Log In
Original Merced Criterium • Feb 23 2020
Clear, 60 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yvette Goslawski VSRT/Livermore Cyclery
2 Robert Millan
3 Maggie Ortiz-millan
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees
2 Pieter-jan Kindermans
3 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 David Sterz
5 Griffin Nemitz Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
6 Kenneth Oei
7 Garret Smith Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
8 Evan Opsal
9 Matthew Amara Team Swift
10 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
11 Lukas Voesenek SquadraSF p/b Terun
12 Quincy Dunlap SJBC
13 Brian Bailey Revolution Racing
14 Matthew Rios
15 John Mcallister Elevate-Webiplex
16 Will Masterman Contra Costa Cycling Club
17 Patrick O'rourke Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
18 Matthew Maurer SquadraSF p/b Terun
19 Trevor Togashi Don's Bicycles
20 Jimmy Barboza Velo Kings Racing - p/b ATP Coachin
21 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team
22 Charles English Davis Bike Club Race Team
23 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
24 Paul Marshall SJBC
25 Matthew Pyke SJBC
DNP Michael Ford Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
26 Jeffery Simpson Velo Kings Racing P/b ATP Coaching
DNP Sarah Flamm
DNP Joe Perez-rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
DNF Douglas Schaller Revolution Racing
DNF Jorge Vargas Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
DNF Cady Cadiz Kovarus Racing Team
DNF Dylan Fujimoto Draft Punk Cycling p/b Paul Compone Teammate Top 5: Griffin Nemitz
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pieter-jan Kindermans
2 Joe Perez-rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Ryan Armendariz Cal Poly Cyling
4 David Sterz
5 Quincy Dunlap SJBC
6 Adolph Estrada
7 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Joe Perez-rogers
8 Maxwell Ronci
9 Will Masterman Kovarus Racing Team
10 Evan Opsal
11 Kenneth Oei
12 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team
13 Luis A. diaz
14 Matthew Rios Boost Cyclesport
15 Tony Marengo
16 Trevor Togashi Don's Bicycles
17 Aaron Gorman jr
18 Dylan Fujimoto Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
19 Michael Ford Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Joe Perez-rogers
20 Jeremy Garcia
21 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Joe Perez-rogers
DNP Leroy Thomas
22 Nathan Yee VSRT
DNF Bryan Petro VSRT
DNF Richard Owings Body Concepts Racing
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Team Mikes Bikes powered by Equator
2 Shaun Bagley E-VOKE RACING
3 David Grundman Peets Coffee Racing p/b Vloro Bicyc
4 Travis Lee Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
5 Mark Tucker Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
6 Johnny Lance E-VOKE RACING
7 James Enright ThirstyBear Cycling
8 Cameron Walker Folsom Bike/Shingle Springs Subaru Teammate Top 5: Travis Lee
9 Michael Charleton
10 Richard Gabel Velo Kings Racing p/b ATP Coaching Teammate Top 5: Mark Tucker
11 Joshua Wood Folsom Bike/Shingle Springs Subaru Teammate Top 5: Travis Lee
12 Jimmy Miller
13 Doran Mori Team CLIF Bar Cycling
DNP Patrick O'rourke Velo Kings Racing p/b ATP Coaching Teammate Top 5: Mark Tucker
14 Brian Bailey Revolution Racing Team LLC
DNF Robert Pasco SAFEWAY Cycling
DNF Bart Clifford E-VOKE RACING Teammate Top 5: Shaun Bagley
DNF David Brookes Chico Cycling Team
DNF George Ciordas Specialized-BMW
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Petro VSRT
2 Paul Marshall SJBC
3 Leroy Thomas
4 Casildo Romero SJBC
5 Donald Lee
6 Val Encomio Funsport Bikes Cycling Team p/b CDV
7 Liem Hinh
8 Dean Jurado FSB/Form+Data Coaching
9 John Hill
10 Scott White FSB/Form+Data Coaching
11 Morten Nissov SJBC Teammate Top 5: Paul Marshall
DNP Jorge Vargas Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
12 Richard Owings Body Concepts Racing
DNP Andrei Tallent Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNP Charles Woosley emerald velo
DNP Vince Ellis Ascend Racing pb Stevens Bicycles
DNP Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Loree Mckinney US Military Endurance Sports
DNF Jeremy Garcia
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Smith R4R Make-A-Wish
2 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
3 Johnny Lance E-VOKE RACING
4 David Allen Cognition
5 Cameron Walker Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
6 Michael Charleton
7 Dennis Hopp R4R-Make a Wish Teammate Win: Sean Smith
8 Shaun Bagley E-Voke Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
9 Erik Camacho SJBC
10 Matthew Sloan Cognition Teammate Top 5: David Allen
11 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish Teammate Win: Sean Smith
12 Anrew Nuckles E-Voke Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
13 David Brookes Chico Cycling Team
14 Bart Clifford E-VOKE RACING Teammate Top 5: Johnny Lance
15 Tim Culbertson Hagens Berman Cycling
DNP Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Ed Moon Splunk Race Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
2 Tim Davis Hammer Nutrition/53x11
3 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Michael Desa Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
5 Jeff Qualle FSB/form+data
6 Chris Courtney Form & Data
7 Eric Zook Serious Cycling
8 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA
9 Ed Moon Splunk Race Team
10 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA
11 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Charles Woosley emerald velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miles Hubbard Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
2 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
3 John Borstelmann
4 Nick Baird Ride Bikes Bro Elite Cycling Team Teammate Win: Miles Hubbard
5 Joshua Wood Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
6 Samuel Hill Voler Factory Racing p/b OVCB
7 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
8 Frank Greco jr Adapt Cycling
9 Travis Lee Folsom Bike/Shingle Springs Subaru Teammate Top 5: Joshua Wood
10 David Grundman Peets Coffee Racing p/b Vloro Bicyc
11 Max Korus Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
12 Matthew Amara Team Swift
13 Mckay Kinsey Team Swift
14 Christopher Beall Terun Elite
15 Gregory White Ride Bikes Bro Elite Cycling Team Teammate Win: Miles Hubbard
DNP Jimmy Miller
DNP Douglas Schaller Revolution Racing
DNP Jovanni Stefani
DNF Chaz Turmon Ride Bikes Bro Elite Cycling Team Teammate Win: Miles Hubbard
DNF Alexander Cabatic Ascend Sportswear p/b Stevens Bicyc
DNF Daryl Hopkins
DNF Doran Mori Team CLIF Bar Cycling
DNF Brian Bailey Revolution Racing Team LLC
DNF James Enright ThirstyBear Cycling
DNF Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNF Matt Chatlaong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Chris Riekert
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 8   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thialor Mize Monster Racing Team
2 Cady Cadiz Kovarus
3 Madeline Frechette SheSpoke Racing
4 Liesel Mcallister Elevate Racing
5 Sarah Flamm Revolution Racing p/b Jakroo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2