Log In
PSIMET's Elgin Cycling Classic • May 17 2014
Partly Cloudy, 53 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Heagney Intelligentsia Coffee
2 David Lombardo Hincapie Development team
3 Nate Iden Burnham Racing
4 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes
5 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
6 Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
7 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Matthew Kelley
8 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
9 Ryan O'boyle xXx Racing
10 Evan Hartig KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Alex Voitik
12 Fernando Barraza
13 Tyler George xXx Racing
14 Chris St. peter xXx Racing
15 Doug Zell Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
16 Konrad Witt ABD Cycling Club
17 Brian Karlow Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
18 Howard Smith The Pony Shop
19 Ben Laforce xXx Racing
20 Tom Driver Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
21 Eric Blankinship EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Alex Voitik
22 Ryan Fay xXx Racing
23 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Alex Voitik
24 Brian Ellison Mitsubishi Laser/Grand Performance
25 Jason Knight Bicycle Heaven
26 Justin Bowes Scarlet Fire Racing
27 Kyle Selph EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Alex Voitik
28 Bob Karlow Intelligentsia Coffee Teammate Win: Michael Heagney
29 Ben Omalley xXx Racing
30 Kyle Mindick xXx Racing
DNF Jake Buescher xXx Racing
DNF Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Tim Speciale EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Alex Voitik
DNF Shane Feehery South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Matthew Kelley
DNF Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Alex Voitik
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 28   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
2 Michael Hemme Roscoe Village Bike Racing
3 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
4 Timothy Doelman 787 Racing
5 Victor Rentas Pact- DISH Network Cycling
6 Erik Tomlinson Scarlet Fire Racing
7 Andy Powell Union Cycling Team
8 Tracy Dangott xXx Racing
9 John Whipple Scarlet Fire Racing
10 Andrew Rizzo The Weather Channel
11 Arron Hampton EGO p/b Sammy's Bikes
12 Michael Kirby xXx Racing
13 Andrew Anderson xXx Racing
14 Richard Kisseloff Dogfish Racing Team
15 Bryan Fuller Team Bicycle Heaven
DNF Aaron Baker xXx Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Haas The Weather Channel
2 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
3 Dave Stone Scarlet Fire
4 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling
5 James Brown Union Cycling Team
6 Christando Lombardo WCJ Racing
7 Paul Swinand Club Bicicletta
8 Dan Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
9 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
11 Aaron Timperman Project 5 Racing
12 Robert Bleck Colavita Racing
13 Ken Krebs Sammy's Bike
14 Mark Swartzendruber Scarlet Fire Racing
15 John Deifel Project 5 Racing
16 Curtis Eldridge Beverly Bike/VeePak
17 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
18 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
19 Gary Rulo ABD Cycling Team
DNF Scott Bowden Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefano Tomasello EGO p/b Sammy's Bikes
2 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
3 Atanas Petrov
4 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
5 James Snitzer EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Stefano Tomasello
6 Jason Knauff Burnham Racing
7 Michael Bellovich ABD Cycling Team
8 Andrew Giniat Burnham Racing
9 Nicholas Scavone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
10 Brandon Leviton four2one Sports
11 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
12 Tristan Whitehead Burnham Racing
13 Brandon Berish EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Stefano Tomasello
14 Teddy Kostadinov Jus d'Orange
15 Tracy Dangott xXx Racing
16 Eric Christ Bicycle Heaven
17 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
18 Aaron Delabre xXx Racing
19 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
20 Andre Odendaal Bonkers Cycling Teammate Top 5: Thomas Kehrer
21 John Leopold Bonkers Cycling Teammate Top 5: Thomas Kehrer
22 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
23 Arron Hampton EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Stefano Tomasello
24 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
25 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
26 Edwin Bagley Rhythm Racing
27 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
28 Brian Kulak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Stefano Tomasello
29 Kyle Mindick xXx Racing
30 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
31 Jack Thompson ABD Cycling Team
32 Mackenzie Dupuy ABD Cycling Team
33 Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Stefano Tomasello
34 Michael Kirby xXx Racing
35 Marc O'shea
36 Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
37 Michael Wilkie ABD Cycling Team
38 James Calvetti WDT-Allvoi International Cycling Te
DNF Richard Kisseloff Dogfish Racing Team
DNF Sean Vig Scarlet Fire Racing
DNF Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
Finishers: Cat 3: 39   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Young Team Vulpes
