Log In
OSRS - Lynchburg • Apr 17 2016
Clear, 73 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frankie Gonzalez Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Jack Mccann First Internet Bank Cycling Team
3 Thomas Revard Michigan Indiana Cycling
4 Kyle Perry Kentucky Flyers Cycling Inc
5 David Neis Team Dayton Bicycling
6 Kirk Albers First Internet Bank Cycling Team
7 Paul Martin First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Jack Mccann
8 Patrick Quinn MatsonMoney
9 Matt Bole Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
10 Samuel Kieffer Think Green-VO2 Multisport
11 Robert Sroka First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Jack Mccann
12 Aaron Daniels Paradise Garage Racing
13 Daniel Lausin Team Lake Effect
14 John Woods First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Jack Mccann
15 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Kyle Perry
16 Cory St clair MatsonMoney
17 Ryan Good 11elevencycling p/b MadTree Brewing
18 Eric Bair MatsonMoney
19 Andrew Boneff
20 Abraham Mcnutt Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
21 Joseph Holmes Wooster Bikewerks/Wootown Bagels
22 Jason Mott Team Hungry
23 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
24 Ben Freas Zone-6 / Motion Cycling
25 Jordan Fleming Bike Line Indiana
26 Jacob Hoggard Zone-6 / Motion Cycling
27 Morgan Hunter MatsonMoney
28 Joe Ipacs Ohio State University
29 Jer Walker
30 Dustyn Smith
31 Greg Tombragel Queen City Wheels
32 Tommy Graul Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
33 Christopher Poptic Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
34 Zachary Lewis 11elevencycling p/b MadTree Brewing
35 Scott Miller Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
36 Jake Parker 11elevencycling p/b MadTree Brewing
37 Dakota Mcdivitt 11elevencycling p/b MadTree Brewing
38 Nicholas Vorwerk Think Green-VO2 Multisport
39 O'brien Forbes Queen City Wheels
40 Maxwell Salinger Wooster Bikewerks/Wootown Bagels
41 Noah Kinney Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
42 Jonathan Jacob Michigan Indiana Cycling Teammate Top 5: Thomas Revard
43 Jason Karew
44 Andy Prickett Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
45 Robert Sherman Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
DNF Christopher Durand MatsonMoney
DNF Matthew Lester Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: David Neis
DNF Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Kyle Perry
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 23   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Brown Veloscience Cycling Team
2 Christopher Robertson Black Diamond Racing
3 Sergejs Bowers Audi
4 Travis Iles Audi
5 Shawn Aker Veloscience Cycling Team Teammate Win: Mark Brown
6 Chad Mangeot Team Dayton Bicycling
7 Richie Minner Zephyr Wheel Sports
8 Nathaniel Allen Team Hungry
9 Jason Wilson Audi Teammate Top 5: Sergejs Bowers
10 Ken Buddell Kryki Sports
11 Michael Clevidence Team Athens
12 Rodney Roof Zephyr Wheel Sports
13 Jim Jenkins Team Dayton Bicycling
14 Benjamin Cook Team O2
15 Robert Parsons Audi Teammate Top 5: Sergejs Bowers
16 Brennan Foster Team Louisville
17 Braden Matt
18 Peter Benkowski Audi Teammate Top 5: Sergejs Bowers
19 Zachary Young ProChain Junior Development
20 Christopher Grisvard Audi Teammate Top 5: Sergejs Bowers
21 Cameron Schmidt Ride On Wooster
22 Matt Matthews Team Ghisallo
23 Jonathan Wood Veloscience Cycling Team Teammate Win: Mark Brown
24 James Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
25 John Maguire RED Bike Cycling Team
26 Luke Russell Paradise Garage Racing
27 Doug Carraway Veloscience Cycling Team Teammate Win: Mark Brown
28 Adam Downs
29 Marc Jurewicz Zephyr Wheel Sports
30 Callum Ingram
31 Joel Fischer
32 Robert Brnilovich Stark Velo
33 Alex Hackney Team Dayton Bicycling
DNF Mark Danniballe
DNF Sean Davidson Zephyr Wheel Sports
DNF James Halpin Queen City Wheels
DNF Peter Post Audi Teammate Top 5: Sergejs Bowers
DNF Evan Shaw
Finishers: Cat 3: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wanley Team O2
