Log In
Tour of Galena - TT • Jun 7 2014
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Casper Revolution Cycle/Twin Six
2 Michael Mardosz Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
3 Paul Swinand Club Bicicletta
4 Dave Stone Scarlet Fire
5 Gene Tolli Team Velocause
6 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
7 Daniel Dodson Scarlet Fire Racing
8 Cory Hickman Scarlet Fire Racing
9 Erik Tomlinson scarlet fire Teammate Top 5: Dave Stone
10 Matthew Hartman Goosetown Racing Club
11 Dan Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
12 John Whipple Scarlet Fire Racing
13 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
14 Adam Leibman ABD Cycling Team
15 Justin Bowes Scarlet Fire Racing
16 Patrick Mcnally Tower Racing
17 Christopher Morris Great Dane Velo Club
18 Ken Krebs Intent
19 Stanley Trzeciak Plus
DNF Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Mackey Scarlet Fire Racing
2 Nikos Hessert xXx Racing
3 Jason Senffner ABD Cycling Club
4 David Blodgett Great Dane Velo Club
5 Mike Conroy Mox Multisport
6 Spencer Kruse ISCorp Cycling/NCSF
7 Ian Haupt ISCorp Cycling/NCSF
8 Lucas Seibel Jus d'Orange
9 Alec Carlson Mitsubishi Laser/Grand Performance
10 Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes
11 Michael Bellovich ABD Cycling Team Teammate Top 5: Jason Senffner
12 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
13 Andrew Scheyer Jus d'Orange
14 Teddy Kostadinov Jus d'Orange
15 Anthony Vicino xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
16 Robert Whittier xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
17 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
18 Brandon Diffenderfer Spidermonkey Cycling
19 Kyle Mindick xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
20 Aaron Delabre xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
21 Andrew peterson ? Iowa City Cycling Club
22 Jason Beerends Goosetown Racing Club
23 Michael Wilkie ABD Cycling Team Teammate Top 5: Jason Senffner
24 Atanas Petrov
25 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
26 Paul Halupka Jus d'Orange
27 Jared Sheppard
28 Isaiah Jay Tenspeed Hero / J.P. Graziano
29 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
30 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
31 Jack Thompson ABD Cycling Team Teammate Top 5: Jason Senffner
32 Juozas Martynaitis Team UPB / ultimateprobikes.com
33 Donald Stanner Free Flight Bike & Ski
34 Tracy Dangott xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
35 Mackenzie Dupuy ABD Cycling Team Teammate Top 5: Jason Senffner
36 Paul Kardosh Mox Multisport Teammate Top 5: Mike Conroy
37 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
38 Brandon Berish EGO p/b Sammy's Bikes
39 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DNF Ben Freas ISCorp/Intelligentsia Cycling Team
DNF Justin Taylor Bonkers Cycling
Finishers: Cat 3: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neal Mcnamara Burnham Racing
2 Mark Nowack
3 Chris Wiatr Team Got Wind?
4 Michael Baldus xXx Racing
5 Mike Palmer Half Acre Cycling
6 Patrick Cebrzynski Tenspeed Hero / J.P. Graziano
7 Brian Johnson xXx Racing Teammate Top 5: Michael Baldus
8 Dustin Highland Bike Surgeon/Continental Tire
9 Jonathan Ortony Half Acre Cycling Teammate Top 5: Mike Palmer
10 Timothy Lentz
11 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano
12 Guiober Cuevas Team Bicycle Heaven
13 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
14 Isaac Drew Bicycle Heaven
15 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
16 Anthony Ott DePaul University
17 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
18 Tom Riley Half Acre Cycling Teammate Top 5: Mike Palmer
19 Dan Baumhover
20 Kevin Whitford xXx Racing Teammate Top 5: Michael Baldus
21 John Orleans Half Acre Cycling Teammate Top 5: Mike Palmer
22 Nick Wright Half Acre Cycling Teammate Top 5: Mike Palmer
23 David Heckelsmiller
24 John Cline Adams Avenue Bicycles
25 Zernyu Chou Bonkers Cycling
26 Loren Bo Team TATI
27 Roderick De jesus Team TATI
28 Felix Rosen xXx Racing Teammate Top 5: Michael Baldus
29 Daryus Patel xXx Racing Teammate Top 5: Michael Baldus
30 Benjamin Siver Mox Multisport
31 George Keppler Half Acre Cycling Teammate Top 5: Mike Palmer
32 James Yoo Half Acre Cycling Teammate Top 5: Mike Palmer
33 Kara D'evelyn Illinois Institute of Technology
34 Graeme Murray Mox Multisport
DNF Nathan Adams ISCorp Cycling/NCSF
DNF Christopher Kim Mox Multisport
DNF Scot Weidenaar
DNF Brian Baumhover
DNF James Obrien Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Monko Spidermonkey Cycling