2 Andrew Lowe PSIMET Racing
3 John Kuhfahl xXx Racing
4 Neal Mcnamara Burnham Racing
5 Daniel O'connell
6 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano
7 Jonathan Ortony Half Acre Cycling
8 Chris Wiatr Team Got Wind?
9 Matt Riddle Tenspeed Hero / J.P. Graziano
10 Joe Stadnik Team Got Wind?
11 Mason Switzer ISCorp Cycling/NCSF
12 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
13 Jim Polizos Rhythm Racing
14 Scot Weidenaar
15 Kurt Bentsen PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
16 Brian Piotrowski xXx Racing Teammate Top 5: John Kuhfahl
17 Brian Kwak
18 William Zola Tuxedo Thunder Cycling
19 Anthony Ott DePaul University
20 Michael Baldus xXx Racing Teammate Top 5: John Kuhfahl
21 Bryan Froehlicher WDT-Allvoi International Cycling Te
22 Peter Kamar
23 Albeiro Pineda
24 Kevin Newkirk First Internet Bank Cycling Team
25 Kevin Whitford xXx Racing Teammate Top 5: John Kuhfahl
26 Freddy Bernabe
27 Guiober Cuevas Team Bicycle Heaven
28 Gary Dicicco Bike Haven Race Team
29 Ryan Handley PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
30 William Meister Bonkers Cycling
31 Rob Jacobsen South Chicago Wheelmen
32 Patrick Cebrzynski Tenspeed Hero / J.P. Graziano
33 Loren Bo Team TATI
34 Felix Rosen xXx Racing Teammate Top 5: John Kuhfahl
35 George Keppler Half Acre Cycling
36 Ryan Harden Wild Card Cycling
DNF Harry Stinespring PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Riley Wild Card Cycling
2 Gaben Moore MadCity Racing
3 Andrew Lowe PSIMET Racing
4 James Barclay xXx Racing
5 Kevin Corcoran xXx Racing
6 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
7 Christopher Kim Mox Multisport
8 James Phelan xXx Racing Teammate Top 5: James Barclay
9 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com
10 Mark Misicko Tower Racing
11 Ryan Handley PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
12 Gregory Nash Project 5 Racing
13 Rory Polk Bloomington Cycle Racing Team
14 Rudolph Zarate xXx Racing Teammate Top 5: James Barclay
15 Rob Jacobsen South Chicago Wheelmen
16 Tom Perotti xXx Racing Teammate Top 5: James Barclay
17 Sean Seamon
18 Richard Lacour xXx Racing Teammate Top 5: James Barclay
19 Kurt Bentsen PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
20 Jim Russell
21 Eric Shivvers Half Acre Cycling
22 Jaime Guzman Higher Gear Chicago Cycling Club
23 Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
24 John Meyer PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
25 Randall Swanson PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
26 Christopher Leyba
27 Matt Sebo PSIMET Racing Teammate Top 5: Andrew Lowe
28 Jerry Meister ABD Cycling Team
29 Ryan Harden Wild Card Cycling Teammate Win: Rick Riley
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benji Johnson
2 Benjamin Siver Mox Multisport
3 Thomas Torbik
4 Wojciech Czerkies
5 Aaron Byrnes Spidermonkey Cycling
6 Nathan Cox Wheelfast Cycling Team
7 Nicholas Andriano
8 Raymond Sciuckas Vision Quest
9 Eric Hogenboom
10 Isaac Drew Bicycle Heaven
11 Rory Polk Bloomington Cycle Racing Team
12 Tom Perotti xXx Racing
13 Albert Mcmillen Sammy's Bike
14 Matt Maniscalco
15 Mike Bacino
16 Francesco Barba
