Log In
Suisun Harbor Criterium • Aug 14 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
2 Tyron Hooper Fusion Sport USA
3 Nick Kersmarki Red Peloton
4 Keven Bricknell Team Mike's Bikes
5 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Neva
6 Jonathan Rotzien Stanford University
7 Ian Swinson Squadra-Ovest Cycling
8 Stephen Synhorst SGW
9 Garrett Hankins Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jeff Watson
10 Michael Roecklein Monster Media Racing SCVELO
11 Alistair Eeckman Above Category Racing
12 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jeff Watson
13 Denin Sahovic Squadra Ovest Cycling
14 Anthony Coando Squadra Ovest
15 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
16 Nabil Samaan Kinetic Cycles/GBI
17 Chris Dawson Rio Strada Racing
18 Justin Leopold Celerity Cycling p/b Brooks Sy
19 Randall Smith Peninsula Velo/Pomodoro
20 Marco Carvajal California Giant Berry Farms/S
21 Givargis Betoshana Fun Sport Bikes Cycling Team
22 Morgan Mahanke Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jeff Watson
23 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen Teammate Win: Andre Tenthorey
24 Kirk Evans Team Becher+
25 Kieran Cox Berkeley Bicycle Club (BBC)
26 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jeff Watson
27 Douglas Rowland Davis Bike Club Race Team
28 Richard Steele Sacramento Golden Wheelmen Teammate Win: Andre Tenthorey
29 Ryan Oakes Bicycle Planet
30 Stephen Langone Sierra Pacific Racing
31 Santiago Bolon ICCC-St. Louis
32 Bruno Pitton Davis Bike Club
33 Jeffrey Palileo Squadra Ovest Cycling
34 Andreas Schulten Bicycle Planet
35 Dan Tedford Squadra Ovest Cycling
36 Jack Maddux Team Specialized Racing Junior
37 Geoffrey Davis ArtsCyclery.com/Wild Horse Win
38 Jason James Squadra Ovest Cycling
39 R Todd marshall Kinetic Cycles/GBI
40 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Neva Teammate Top 5: Jeff Watson
41 Matthew Esselstrom Fun Sport Bikes Cycling Team
42 Benjamin Barry Humboldt State University
43 Michael Reese Central Coast Tire CCT
44 Nick Kinney Whole Athlete/Specialized
45 Erik Salander Peninsula Velo/Pomodoro
46 Nicholas Hextall Stan's No Tubes
47 Eric Zumwalt R4R Make-A-Wish
Finishers: Cat 3: 44   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myron Reyes Tri Valley Velo
2 Brandon Borth
3 Peter Rumble ECHELON RACING DEVELOPMENT
4 Richard Della maggiore
5 Michael Larson
6 Justin Morgan Stevens Bicycle Racing
7 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Neva
8 Derek Novaes Rio Strada Racing
9 John Constas Fremont Bank Cycling Team
10 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
11 Brian Co Swamis Cycling
12 Mark Valentino Folsom Bike
13 Chad Richards Team Bicycless Plus
14 Daniel Green
15 Remy Cantoadams All Sport-Team Swift
16 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling
17 Eric Brockway Windsor Bicycle Center Cycling
18 Christopher Leibman Weber-Metro velo
19 Jon Stewart Stevens Bicycle Racing
20 Emilio Alvarez portocork round pond racing
21 Daniel Lee Windsor Bicycle Center Cycling
22 Dan Wait SLO Nexus-Gym One
23 Timothy Mualchin NA
24 Matthew Dizon UCLA Cycling
25 Mark Santillan Luzvimin Racing Team
26 Uri Friedman Chica Sexy
27 Peter Spencer Taleo Racing
28 Charles Mccabe
29 Jason Neu SJBC
30 David Green Stevens Bicycle Racing
31 Eric Clauss Squadra Ovest Cycling
32 John Lenoach SJBC
33 Nicholas Leland
34 Casey Fallon Rio Strada Racing
35 Allen Brumm Webcor/Alto Velo
