Log In
Pescadero Coastal Classic • Jun 23 2012
Clear, 63 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com
2 Joshua Dapice Kryki Sports
3 Nick Theobald SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
4 Jeromy Cottell Peninsula Velo Racing
5 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
6 Robert Britt Studio Velo
7 Dan Martin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
8 Ken Gallardo IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Win: Christopher Phipps
9 Brenon Daly IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Win: Christopher Phipps
10 Greg Mcquaid IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Win: Christopher Phipps
11 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling
12 Gregory Gambetta Folsom Bike/Mercedes Benz Elite
13 Harlan Chapman Morgan Stanley /Specialized
14 Kyle Glerum SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
15 Chad Rosser SJBC
16 Murray Swanson Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Jeromy Cottell
17 Thomas Newmeyer Studio Velo
18 Tim Knudsen Divine Electric Norcal
19 Christian Hobbs Team Clover
20 Aaron Beardsley Studio Velo
21 Michael Hotten Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
22 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Rider Unknown
24 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports
28 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Top 5: Nick Theobald
29 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
30 David Allen Team Santa Cruz (SCCCC)
31 Patrick Briggs Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
32 Brian Heneghan SJBC
33 Nick Hanni Fusion Sport USA
34 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines Teammate Top 5: Matthew Carinio
35 Michael Hernandez LangeTwins Winery p/b Great Basin I
36 Garth Jackson Alta Alpina Cycling Club
37 Dominic Giampaolo Webcor/Alto Velo
38 Trevor White SquadraSF
39 Jan Weissenberger GNARLUBE/LANDSHARK racing
40 David Tu VOS Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 22   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein HDR Racing p/b Lombardi Sports
2 Dirk Himley Echelon/Charity of Choice
3 Hans Gouwens IronDataThirstyBearCycling.com
4 David Passmore Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Maurice Klein IronDataThirstyBearCycling.com
6 Anders Dellien
7 Cale Reeder Echelon/Charity of Choice Teammate Top 5: Dirk Himley
8 Craig Zimmerman Team Helen's
9 Scot Mclean IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Hans Gouwens
10 Clark Foy SJBC
11 Holger Steinbach IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Hans Gouwens
12 Barry Hughes Mirage
13 Michael Vetterli Olympic Club
14 Todd Peterson Body Concepts
15 Hall Worthington
16 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters
17 Thomas Greene Peninsula Velo Racing
18 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Hans Gouwens
19 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team
20 Chris Courtney SJBC
21 Stanley Terusaki Morgan Stanley /Specialized
22 Markham Connolly Evergreen Cycling
23 Daryl Spano SJBC
24 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
25 Erik Salander Peninsula Velo Racing
26 Leslie Oglesby
27 David Montgomery Truckee Bicycle Team
28 Gardie Jackson
29 Erle Martin California Giant Cycling
30 Tim Lydon SJBC
31 Michael Cochran East Sac Bike Shop
32 Thomas Coulter Morgan Stanley /Specialized
33 Ken Shiokari Contra Costa Cycling Club
34 Phillip Lovaglio Global Bikes Racing / Specialized
35 Ron Hansen Contra Costa Cycling Club
36 Frank Sousa Col Vento Cycling
37 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Hans Gouwens
44 John Cavanaugh HDR Racing p/b Lombardi Sports Teammate Win: Kevin Klein
45 Steven Mielich SJBC
46 Charles Pockell-wilson HDR Racing p/b Lombardi Sports Teammate Win: Kevin Klein
47 Robert Raymond Watch4net/Powered by JAKROO
