Log In
Village VW River Gorge Omnium - Crit • Aug 25 2018
Mostly Cloudy, 78 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leon Andres santamaria NGCA Elite p/b Tyler Perry Studios 0:47:59.259
2 Wesley Garland Giovanni's Tile Design Racing p/b R 0:47:59.525
3 David Koonce MOAB Masters Racing 0:47:59.859
1
4 Benjamin Weaver Texas Roadhouse Cycling Team 0:48:00.685
2
5 Tyrone Edwards Specialized-BMW 0:48:00.819
3
6 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio 0:48:00.948
4
7 Emile Abraham NGCA Elite p/b Tyler Perry Studios 0:48:01.221
5
Teammate Win: Leon Andres santamaria
8 Oleg Tanovitsky There's A Train Coming 0:48:01.391
6
9 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling 0:48:01.439
7
10 Nicholas Nichols Cycle Sport Concepts/Motor Mile Rac 0:48:01.540
8
11 Isaac Strickland Little Fire p/b Adventures Cycles 0:48:01.742
9
12 Allen Thompson Georgia Neurosurgical Institute 0:48:02.007
10
13 Igor Rudalev There's A Train Coming 0:48:02.061
11
14 Jacob Tremblay Carolina Pedal Works 0:48:02.879
1
15 Jeffrey Kauppi MOAB Masters Racing 0:48:03.374
2
Teammate Top 5: David Koonce
16 Michael Stearns Red Kite Bicycle Studio 0:48:03.647
3
17 Justin Lowe Lift Center Racing 0:48:03.836
4
18 Ryan Robinson CCT Racing 0:48:04.165
5
19 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 0:48:05.272
6
20 Matt Bole Texas Roadhouse Cycling Team 0:48:07.939 Teammate Top 5: Benjamin Weaver
21 Chris Kroll Texas Roadhouse Cycling Team 0:48:13.140 Teammate Top 5: Benjamin Weaver
22 Andrew Crater Supra Cycling Team 0:48:13.149
23 John Hart Friends Great Smokies Cycling (Team 0:48:14.920
24 Brendan Sullivan There's A Train Coming 0:48:19.283
25 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists 0:49:15.867
26 Nathan Stone I Am Racing 0:49:16.355
27 Chris Chotas Specialized-BMW 0:49:17.539 Teammate Top 5: Tyrone Edwards
28 George Ciordas Specialized-BMW 0:49:17.695 Teammate Top 5: Tyrone Edwards
29 Terrance Boxx Lift Center Racing 0:49:17.755
30 Harry Clark Team Heroes 0:49:21.402
31 Modesto Diaz Giovanni's Tile Design Racing p/b R 0:49:21.591 Teammate Top 5: Wesley Garland
32 Shawn Hirt MOAB Masters Racing 0:49:25.359 Teammate Top 5: David Koonce
33 Khan Kogure Velosports Racing Asheville
34 Michael Lesmerises Knoxville Bicycle Company
35 Richard Keller Support Clean Sport/Guttenplan Coac
36 Sam Cataldo Balls Out Bicycle Racing PB MOAB
37 Jer Walker Kinetic Fitness Coaching
38 David Briggs Red Kite Bicycle Studio
39 Pablo Di marco Giovanni's Tile Design Racing p/b R Teammate Top 5: Wesley Garland
40 Chris Moore NGCA/pb Tyler Perry Studios