36 Curt Mills
37 Marc Menoen
38 Reginald Trimingham
39 Matthew Santillan
40 Michael Padilla
41 Jason Marteldye
42 Kalman Zeiger Chica Sexy
43 Dawson Stalling
44 Justin Leong SJBC
45 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Neva
46 John Chappell
47 Josh Wallace Webcor/Alto Velo
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Tousignant Third Pillar
2 Richard Steele Sacramento Golden Wheelmen
3 Kenny Lane Rio Strada Racing
4 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
5 Nabil Samaan Kinetic Cycles/GBI
6 Francisco Padilla taleo racing
7 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Richard Steele
8 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Neva
9 Tyron Hooper Fusion Sport USA
10 Randall Smith Peninsula Velo/Pomodoro
11 Justin Morgan Stevens Bicycle Racing
12 Stephen Synhorst Sac Goldenwheel
13 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling Team
14 Frank Sisneros Rays Cycle/Monticello Cycling
15 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Richard Steele
16 Morgan Mahanke Team Bicycles Plus/Sierra Neva
17 Emilio Alvarez portocork round pond racing
18 Douglas Rowland Davis Bike Club Race Team
19 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Neva
20 Ian Swinson Squadra Ovest Cycling
21 Michael Reese Central Coast Tire CCT
22 Dan Wait SLO Nexus Cycling Club
23 Daniel Lee Windsor Bicycle Center Cycling
24 Jason Smith Dolce Vita Cycling
25 John Ellis Colavita Racing
26 Stephen Langone Sierra Pacific Racing
27 George Meilahn Christian Cycling-Hammer Nutri
28 Chris Dawson Rio Strada Racing Teammate Top 5: Kenny Lane
29 Matthew Smith East Bay Velo Club
30 Gordon Richardson
31 Erik Salander Peninsula Velo/Pomodoro
32 James Hopper Tri Valley Velo
33 Givargis Betoshana Fun Sport Bikes Cycling Team
34 R Todd marshall Kinetic Cycles/GBI Teammate Top 5: Nabil Samaan
35 Jeff Watson Team Bicycles/Sierra Nevada
36 Matthew Esselstrom Fun Sport Bikes Cycling Team
37 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
38 Donald Parsons Metromint Cycling
39 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling
40 David Green Stevens Bicycle Racing
41 Eric Clauss Squadra Ovest Cycling
42 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Neva
43 Anthony Coando Squadra Ovest
44 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Neva
45 Michael Saba Taleo Racing
46 Marc Trucano Precision Stone Racing
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Jacques-maynes Bissell Pro Cycling T
2 Daniel Holloway Kelly Benefit Strategi
3 Sam Bassetti Firefighters Cycling - Formigl
4 Yury Yurchanka McGuire Cycling Team
5 Robert Evans McGuire Cycling Team
6 Justin Rossi Marc Pro - Strava
7 Nathaniel Wilson California Giant Berry Farms/S
8 Steve Reaney California Giant Berry Farms/S
9 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized
10 Judd Van sickle Mercedes Benz/Folsom Bike
11 Jeff Linder Webcor/Alto Velo
12 William Myers Fremont Bank Cycling Team
13 Charles Hutcheson McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Yury Yurchanka
14 Nicholas Oliver Fremont Bank Cycling Team
15 Matthew Ream Great Basin Imaging | Kinetic
16 Philip Roberts Missing Link Bicycle Co-op
17 Naoya Yoihioka Kyoto Sangyo University
18 Martin Acosta McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Yury Yurchanka
19 ? ?
20 Ryan Ramos RS2 Energy
21 Marcus Smith Team Specialized Racing Junior
22 Keisuke Kimura Kyoto Sangyo University
23 Adam Carr Form Fitness
24 ? ?
