Log In
Oakland Grand Prix • Sep 18 2016
Clear, 77 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Myers Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B
2 Anthony Ferretti AMain Cycling Team
3 Leon Gledhill Cycle Sport Specialized
4 Robert Evans UCI CT: Team Illuminate
5 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Todd Gosselaar
8 Jason Gandzjuk Echelon - Storck Development Team
9 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
10 Nicholas Reed AMain Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Ferretti
11 Sam Bassetti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: William Myers
12 Robbie Chrisman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: William Myers
13 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
14 Darin Morgan CoreTechs Elite
15 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Freewheel
16 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
17 Paul Penn
18 Cameron Piper Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Roman Kilun
19 Adriano Castro Dolce Vita Freewheel
20 Cooper Shanks Dolce Vita Freewheel
21 Justin Poulson SJBC
22 Charlie Velez Data Driven Athlete
23 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
24 Emile Goguely Delta Velo
25 Christopher Beall LOW//Factory Racing
26 Timmy Bauer Sierra Nevada/Reliable Racing
27 Aaron Mcdevitt SJBC
28 Corey Duren AMain Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Ferretti
29 Raul Arias j.r. Squadra SF p/b Terun
30 Tony Wolf CoreTechs Elite
31 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Roman Kilun
32 Tyler Marchesano LOW//Factory Racing
33 Brennan Percy AMain Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Ferretti
34 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
35 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Roman Kilun
36 Ryan Oakes AMain Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Ferretti
37 Jonathan Penaloza Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: William Myers
38 Nick Schaffner Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: William Myers
DNF Stephan Hoffman TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel
DNF Jacob Albrecht Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: William Myers
DNF Mark Alford LOW//Factory Racing
DNF Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Nick Baird CoreTechs Elite
DNF Jack Rexer SJBC
DNF Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Roman Kilun
DNF Greg Mccullough Cycle Sport Specialized Teammate Top 5: Leon Gledhill
DNF Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's B Teammate Win: William Myers
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
2 John Franz Sacramento Golden Wheelmen
3 Theo Goguely TMB Development p/b Equator
4 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling
5 Alexi Gabuyo
6 Hans Poulsen Tieni Duro Junior Cycling
7 Dennis Kwon TRU Cycling - JAX Bicycle Racing
8 Simon Tuttle Bloc Racing
9 Will Wright SJBC
10 Anthony Freeman Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
11 Niklas Barreto SunPower Racing
12 Mark Morton Main Street Elite p/b Main Street B
13 Micah Lerner LOW//Factory Racing
14 Nathaniel Futterman SJBC
15 Sean Brandt Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Jesse Lash
16 Richard Graetz SJBC
17 Sergei Volkov
18 Erik Schiller TCB Courier
19 Anton Vynogradenko SJBC
20 Neil Leonard Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Jesse Lash
21 Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek/Raley's
22 Ben Egger A Bloc Racing
23 Leo Fissel Team Mikes Bikes
DNF Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel Teammate Win: Jesse Lash
DNF James Evans
DNF Justin Balderston Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
DNF Kevin Salazar Bicycle.net
Finishers: Cat 3: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Mceuen Team Mikes Bikes Development P/B Eq
2 Adrian luis ?
3 Julien Schaller SunPower Racing
4 Christopher Stricklen SJBC
5 Damian Hii UC Irvine Cycling
6 Ben Latham Berkeley Bike Club
7 Daniel Hii SJBC Teammate Top 5: Christopher Stricklen
8 Dale Ollison
9 Trevor O'farrell
10 Santiago Campos SWIFT RACING
11 Tom Van pelt
12 Shai Traister
13 Andy Zinsser
14 Brandon Barragan TMB Development p/b Equator
15 Paul Chomsky
16 Richard Gabel Off The Front Racing Team
17 Carlos Villarreal
18 Luke Romero UCSC Cycling Team
19 Ross Williams LGBRC
20 Kevin Burlinson
21 Samuel Thompson
22 Oliver Song
23 Adam Vandewater C510 Team Oakland
24 Antony Beron
25 Saul Chaplin Tieni Duro
26 Oscar Rodriguez Mike's Bikes of Berkeley
27 Mark Sneed Team Fremont/FFBC
DNF Devin Armstrong Echelon Cycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
4 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Dana Williams
6 Christopher Baker Team Specialized/Touchstone Racing
7 Chris Espy Team Specialized/Touchstone Racing
8 Piers Barry ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
9 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Dana Williams
10 Ronnie Leavitt Team Specialized/Touchstone Racing
11 Erick Pierce ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
12 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
13 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
14 Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
15 Gregory Anderson Team Specialized/Touchstone Racing
16 Dean Abt Team Oakland Cycling
17 Chris Morris Folsom Bike/Trek/Raley's
18 Matthew Sloan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
19 Alex Holtz Team Specialized/Touchstone Racing
20 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Ariel Herrmann
21 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
22 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Chris Cain
DNF Stephen Pelaez Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Dana Williams
DNF Jeromy Cottell Team Specialized / Touchstone Maste
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
DNF Anthony Freeman Big Orange
DNF Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 12   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Baker Team Specialized/Touchstone Racing
2 Dan Martin Peet's Coffee Racing
3 Chris Ott Peet's Coffee Racing
4 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
5 Michael Charleton Red Peloton
6 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
7 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team
8 Richard Reinhardt Folsom Bike/Trek/Raley's
9 Kevin Metcalfe Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
10 Chris Morris Folsom Bike/Trek/Raley's
11 Raymond Rodriguez
12 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
13 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team
14 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
15 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
16 Kyle Glerum Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
17 Alex Holtz Team Specialized/Touchstone Racing Teammate Win: Christopher Baker
18 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Dan Martin
19 Anthony Eng Team Oakland Cycling
DNF Dean Abt Team Oakland Cycling
DNF Michael Onkels Stage 2 Cycling
DNF Joseph Staron Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Dennis Baker Michael David Winery Cycling Team
DNF Todd Dambly Folsom Bike/Trek/Raley's- Men's Roa
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Toney
2 Rob Reis Divine Electric NorCal
3 Doug Matsumoto
4 Todd Mitchell Divine Electric NorCal
5 Prashant Singh Team Fremont FFBC
6 Mark Sneed Team Fremont/FFBC
7 Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hanna Muegge
2 Sara Youmans Monster Media Elite women's cycling
3 Joanie Celso SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
4 Lisa Hulse Chico Masters Cycling Team
5 Kate Ligler Team KO
6 Elizabeth Otto Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
8 Amanda Seigle JAKROO
9 Illi Gardner SJBC
10 Beverly Chaney SJBC
11 Makenzie Delaughder Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
12 Chelsea Brown Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra Freeman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Casey Myers Cycles Fanatic
3 Veronica Volok SheSpoke Racing
4 Zahra Gill TWENTY16 Ridebiker
5 Shelby Tramel Guys Racing Club
6 Anelle Little SunPower Racing
7 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Sandra Freeman
8 Elenor Wiseman
9 Meisin Yan Dolce Vita Freewheel
10 Makenzie Delaughder Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2