Log In
14th Annual IC3 Hillsboro-Roubaix • Apr 18 2015
Mostly Cloudy, 75 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
2 Andrew Gibbs Metro East Cycling
3 Todd Scheske Legaci Cycling
4 James Flora Scarlet Fire
5 Karl Stover The Cyclery Racing Team
6 Howard Smith The Pony Shop
7 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
8 Bruce Grell DICE
9 Dennis Koscielski Dogfish/Team Noah
10 Christian Verry 0
11 Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
12 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
13 Mike Wolford Bloomington Cycle Racing Team
14 Tim Elebaut PACT Cycling
15 Andrew Rizzo The Weather Channel
16 Gregory Springborn PBC Racing
17 Bruce Bock V.C. Bikesport
18 Scott Claiborne Project 5 Racing
DNF Peder Hulse Dogfish/Team Noah
19 Aaron Timperman Project 5 Racing
DNF Stephen Rhodes Korte Hammer Down Racing
DNF Michael Peters Vision Quest Coaching
DNF Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
DNF Greg Aronson Double I Cycling Experience (DICE)
DQ Pierre Dimaggio 0
DQ Tracy Smith Metro East Cycling Teammate Top 5: Andrew Gibbs
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Lazenby Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters
3 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters
4 Robert Downs 0
5 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
6 William Franzen 0
7 Scott Shaw The Cyclery Racing Team
8 Kevin Noone ICC BISSELL-ABG-GIANT
9 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
10 Dennis Roberts ICCC-St. Louis
11 David Lewis Ft. Wayne Outfitters Teammate Top 5: Henry Swinty
12 Stephen Leake Bloomington Cycle Racing Team
13 Rick Krepps 0 Teammate Top 5: Robert Downs
14 Scott Ecclestone Ft. Wayne Outfitters Teammate Top 5: Henry Swinty
15 Russell Murphy Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
16 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
17 Darren Sherkat Team Mack Racing Assn
18 Mark Misicko Tower Racing
19 Mark Jones Spin City Racing
20 Donald Hinkebein Cape Bicycle & Fitness
21 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD Teammate Top 5: Mark Mcgeen
22 Christopher Berge Magnus
23 Alan Hobbie 0 Teammate Top 5: Robert Downs
24 James Obrien Colavita Racing Inc.
25 Tom Berry 0 Teammate Top 5: Robert Downs
26 Lance Maylath Project 5 Racing
27 Ken Hoepker Bloomington Cycle Racing Team
28 Jeffery Hornecker Peoria Bicycle Club
DNF Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
DNF Steven Maas Momentum Racing LLC - MO
DNF Patrick Hanrahan 0 Teammate Top 5: Robert Downs
DNF Thomas Hawley Team Evansville Music Academy
DNF Charles Snyder Tower Racing
DNF Dave Stone Scarlet Fire
DNF Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
DNF E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD Teammate Top 5: Mark Mcgeen
DNF Gene Gross St. Nicholas Brewing Co.
DNF Gary Doering Team Mack Racing Assoc. LTD Teammate Top 5: Mark Mcgeen
DNF John Deifel Project 5 Racing
DNF Robert Downs 0 Teammate Top 5: Robert Downs
DNF Tom Chesser Team Mack Racing Assoc. LTD Teammate Top 5: Mark Mcgeen
DNF Gary Dyer The Cyclery Racing Team
DQ Juan Ramirez Michelob Ultra - Big Shark Racing T
DQ Michael Murphy Tower Racing
DQ Michael Byrnes Project 5 Racing
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 16   Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Taylor Bonkers Cycling
2 Nikos Hessert xXx Racing
3 Thomas Kehrer Bonkers Cycling Teammate Win: Justin Taylor
4 Aaron Baker xXx Racing
5 Andrew Giniat EGO p/b Sammy's Bikes
6 Marty Levine The Cannonball-Hub Racing Team
7 Jack Thompson ABD Cycling Team
8 John Leopold Bonkers Cycling Teammate Win: Justin Taylor
9 Jason Cogan The Cannonball-Hub Racing Team
10 Spencer Seggebruch Michelob Ultra - Big Shark Racing T
11 Austin Gomes SBR Quantum Racing
12 Andrew Scheyer Jus d'Orange
13 Jeff Frizzell 0
14 Jim Polizos Heritage Race Club
15 Phillip Smith SBR Quantum Racing
16 Tracy Dangott xXx Racing Teammate Top 5: Nikos Hessert
17 Ed Bagley Heritage Race Club
18 Andres Alvear Bonkers Cycling Teammate Win: Justin Taylor
19 Lucas Seibel Jus d'Orange
20 Michael Liedtke Korte Hammer Down Racing
21 Anderson Bortoletto LAPT CC
22 Gerrit Sinclair Bloomington Cycle Racing Team
23 Arron Hampton EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Andrew Giniat
24 John Callahan J's Bikes/Popeye's
25 Matt Shade Fit Livin' Cycling Team
26 William Perry Bloomington Cycle Racing Team
27 Brian Kulak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Andrew Giniat
28 ? Joseph Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
29 Leo Smith The Cannonball-Hub Racing Team