25 Neil Bartley Squadra Ovest Cycling
26 Sean Smith Webcor/Alto Velo
27 Sergei Badeka McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Yury Yurchanka
28 Blake Anton Team Clif Bar
29 Michael Jasinski Fremont Bank Cycling Team
30 Carmi Schulman Webcor/Alto Velo
31 Peter Nicholson Whole Athlete-Specialized
32 Jason Snovel Mercedes Benz/Folsom Bike
33 Joe Dickerson McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Yury Yurchanka
34 Todd Stone Fremont Bank Cycling Team
35 James Hardy Squadra Ovest Cycling
36 Ariel Herrmann Metromint Cycling
37 Brandon Franklin Sierra Pacific Racing
38 Andrew Goessling TEAM CLIF BAR Cycling
39 Alton Dunnigan Bicycle Planet
40 Robbie Franscioni Bay Bikes/Specialized
41 Angelo Digiovine Squadra Ovest Cycling
42 Kenny Strickland SJBC
43 Ethan Atkins Metromint Cycling
44 Sterling Magnell Wonderful Pistachios C
45 John Piasta All Sport-Team Swift
46 Evan Huffman Cal Giant/Specialized
47 Rand Miller Webcor/Alto Velo
48 Logan Loader dope RideClean p/b PatentIt.com
49 Collin Samaan Wonderful Pistachios Pro Cycli
50 William Crane Webcor/Alto Velo
51 Joe Iannarelli Yahoo Cycling Team
52 Jack Rector Form Fitness
53 Mark Walsh Berkeley Bicycle Club (BBC)
54 Trevor White CalNorte VC Switchbacks
55 Scott Herring xXx Racing
56 Aaron Gallardo Team Helen's
57 Paul Sumner Divine Electric Norcal
58 Leon Hextall Stan's No Tubes
59 David Pouncy Squadra Ovest Cycling
60 Gabriel Byrne Squadra Ovest Cycling
61 Matt Chatlaong Team City Sacramento
62 David Mccook McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Yury Yurchanka
63 Torey Philipp Team Specialized Racing Junior
64 Russell White Davis Bike Club
65 David Everett Probikekit.com
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 35   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Robertson Metromint Cycling
2 Mary Elizabeth maroon Webcor/AltoVelo
3 Kristin Drumm Divine Electric Norcal
4 Amy Chandos Fremont Bank Cycling Team
5 Michelle Melka RED Racing
6 Anna Barensfeld Missing Links Coaching & Train
7 Lindsay Mcalpine Dolce Vita Cycling
8 Kira Prokopakis Los Gatos
9 Heather Lipana Rio Strada Racing
10 Courtney Dimpel BSA RACING
11 Emily Matheu Red Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
12 Heather Ross Spokesman/Cloud Nine
13 Carol Irving Touchstone Climbing
14 Christine Riker RED Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
15 Starla Teddergreen Vanderkitten-Focus
16 Jennifer Reither Vanderkitten
17 Sarah Maile
18 Heather Nielson Touchstone Climbing
19 Ann Stuart Touchstone Climbing
20 Emily Foxman Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Mary Elizabeth maroon
21 Rhonda Serr Dolce Vita Cycling
22 Shannon Bhatia SJBC
23 Ellen Evans b+ radsport
24 Katie Stonebraker Rio Strada Racing
25 Allyson Kutler Red Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
26 Jennifer Kalich Cal Giant Cycling Team
27 Taylor Meilahn SJBC
28 Mary Magnani Red Racing Teammate Top 5: Michelle Melka
29 Kerry Stivaletti Team TIBCO II
30 Terri Mahannah Tri Valley Velo
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Littenberg Lost River Cycling
2 Sofia Marin
3 Claire Morgan
4 Kate Furtner Early Bird Women
5 Aliya Traficante Team TIBCO II
6 Maryann Schrupp Team Tibco II
7 Anne Findlay Team Type 1
8 Brett Ortiz Dolce Vita Cycling
9 Erin Andreatta Team Bicycles Plus/Sierra Neva
10 Kathryn Styer Early Bird Womens Developmenta
11 Jessica Kuo Cal Cycling
Finishers: Cat 4: 11