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 18   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micajon Dykes MOAB Racing 0:36:50.678
Off The Front
2 Modesto Diaz Giovanni's Tile Design Racing p/b R 0:36:51.233
3 Pablo Di marco Giovanni's Tile Design Racing p/b R 0:36:51.755
1
4 Dennis Koscielski Dogfish Racing Team 0:36:52.060
2
5 Geof Vickers Red Kite Bicycle Studio 0:36:52.247
3
6 David Peter Downtown Asheville Racing Club (DAR 0:36:52.365
4
7 James Booth Apolline Racing 0:36:52.625
5
8 Tim Moore 901 Racing 0:36:54.635
6
9 Tracy Honeycutt Free-Flite Masters 0:36:55.795
7
10 Michael Livingston Deep South Bicycle Company 0:36:56.096
8
11 Jeff Buse Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 0:36:56.350
9
12 Ben Milcarek NGCA 0:36:57.152
10
13 Greg Bauer Privateer Cyclocross 0:36:58.646
14 Dale Hair Village VW Chattanooga Cycling Team 0:36:58.942
15 James Mitchell Mid South Racing 0:36:59.103
16 Paul Lawler Reality Bikes 0:37:00.003
17 Nathan Kile 0:37:01.533
18 Thomas Knopp Motor Mile Racing 0:37:14.726
19 Alan Berardo 0:37:17.867
20 Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio 0:37:42.878
Off The Back
Teammate Top 5: Geof Vickers
21 Jonathan Sierra Village VW Chattanooga Cycling Team 0:37:43.121
Off The Back
22 Robert Desantis Sarasota Cycling Club/Pb Seasucker
Off The Back
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Bostick CTS Cycling Team fueled by Organic 0:36:51.055
2 Shawn Hirt MOAB Masters Racing 0:36:51.080
3 Tom Golden Village VW Chattanooga Cycling Team 0:36:51.348
4 Timothy Goodin Village VW Chattanooga Cycling Team 0:36:51.789
1
5 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club (DAR 0:36:52.451
2
6 Pete Sully 901 Racing 0:36:52.688
3
7 Eugene Parker Urban South Racing 0:36:52.712
4
8 David Briggs Red Kite Bicycle Studio 0:36:53.686
5
9 Charles Bolton 901 Racing 0:36:55.401
6
10 William Causey Georgia Neurosurgical Institute 0:36:55.441
7
11 Richard Boughton 0:36:55.702
8
12 Gregory Palevo 0:36:56.276
9
13 Emiliano Herran Village VW Chattanooga Cycling Team 0:36:56.738 Teammate Top 5: Tom Golden
14 Bernie Clincke MOAB Racing 0:37:00.876
15 Ivan Murdock MOAB Masters Racing 0:37:19.715
1
Teammate Top 5: Shawn Hirt
16 Paul Renard Riverside Bicycle Racing 0:37:20.365
2
17 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR Teammate Top 5: Randal Warren
18 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute
19 John Marshall Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
20 Al Harjes Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
21 John Strickland Rescue Racing p/b Christopher Bean
22 Norman Carpenter Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
