Log In
San Ardo Road Race • Aug 20 2022 • San Ardo, CA
Clear, 89 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Miller Alto Velo Racing Club
2 Matthew Koenig
3 Noah Hayes
4 Florian Costa Alto Velo Teammate Win: Grant Miller
5 Conor Austin Alto Velo Teammate Win: Grant Miller
6 Donald Hersam
7 Christian Zollner
8 Odinn Thordarson
9 Zac Ooi
10 Dave Pankratz
11 Ross Kelly
DNP Deven Van greuningen TMB Development p/b Equator Coffees
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Fonyo Alto Velo Racing Club
2 Sean Garcia
3 Luke Pankratz
4 Tyler Valicenti Dolce Vita Cycling
5 Logan Jensen
6 Aiden Fraley Team Swift
7 Wing To tang Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Tyler Valicenti
8 Alex Johnson
9 Nat Green Alto Velo Racing Club Teammate Win: Daniel Fonyo
10 Erich Menge SJBC
11 Mitchell Neal Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
12 Marcus Jonas Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Tyler Valicenti
13 William Hakim Alto Velo Teammate Win: Daniel Fonyo
14 Derek Mead Kissena Cycling Club
15 Michael Osorio SquadraSF p/b Terun
16 Andrew Huffaker
17 Brian Shreeve Alto Velo Teammate Win: Daniel Fonyo
18 David Guzman
19 Francois Xavier bucher SJBC
20 Alec Guilford SJBC
21 Ilya Tutski Trafiq vs. Traffic
22 Paul Sayavong
23 Kegan Connick SJBC
24 Kyle Fraley Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
25 Alejandro Aguirre SJBC
DNP Bob Ippolito Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Tyler Valicenti
DNP Diego Rivera Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
DNP Dushyant Sahoo
DNP Daniel Shepherd
DNP Jeffrey Yates Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Tyler Valicenti
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Marcus zara Peninsula Velo
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Fischer Project '74
2 Tobin Ortenblad
3 Greg Mccullough
4 Nick Baird
5 Jacob Longo Los Angeles Bicycle Club
6 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Jacob Timmerman Terun Elite
8 Blake Anton Voler Factory Team p/b OVCB
9 Finn Thomsen Burnout Devo
10 Andrea Cloarec Alto Velo
11 Will Brickler
12 Austin King Alto Velo
13 Brian Funk SJBC
14 Miles Hubbard Project '74 Teammate Win: Eric Fischer
15 Gregory White Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
16 Christopher Harlanddunaway Voler Factory Team p/b OVCB
17 Russell White Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
18 Cameron O'reilly Alto Velo
19 Shane Mcguire��� Alto Velo
20 Tim Mcbirney Team Mike's Bikes powered by Equato
21 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNP Eric Bryan Olympic Club
DNP Miles Lamon TEAM CLIF BAR Cycling
DNP Nicholas Love
DNP Matt Mikul Terun Elite
DNP Chris Riekert Team Mike's Bikes powered by Equato
DNP Sergei Volkov Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Lee
2 Levi Fisher CBRE Racing
3 Gurveer Dhillon CBRE Racing
4 Lucian Nelson West Hedge Fund Solutions LLC
5 Sparsh Patel
6 Shourya Patel
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Avery CBRE Racing
2 Elijah Fisher CBRE Racing Teammate Win: David Avery
3 Zachary Rudy
4 Jerome Cortese San Jose Bicycle Club
5 Elliott Becker CBRE
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Hawk
2 Grant Edmister SJBC
3 Kevin Li SJBC
4 Nathan Perry
5 Evaristo sean Obregon
6 Alex Perkins San Jose Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Kaehler
2 Corey Shen
3 Matthew Amara
4 Mattheus Johnson Peninsula Velo Cycling Club
5 William Fisher Peninsula Velo Cycling Club
6 Maximilian Chuang
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lei Liu
2 David Koesel Monster Racing Team
3 Seth Huggins E-Voke Racing
4 Matthew Pyke San Jose Bicycle Club
DNP Murat Ozgur
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Tucker Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
2 Scott Cox Evoke Racing
3 Carl Parker Firestone Walker Race Team