2 Mark Elsdon Great Dane Velo Club
3 Michael Murphy Tower Racing
4 Ken Dawson FFKR - Contender Racing
5 Adam Prink xXx Racing
6 Ben Cartwright xXx Racing
7 Ron Zimmer Velosport Iowa
8 Kris Wiatr Team Got Wind?
9 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com
10 John Boggs xXx Racing Teammate Top 5: Adam Prink
11 Kevin Corcoran xXx Racing Teammate Top 5: Adam Prink
12 James Barclay xXx Racing Teammate Top 5: Adam Prink
13 Kurt Bentsen PSIMET Racing
14 Tom Perotti xXx Racing Teammate Top 5: Adam Prink
15 Joe Stadnik Team Got Wind?
16 Rick Schopp INTENT
17 Ryan Aydelott Bonkers Cycling
18 George Sullivan
19 Dan Benedict Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
20 Michael Junius Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
21 Kyle Kershasky Spidermonkey Cycling Teammate Win: Peter Monko
22 Randall Swanson PSIMET Racing
23 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
24 Kyle Wigboldy
25 William Frieske Beverly Bike/VeePak
26 Joseph Zhang
27 Jason Van den brink Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
28 Brian-laurent Miller TOWER RACING Teammate Top 5: Michael Murphy
29 Terry O'grady Tower Racing Teammate Top 5: Michael Murphy
30 Eric Comiza
31 Charles Goldman xXx Racing Teammate Top 5: Adam Prink
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hodgetts Half Acre Cycling
2 Jakub Augustyn Half Acre Cycling Teammate Win: Michael Hodgetts
3 David Villegas xXx Racing
4 Wojciech Czerkies
5 Benji Johnson
6 Troy Crady Mox Multisport
7 John Kingry
8 Thomas Will Tower Racing
9 Pawel Malecki
10 Bradley Green Tower Racing
11 Joseph Proszowski Chicago Velo Campus
12 John Mitchell xXx Racing Teammate Top 5: David Villegas
13 Ed Weigel Jus d'Orange
14 James Schonzeit
15 Randy Springer Bike Haven Race Team
16 Brian Maslouski Mox Multisport
17 Jafet Torres Chicago Velo Campus
18 Dave Donnelly Spidermonkey Cycling
19 Kevin O'neill xXx Racing Teammate Top 5: David Villegas
20 John Guentz PSIMET Racing
21 James Fattaleh
22 Sameer Dcosta xXx Racing Teammate Top 5: David Villegas
23 Tiber Scheer xXx Racing Teammate Top 5: David Villegas
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Knuth Trek Midwest Team
2 John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
3 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
4 Fabio Orlandi PYOC
5 Michael Meteyer Trek Midwest Team Teammate Win: Eric Knuth
6 Gary Dyer The Cyclery & Fitness Center
7 Mark Swartzendruber Scarlet Fire Racing
8 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Win: Eric Knuth
9 David Schrauth The Pony Shop
10 Lenny Clapp
11 Kevin Wohlford Trek Store Davenport
12 Eric Helm
13 Edward Ekstrom Tower Racing
14 Jerzy Trzeciak plus cycling
15 Robert Lutz Brazen Dropouts
16 Scott Bowden Team Bicycle Heaven
17 Mark Considine Goosetown Racing Club Teammate Top 5: John Stonebarger
18 Barney Sheafor Trek Midwest Team Teammate Win: Eric Knuth
19 Michael Stavridis EMC2 Teammate Top 5: Matt Howley
20 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
DNF David hudson ? xXx Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Oswald ISCorp Cycling/NCSF
2 David Lombardo Hincapie Development team
3 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
4 Zach Nehr ISCorp Cycling/NCSF Teammate Win: Spencer Oswald
5 Stefano Tomasello EGO p/b Sammy's Bikes
6 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
7 Jesse Collins-davies LAPT CC Teammate Top 5: Eric Hill
8 Maxwell Anderson LAPT CC Teammate Top 5: Eric Hill
9 James Snitzer EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Stefano Tomasello
10 Tyler George xXx Racing
11 Jake Buescher xXx Racing
12 Ryan Fay xXx Racing
13 Brian Rach Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Eric Hill