48 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
49 Paul Whiting Team Clover
50 Patrick Tafoya SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
51 Chris Wire San Jose Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 21   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
2 Mark Caldwell Morgan Stanley /Specialized Teammate Win: Steven Archer
3 Kevin Susco Webcor/Alto Velo
4 Dan Scrivner Six Fifty Racing
5 George Smith Webcor/Alto Velo
6 Richard Hyman
7 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Stan Urban Morgan Stanley /Specialized Teammate Win: Steven Archer
9 Mark Perry Victory Velo Racing
10 Kevin Keenan Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Kevin Susco
11 Glenn Rennels Hammer Nutrition
12 Chris Cerruti California Giant Berry Farms/Specia
13 Roland Freund Davis Bike Club
14 James Langley Team Bicycle Trip/Symantec
15 Jonathan Sek SJBC
16 Paul Mckenzie Marc Pro - Strava
17 Joseph Storm Taleo Racing
18 Alfred Kerr Fightin' Bobas
19 Richard Shields Hammer Nutrition
20 Robert Crockett
25 Morgan Caldwell Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Moore
2 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
3 Ned Britten Davis Bike Club Race Team
4 Kesler Jared
5 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 Connor Johnson CONTENDER BICYCLES
7 Kevin Leong Freewheel-BRITEsport
8 Philip Hynes IronDataThirstyBearCycling.com
9 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
10 Samuel Cerruti
11 Chris Yu Metromint Cycling
12 Scott Bauer SkullCandy/THINK Architecture
13 Chris Isley
14 Ryan Price Red Peloton
15 Dan Tedford SquadraSF
16 Eric Bruins Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
17 Jonathan Krier-tran Third Pillar
18 David Bangor Chica Sexy
19 Bill Quach Berkeley Bicycle Club (BBC)
20 Ethan Kutzscher Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Cameron Birky
21 Jason Benford Freewheel-BRITEsport
22 Max Foorman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
23 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
24 Gregory Riggins Action Sports/Simply Fit
25 David Jones Contra Costa Cycling Club
26 Ryan Malm Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matt Rodrigues
27 Casey Fallon Rio Strada Racing
28 Scott Witthoff Fusion Sport USA
29 Joshua Pizzica Third Pillar
30 Will Rose Chica Sexy
31 Michael Miller Metromint Cycling
32 Kevin Buchholz Echelon Racing Development
33 Andrew Biscardi SJBC
34 Rocky Fletcher Rio Strada Racing
35 John Echeveste Platinum Performance Cycling Team
36 Oliver Ryan R4R-Make A Wish
37 Mat Gordon Fusion Sport USA
38 Scott Cole SquadraSF
39 Daniel Murray Team Roaring Mouse
40 Todd Studenicka Global Bikes Racing / Specialized
41 Ryan Alvey Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matt Rodrigues
42 Joseph Sullivan SJBC
43 Brad Williams LA Velocity
44 Peter Kenton Tieni Duro Junior Cycling Team
45 Reynaldo Vieira
50 Denin Sahovic SquadraSF
51 Liam Stewart Team Roaring Mouse
52 Alfred Berghout Form Fitness
53 Paul Cook Berkeley Bicycle Club (BBC)
54 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
55 Charles Hamm The HAMM Team
56 Jared Hudson SquadraSF
57 Michael Fee R4R-Make A Wish
58 Jared Ives Echelon Racing Development
59 Ryan Johnson Team Mike's Bikes
60 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Matt Rodrigues
61 Christopher Merola Green Line Velo
62 Gabe Multer Ritte Elite U23 Development Team
63 Nitish Nag NRL Racing Development Team
64 Jason Ryan Metromint Cycling
65 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 3: 58   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nickalas Blades
2 Eric Gibbons Stanford University
3 Ben Egger Tri Valley Velo
4 Brooks Sizemore Peninsula Velo Racing
5 Matt Nawrocki North American Velo
6 Christopher Rhodes Team Roaring Mouse
7 Chris Evans Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Brooks Sizemore
