Log In
Madeira Centennial Criterium • Jun 30 2013
Mostly Cloudy, 74 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Companioni Jamis Hagens Berman p/b Sutter Home
2 Chad Burdzilauskas Texas Roadhouse
3 Jared Babik GPOA
4 Paul Martin Panther/Bakehouse
5 Brendan Cornett Team United Healthcare Georgia/The
6 Kirk Albers Panther / Bakehouse
7 Andrew Seitz Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
8 Ryan Dewald Team Skyline
9 Ryan Sullivan United Healthcare of Georgia p/b Th Teammate Top 5: Brendan Cornett
10 Christopher Monteleone Team SmartStop-Mountain Khakis
11 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbik
12 Ryan Knapp Panther/ Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
13 James Driscoll Jamis Hagens Berman p/b Sutter Home Teammate Win: Ruben Companioni
14 Tanner Hurst NashvilleCyclist.com
15 John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
16 Philip Mooney Jamis Hagens Berman p/b Sutter Home Teammate Win: Ruben Companioni
17 Parker Kyzer Cleveland Clinic Sports Health Cycl
18 Richard Stuart Texas Roadhouse Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
19 Dan Peairs Darkhorse Racing
20 Andrew Messer Team Upland Brewing
21 Jonathan Card TEAM CARD
22 Martin Vecchio Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
23 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Brendan Cornett
24 Andrew Clarke Panther / Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
25 Benjamin Bryant Unattached
26 Andrew Beckman Clarksville Schwinn Racing
27 Jonathan Atwell Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
28 Timothy Jenkinson Cleveland Clinic Sports Health Cycl
29 Matt Bole TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
30 Douglas Ansel Team Upland Brewing
31 David Neis TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
32 Timothy Nixon Team Upland Brewing
33 Jason Karew Bandwidth.com
34 Jason Monk Team WHAYNE
35 Zachary Lewis ZWS/Bertolli
36 John Woods Team Upland Brewing
37 Micheal Jernigan Team WHAYNE
38 Jeremy Grimm Pure121 Endurance
39 Robert Sroka Team Lake Effect
40 Paul Dentel University of Cincinnati Cycling Cl
41 ? David WAS Labs Cycling
42 Andy Prickett TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
43 Eric Kirk NGCA - Team Mission Source
44 Austin Venhuizen Motion Elite/Heroes
45 Andrew Boyd Team Whayne
46 Rob Evans Team Mission Source-NGCA
47 Michael Kennedy Clarksville Schwinn Racing
48 John Ryan KCV Cycling Club
49 Cameron Jackson WAS Labs Cycling
DNF Stephen Vogel Pre-Reg.com
DNF Chris Kroll Team Upland Brewing
DNF Stephan Hirsch Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Brendan Cornett
DNF Thomas Walsh Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF Ryan Good Bandwidth.com/Revolution Fitness
DNF Jamie Anderson Great Dane Velo Club
DNF Kevin Henschel Cleveland Clinic Sports Health Cycl
DNF Kyle Perry Team Upland Brewing
DNF John Heffner Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
DNF Ernesto Marenchin Twin Six
DNF Mathew Meunier NasvhilleCyclist.com
DNF John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
DNF Paul Smith Motion Elite/Heroes
DNF Tim Hall NashvilleCyclist.com
DNF Geron Williams CRCA/Foundation
DNF Jeffrey Pendlebury Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
DNF Ryan Shean Team Upland Brewing
DNF Stephen Ridley FACT
DNF Charles Crouse Racing for Riley
DNF Nathaniel Cornelius Team Whayne
DNF Chad Clemons ZWS/Bertolli
DNF Craig Merritts CAT Racing/Pitt Elite Velo
DNF Thomas Brown Cal Pools
DNF Aaron Cruikshank WAS Labs Cycling
DNF David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health Regi
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 28   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Petrov Lionhearts Junior Racing
2 Garrett Mcnear Red Zone Cycling
3 Gavin Moore Merrill Lynch Team Dayton
4 Keegan Minard Unattached age 11
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Fritzinger Red Zone Cycling
2 Cameron Schmidt Ride On Wooster
3 Jackson Mcnear Red Zone Cycling Teammate Win: Edward Fritzinger
4 Alex Christian Lionhearts Junior Racing
5 Dylan Rockwood Lionhearts Junior Racing
6 Max Savage Lionhearts Junior Racing
