Log In
Edwardsville Rotary Criterium Festival • Aug 17 2019
Partly Cloudy, 79 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hanahan The Cannonball-Hub Racing Team
2 Steven Lecey
3 James Kraus
4 Andrew Boyd Appriss Racing p/b Clarksville Schw
5 Shay Wright
6 Matthew Hynes Pastaria - Big Shark Racing Team
7 Cayden Whitehill
8 Brody Burnham NorthStar Development
9 William Henkhaus Quantum Racing Development presente
10 Jordan Kuiper Trailhead Racing
11 Michael Bobelak SBR Quantum Racing
12 Hayden Zenor Quantum Racing Development presente
13 Nicholas Gomes Quantum Racing Development presente
14 Matt Ampleman Dogfish/Team Noah
15 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
16 Devin Handler Trailhead Racing
17 Jeff Decker
18 David Marlow Pastaria - Big Shark Racing
19 Zachary Tucker Maplewood Bicycle St. Louis
20 Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
21 Talius Chickering Case Western Reserve University
22 Patrick Brock BELGIANWERKX
23 Jason Cogan The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Win: Jonathan Hanahan
24 Bob Riess Team Ghisallo
25 Michael link Big tree cycling Maplewood Bicycle St. Louis
26 Andrew Escandon GP VeloTek
27 Daniel Cherenson Pastaria - Big Shark Racing Team
28 Atticus Jones The Cannonball-Hub Racing Team Teammate Win: Jonathan Hanahan
29 Brian Grace Maplewood Bicycle St. Louis
30 Matthew Weddle Schellers Evansville Racing Team
31 Scott Peipert Dogfish/Team Noah
32 Samuel Hancock Quantum Racing Development presente
33 Joe Fuller Appriss Racing p/b Clarksville Schw Teammate Top 5: Andrew Boyd
34 Samuel Moore
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andi Zekthi
2 Daniel Eisenberg Bike Surgeon Cycling
3 Joshua Richards Zone-6 Endurance
4 Matt Miller Bike Surgeon Cycling built by The K
5 Drew Wieland
6 Todd Pulvirenti The Cyclery Racing Team
7 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
8 Jason Roche
9 Thomas Palazzolo The Cyclery Racing Team
10 John Tharp
11 Tom Frisella Maplewood Bicycle St. Louis
12 Brian Kukla
13 Nicholas Ammann
14 Dane Jackson The Cyclery Racing Team
15 Brian Marsoun
16 Michael Morales
17 Brian Barks
18 John Helvey
19 Brad Attebury Schellers Evansville Racing Team
20 Stephen Finch The Cannonball-Hub Racing Team
21 Jay Beauvais
22 Justin White The Cyclery Racing Team
23 Ryan Sample Bike Surgeon Cycling built by The K Teammate Top 5: Matt Miller
24 Daniel Burton Bike Surgeon Cycling built by The K Teammate Top 5: Matt Miller
25 Derek Burge beckley Bonkers Cycling
26 Asa Child Dogfish/Team Noah
27 Joe Schnapp
28 John Rausch
29 Austin Zahm
30 Luther Gulseth Maplewood Bicycle St. Louis
31 Michael Kemmis
32 Jack Bourbonnais
33 Dave Hoerner Bike Surgeon Cycling built by The K Teammate Top 5: Matt Miller
34 Patrick Woodling
35 Jacob Kastens
36 Joe Scherrer Pastaria - Big Shark Racing Team
37 Jeremy Roberts SBR Quantum Racing
38 Charles Givens SBC Cycling
39 Wesley Hastings
40 Stephen Feehery South Chicago Wheelmen
41 Mike Eckert
42 Thomas Krausz
Finishers: Cat 4: 41   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Del rosso
2 Michael Vosseller
3 Brian Steele
4 Ken Ross Mack
5 Ruchen Tang
6 Brian Leachman
7 Benjamin Sterrett
8 Gaetano Dimaggio
9 Nathan Wilkening
10 Alec Albright
11 Joshua Zipprich The Cyclery Racing Team
12 Donald Brown Cyclery Racing
13 Sean Sowell
14 Paul Simms
15 Daniel Herich
16 Mark Ogden
17 Marshall Taylor
18 Aaron Scroggins Momentum Racing LLC - MO
19 Joe Desapio
20 Rick Kuykendall The Cyclery Racing Team
21 Jacob Custer The Cyclery Racing Team
22 Juan Martinez
23 Dakota Mccaine
24 Payne Austin
Finishers: Cat 5: 18   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Guilford The Cyclery Racing Team
2 Joe Skrocki Essex Brass Cycling Team
3 Justin Kirk Bicycle Garage Indy -Trek Masters
4 Brian Koscielski Dogfish/Team Noah
5 Brian Thieme Maplewood Bicycle St. Louis
6 Mark Murawski Gateway Cycling Club
7 Michael Bobelak SBR Quantum Racing
8 Jonathan Bell
9 Michael Kutz Dogfish/Team Noah Teammate Top 5: Brian Koscielski
10 Craig Cooper Pastaria - Big Shark Racing