23 John Watson Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
24 Bill Broussard MicoMetals Bike Zoo / SCO
25 Jeff Lofgren Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Tom Golden
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Ricketts Team MACK Racing Association 0:46:40.205
Off The Front
2 Davis Adams Infinity racing 0:46:41.736
Off The Front
3 Eric Palacio L5Flyers Cycling Team 0:46:41.804
Off The Front
4 Gen Kogure Velosports Racing Asheville 0:46:45.509
Off The Front
5 Jeremiah Stoller Nashville Local Cycling 0:46:50.429
Off The Front
6 John Hain Jigawatt Cycling 0:47:23.717
1
7 Dylan Bibic Midweek CC 0:47:23.808
2
8 Michael Garrison Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac 0:47:24.269
3
9 Robert Loomis NGCA Elite p/b Tyler Perry Studios 0:47:24.450
4
10 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling 0:47:24.697
5
11 Noah Kinney Team Dayton Bicycling 0:47:25.359
6
12 Jack White Velovit 0:47:25.421
7
13 Taylor Herron Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 0:47:25.604
8
14 Peter Reed 0:47:25.637
9
15 Seth Callahan Frazier Cycling Juniors 0:47:26.426
10
16 Eric Serantoni Carolina Crit Squad 0:47:26.709
11
17 Derek Birch Pioneer Mortgage 0:47:26.847
12
18 Skyler Diacou Team United HealthCare / The 706 Pr 0:47:26.896
13
19 Caleb Smith Monster Media Elite Development 0:47:26.987
14
20 Travis Keeney TMB Development p/b Equator Coffees 0:47:27.640
15
21 Joseph Pardue Breakaway Cycling Club - NWA 0:47:27.734
16
22 Lance Davidson Welland Racing 0:47:27.826
23 Brian Lea Experience Fayetteville Cycling Tea 0:47:28.467
24 Nathan Pierce Infinity racing 0:47:28.855 Teammate Top 5: Davis Adams
25 Tommy Morrison L5Flyers Cycling Team 0:47:28.922 Teammate Top 5: Eric Palacio
26 Thomas Duke L5Flyers Cycling Team 0:47:29.463 Teammate Top 5: Eric Palacio
27 Ben Gramling City Title Cycling Team 0:47:29.900
28 Thomas Brown City Title Cycling Team 0:47:30.331
29 Spencer Miller ROLLFAST 0:47:31.168
30 Will Jessup VeloBrew Cycling Club 0:47:31.637
31 Jason Russell Nashville Local Cycling 0:47:32.398 Teammate Top 5: Jeremiah Stoller
32 W. Harrison nguy Frazier Cycling 0:47:37.093
33 Carlos Norena SC Competitive Cyclist
34 David Heath Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac
35 Huntley Nash
36 Travis Furman Cycleton Blackswift
37 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Eric Palacio
38 Yukio Mariner Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeremiah Stoller
39 Jeremy Grigg City Title Cycling Team
40 Jonathan Hauck L5Flyers Cycling Team Teammate Top 5: Eric Palacio
Finishers: Cat 2: 39   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elvys Martinez 0:46:19.228