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jedidiah Fritzinger Red Zone Cycling
2 Weston Coker FACT
3 Chandler Freeman Upper Arlington High School Cycling
4 Sam Millerpoling FACT
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Durand Bandwidth.com
2 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
3 Dan Greene Iron City Bikes
4 Michael Minard Stark Velo
5 Thomas Brown Cal Pools
6 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
7 O'brien Forbes Team UBS Racing
8 Michael Savory McDonalds Cycling Team
9 Jefferey Mclane Bandwidth.com Teammate Win: Christopher Durand
10 Billy Mathys Cuyahoga River Velo
11 Joseph Pallotto Team Lake Effect
12 Rodney Roof ZWS/Bertoli
13 Greg Tombragel Team UBS Racing
14 Sean Davidson ZWS / Bertolli
15 Tim Hall NashvilleCyclist.com
16 Andy Bracke Queen City Wheels
17 W. Davis griffin Team UBS Racing
18 Gregory Charkoudian Team WHAYNE
19 Steve Fine TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
20 Christian Fischer Ohio Orthopedic / Team 614
21 Dave Bartels Lake Effect Racing
22 Joel Schmidt Ride On Wooster
23 David Stanley Bishop's Bicycles
24 Eric Humbert Wild Sherpa.com
25 Jim Gilmore Cuyahoga River Velo
DNF David Steward 7 Hills Racing
DNF Benjamin Weaver Zipp Facotry Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Grisvard Unattached
2 Thomas Sunday FACT
3 Jeff Kompa Team Spin / Litzler Automation
4 Clayton Giuffre The Midwest Express
5 James Pappalardo 7 Hills Racing
6 Paul Rouse Team Dayton/Merrill Lynch Cycling
7 Andy Perrino Biowheels-Reece Campbell Racing
8 Gene Spangler Ghisallo Cycling Team
9 James Pontius ZWS / Bertolli
10 Daniel Lach ZWS/Bertolli
11 Dan Cavins Zephyr Wheel Sport/Bertolli
12 David Hart ZWS Bertolli
13 Dale Eads Zephyr Wheels/Bertoli
14 Don Mckenzie Queen City Wheels
15 Thomas Lobdell ScarletFire Racing
16 Joseph Huth Stark Velo
17 Chuck Storey 7 Hills Racing Teammate Top 5: James Pappalardo
18 Jon Conte Bishops Bicycles
DNF Edward Marshall
DNF Janusz Kossek Merrill Lynch Cycling
DNF Benjamin West Scarlet Fire
DNF Paul Colavincenzo Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Mcshane Clarksville Schwinn Racing
2 Spencer Petrov Prochain
3 Jason Mott Bio Wheels Racing
4 Jacob Henningsen University of Cincinnati Cycling Cl
5 Collin Snyder Michigan Youth Cycling
6 Nick Torrance Motion Elite/Heroes p/b First Inter
7 Edward Wimmer Darkhorse Racing
8 Trevor Miller Olympus Cycling
9 Brent Bachman Unattached
10 Joshua Neider MYC Michigan Youth Cycling
11 Corey Anderson Kids Race Sports Development
12 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
13 Joern Brockhaus TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
14 Brett Brevoort Darkhorse Racing
15 Brian Mountjoy Team WHAYNE
16 Nick Sapp Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
17 Dan Barkeim Darkhorse Racing
18 Brian Depasse Scholar's Inn Bakehouse
19 Bradley Morgan ZWS Bertolli
20 Robin Zuend Queen City Wheels
21 Jeff Kompa Team Spin / Litzler Automation
22 Gerald Burkett World Cup Ski & Cycle Racing Team
23 Nathaniel Allen University of Cincinnati Cycling Cl Teammate Top 5: Jacob Henningsen
24 Andy Perrino BioWheels/Reece-Campbell Racing
25 Braden Matt Reser bicycle
26 Phil Sojka Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
27 Brian Decann Michigan Youth Cycling Teammate Top 5: Collin Snyder
28 Joshua Buchwald BSM Cycling
29 David Rose Team WHAYNE
30 Michael Prater Hagens Berman/Society Consulting
31 Christian Ambjorn Reser Bicycle
32 Joe Fuller Team Whayne
33 Nathan Mirus BioWheels Cincy
34 Benjamin Van winkle Darkhorse Racing
35 David Rich TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
36 Matthew Billeaud Acadiana Bicycle Company Racing Tea
37 Troy Chipka Ride On
38 Renato Sosa Ghisallo Cycling Team
39 Paul Neff Queen City Wheels
40 Gary Burkholder Team Snakebite
41 James Turner Team IPro
42 David Balli University of Cincinnati Cycling Cl Teammate Top 5: Jacob Henningsen
43 William Burton Team WHAYNE
44 Matt Bonaime Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
DNF Peter Gorzynski ZWS/Bertolli
DNF Robert Sherman Merrill Lynch Cycling
DNF Chris Neag SnakeBite Racing
DNF Zachary Chappell Team Snakebite
DNF James Couvillion Les Amis/Calder Brothers Developmen
