Log In
Santa Cruz Classic Criterium • Mar 26 2017
Partly Cloudy, 55 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Schiller
2 Aidan Malmberg Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Emmett Smith Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Matt Carvell SunPower Racing
5 Treavor Matsushima Portland Bicycle Studio
6 Alexi Gabuyo LOW//Factory Racing
7 Leo Fissel Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Marcello Pedersen Dolce Vita Freewheel p/b SL2
9 Kyle Beikirch??? Dolce Vita Freewheel p/b SL2
10 Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator
11 Justin Balderston TMB Development p/b Equator
12 Joshua Mcdonald C360R
13 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Richie Vos SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
15 Nathaniel Futterman Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Bright Jerry chipongo Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
17 Julien Schaller SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
18 Eric Welsh SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
19 Matthew Swartwout Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
20 Taylor Schwartz TMB Development p/b Equator
DNF Kevin Salazar Bicycle.net
DNF Jungho Kim TMB Development p/b Equator
DNF Danny Yadron TMB Development p/b Equator
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Hollinger Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Shane Mcguire??? SunPower Racing
3 Devin Armstrong
4 Madden Titus SunPower Racing
5 Chris Midkiff Chico Cycling Team
6 Eddy Bach
7 Javier Acosta JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
8 Alfonse Le duc Team Mikes Bikes Development
9 David Kitchener
10 Peter Feng Dolce Vita Freewheel
11 Cameron Hawk Limitless Cycling
12 John Navarro TMB Development P/B equator
13 Trevor Gilmore Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Baxter Ross
16 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Race Team
17 Andrew Perry San Jose Bicycle Club/ SJBC
18 Mikal Davis TMB Development p/b Equator
19 Jason Anderson Cycle Sport Specialized p/b Muscle Teammate Win: Dillon Hollinger
20 Jonatan Jatombliansky SunPower Racing Teammate Top 5: Shane Mcguire???
21 Alexander Atmore PenVelo Racing/Summit Bicycles
22 Trevor Niblock Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
23 Sean Martin LOW// Factory Racing
24 Vasileios Raptakis SunPower Racing Teammate Top 5: Shane Mcguire???
25 John Wasserman SunPower Racing Teammate Top 5: Shane Mcguire???
26 Bernhard Nickel
27 Zach Rotblatt
28 Tommy Lacampagne SJBC
29 David Estrin
30 Cristian Olmos JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
31 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
32 Jose Reynado
33 Anthony Nordin
34 Joshua Williams JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
35 Aaron Burgess City Cycle Racing
36 Evan Hudelson Funsport Bikes Cycling Team
37 Gunnar Roll Spokesman Bicycles / TriCoachMartin
DNF Michael Riyanto SJBC
DNF Cory Vogel SunPower Racing Teammate Top 5: Shane Mcguire???
DNF Jordy Malmberg Family Cycling Center
DNF Adrian luis ?
DNF Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Tommy Perkins JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
Finishers: Cat 4: 32   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Chris Coble Olympic Club
3 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing
4 Chris Cain SquadraSF p/b Terun
5 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
6 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
7 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
8 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
9 Michael Sayers C360R Cycling Team
10 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
11 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
12 Jan Weissenberger ThirstyBear p/b Akamai
13 Blaine Ashley??? Morgan Stanley Cycling Team
14 Stefano Profumo KaiVelo Racing
15 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
16 Mark Howard SunPower Racing
17 Matthew Sloan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
DNF Amin Tamariz SunPower Racing
DNF Jorge Pont SunPower Racing
DNF Dennis King Central Coast Tire CCT
DNF Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
DNF Joshua Pizzica Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Dana Williams
DNF Dave Keefe SunPower Racing
DNF William Ho SunPower Racing
DNF Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
DNF Thuy Nguyen SunPower Racing
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Brown Dolce Vita Freewheel p/b SL2
2 Philip Barros Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Matthew Johnson Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Win: Kurt Brown
4 Kurt Kuckein CBRE Racing
5 Peter Feng Dolce Vita Freewheel
6 Rozel Tupaz CBRE Racing
7 Bernardo Tapia SunPower Racing
8 Nathan Cauffman Funsport Bikes Cycling Team
9 David Shih SunPower Racing
10 Michael Loftesnes CBRE Racing Teammate Top 5: Kurt Kuckein
11 Alex Obero SJBC
12 Bernhard Nickel
13 Juan Ortiz
DNF George Sadler SunPower Racing
DNF Michael Riyanto SJBC
DNF Jeong Kim
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge Peet's Coffee Racing
2 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
3 Michael Sayers C360R Cycling Team
