Log In
RKO#9 - RED KITE CRITERIUM (July) • Jul 9 2017
Dry, 89 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Beall LOW//Factory Racing
2 Jake Taylor University of California-Davis
3 John Franz LOW// Factory Racing Teammate Win: Christopher Beall
4 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
5 Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
6 Dennis Kwon
7 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai
8 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
9 Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun
10 Stephen Lenz Chico Cycling Team
11 Daniel Hoeppner A Bloc Racing
12 Tyler Marchesano LOW//Factory Racing Teammate Win: Christopher Beall
13 Jeffery Edwards
14 Joshua Mcdonald C360R Cycling Team
15 Michael Cordova Chico Cycling Team
16 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Tim Davis
17 Tom Van pelt Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
18 Mark Morton Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Tim Davis
19 Eddy Bach
DNF Alexi Gabuyo LOW//Factory Racing Teammate Win: Christopher Beall
DNF Alec Pasqualina A Bloc Racing
DNF Chris Midkiff Chico Cycling Team
DNF Isaiah Chass Team Swift
DNF Mikal Davis Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Andy Garzoli Main Street Elite p/b Main Street B
DNF Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
DNF Justin Balderston Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 14   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddy Bach
2 Emmett Smith Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
4 Erik Schiller SunPower Racing
5 Alexi Gabuyo LOW//Factory Racing
6 Joshua Mcdonald C360R Cycling Team
7 Travis Mceuen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
8 Daniel Hoeppner A Bloc Racing
9 Ross Kelly Davis Bike Club Race Team
10 Dennis Kwon
11 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
12 Matthew Santillan CBRE Racing
13 Isaiah Chass Team Swift
14 Tom Van pelt Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
15 Cj Mooneyham Form+Data p/b Mercedes Benz of Mode
16 Douglas Schaller A Bloc Racing
17 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Emmett Smith
18 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
19 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team
20 Stephen Lenz Chico Cycling Team
21 Theo Goguely Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
22 Andy Garzoli Main Street Elite p/b Main Street B Teammate Top 5: Zane Jensen
23 Evan Hudelson Funsport Bikes Cycling Team
24 Alec Pasqualina A Bloc Racing
25 Mikal Davis Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
26 Will Farino Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
27 Charles Bunting Morgan Stanley Cycling Team
28 Alejandro De simone
29 Ben Egger A Bloc Racing
30 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Racing Team
31 Tommy Perkins JAKROO presented by Chrome Industri
32 Deniz Warraich A Bloc Racing
33 Justin Balderston Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
34 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Emmett Smith
DNF James Grady Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Jeromy Lee
DNF Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Carolan Olympic Club
2 Matthew Santillan CBRE Racing
3 Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Cj Mooneyham Form+Data p/b Mercedes Benz of Mode
5 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
6 Kurt Kuckein CBRE Racing
7 Daniel Regua SJBC
8 Evan Hudelson Funsport Bikes Cycling Team
9 John Deagon
10 Vasileios Raptakis SunPower Racing
11 Adolph Estrada
12 Oliver Song
13 Marcos Marrero TB143
14 Levi Jago Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Alex Akins
15 Will Farino Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Mathias Jacquelin Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
17 Dante Lobue Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
18 Christian Taylor
19 Peter Coffman
20 Christopher Stricklen SJBC
21 Alejandro De simone
22 Galen Frechette
23 Bernhard Nickel
24 James Grady Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
25 Tommy Perkins JAKROO presented by Chrome Industri
26 Jason D prater RMRC p/b Turin Bicycles
27 Kevin Burlinson
28 Irving Zamora TB143
29 Jacob Jordan Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNF Alfonse Le duc Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
Finishers: Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Hanson
2 Nathan Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Alex Wang
4 Holger Steinmetzger Alto Velo
5 Andrew Avedian
6 Cameron Stewart Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Ian Fernihough
8 David Kitchener
9 Timmy Nguyen San Jose State Cycling
10 Brian Mancini
11 Stefan K miller Tieni Duro Junior Cycling Team
12 Alexander Mastro
13 Marcus Cheek
14 Gary Thomas
15 Aaron Froley
16 Enrique Delreal
17 Neil Greer Orange Pedal Cycling
DNF Charles Woosley Emerald Velo Cycling Team Inc.