1
2 Cooper Johnson Nashville Local Cycling 0:46:19.417
2
3 Lee Yarbro Hub Cycling-Caney Fork Racing 0:46:19.531
3
4 Daniel Swan Urban South Racing 0:46:19.763
4
5 Matthew Slavick Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 0:46:19.818
5
6 Scott Slusher Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:46:19.886
6
7 Evan Barr-beare Team Hungry 0:46:20.173
7
8 Peter Laskiewicz I Am Racing 0:46:20.174
8
9 Michael Zinkann Giovanni's Tile Design Racing p/b R 0:46:20.227
9
10 Dalton Collins Synergy 0:46:20.637
11 Ivan Martinez Boyaca Raza de Campeones 0:46:20.660
12 Andra Pinzan Boyaca Raza de Campeones 0:46:20.807
13 Joe Whalley Village VW Chattanooga Cycling Team 0:46:21.196
14 Cameron Nolen 901 Racing 0:46:21.300
15 Kevin Whitford 0:46:21.634
16 Ian Tapp Bicycle Face Racing 0:46:21.841
17 Patrick Markarian 0:46:21.993
18 Luis Leme TEAM (Together Everyone Achieves Mo 0:46:22.136
19 Robert Kirkpatrick L5Flyers Cycling Team 0:46:22.495
20 Will Murray Kreitler Racing Team 0:46:22.870
1
21 Mcaben Prince 0:46:23.192
2
22 Leonardo Dueatas Boyaca Raza de Campeones 0:46:23.342
3
23 Tony Gumbel 0:46:23.627
4
24 Felipe Fagua Boyaca Raza de Campeones 0:46:23.795
5
25 Nicholas Scaggs Team Dayton Bicycling 0:46:24.198
26 Tom Golden Village VW Chattanooga Cycling Team 0:46:24.359
27 Stuart Witt Bicycle Face Racing 0:46:25.816
28 Hunter Connell Nashville Local Cycling 0:46:26.451 Teammate Top 5: Cooper Johnson
29 Terrance Boxx Lift Center Racing 0:46:34.855
30 Philip Raschke Urban South Racing 0:46:40.083 Teammate Top 5: Daniel Swan
31 Chris Cole
32 Jacob Kuper I Am Racing
33 Brian Robinson Johnson & Hayes Physical Therapists
34 Eric Nelson Velovit
35 Stephen Heath Frazier Cycling Juniors
36 Kevin Cook Giovanni's Tile Design Racing p/b R
37 Paul Fitzpatrick doTERRA Living
38 Jonathan Sierra Village VW Chattanooga Cycling Team
39 David Huertas Boyaca Raza de Campeones
40 Chris Kelly Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Cooper Johnson
41 Khan Kogure Velosports Racing Asheville
42 Richard Bate joe's cycles/cardinal bicycle co.
43 Christian Madrid Lift Center Racing
44 Max Bien Dornier Racing
DNF Reginald Pineda Giovanni's Tile Design Racing p/b R
DNF Cole Rasser Frazier Cycling Juniors
DNF Cade Lott Jed's Perfect Endurance Bikes
Finishers: Cat 3: 41   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Santiago Umba Boyaca Raza de Campeones 0:31:14.982
Off The Front
2 Libardo Mancipe Boyaca Raza de Campeones 0:31:15.037 Teammate Win: Santiago Umba
3 James Tootill 0:31:20.449
1
4 James Kraus 0:31:20.618
2
5 Michael Lipan 0:31:21.490
3
6 Ethan Lee Oranges Bees Software 0:31:21.527
4
7 Sean Harris 0:31:21.676
5
8 Carlos Parra Boyaca Raza de Campeones 0:31:21.702
6
Teammate Win: Santiago Umba
9 Justin Floyd Phoenix Fitness and Training 0:31:21.838
7
10 Paul Schwer I Am Racing 0:31:21.977
8
11 Aubrey Pepper Blevins Bicycle Company 0:31:21.981
9
12 Dylan Ogle UGA Cycling 0:31:22.123
10
13 Nathan Wyrick Phoenix Fitness and Training 0:31:22.158
11
14 Flores Vladimir 0:31:22.387
12
15 Justin Musser 0:31:22.644
13
16 Ian Barrett Roadfish Racing 0:31:22.664
14
17 Brandon Mccullough Velovit 0:31:22.681
15
18 Rodrigo Coelho Harper Auto 0:31:22.790
16
19 Pete Dawkins University of Mississippi 0:31:22.866