14 Darrell Kohli University of Wisconsin-Madison
15 Matias Perret Mercy-Specialized
16 David Reyes Stan's NoTubes P/b Proferrin
17 Armando Cardenas
18 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Stefano Tomasello
19 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
20 Ben Omalley xXx Racing
21 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Eric Hill
22 Michael Keller South Chicago Wheelmen
23 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
24 Brian Kaker LAPT CC Teammate Top 5: Eric Hill
25 Adam Mcclurg LAPT CC Teammate Top 5: Eric Hill
26 Brian Arfmann ABD Cycling Team
27 Josey Weik
28 Austin Venhuizen First Internet Bank Cycling Team
29 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
30 Kyle Selph EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Stefano Tomasello
31 Sean Metz EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Stefano Tomasello
32 Chris Moore EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Stefano Tomasello
33 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
34 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Stefano Tomasello
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Sullivan
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Dutczak South Chicago Wheelmen
2 Evert Lindberg The Pony Shop
3 Peter Swinand Club Bicicletta
4 Sumner Feary The Pony Shop
5 Jonathan Costin The Pony Shop
6 Lincoln Scheer xXx Racing
7 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
8 Owen Neal xXx Racing
9 Bennett Lindberg The Pony Shop Teammate Top 5: Evert Lindberg
10 Sadie Scheer xXx Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Mueller Peoria Bicycle Club
2 Christine Thornburg Alberto's Sport
3 Katrina Mascarella ABD Cycling Team
4 Gia Biagi xXx Racing
5 Sophia Robinson
6 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
7 Katie Mann Team TATI
8 Dana Pavisich BFF Racing
9 Jennah Dunham Half Acre Cycling
10 Jessica Whiton xXx Racing Teammate Top 5: Gia Biagi
11 Laura Holtz xXx Racing Teammate Top 5: Gia Biagi
12 Anne Brynn xXx Racing Teammate Top 5: Gia Biagi
13 Mary Ann Sedor Intent
14 Kathryn George xXx Racing Teammate Top 5: Gia Biagi
15 Michelle Moore Spidermonkey Cycling
16 Anna Lutz Brazen Dropouts
17 Kimberly Scheer xXx Racing Teammate Top 5: Gia Biagi
18 Kelley Wegeng Wild Card Cycling
19 Tara Coady Goosetown Racing Club
20 Susan Tackabury Quad Cities Bicycle Club
21 Monika Kowalska xXx Racing Teammate Top 5: Gia Biagi
22 Katie Kolon Spidermonkey Cycling
23 Ramona Kuna Alberto's Sport Teammate Top 5: Christine Thornburg
24 Mary Russell BFF Racing
25 Jasmin Welter BFF Racing
26 Kristen Tully BFF Racing
27 Elaine Lagoda PBC Racing
Finishers: Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diana Penuela ISCorp Cycling/NCSF
2 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
3 Sarah Szefi PSIMET Racing
4 Jeannie Kuhajek
5 Ellen Ryan xXx Racing
6 Danielle Smith EGO p/b Sammy's Bikes
7 Lisa Johns Trek Midwest Team
8 Cady Chintis Les Petites Victoires
9 Kelli Richter PSIMET Racing Teammate Top 5: Sarah Szefi
10 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
11 Lauren Trolley Iowa City Cycling Club
12 Jill Cederholm Naked Women's Racing
13 Cathy Frampton PSIMET Racing Teammate Top 5: Sarah Szefi
14 Amanda Mack Trek Midwest Team
15 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Daphne Karagianis
16 Lindsay Knight Heritage Race Club
17 Diane Schlipper Trek Midwest Team
18 Leah Sanda PSIMET Racing Teammate Top 5: Sarah Szefi
19 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
20 Alijah Beatty Iowa City Cycling Club
21 Heidi Ploeg Trek Midwest Team
22 Joan Hanscom PSIMET Racing Teammate Top 5: Sarah Szefi
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 2