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Baker Zephyr Wheel Sports
2 Joshua Buchwald BSM Cycling
3 Edward Fritzinger Red Zone Cycling
4 James Keefe Trek Store Cincinnati
5 Robert Jensen
6 Paul Neff Queen City Wheels
7 Daniel Pike Bio Wheels Racing
8 Nick Mossing Maumee Valley Wheelmen
9 Christopher Carissimi Bishop's Bicycles
10 Corey Anderson Kids Race Sports Development
11 Jon Okenfuss T3 Cycling
12 Doug Carraway Team Six One Four
13 Jedidiah Fritzinger Red Zone Cycling Teammate Top 5: Edward Fritzinger
14 Geoffrey Albert Team Six One Four
15 Evan Sneath Univeristy of Cincinnati
16 Alexander Epifanov Unattached
17 Jeffrey Youngs TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
18 Bryan Ralston Unattached
19 Christopher Kaiser Queen City Wheels
20 David Stanley Bishop's Bicycles
21 Daniel Mccarty Champion City Cycling
22 Matt Cunningham Trek Store Cincinnati Teammate Top 5: James Keefe
23 Michael Lorentz ZWS / Bertolli Teammate Win: Tyler Baker
24 Kevin Miles Bishop's Bicycles
25 Kevin Brett stakelin PSIMET Zilla Racing
26 Chuck Storey 7 Hills Racing
27 William Becker Allegiant Airlines
28 Shannon Moore TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
29 Robert Linenkugel Queen City Wheels
30 Jackson Mcnear Red Zone Cycling Teammate Top 5: Edward Fritzinger
31 Michael Szymanski Queen City Wheels
32 Adam Burns Team Hammer Nutrition
33 Mike Otting 7 Hills Racing
34 Huey Lewis xXx Racing-Athletico
35 Stephen Herman TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
36 Joel Schmidt Ride On Wooster
37 James Halpin Queen City Wheels
38 Derek Drifmeyer 7 Hills Racing
39 Kevin Mcdonald Queen City Wheels
40 Michael Pillman Queen City Wheels
DNF George Collins Champion City Cycling
DNF David Tidd TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
DNF Owen Gibby Bishop's Bicycles
DNF Alex Hackney TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lorentz ZWS / Bertolli
2 Jon Okenfuss T3 Cycling
3 Geoffrey Albert Team Six One Four
4 Adam Burns Team Hammer Nutrition
5 Chris Neisen Bishops Bicycles
6 Brian Large Headwind Cycling
7 Dan Rapp Headwind Cycling
8 Seth Nuckols Bishops Bicycles Teammate Top 5: Chris Neisen
9 Andrew Lee Team Six One four Teammate Top 5: Geoffrey Albert
10 Neil Wengerd Headwind Cycling
11 Adam Goodale
12 Zachary Newcome Upper Arlington High School Cycling
13 Perry Parr Bishops Bicycles Teammate Top 5: Chris Neisen
14 Aaron Matthews TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
15 Todd Smith TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
16 Jeff Seeley Queen City Wheels
17 Rich Makaras
DNF Philip Kennedy Queen City
DNF Christopher Corgiat Hyper Quake
DNF Michael Pillman Queen City Wheels
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Palmer Scholars Inn Bakehouse p/b Team Tor
2 Nikki Ditsch Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
3 Stephanie Breslin de sosa Ghisallo Cycling Team
4 Kelly Kowalczyk McDonalds Cycling Team
5 Victoria Steen Team Six One Four
6 Cooper Ambjorn Team Hungry
7 Kayla Starr Queen City Wheels
8 Emma Caughlin Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
9 Nicole Wheeler Reser Bicycle
10 Anneke Frankemolle Cleveland Clinic
11 Tate Devlin University of North Carolina at Wil
12 Mary Wienholts TEAM DAYTON-SECRET CYCLING
13 Lisa Giuffre The MIdwest Express
14 Maryann Riley FACT
15 Geraldine Schulze BioWheels/Reece-Campbell Racing
16 Melissa Rucker Team Hungry
17 Kathleen Neff Bishop Bicycles
18 Mackenzie Green Lionheart Junior Racing
19 Luanne Murray TEAM DAYTON-SECRET CYCLING
20 Birgit Reeves Bishop's Bicycles
DNF Julie Herrmann TEAM DAYTON-SECRET CYCLING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridler Graves age 10
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerrigan Sunday FACT
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
2 Stefanie Feltwell FACT
3 Allyson Hurst FACT
4 Charlotte Mcadams FACT
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Wheeler Reser Bicycle
2 Heidi Marshall Team Roll
3 Marie Rote Snakebite
4 Corinne Innes Unattached
5 Rachel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
6 Stefanie Feltwell FACT
7 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 1