17
20 Stephen Wiedl Savannah College of Art and Design 0:31:23.468
18
21 Ian Poore Mission Devo Cycling p/b Tyler Perr 0:31:23.673
19
22 Tyler Kenyon 901 Racing 0:31:23.973
23 Hayden Connell Nashville Local Cycling 0:31:24.913
24 Christian Camargo Boyaca Raza de Campeones 0:31:24.998 Teammate Win: Santiago Umba
25 Jordan Foster 0:31:25.045
26 Grayson Wickel Les Amis/Upstate Junior Cycling 0:31:25.061
27 Nate Watson Supra Cycling Team 0:31:26.690
28 Erick Kercheval Nashville Local Cycling 0:32:08.926
29 David Lachance
30 Micajon Dykes Balls Out Bicycle Racing PB MOAB
31 Justin Perry Harper Auto
32 John Castleberry
33 Andrew Hill L5Flyers Cycling Team
34 Joshua Richards Zone-6 Endurance / Gray Goat
35 David Oliver Harper Auto
36 Charles Haws Team Snyder Cycles
37 Levi Dykes Balls Out Bicycle Racing PB MOAB
38 Alex Ohman
39 Simon Herrera Hub Cycling-Caney Fork Racing
40 Dannie Medlin
41 John Melton Village VW Chattanooga Cycling Team
42 Doug Sharp Harper Auto
43 Robert Desantis Sarasota Cycling Club/Pb Seasucker
44 Joseph Morgan
45 Ross Davis I Am Racing
46 Rick Chukas
47 Zachary Lowe Lift Center Racing
48 Scott Carmichael
Finishers: Cat 4: 40   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Brannon??? Motor Mile Racing 0:25:54.621
Off The Front
2 Tyler Johnson Team Bubba 0:25:56.029
Off The Front
3 Jonathan Cornelius Goat Cycling 0:25:56.228
Off The Front
4 Ageu Costa 0:25:56.298
Off The Front
5 Fabio Moura Fabio Moura/Piracanjuba 0:25:57.028
Off The Front
6 John Morton Land & See Racing 0:25:58.408
Off The Front
7 Ross Eustis Six26 Cycling 0:25:59.123
Off The Front
8 Matt Mackey Mississippi versus Everybody 0:26:00.115
Off The Front
9 Monte Burtis Village VW Chattanooga Cycling Team 0:26:44.135
Off The Front
10 Scott Byrom Balls Out Bicycle Racing PB MOAB 0:27:23.041
11 Justin Pol 0:27:23.138
12 Yancey Joiner 0:27:23.639
1
13 Kiran Hanumaiah Journeymen Racing Multisport 0:27:24.382
2
14 John Branum Privateer Cyclocross
3
15 Nick Franklin Bike N' Tri - Health Factory Race T
4
16 Carter Simmons
5
17 Matthew Hinton
18 Brian Newton
19 Herchel Portella
20 James Wahl
21 Lam Pham
22 Steve Pugh CCT Racing
23 Ben Pope 901 Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 18   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Rasser Frazier Cycling Juniors 0:27:50.628
2 Hunter Connell Nashville Local Cycling 0:27:50.837
3 Stephen Heath Frazier Cycling Juniors 0:28:24.540
1
Teammate Win: Cole Rasser
4 Hayden Connell Nashville Local Cycling 0:28:25.091
2
5 Jacob Kuper I Am Racing
3
6 Jace Baumgardner Lift Center Racing
4
7 Bailey Byrom Balls Out Bicycle Racing PB MOAB
5
DNF Carter Simmons
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing 0:19:19.120
Off The Front
2 Levi Dykes Balls Out Bicycle Racing PB MOAB 0:19:19.156
Off The Front
3 William Bibic Midweek CC 0:20:24.432
1
4 Charlie Stelly Village VW Chattanooga Cycling Team 0:20:25.376
2
5 Brady Lawson Village VW Chattanooga Cycling Team
3
6 Braxton Burtis Village VW Chattanooga Cycling Team
4
7 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors
5
8 Sean Smith Village VW Chattanooga Cycling Team
6
Teammate Top 5: Charlie Stelly
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso EDA / Evolution Cycling Team