2 Goeric Daeninck Paradise Garage Racing
3 John Chinchen Ann Arbor Velo Club Inc.
4 Joshua Bozue
5 Benjamin Meer
6 Levi Gaswint Red Bike
7 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters
8 Rob Luikart Paradise Garage Racing Teammate Top 5: Goeric Daeninck
9 Mike Chandler Red Bike
10 Michael Emerson University of Cincinnati
11 Chase Widener ProChain Junior Development
12 Vincent Francis
13 Alex Christian ProChain Junior Development
14 Jacob Kastens University of Cincinnati
15 Adam Goodale
16 Robert Minnich Cycling Sports Center
17 Sam Lowe
18 Timothy Faw Paradise Garage Racing Teammate Top 5: Goeric Daeninck
19 Carl Cabanas Paradise Garage Racing Teammate Top 5: Goeric Daeninck
20 Dylan Rockwood ProChain Junior Development
21 Micah Jenkins Team Six One Four
DNF Trey Roark ProChain Junior Development
DNF Braden Smith Pista Elite
DNF Rick Valentine Black Diamond Racing
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Bozue
2 Danny Alarcon Audi
3 Peter Garde
4 Brandon Wright Kryki Sports/Audi
5 Ron Moody
6 Jarrod Wilder
7 Benjamin Meer
8 Kyle Kelly Bishop Bicycles
9 Sean Martin
10 Owen Busch ProChain Junior Development
11 Enzo Allwein ProChain Junior Development
12 George Morrison iv Bishop Bicycles
13 Stephen Herman Team Dayton Bicycling
14 Max Savage ProChain Junior Development
15 Ryan Havlicek Audi Teammate Top 5: Danny Alarcon
16 Kurt Scharte Roadfish Racing
17 Jeff Harper Mid-Ohio Velo Sport
18 David Adams Headwind Cycling
19 Todd Rudisell Queen City Wheels
20 Craig Scarberry Roadfish Racing
21 Brian Worley
22 Randy Liu Healthy and Happy Racing
23 Mark Gilmore Team Dayton Bicycling
24 Casey Blankenship Element Cycles
25 Noah Padro Bishop Bicycles
26 Adam Madara Audi Teammate Top 5: Danny Alarcon
27 Mark Illingworth Queen City Wheels
28 Joe Blommel Phoenix Fitness and Training
29 Ishema Umuhoza TEAM LOGIK (LogikPower.com)
30 Ean Hammond
31 Michael Szymanski Team Dayton Bicycling
32 Neil Wengerd Headwind Cycling
33 Sokha Bun Healthy and Happy Racing
34 Ricky Dungan
35 Rick Hancock
36 Dale Craft
37 Travis Riste Bishop Bicycles
38 Jim Oelgoetz Team Dayton Bicycling
39 Joe Stull Ft. Wayne Outfitters
40 Michael Cauely
41 Matthew Ashmore
42 Sean Oconnor
43 Dan Rapp Headwind Cycling
44 Charles Barilleaux Darkhorse Racing
45 Michael Buckner Headwind Cycling
46 Scott Billman Audi Teammate Top 5: Danny Alarcon
47 Jason Tellez Team Dayton Bicycling
48 Bill Anderson Roadfish Racing
49 Thomas Broderick Radfahren
50 Scott Hencye Ohio State University
DNF Greg Dartt
Finishers: Cat 4: 31   Cat 5: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Schall Radfahren
2 Michael Mausser
3 Justin Kellermeier
4 Peter Weiss Team Ghisallo
5 Carlos Hernandez Roadfish Racing
6 Jon Whittelsey Roadfish Racing
7 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling
8 Michael Woode Ride On Wooster
9 John Vilkinofsky Audi
10 Tyler Hardin
11 Daniel Lehtonen Team Dayton Bicycling
12 Nicholas Scaggs Roadfish Racing Teammate Top 5: Carlos Hernandez
13 Brian Budd Pista Elite
14 James Naber Roadfish Racing Teammate Top 5: Carlos Hernandez
15 Alan Stutes
16 Doug Joos Roadfish Racing Teammate Top 5: Carlos Hernandez
17 Gene Fowler
18 Austin Mudersbach
19 Michael Boone
20 Matt Caylor Roadfish Racing Teammate Top 5: Carlos Hernandez
21 Jerry Hayes Rogue Racing Project
22 Adam Frantz Roadfish Racing Teammate Top 5: Carlos Hernandez
23 Mitchell Powers
24 Michael Sovec
25 Lonnie Welch Team Athens
26 Charles Price Queen City Wheels
27 James Weaver
28 Ben Seela
29 Derek Fischer Team Dayton Bicycling
30 Thom Glick
31 Steve Clement
32 Jeff Pierce Roadfish Racing Teammate Top 5: Carlos Hernandez
33 Robert Dawson
34 Timothy Banks Midwest Devo
Finishers: Cat 5: 31   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Craig Team Hungry
2 Kevin Clark Team Louisville
3 Joe Mccracken Element Cycles
4 Robert Messmer
5 Andrew Millard Zephyr Wheel Sports
6 Richard Toler Team Dayton Bicycling
7 Christian Ambjorn Reser Bicycle
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
2 Daniel Mccarty Champion City Cycling
3 James Halpin Queen City Wheels
4 Andy Bracke Queen City Wheels