17 Matthew Sedwick PSIMET Racing
18 Eric Stuck
19 Eric Scharlow PSIMET Racing
20 Kyle Millns
21 John Guentz PSIMET Racing
DNF Matthew Talbert
DNF Shad Johnson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Seamon
2 Wojciech Czerkies
3 Sam Lefebre xXx Racing
4 Eric Hogenboom
5 Tom Perotti xXx Racing
6 Jim Russell
7 Alec Dinerstein xXx Racing Teammate Top 5: Sam Lefebre
8 Nathan Cox Wheelfast Cycling Team
9 Erwin Vreeman
10 Thomas Torbik
11 Steven Bromiel
12 Jonathan Christ
13 Francesco Barba
14 Steve Prinner ABD Cycling Club
15 Stephen Laskowski
16 Kyle Millns
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Thompson ABD Cycling Team
2 John Kuhfahl xXx Racing
3 Isaac Drew Bicycle Heaven
4 Felix Rosen xXx Racing
5 Andres Mendoza
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Swenson W2 Racing
2 Peter Swinand Club Bicicletta
3 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
4 Hannah Swenson
DNF Carlos Guzman Team Higher Gear
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
2 Kelli Richter PSIMET Racing
3 Jane Vanni-noone Scarlet Fire presented by Matthews
4 Jeannie Kuhajek
5 Jannette Rho Les Petites Victoires
6 Erica Gaddy Half Acre Cycling
7 Sarah Szefi PSIMET Racing Teammate Top 5: Kelli Richter
8 Ellen Ryan xXx Racing
9 Christine Thornburg Alberto's Sport
10 Fernanda Guzman BFF Racing
11 Molly Shough PSIMET Racing Teammate Top 5: Kelli Richter
12 Leah Sanda PSIMET Racing Teammate Top 5: Kelli Richter
13 Cathy Frampton PSIMET Racing Teammate Top 5: Kelli Richter
14 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Daphne Karagianis
15 Ashley Korol Bicycle Heaven
16 Sue Wellinghoff xXx Racing
17 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew Teammate Win: Daphne Karagianis
18 Lindsay Knight Heritage Race Club
19 Katie Isermann PSIMET Racing Teammate Top 5: Kelli Richter
20 Ramona Kuna Alberto's Sport
21 Niki Nation PSIMET Racing Teammate Top 5: Kelli Richter
Finishers: Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn George xXx Racing
2 Jessica Whiton xXx Racing Teammate Win: Kathryn George
3 Kara D'evelyn Womens C
4 Carrie Smith BFF Racing
5 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
6 Monica Rice PSIMET Racing
7 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Erika Kondo xXx Racing Teammate Win: Kathryn George
9 Ruthie Wimmer
10 Mary Ann Sedor Team INTENT
11 Monika Kowalska xXx Racing Teammate Win: Kathryn George
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cathy Frampton PSIMET Racing
2 Mara Baltabols Bicycle Heaven
3 Katie Isermann PSIMET Racing Teammate Win: Cathy Frampton
4 Francine Haas Pact- DISH Network Cycling
5 Jessica Whiton xXx Racing
6 Christine Thornburg Alberto's Sport
7 Sue Wellinghoff xXx Racing Teammate Top 5: Jessica Whiton
8 Leah Sanda PSIMET Racing Teammate Win: Cathy Frampton
9 Angela Rochester Pact- DISH Network Cycling Teammate Top 5: Francine Haas
10 Jeannie Kuhajek
11 Joan Hanscom PSIMET Racing Teammate Win: Cathy Frampton
12 Ruthie Wimmer
13 Niki Nation PSIMET Racing Teammate Win: Cathy Frampton
14 Ramona Kuna Alberto's Sport
DNF Ellen Ryan xXx Racing Teammate Top 5: Jessica Whiton
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 4