2 Scott Mcgill Gateway Harley-Davidson Trek Develo
3 Connor Sallee UCI CT: Cyclus Sports
4 Corey Davis UCI CT: Cyclus Sports
5 Jarret Oldham First Internet Bank Cycling
6 Andrew Dahlheim Holowesko-Citadel p/b Arapahoe Reso
7 Michael Hernandez UCI CT: Aevolo Cycling Inc.
8 Matthew Ricketts Team MACK Racing Association
9 Brandon Feehery
10 Tim Savre Project Echelon Racing
11 Bryan Lewis Cutaway USA
12 Jacob Hill Support Clean Sport/Guttenplan Coac
13 Clayton Travis Kreitler Racing Team
14 Zach Nehr Team California
15 John Woods First Internet Bank Cycling Teammate Top 5: Jarret Oldham
16 Casey Magner Specialized-BMW
17 Franklin Deese UCI CT: Cyclus Sports Teammate Top 5: Connor Sallee
18 Sean Gardner Gateway Harley-Davidson Trek Develo Teammate Top 5: Scott Mcgill
19 Justin Pfaff VeloBrew Cycling Club
20 Nolan Vanderzwaag Velo City Cycles
21 Jacob Henningsen Team Hungry
22 Seth Jones Dornier Racing
23 Caleb Aoake Development Team Novo Nordisk
24 Kevin Solomon City Title Cycling Team
25 Oliver Behringer Development Team Novo Nordisk
26 Paul Martin First Internet Bank Cycling Teammate Top 5: Jarret Oldham
27 Richard Arnopol Project Echelon Racing
28 Timothy Killelea Nashville Local Cycling
29 Nicholas Luther Happy Tooth Racing
30 Daniel Tokarczyk Team Hungry
31 Rolly Weaver Support Clean Sport/Guttenplan Coac
32 Michael Bissette South Main Cycles - Belmont
33 Hank Beaver Specialized-BMW
34 David Vargas Team United HealthCare / The 706 Pr
35 Parker Kyzer UCI CT: Cyclus Sports Teammate Top 5: Connor Sallee
36 Will Jessup VeloBrew Cycling Club
37 Brady Reed Strike Cycling Elite Team
38 Willem Kaiser Gateway Harley-Davidson Trek Develo Teammate Top 5: Scott Mcgill
39 Alex Mclaughlin Texas Roadhouse Cycling Team
40 Barry Miller dope
41 Charkie Huegel Levine Law Group p/b Huseby.com
42 Isaac Strickland Little Fire p/b Adventures Cycles
43 Skyler Diacou Team United HealthCare / The 706 Pr
44 Andrew Scarano Team United HealthCare / The 706 Pr
45 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling
46 Oliver Flautt UCI CT: Cyclus Sports Teammate Top 5: Connor Sallee
47 Ulugbek Saidov Development Team Novo Nordisk
48 Huntley Nash
49 Andrew Giniat UCI CT: Cyclus Sports Teammate Top 5: Connor Sallee
50 Matt Brophy Nalgene / Borah Teamwear Cycling
51 Andrew Evans City Title Cycling Team
52 Robert Loomis NGCA Elite p/b Tyler Perry Studios
53 Noah Kinney Team Dayton Bicycling
54 Ricky Randall UCI CT: Cyclus Sports Teammate Top 5: Connor Sallee
55 John Becker * First Internet Bank Cycling Teammate Top 5: Jarret Oldham
56 Samuel James BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING
57 Luis Berrios Giovanni's Tile Design Racing p/b R
58 Paul Gregory Carolina Crit Squad
59 Jeremiah Stoller Nashville Local Cycling
60 Nathan Pierce Infinity racing
61 Michael Zinkann Giovanni's Tile Design Racing p/b R
62 Juan Gonzalez Development Team Novo Nordisk
63 Robert Berghel
64 Thomas Duke L5Flyers Cycling Team
65 Carlos Norena SC Competitive Cyclist
Finishers: Cat 1: 41   Cat 2: 16   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Long 0:24:51.289
2 Monica Desjardins Taco Mamacita 0:24:54.436
3 Rosie Levy Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 0:24:56.210
4 Caleigh Rasser Frazier Cycling Juniors 0:24:56.217
5 Grace Anne ingham UGA Cycling 0:24:56.532
6 Amanda Smith 0:24:56.991
7 Valentina Casas Boyaca Raza de Campeones 0:24:57.015
8 Patience Stoller Nashville Local cycling 0:24:57.201
9 Sarah Portella 0:24:57.573
10 Sally Chu Rock Solid Health Fitness/AL Wheelm 0:24:57.619