8 Kenneth Spencer CoreTechs Cycling Team
9 Michael Watts SquadraSF
10 Brian Schuster Dolce Vita Cycling
11 Jake Devine
12 Russ Forthuber Taleo Racing
13 Chuck Edwall iii Webcor/Alto Velo
14 Aaron Alino
15 Stanley Goto Team Swift
16 Sangwon Son
17 Jared Prince
18 Justin Balderston
19 Cliff Irrebaria
20 Steven Noriega
21 Morgan Raines
22 Justin Ching Team Roaring Mouse
23 Jamy Bacchus Berkeley Bicycle Club (BBC)
24 Jeff Stein Webcor/Alto Velo
25 Alex Lockwood Fusion Sport USA
26 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
27 Alex Tellez Berkeley Bicycle Club (BBC)
28 Alex Peterson Team Oakland Cycling
29 Jeremiah Michaels Webcor/Alto Velo
30 Joseph Parks Tri Valley Velo Teammate Top 5: Ben Egger
31 Nathan Cauffman
32 Clint Williams
33 Michael Ferrell
34 Jeremy Stanley North American Velo/ClassBook.com
35 Jeffrey Stern Platinum Performance Cycling Team
36 Robert Mcdaniel Webcor/Alto Velo
37 Kenneth Cluff East Bay Velo Club
38 James Yuan
39 Brandon Iles Peninsula Velo Cycling Club
40 Nicholas Hack Berkeley Bicycle Club (BBC)
41 Cj Wolf IronDataThirstyBearCycling.com
42 Lance Mcpeak Victory Velo Racing
43 Tyler Corelitz SquadraSF
44 Ryan Clarke Team Swift
45 Vitaly Gashpar SquadraSF
46 Cesar Perez Team Revolutions
47 Jeremy Dossetter
48 Paul Higley Team Revolutions
49 Andrew Thomson Tri Valley Velo Teammate Top 5: Ben Egger
50 Chris Crichton Fusion Sport USA
51 Ron Lewkiewicz Dolce Vita Cycling
52 Benjamin Orven zamora SJBC
53 Brandon Chen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
54 Daniel Macauyag University of California-Santa Cruz
55 Brent Wood Team Las Vegas Cyclery
56 Mason Cooley
57 Nickalas Blades
58 John Luk Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Brooks Sizemore
59 Anthony Low Taleo Racing
60 Eric Gneckow Team Roaring Mouse
61 Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing Team
62 Lenard Lesser University of California-Los Angele
63 Edmund Chan Team Roaring Mouse
64 Jason Fritzsche Team Roaring Mouse
65 Benjamin Johnson Rubber Soul/CSC Racing Team
66 Salifu Mohammed North American Velo Teammate Top 5: Matt Nawrocki
67 Joseph Deato Dolce Vita Cycling
68 Stephen Lam Team Roaring Mouse
77 Chappy Wood
78 Deniz Warraich Tri Valley Velo Teammate Top 5: Ben Egger
79 Juan Rosas Bike Station Aptos
80 Scott Hayes SJBC
81 Mikhael Fuller Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 69   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Adams Team Mike's Bikes
2 Phill Mai
3 Dan Perry Team Bicycle Trip/Symantec
4 Stefan Giachino
5 David Condon
6 James Maltbie Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Aaron Dalrymple Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
8 George Janour Team Bicycle Trip/Symantec Teammate Top 5: Dan Perry
9 Heath West
10 Anthony Silva Don Chapin Monterey Bay Racing Team
11 John Marengo Team City Sacramento
12 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
13 Zachary Hilton Taleo Racing
14 Osvaldo Tomatis Berkeley Bicycle Club (BBC)
15 Michael Coppolino
26 Lanier Benkard Peninsula Velo Racing
27 Christopher Bond
28 Sean Lollar Body Concepts
29 Jerome King Team City Sacramento
30 Cesar Guillen Evergreen Cycling
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Storrs Hoen Peninsula Velo Racing
2 Chris Meldner
3 Quentin Sims One Way Cycling
4 Harold Reimer Webcor/Alto Velo
5 Laurence Hall
6 Jay Moccio
7 Lance Haag IronDataThirstyBearCycling.com
8 Rod Rozman Body Concepts
9 Brian Ort Team Roaring Mouse
10 Paul Page-hanson Team Roaring Mouse
11 Gary Neiman Body Concepts
12 Devinderjit Singh Body Concepts
13 Mike Bower Peninsula Velo Racing Teammate Win: Storrs Hoen
14 Christopher Metz
15 Douglas Weseman Chico Masters Cycling Team
16 Mckay Florence
17 Greg Mccormac Kovarus/Wells Fargo Racing Team
18 Randy Floyd Victory Velo Racing
19 Jim Forester Taleo Racing
