 Darel Christopher Prima Tappa Cycling 1:05:06
36 Andrew Schluck Tallahassee Velo Sport 1:05:49
Off The Back
37 Sebastian Morfin Stradalli Cycle~Safftti Smart Wear 1:04:47
DNF Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 0:51:50
DNF Tommy Schubert Extract.coffee - Rocket Espresso 0:37:41
DNF Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports 0:32:35
DNF Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team, 0:57:41
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:35:33
1
2 Julia Fresne FloridaVelo 0:35:33
2
3 Magdalena Cichon DelaFina 0:35:34
3
4 Pippa Greenberg West Coast Cycling 0:35:34
4
5 Ariel Burgess Argon18Racing p/b November &Fast Fr 0:35:34
5
6 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B 0:35:34
6
7 Tish Kelly FloridaVelo 0:35:34
7
Teammate Top 5: Julia Fresne
8 Christina Markel Team Kyles Bike Shop 0:35:34
8
9 Rebekah Hope DelaFina 0:35:34
9
Teammate Top 5: Magdalena Cichon
10 Sharon Smith DelaFina 0:35:35
10
Teammate Top 5: Magdalena Cichon
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Sykes Wizard Racing Development Team P/B 0:35:33
2 Madison Kriek FloridaVelo 0:35:33
3 Elizabeth Schuster FloridaVelo 0:35:34
4 Danielle Dohmen 0:37:20
5 Mallory Bryan R & M 0:37:20
DNF Jennie Maire DelaFina 0:05:51
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauretta Hanson 0:46:02
2 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club p/b SeaSucker 0:46:02
3 Julia Fresne FloridaVelo 0:46:03
4 Chelsea Factor Outcast Racing Team 0:46:03
5 Marie Cottet 0:46:25
6 Danielle Mullis Andrie Junior Development Team 0:46:26
7 Danielle Clark 0:46:27
8 Hannah Hayduk Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell 0:46:27
9 Morgan Miller Taco Mamacita 0:47:38
10 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/ 0:47:54
11 Gina Turrini Duke University Cycling 0:47:56
12 Jamie Hudson 0:48:30
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katelyn Pervis 0:28:50
2 Mackenzie Koth Team Florida 0:28:50
3 Kayla Pratt 0:28:50
4 Lauren Dodge 0:28:50
5 Kerstin Rew Florida State University 0:28:52
6 Chelsea Richwine Duke University Cycling 0:28:55
7 Paige Sanders 0:28:52
8 Salley Reamer
9 Kelli Couture
10 Kathryn Maeder 0:29:07
11 Sylvie Hyman 0:30:15
12 Robin Millican 0:28:55
13 Laurel Wheeler 0:28:55
14 Crystal Bryant 0:29:49
15 Sydney Richardson 0:31:31
16 Sasimon Viriyayuthakorn 0:28:28
DNF Lauren Perez 0:00:04
DNF Amanda Calvird UGA Cycling 0:15:34
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kira Maicke 0:35:33
1
2 Sherri Stedje Best of the Bay Cyclist 0:35:33
2
3 Antje Thamm Cycle Logic Race Team, Inc. 0:35:33
3
4 Holly Beard R & M 0:35:33
4
5 Chelsea Factor Outcast Racing Team 0:35:34
5
6 Diana Ramos PCP Race Team 0:35:34
6
7 Zoe Mullins TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR 0:35:34
7
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4