30 Michael Sojka Half Acre Cycling
31 William Oconnell ABD Cycling Team
32 Andre Odendaal 0
33 James Klages Michelob Ultra - Big Shark Racing T
34 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
35 Brent Vanlandingham J's Bikes/Popeye's
36 Michael Hamann Off the Front Racing
37 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
38 Peter Kamar 0
39 Andres Echeverri WDT-Allvoi International Cycling Te
DNF Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
DNF Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
DNF Jeremy Williamson Team Evansville Music Academy
DNF Freddy Bernabe Team Barraza
DNF Peter Bock ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
DNF Weston Martin Heritage Race Club
Finishers: Cat 3: 40   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karson Glass Johnny Sprockets
2 Sean Harris Korte Hammer Down Racing
3 David Ford Bloomington Cycle Racing Team
4 Fredy Kornett Korte Hammer Down Racing
5 Zachary Scharnhorst 0
6 James Adelmann Michelob Ultra - Big Shark Racing T
7 Robert Lounsbury 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
8 Chrisopher Erhard SBR Quantum Racing
9 Zernyu Chou Bonkers Cycling
10 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
11 James Phelan xXx Racing
12 David Carron 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
13 Alec Dinerstein xXx Racing
14 Brett Westerbeck South City Cycling Club
15 Tyler Denmead Wild Card Cycling
16 Brian Dunlavy 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
17 Wojciech Czerkies Plus Cycling Team
18 Andrew Chandler Cure Chasers
19 David Archer The Cyclery Racing Team
20 Peter Stevens Velo Force
21 Andres Quiros Half Acre Cycling
22 Igor Shvytov xXx Racing
23 Joseph Kruger 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
24 Tom Perotti xXx Racing
25 Robert Varner Mike's Bikes STL
26 Jordan Martin TEAM MS p/b Herbalife/Maui Jim
27 Sam Paul 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
28 Isaac Drew Team Bicycle Heaven
29 Thomas Carlson Wild Card Cycling
30 Nathan Bridges Bloomington Cycle and Fitness
31 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com
32 Chak Lattanand Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
33 Eric Frazier The Cyclery Racing Team
34 Joe Switzer Korte Hammer Down Racing Teammate Top 5: Sean Harris
35 Benjamin Siver Bonkers Cycling
36 David Matheny 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
37 Matthew Weddle Team Evansville Music Academy
38 Michael Brady 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
39 Jeffrey Turner Wild Card Cycling
40 Daryus Patel xXx Racing
41 Ryan Harden Wild Card Cycling
42 Charles Goldman xXx Racing
43 Mike Backer Legends Active Team
44 Kyle Nottmeier 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
45 William Frieske Beverly Bike/VeePak
46 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
DNF David Mason Bike Surgeon/Continental Tire
DNF Kevin Aubuchon 0 Teammate Top 5: Zachary Scharnhorst
DNF Brent Korte Korte Hammer Down Racing Teammate Top 5: Sean Harris
DNF John Reimbold Heckawee
DNF Micheal Humphries Heckawee
DNF Chris Dougan The Cyclery Racing Team
DNF Bob Main UPB Cycling
DNF Martin Linde Gateway Cycling Club
Finishers: Cat 4: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Kalbfell
2 Randy Murdick
3 Hugh Gill
4 Christopher Swindell
5 Carl Chomko
6 Brad Attebury
7 Steven Graves
8 Joseph Matacale
9 David Burtle
10 Brian Marsoun
11 Eugenijus Skibarka
12 Glenn Tofte
13 Neil Glessner
14 Hugh Greenstreet
15 Travis Schroll
16 Andrew Campbell
17 Chas Threlkeld
18 Ethan Gray
19 Josh Kramer
20 Daniel Adams
21 Marty Merritt
22 Sean Hayek
23 Wes Kendall
24 Rodney Cochran
25 Paul Sauer
26 Eimis Svabas
27 Craig Hulce
28 Chad Mullins
29 Denny Dooley
30 John Casper
31 Doug Mayberry
32 Kevin Anderson
33 Daniel Gaul
34 Brandon Huff
35 Donald Brown
36 Tim Mcallister
37 Neil Chace
38 Brock Bolerjack
39 Ty Mullins
40 Rick Kuykendall
41 Joe Hammond
42 Joe Cawein
43 #n/a #n/a
44 Nathan Carls
45 Suren Gummadi
46 Mark Grinter
47 Nicholas Biundo
48 Kirt Monk
49 Donald Moberley
50 Terry Cole
51 Toby Ellis
52 Gaetano Dimaggio
53 Brian Denney
54 Robert Hayes
55 Eric Yosick
56 Tommy Stokes
DNF Gediminas Zukas
DNF David Drennan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 42   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy
2 Grant Erhard SBR Quantum Racing
3 Jake Buescher EGO p/b Sammy's Bikes
4 Ryan O'boyle xXx Racing
5 Tristan Schouten 0
6 Andrew Lister The Cyclery Racing Team
7 Richard Arnopol EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Jake Buescher