11 Jp Slosar The Cyclery Racing Team Teammate Win: Keith Guilford
12 Aaron Gardner Dogfish/Team Noah Teammate Top 5: Brian Koscielski
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Harre Pastaria - Big Shark Racing Team
2 Patrick Gribbon Gateway Cycling Club
3 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Team
4 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
5 Bob Riess Team Ghisallo
6 Tracy Smith
7 Andy Hunsaker Gateway Cycling Club Teammate Top 5: Patrick Gribbon
8 Bob Santarelli
9 Scott Shaw The Cyclery Racing Team
10 Joe Fuller Appriss Racing p/b Clarksville Schw
11 Gregory Olsen Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Win: Chris Harre
12 Daniel Stutts Velo Force
13 Matt Padberg Pastaria - Big Shark Racing Team Teammate Win: Chris Harre
14 David Mcgrath Wolverine Sports Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Zenor Quantum Racing Development presente
2 Asa Child Dogfish/Team Noah
3 Nicholas Gomes Quantum Racing Development presente Teammate Win: Hayden Zenor
4 Orion Child Dogfish/Team Noah
5 Ethan Bogner
6 Mark Ogden
7 Andrew Stafford Quantum Racing Development presente Teammate Win: Hayden Zenor
8 Rowan Child Dogfish/Team Noah Teammate Top 5: Asa Child
9 Eh Tha
10 Jens Istvan
11 Matthew Hancock Quantum Racing Development presente Teammate Win: Hayden Zenor
12 Charles Fedder
13 Bobby Olson
14 Grady Hagedorn Bike Surgeon Cycling built by The K
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Jacob Team Upland Brewing
2 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Cyclin
3 Hogan Sills Texas Roadhouse Cycling Team
4 Austin Gomes Gateway Devo Cycling
5 Robert White ABD Cycling Team
6 Zachary Scharnhorst Bike Surgeon Cycling built by The K
7 Spencer Seggebruch Pastaria - Big Shark Racing Team
8 Reece Linder Ames Velo
9 Luke Pearse The Cyclery Racing Team
10 Caleb Langley
11 Leo Smith Maplewood Bicycle St. Louis
12 Ryan White ABD Cycling Club Teammate Top 5: Robert  White
13 Ian Borella Maplewood Bicycle St. Louis
14 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team
15 Devin Clark Pastaria - Big Shark Racing
16 Justin Bird Quantum Racing Development presente
17 Robert Varner Rise Above Cycling
18 Robert Frangi Dash Racing
19 Jacob Slosar SBR Quantum Racing
20 Mark Hitzhusen Rise Above Cycling
21 Scott Ogilvie Rise Above Cycling
22 Derek Christison Pastaria - Big Shark Racing Team
23 Tyler Curtis Vol Gas Racing
24 Philip Leachman
25 Carter Snow Maplewood Bicycle St. Louis
26 Andrew Lang Pastaria - Big Shark Racing Team
27 Joshua Carter NGCA Elite p/b Tyler Perry Studios
28 David Rose Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
29 Lucas Guyton
30 William Burton Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
31 Joe Skrocki Essex Brass Cycling Team
32 Matt Denis Ames Velo
33 Anthony Dust The Cyclery Racing Team
34 Harvey Lewallen iv Bike Surgeon Cycling built by The K
35 Tracy Smith
36 Tony Gumbel Team Upland Brewing Teammate Win: Jonathan Jacob
37 Derek Loudermilk The Cannonball-Hub Racing Team
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Mundell Rule Five Racing
2 Claire Reinbold
3 Laurie Elmore Phoenix Fitness and Training
4 Julia Pritchett
5 Stacey Kotzamanis The Cyclery Racing Team
6 Karen Hatch The Cyclery Racing Team
7 Mandi Clossey Phoenix Fitness and Training Teammate Top 5: Laurie Elmore
8 Judy Slosar The Cyclery Racing Team Teammate Top 5: Stacey Kotzamanis
9 Renee Ehrlich
10 Melissa Gomes Quantum Racing Development presente
11 Heather Patton The Cyclery Racing Team Teammate Top 5: Stacey Kotzamanis
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Weaver LA Sweat
2 Amy Mcclintock Pastaria - Big Shark Racing Team
3 Brooke Hannon Gray Goat Sports
4 Carrie Cash wootten
5 Britta Siegel
6 Brianna Overbey The Cyclery Racing Team
7 Sarah Schuetter
8 Marissa Carter Team Mack Racing
9 Marianne Melling GP VeloTek
10 Francesca Stubbins Pastaria - Big Shark Racing
11 Alison Mundell Rule Five Racing
12 Leah Dematta Dogfish/Team Noah
13 Veronika Redensek
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 2