4 Travis Mccarty Vivid Cycling Club - VCC
5 Stephan Hofmann Cognition Racing Road
6 Przemek Tutak VSRT
7 Sergei Badeka
8 Joseph Sullivan San Jose Bicycle Club
9 Tory Gillett E-Voke Racing Teammate Top 5: Scott Cox
10 Eric Henson SJBC
11 Mike Gonzales Peninsula Velo Cycling Club
12 Don Chapin
13 Giles Douglas SJBC
14 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Cycling Tea
DNP Dennis Wall
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Malaspina CoreTechs Cycling Team
2 Ludovic Hilde Incremental Gains Cycling
3 Alexander Komposch CoreTechs Cycling TwT
4 Patrick Heaney CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Philip Malaspina
5 Tony Brady Davis Phinney Foundation Masters Cy
6 Sean Smith R4R-Make A Wish
7 Michael Foley Cognition Racing Road
8 Todd Manley SJBC
9 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Philip Malaspina
10 Wilson Gorrell Folsom Bike
11 Sean Haidet
12 Chris Courtney Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
13 Andrew Heinemann Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
14 Otto Nebel
15 Benjamin Cota CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Alexander Komposch
16 Chris Ott Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
17 Rick Lawton R4R-Make A Wish
18 Michael Penta E-VOKE RACING
19 Mark johnson Suffolk-sunpower racing CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Alexander Komposch
20 Steven Aurousseau
21 Brian Mcandrews
22 Chris Hahn Velo Pasadena
23 Jeff Bannink East Bay Velo Club
24 Matthew Sloan Cognition Racing Road
25 Scott Sommerfeld
26 Herman Johnson CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Alexander Komposch
27 Joseph Foster
28 Shaun Bagley
29 Jason Cruser R4R-Make A Wish
30 Todd Munk San Jose Bicycle Club
31 Daryl Hemenway CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Philip Malaspina
32 Jorge Hernandez Velo Pasadena Team
33 Bart Clifford E-VOKE RACING
34 Darryl Smith R4R
35 David Allen Cognition Racing Road
DNP Mark Bachman
DNP Scott Giles
DNP Dennis King Central Coast Tire CCT
DNP Aaron Long ThirstyBear Cycling
DNP Tony Perez
DNP Phil Tercero CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Alexander Komposch
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 22   Cat 3: 8   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Javier Gallego
2 Richard Owings Freak Show - Aloha
3 Wilson Cheng Kitzuma
4 Russ Freeman Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
5 Peter Krogh Clean Power Cycling
6 Val Encomio
7 Keith Morris
8 Matt Conidaris Body Concepts
9 William Bommarito
10 Erin Simmons Body Concepts
11 Mel Alvarez
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Gorman Body Concepts
2 Steven Grusis Off The Front
3 Bryan Patterson Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
4 Glenn Fetsch Peninsula Velo Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Yuan Alto Velo Racing Club
2 Sue Lin holt Alto Velo Teammate Win: Gina Yuan
DNP Ilan Jen-laplante SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 3: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwen Miller Revolution Racing Team LLC
2 Nicole Taylor Alto Velo
3 Louise Thomas Alto Velo
4 Kristina Okamoto Alto Velo
5 Hannah Stackpole
6 Emily Schell Alto Velo
7 Marlaina Bemis
8 Sarah Rutledge
9 Elisia Varner
10 Sharon Newman Alto Velo Teammate Top 5: Nicole Taylor
11 Ellen Strickland PAA Cycling
12 Shoshana Harlem
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kavya Srinivasan San Jose Bicycle Club
2 Sophia Avery CBRE Racing
3 Abigail Fisher CBRE Racing
Finishers: Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Deena Shen San Jose Bicycle Club
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Rueda San Jose Bicycle Club
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Tyson San Jose Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 1