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Vogel
2 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
3 Chris Coble Olympic Club
4 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Elite Team
5 David Grundman SquadraSF p/b Terun
6 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai
DNF Aaron Mcdevitt SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
DNF Mark Morton Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Simon Tuttle
DNF Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
DNF Antonio Tarumoto Lost Dog Cycling
DNF Greg Mccullough Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Jeff Linder SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Matt Mikul
DNF Alton Dunnigan
DNF Samuel Worthington City Cycle Racing
DNF Michael Cordova Chico Cycling Team
DNF Christopher Beall LOW//Factory Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Coble Olympic Club
2 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai
3 David Grundman SquadraSF p/b Terun
4 Michael Claudio ThirstyBear p/b Akamai
5 Chris Evans ThirstyBear p/b Akamai
6 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
7 Michael Charleton Red Peloton
8 Samuel Worthington City Cycle Racing
9 Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
10 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
11 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Christopher Phipps
DNF Richard Snodsmith Divine Electric Norcal
DNF Troy Porter Palmer Cycling
DNF Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team
DNF Chris Morris R4R-Make A Wish
DNF Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Bike R
DNF Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Mark Fleishman Chico Cycling Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Egger A Bloc Racing
2 Charles Bunting Morgan Stanley Cycling Team
3 James Beaumier Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Ryan Chepernich Fulton Racing
5 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
6 Matthew Accarrino
7 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
8 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
9 Joseph Booth Fulton Racing Teammate Top 5: Ryan Chepernich
10 Steven Bosma Clean Power Cycling pb TESLA
11 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
12 Jason Fritz Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Charles Bunting
13 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
14 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
15 Deniz Warraich A Bloc Racing Teammate Win: Ben Egger
16 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
17 David Nicholas Fulton Racing Teammate Top 5: Ryan Chepernich
18 Sean Williams East Bay Velo Club
19 Ben French Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
20 Anthony Velebil East Bay Velo Club
21 Renzo Bernales Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Richard Gabel
22 Bernhard Nickel
DNF Richard Della maggiore Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Charles Bunting
DNF Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
DNF Nick Dellamaggiore Morgan Stanley Cycling Team Teammate Top 5: Charles Bunting
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
2 Jerome Nadel ThirstyBear p/b Akamai
3 Michael Charleton Red Peloton
4 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
5 Troy Porter Palmer Cycling
6 Richard Nichols R4R-Make A Wish
7 Chris Fortuna Morgan Stanley Cycling Team
8 Christopher Phipps ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jerome Nadel
9 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
10 Sean Smith CA Technologies Racing
11 Jason Cruser R4R-Make A Wish
12 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
13 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
14 Kevin Davidson CA Technologies Racing
15 Richard Snodsmith Divine Electric Norcal
16 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
17 Benjamin Cota Funsport Bikes Cycling Team
18 Greg Tripoli Dayka-Hackett
19 Jay Newton ThirstyBear p/b Akamai Teammate Top 5: Jerome Nadel
20 L Allen shaw Clean Power Cycling pb TESLA
21 Mark Fleishman Chico Cycling Team
22 Nick Dellamaggiore Morgan Stanley Cycling Team
23 Rick Lawton R4R-Make A Wish
DNF Keith Defiebre Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
DNF Richard Della maggiore Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Long ThirstyBear p/b Akamai
2 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 Anthony Velebil East Bay Velo Club
4 Jason Fritz Morgan Stanley Cycling Team
5 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
6 Rolland Jurgens CA Technologies Racing
7 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
8 Michael Boehme Colavita Racing
9 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
10 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Robb Herrick
11 Michael Saba CA Technologies Racing
12 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
13 Ben French Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Robb Herrick
14 Steven Bosma Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
15 Manny Canson Orange Pedal
16 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Robb Herrick
17 Serge Plasschaert Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
19 Chris Patterson
20 Renzo Bernales Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Robb Herrick
21 Juan Ortiz
22 Neil Leary CBRE Racing
23 Enrique Romero SquadraSF p/b Terun
24 Adamvanminh Martin Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
25 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
26 Ronald Johnson Rio Strada Racing
DNF John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: James Ruffin
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
2 Richard Jones CA Technologies Racing
3 Steve Clifton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Dean Abt Team Oakland Cycling
5 Chris Morris R4R-Make A Wish
6 Matthew Trethric Hammer/53x11
7 Brad Decker Team Simple Green/Cannondale/Bike R
8 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
9 Steven Olechny CA Technologies Racing Teammate Top 5: Richard Jones
10 Don Grijalva Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Win: Tim Davis
11 Jess Raphael 3 Feet Cycling p/b Foody's
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Napieralski
2 Sean Williams East Bay Velo Club
3 Ryosei Kaneko ol'Republic/SERT
4 Mark Robertson CA Technologies Racing
5 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
6 Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA
7 Daniel Tkach CBRE Racing
8 Mark Massey Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Jeffrey Kato
9 Jerry Wickham Benicia Bicycle Club
10 L Allen shaw Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Jeffrey Kato
11 Bill Dewolf Rockville Bike Rattlers
12 Jess Raphael 3 Feet Cycling p/b Foody's
DNF Alvin Carpenter Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachelle Ortega JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Jeana Rose SunPower Racing
3 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
4 Barlow Lindsay JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Rachelle Ortega
5 Sandra King JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Rachelle Ortega
6 Johanna Fogolin SJBC
7 Christina Davis SJBC
8 Norma Hilton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 April Willoughby JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Rachelle Ortega
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Stone SJBC
2 Diana Hellman SJBC Teammate Win: Jill Stone
3 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Lilli Safley Bell Real Estate Cycling
5 Marsha Griffin San Jose Bicycle Club
6 Victoria Rainbolt
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiina Aardemae JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
2 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Tiina Aardemae
3 Rita Szeto Team Oakland Cycling
4 Jeanette Haggas RAZZLE DAZZLE
5 Laurie Furman JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Tiina Aardemae
6 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
7 Christina Davis SJBC
8 Andrea Atkins CA Technologies Racing
9 Diana Cedeno JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Tiina Aardemae
10 Barlow Lindsay JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Tiina Aardemae
11 April Willoughby JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Win: Tiina Aardemae
12 Luisa Sempere RAZZLE DAZZLE Teammate Top 5: Jeanette Haggas
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 5