20 Richard Gelsi-medeot California Giant Berry Farms/Specia
21 David Borba
22 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
23 Marty Panos Taleo Racing
24 Ron Nelson
25 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing Teammate Win: Storrs Hoen
26 Angus Murray
27 Randy Volkmar Body Concepts
28 John Ensign
29 Will Parks Body Concepts
30 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
31 Jeffrey Bell Taleo Racing
32 David Jurist Spy-Swami's Cycling Team
33 David Bryant Body Concepts
34 John Witkowicki Red Peloton
35 Bill Albers
36 Christopher Hadsell
37 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
47 Alex Blease Chico Masters Cycling Team
48 Matt Conidaris Body Concepts
49 Eric Hietala
50 Christopher Michalski Tri Valley Velo
51 Dean Abt Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 4: 41   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Salameh
2 Daryl Nelson Taleo Racing
3 Jeff Farnsworth SJBC
4 Craig Larsen
5 John Richardson Webcor/Alto Velo
6 Roy Hoglund Alto Velo Racing Club
7 Randy Millard Victory Velo Racing
8 Evan Kapel California Giant Cycling
9 Jim Fox Team Hammer Nutrition
10 Chris Mickelsen
11 Christopher Kolm Taleo Racing Teammate Top 5: Daryl Nelson
12 Steven Thane Peninsula Velo Racing
13 Donald Melosh Peninsula Velo Cycling Club
14 Randy Bowman East Bay Cyclists
15 Nate Smith Major Motion Cycling Club
16 Donald Case Taleo Racing Teammate Top 5: Daryl Nelson
17 Geoff Landon Kovarus/Wells Fargo Racing Team
18 John Farr
19 Mark Latino Mellow Motors
20 David Clay
25 John Chappell Victory Velo Racing
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Vickroy
2 Virgilio Pigliucci
3 David Kirkbride Team Roaring Mouse
4 Bob Brandt SJBC
5 Mark Beckstead
6 Eric Mcglennon
7 Alessandro Preto Christian Cycling-Hammer Nutrition
8 Bernard Cushing Webcor/Alto Velo
9 Andrew Crews SJBC Teammate Top 5: Bob Brandt
10 J.d. Daniels Eden Bicycles Racing Club
11 Ben Cannon
12 Michael Knitz
13 Adrian Dekroon Fusion Sport USA
14 Randall Conner
15 Don Jarvis
16 Chris Hanrath
17 Nat Green
18 Kevin Tharp
19 Tom Ferreira Eden Bicycles Racing Club
20 Harish Narayanaswamy
21 Mark Blanton Team Oakland Cycling
22 Leslie Austere
23 Calvin Do
24 Justin Hintz
25 Richard Meade Fusion Sport USA
26 Michael Tauber
27 Philip Mullins
28 Travis Keeney
29 Marc Garibaldi Peninsula Velo Racing
30 Paul Mckenna Third Pillar
31 Nathan Collins
32 Manuel Galindo
33 David Silverander
34 Keith Jones Webcor/Alto Velo
35 Lloyd Miller Taleo Racing
36 David Bertram
37 Michael Andalora
38 Ron Canada
39 Dana Hargrove
40 Marcus Carr
41 Paul Correa San Jose Bicycle Club
42 Jukka Valkonen Team Oakland Cycling
43 Trevor Bartlett
44 Patrick Murphy Team Mad Cat
45 Leo Robinton
51 Thomas Brennan
52 Geoff Beard Taleo Racing
53 Jason Ambrose Peninsula Velo Racing
54 Bruce Ishimoto
55 Venkata Pasumarthy Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 42   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk carlsen Prooffcycling.com Full Circle Cycling Powered by Pure
2 James Oram Bontrager LIVESTRONG-Developmental
3 Roman Kilun
4 Michael Jasinski
5 Nathaniel English Yahoo Cycling Team
6 Maxim Jenkins California Giant Berry Farms/Specia
7 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
8 Keith Hillier Marc Pro - Strava
9 James Wingert Team Mike's Bikes
10 Arthur Rand Marc Pro - Strava
11 Menso De jong Metromint Cycling
12 Craig Fellers Red Peloton
13 Ariel Herrmann Metromint Cycling
14 Nicholas Newcomb Whole Athlete-Specialized
15 Andrew Goessling Team Mike's Bikes
16 Jason King Fremont Bank Cycling Team
17 Patrick Lynch Davis Bike Club Race Team
18 Will Riffelmacher Olympic Club
19 Dan Craven
20 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
21 Elliot Hawkes Metromint Cycling
22 Gregory White Davis Bike Club Race Team
23 Kurt Wolfgang SquadraSF
24 David Mesa Chica Sexy
25 Keith Wong Metromint Cycling