5 Dan Payton Champion City Cycling
6 Arthur Smith Team Athens
7 Sean Cooney Team Hungry
8 W. Davis griffin Queen City Wheels Teammate Top 5: James Halpin
9 Edward Walker TEAM LOGIK (LogikPower.com) Teammate Win: James Raddin
10 Joel Schmidt Ride On Wooster
11 Scott Goertemiller Queen City Wheels Teammate Top 5: James Halpin
12 David Savage Zephyr Wheel Sports
13 Tony Wuebben TEAM LOGIK (LogikPower.com) Teammate Win: James Raddin
14 Douglas Masraum Queen City Wheels Teammate Top 5: James Halpin
15 Glen Schoenung Zephyr Wheel Sports
16 Perry Parr Bishop Bicycles
17 David Cox Team Dayton Bicycling
18 David Steward Queen City Wheels Teammate Top 5: James Halpin
19 Alan Willey Queen City Wheels Teammate Top 5: James Halpin
20 Neal Schmitt Team Six One Four
21 Kevin Williams Team Louisville
22 Steve Fine Queen City Wheels Teammate Top 5: James Halpin
23 Anthony Dobbels Champion City Cycling Teammate Top 5: Daniel Mccarty
24 Fred Peters Champion City Cycling Teammate Top 5: Daniel Mccarty
25 David Thole Team Dayton Bicycling
26 Craig Alexander Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Westendorf Queen City Wheels
2 Daid Hart Zephyr Wheel Sports
3 Jeff Moore
4 Mark Jones 0
5 Dale Eads Zephyr Wheel Sports
6 Joseph Ipacs Team Athens
7 David Linden Team Dayton Bicycling
8 Jay Hissett Covington-Newport Cycling
9 Andy Perrino Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Daid Hart
10 Daniel Lach Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Daid Hart
11 David Benner Team Dayton Bicycling
12 Stuart Goret Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Daid Hart
DNF Bruce Skillings Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Sadaghiani Healthy and Happy Racing
1 Collin Sallee IWF/CIS Dev Racing Team
2 Vince Obermeyer
3 Joshua Gilmore Team Dayton Bicycling
4 Lucas Stierwalt ProChain Junior Development
5 Trey Roark ProChain Junior Development
6 Jacob Shofner Queen City Wheels
7 Nicholas Petrov Cincinnati Cyclocross
8 Aaron Banks Midwest Devo
9 Gabriel Dobrozsi ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lucas Stierwalt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Siebenlist WRP
2 Kristen Arnold Velo Classic Cycling p/b Stan's NoT
3 Krystal Mcnutt Team Dayton Bicycling
4 Emily Payonk Ft. Wayne Outfitters
5 Elli Sigmond Team Dayton Bicycling
6 Mary Wienholts Team Dayton Bicycling
7 Kennedy Adams ProChain Junior Development
8 Catierowan Thompson Team Athens
9 Kim Cory Audi
DNF Gillian Wenger ProChain Junior Development
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Schmidt Mafia Racing
2 Lily Peck ProChain Junior Development
3 Katrina Svach
4 Pei-i Wu Lady Gnar Shredders
5 Tess Cunningham Lady Gnar Shredders
6 Deneise Davis Lady Gnar Shredders
7 Kim Owens Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Pei-i Wu
8 Kristine Hofstra Team Dayton Bicycling
9 Karilyn Cox Team Dayton Bicycling
10 Emily Dreyer Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Pei-i Wu
11 Michelle Kitze Team Dayton Bicycling
12 Sharon Rana Team Athens
13 Rosalyn Willey ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
14 Judith Stutes
15 Lindsay Riggs Scarlet Fire presented by Matthews
16 Alicia Figliola
17 Stephanie Hyatt Team Dayton Bicycling
18 Marie Grassi ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
19 Emma Hayes ProChain Junior Development Teammate Top 5: Lily Peck
20 Rebekka Westrick
21 Karen Lehtonen Team Dayton Bicycling
22 Donna Garrett
23 Mary Adamo price
24 Lauren Maier Team Dayton Bicycling
25 Shannon Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com)
26 Cayce Cantrell
27 Savannah Doliboa TEAM LOGIK (LogikPower.com)
28 Wendy Gilmore Team Dayton Bicycling
29 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling
30 Heather Smith Team Dayton Bicycling
31 Jill Garry
DNF Stephanie Allen
DNF Nicole Brown Team Dayton Bicycling
DNF Megan Brunn WRP
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 26   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexa Stierwalt ProChain Junior Development
2 Michaela Schulze ProChain Junior Development Teammate Win: Alexa Stierwalt
Finishers: Cat 4: 2