11 Cindy Clark Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 0:24:57.851
12 Alissa Whittier??? Taco Mamacita 0:24:58.782 Teammate Top 5: Monica Desjardins
13 Madison Gramling Experience Fayetteville Cycling Tea 0:25:08.199
14 Kelli Rogan Frazier Cycling Juniors 0:25:32.260 Teammate Top 5: Caleigh Rasser
15 Amy Christian Taco Mamacita Teammate Top 5: Monica Desjardins
16 Jodie Branum Taco Mamacita Teammate Top 5: Monica Desjardins
17 Brandy Eaton
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patience Stoller Nashville Local cycling 0:27:52.520
1
2 Annkatrin Smith Village VW Chattanooga Cycling Team
2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleigh Rasser Frazier Cycling Juniors 0:20:22.553
1
2 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors
2
Teammate Win: Caleigh Rasser
3 Gigi Nguy Frazier Cycling
3
Teammate Win: Caleigh Rasser
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne Papa John's Racing p/b Trek 0:54:47.812
Off The Front
2 Courteney Lowe Feed Hungry Kids Project p/b Happy 0:54:47.904
Off The Front
3 Briana Kovac Gray Goat Mobile/Bullseye Total Med 0:54:48.004
Off The Front
4 Emily Ehrlich Papa John's Racing p/b Trek 0:54:48.482
Off The Front
Teammate Win: Debbie Milne
5 Laura Jorgensen Feed Hungry Kids Project p/b Happy 0:55:19.392
6 Tina Pic Colavita/Bialetti Pro Cycling Team 0:55:19.442
7 Danielydelvalle Garcia Papa John's Racing p/b Trek 0:55:19.564 Teammate Win: Debbie Milne
8 Jennifer Caicedo Palmetto State Medical Cycling Team 0:55:19.999
9 Rachel Langdon Gray Goat Mobile/Bullseye Total Med 0:55:20.301 Teammate Top 5: Briana Kovac
10 Stephanie Cucaz OrthoCarolina Winston Women's Cycli 0:55:20.900
11 Sommers Creed L5Flyers Cycling Team 0:55:21.135
12 Madeline Bemis OrthoCarolina Winston Women's Cycli 0:55:21.369
13 Emily Spence Gray Goat Mobile/Bullseye Total Med 0:55:21.380 Teammate Top 5: Briana Kovac
14 Emily Gass Urban South Racing 0:55:21.591
15 Flora Yan Papa John's Racing p/b Trek 0:55:21.999 Teammate Win: Debbie Milne
16 Emma Lujan Project Echelon Racing 0:55:22.001
17 Merrill Thierman Dornier Racing 0:55:22.583
1
18 Melissa Teeple 0:55:22.748
2
19 Sarah Hoots Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 0:55:23.140
3
20 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing 0:55:23.346
4
21 Jennah Dunham Chicago Women's Elite Cycling 0:55:23.542
5
22 Elizabeth Harden Papa John's Racing p/b Trek 0:55:24.158 Teammate Win: Debbie Milne
23 Krystal Burnham OrthoCarolina Winston Women's Cycli 0:55:24.195
24 Katie Isermann Chicago Women's Elite Cycling 0:55:24.740
25 Gracie Pendleton OrthoCarolina Winston Women's Cycli 0:55:25.140
26 Lauren Wissman Chicago Women's Elite Cycling 0:55:25.458
27 Mia Cheeseman Chicago Women's Elite Cycling 0:55:25.971
28 Kathryn Buss Team TIBCO-Silicon Valley Bank 0:55:26.815
29 Madison Kelly Papa John's Racing p/b Trek 0:55:33.096 Teammate Win: Debbie Milne
30 Rachel Wills Chicago Women's Elite Cycling
31 Beth Lofgren Taco Mamacita
32 Madeline Pearce Piedmont College
33 Brooke Hannon Gray Goat Mobile/Bullseye Total Med Teammate Top 5: Briana Kovac
34 Judah Sencenbaugh Team United HealthCare / The 706 Pr
35 Martha Lowe Team WE
36 Sarah Schuetter
37 Emily Strange CTH Performance Project
38 Kristina Mears CCT Racing
39 Caitlin Milne Supra Cycling Team
40 Margaret Jerulle USF Cycling
41 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling Juniors
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 15   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 4