8 John Kunert Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Jesse Siemen SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
10 Michael Sencenbaugh Above and Beyond Cancer p/b Scheels
11 Micah Engle Gateway Harley-Davidson Trek U23 De
12 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Jake Buescher
13 David Blodgett Great Dane Velo Club p/b Capital Br
14 Jesse Collins-davies LAPT CC Teammate Win: Maxwell Anderson
15 Robin Zuend SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
16 Brian Dziewa Korte Hammer Down Racing
17 Armando Cardenas WDT/Allvoi international cycling te
18 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Jake Buescher
19 Eric Bockelman Above and Beyond Cancer p/b Scheels
20 Julian Toumey Great Dane Velo Club p/b Capital Br
21 Nathan Moorhouse WDT-Allvoi International Cycling Te
22 Patrick Brady Great Dane Velo Club (GDVC)
23 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels
24 David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
25 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson/Trek
26 Jeremy Bock The Cyclery Racing Team
27 Konrad Witt ABD Cycling Club
28 James Vandeven Dogfish/Team Noah
29 Tristan Petsch-horvath Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
30 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing
31 Revere Greist 0 Teammate Top 5: Tristan Schouten
32 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
33 Chris Arndt Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
34 Tim Speciale EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Jake Buescher
35 Ryan Fay xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
36 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing
37 Bill Mulligan Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
38 Michael Dutczak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Jake Buescher
39 Jason Boynton Team Wheel & Sprocket
40 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy Teammate Win: Maxwell Anderson
41 David Morse Above and Beyond Cancer p/b Scheels
42 Marc Moeller Bicycle Heaven
43 Scott Ogilvie Dogfish/Team Noah
44 David Ross ABD Cycling Team
45 Anthony Dust The Cyclery Racing Team
46 Andrew Lang Michelob Ultra - Big Shark Racing T
DNF Scott Williamson Olathe Subaru Cycling
DNF Adam Ventling Above and Beyond Cancer p/b Scheels
DNF Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson/Trek
DNF Ara Oggoian Team Bicycle Heaven
DNF Ben Laforce xXx Racing Teammate Top 5: Ryan O'boyle
DNF Sean Metz EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Top 5: Jake Buescher
DNF George Boren Team Evansville Music Academy
DNF Jason Murphy SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
DNF Mitchell Gray Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Mark French Korte Hammer Down Racing
DNF Shane Feehery SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
DNF Nicholas Grigsby SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
DNF Trevor Lister The Cyclery Racing Team
DNF B.j. Keane SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
DNF Nick Hand SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 34   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Thornburg PSIMET Racing
2 Katie Bockserman Velo Force
3 Ronee Hartl Great Dane Velo Club p/b Capital Br
4 Lauren Meeth PSIMET Racing Teammate Win: Christine Thornburg
5 Liz Heller Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
6 Tracey Hurley 0
7 Emily Laflamme xXx Racing
8 Courtney O'neill xXx Racing
9 Antonia Leal Planet Bike
10 Erika Kondo xXx Racing
11 Brianna Overbey The Cyclery Racing Team
12 Elizabeth Vermann Velo Force Teammate Top 5: Katie Bockserman
13 Norah Linthicum PSIMET Racing Teammate Win: Christine Thornburg
14 Sarah Eftink 0
15 Stacy Bragg Velo Force Teammate Top 5: Katie Bockserman
16 Karie Casey Velo Force Teammate Top 5: Katie Bockserman
17 Monika Kowalska xXx Racing
18 Sophia Robinson Tenspeed Hero
19 Jennifer Groen Half Acre Cycling
20 Amy Kruger 0
21 Diana Foster Psimet
22 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
23 Kathy Austin BFF Bikes
24 Laura Fisher Team Velocause
25 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
26 Ashley Reece Bloomington Cycle Racing Team
27 Karen Bean Half Acre Cycling
28 Karen Hand St. Nick's Bicycling Club
29 Caron Leader Team Evansville Music Academy
30 Amy Melling BFF Bikes
31 Heather Patton 0
DNF Katherine Ancell St. Nicholas Brewing Company Cyclin
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Szefi PSIMET Racing
2 Bette Chesser Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Laura Whittle Velo Force
Finishers: Cat 2: 3