4 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
5 Dennis Hopp SJBC
6 Eric Saltzman R4R-Make A Wish
7 Richard Del valle Funsport Bikes Cycling Team
8 Nathaniel Mckitterick Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Jason Schmidt Fun Sports Bikes
10 Hayden Mackay CA Technologies Racing
11 Iver Johansen Naval Postgraduate School Cycling C
12 Sean Smith CA Technologies Racing
13 Gary Paden Morgan Stanley Cycling Team
14 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jerome Nadel
16 Scott Derdenger Divine Electric Norcal
17 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
18 Yutch Cowhie Delta Velo/Michael David Winery
19 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dean Laberge
20 Rick Lawton R4R-Make A Wish
21 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team
22 Tony Homes R4R - Make A Wish
23 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Win: Dean Laberge
24 Ken Calender Don Chapin/Monterey Bay Race Team
25 Nick Dellamaggiore Morgan Stanley Cycling Team
26 Richard Della maggiore Morgan Stanley Cycling Team
27 Jim Gentes
28 Jim Sullivan Davis Bike Club
DNF Chris Morris Folsom Bike
DNF Donald Myrah
DNF Dennis King Central Coast Tire CCT
DNF Andrew Nevitt CoreTechs Cycling TwT
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 14   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Leon Gledhill Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
3 Owen Gillott Echelon Storck Development
4 Harrison Bailey Storck-CCN
5 Raul Arias j.r. Sqadrasf p/b Terun
6 Anthony Ferretti AMain Cycling Team
7 Kaler Marshall Canyon Bicycles Pro Cycling
8 Gavin Murray Storck-CCN Teammate Top 5: Harrison Bailey
9 Chris Coble Olympic Club
10 Tobin Ortenblad Donkey Label Racing
11 Mark Morton Cycle Sport Specialized p/b Muscle
12 Brian Funk Cycle Sport Specialized p/b Muscle
13 Steven Tortorelli JAKROO presented by Chrome Industri
14 Jeromy Cottell Team Specialized/Touchstone Racing
15 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
16 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
17 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
18 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
19 Reese Levine Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
20 Gardie Jackson ThirstyBear p/b Akamai
21 Jeff Linder SquadraSF p/b Terun
DNF Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
DNF Sam Benedict Cycle Sport Specialized p/b Muscle
DNF Simon Tuttle A Bloc Racing
DNF Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun
DNF Stephan Hoffman TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
DNF Robert Lander AMain Cycling Team
DNF Ryan Oakes AMain Cycling Team
DNF Joseph Holt AMain Cycling Team
DNF Branton Curt
DNF Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Andrew Goessling
DNF Michael Jacques Team Clif Bar Cycling
DNF Michael Jasinski
DNF Chris Cain SquadraSF p/b Terun
DNF Hanna Muegge
DNF Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Michael Cordova Chico Cycling Team
DNF Robert Evans Team Illuminate
DNF Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
DNF John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Paul Penn
DNF Bryan Larsen Storck-CCN Teammate Top 5: Harrison Bailey
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanie Celso JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
2 Hanna Muegge
3 Lisa Hulse Cycle Sport-Specialized p/b Muscle
4 Melanie *wong Folsom Bike/Trek
5 Clarice Sayle JAKROO presented by CHROME INDUSTRI Teammate Win: Joanie Celso
6 Amanda Seigle JAKROO presented by CHROME INDUSTRI Teammate Win: Joanie Celso
7 Fiona Winder RAZZLE DAZZLE
8 Bethany Allen JAKROO presented by CHROME INDUSTRI Teammate Win: Joanie Celso
9 Sara Bird Folsom Bike/Trek Teammate Top 5: Melanie *wong
10 Shelby Tramel RAZZLE DAZZLE
11 Samantha Vroomen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
12 Kortney Parman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
13 Amity Gregg JAKROO presented by Chrome Industri Teammate Win: Joanie Celso
14 Jennifer Wilson RAZZLE DAZZLE
15 Joie Franco RAZZLE DAZZLE
16 Rachel Geiter RAZZLE DAZZLE
17 Mary Elizabeth maroon JAKROO presented by CHROME INDUSTRI Teammate Win: Joanie Celso
18 Elise Hazlewood Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
19 Christina Bonnington JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
20 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
21 Diniana Piekutowski RAZZLE DAZZLE
22 Anna Janas RAZZLE DAZZLE
DNF Zahra Gill Sho-Air TWENTY20 Development
DNF Kira Prokopakis
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Schwarz
2 Molly Supple
3 Jaimee Erickson
4 Genevieve Thomas SheSpoke Racing
5 Jessica Parteno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
6 Johanna Fogolin SJBC
7 Christina Davis SJBC
8 Alexis Dezubiria JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jessica Parteno
9 Jill Stone SJBC
10 Ulrike Muench
11 Amber Pearson
12 Serenity Marshall JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jessica Parteno
13 Jennifer Bezrutczyk JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
14 Jennie Stark JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Jessica Parteno
DNF Autumn Hardy JAKROO presented by CHROME INDUSTRI
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4