26 Robert Amatelli Ritte Racing
27 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling
30 Cesar Correa SquadraSF
31 Graham Simpson Webcor/Alto Velo
32 Donald Hahn Marc Pro - Strava
33 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team
34 John Wilk Webcor/Alto Velo
35 Patrick Thomas
36 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava
37 Luciano Sponza Davis Bike Club Race Team
38 Jonathan Moskowitz Fremont Bank Cycling Team
39 Jeff Linder Webcor/Alto Velo
40 Alex Brookhouse Echelon Racing Development
41 Andreas Freund Davis Bike Club Race Team
42 Alexander Freund Davis Bike Club
43 Colin Daw
44 Chris Gruber
45 Cris Williams Giant Cycling World p/b RMSS
46 Jason Thompson
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johanna Trueblood Red Racing
2 Joy Dunn
3 Tracy Lillig Kovarus/Wells Fargo Racing Team
4 Lesley Jensen One Team Racing
5 Amy Russo Mellow Motors
6 Kim Wik Mellow Motors
7 Katie Kindt Red Racing Teammate Win: Johanna Trueblood
8 Cheryl Shwe Red Racing Teammate Win: Johanna Trueblood
9 Catherine Hadsell Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Tracy Lillig
10 Elena Joroski SJBC
11 Kelly Bartholomew San Jose Bicycle Club
12 Narda Roushdi Team Fast FREDDIE
14 Camille Deluca-flaherty Velo Bella
15 Shari Raymond Watch4net/Powered by JAKROO
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mari Hunter
2 Leah Toeniskoetter Team TIBCO II
3 Cristina Hughes
4 Heather Hagedorn Red Racing
5 Chris Lundy IronDataThirstyBearCycling.com
6 Amy Rice Velo Club LaGrange
7 Claire Morgan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Tanya Fredricks IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Chris Lundy
9 Maureen Murphy
10 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
11 Leila Cavanaugh IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Chris Lundy
12 Sara Bird Stanford University
13 Rhonda Serr Team TIBCO II Teammate Top 5: Leah Toeniskoetter
14 Misha Scovill Cycles FANATIC Factory Racing
15 Kristen Sblendorio Spokeswomen Racing
16 Sabrina David Metromint Cycling
17 Sofia Marin Pacific Crush Racing
18 Casey Myers
19 Annie Carrino Third Pillar
20 Heather Mcdonald Metromint Cycling
21 Christie Cooley SJBC
22 Kameo Campisi
23 Megan Modenos Taleo Racing
24 Jennifer Wong IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Chris Lundy
25 Kathy Bertram Fuji-Oval Racing
26 Claire Grosjean Team TIBCO II Teammate Top 5: Leah Toeniskoetter
27 Brooke Roberts Metromint Cycling
28 Carla Cosentino Red Peloton
29 Gritchelle Fallesgon
30 Cecily Majerus Peninsula Velo Racing
31 Lori Loberg Peninsula Velo Racing
32 Emilie Cole Early Bird Womens Developmental Cyc
33 Heidi Littenberg Reno Wheelmen
34 Samantha Vroomen
35 Heidi Fraser Taleo Racing
36 Candice Boyd Early Bird Womens Developmental Cyc
38 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
39 Julia Violich
40 Heather Johnson Early Bird Womens Developmental Cyc
41 Kelly Coplin
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Thornquist Stevens Bikes p/b Pactimo
2 Molly Van houweling Metromint Cycling
3 Marley Smith Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Amy Thornquist
4 Heather Pryor Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Amy Thornquist
5 Tanja Tamguney Red Racing
6 Elle Anderson Touchstone Climbing
7 Lisa Mueller Metromint Cycling Teammate Top 5: Molly Van houweling
8 Jane Despas
9 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Top 5: Molly Van houweling
10 Kimberly Fong Cycles FANATIC Factory Racing
11 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Top 5: Molly Van houweling
12 Heather Lipana Stevens Bikes p/b Pactimo Teammate Win: Amy Thornquist
13 Josephine Morgan Touchstone Climbing
14 Emily Thurston Touchstone Climbing
15 Michelle Melka Red Racing Teammate Top 5: Tanja Tamguney
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10