Log In
Song Mountain Time Trial • May 16 2009
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hoffer Farm Team 9:50.29
2 Connor Lenihan Farm Team Cycling 10:20.48
3 Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING 10:27.40
4 Noah Mcfall chris cookies/swan cycles/flcc 11:03.73
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Goguen Minuteman Road Club 7:53.32
2 Christopher Worden Unattached 8:04.85
3 Greg Ratzell Bike Line/LWA 8:11.95
4 Keane Brennan Farm Team Cycling 8:17.54
5 Austin Vincent Unattached 8:22.23
6 Luke Bateman Young Medalists/ Team Dual Temp 8:40.39
7 Joseph Toth CBRC 8:43.84
8 Andrew Shafer Young Medalists/Team Dual Temp 8:48.84
9 Will Macclarence Farm Team Cycling 1M6 Teammate Top 5: Keane Brennan
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Golembieski CRCA/Junior Development 6:40.87
2 Benjamin Salibra CRCA/Junior Development 6:44.14 Teammate Win: Bill Golembieski
3 Jordan Strober CRCA/Junior Development 6:55.01 Teammate Win: Bill Golembieski
4 Curtis White Capital Bicycle Racing Club 7:03.64
5 Rob Spatola Young Medalists/Team Dual Temp 7:08.92
6 Jeffrey Alpert Young Medalists/Team Dual Temp 7:15.51
7 Wesley Kline Young Medalists/Team Dual Temp 7:18.00 Teammate Top 5: Rob Spatola
8 Nathan Piche Farm Team Cycling 7:18.54
9 Derek Wojtkun Farm Team Cycling 7:27.20
10 Brandon Milet Farm Team Cycling 7:30.39
11 Eli Robinson ChrisCookies/SwanCycles 7:31.03
12 Emmanuel Goguen CL Noonan/Coast to Coast/KAM 7:36.46
13 Zach Bender Team Cyclesport 7:44.56
14 Michael Ballard CBRC 7:45.43 Teammate Top 5: Curtis White
15 Theodore Heinz Unattached 7:49.06
16 Andrew Harris Young Medalists/Team Dual Temp 7:49.46 Teammate Top 5: Rob Spatola
17 Matthew Voyer Young Medalists/Team Dual Temp 7:52.40 Teammate Top 5: Rob Spatola
18 Nate Morse CL Noonan/Coast to Coast/KAM 7:58.54
19 Chad Gorr Young Medalists/Team Dual Temp 8:01.09 Teammate Top 5: Rob Spatola
20 Jack Macclarence Farm Team Cycling 8:02.87
21 Hunter Dansin Farm Team Cycling 8:22.67
22 Steven Zotter Genesee Valley Cycling Club 8:24.65
23 Christopher Krause Young Medalists/Team Dual Temp 8:42.75 Teammate Top 5: Rob Spatola
24 Tommy Goguen Minuteman Road Club 9:41.01
Starters:25   Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma White CBRC 8:55.18
2 Julia Sante FARM TEAM CYCLING 11:00.34
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Latzgo Bike Line/LWA 7:53.84
2 Melissa Garcia Bike Line/LWA 8:23.57 Teammate Win: Nadia Latzgo
3 Brittany Sumner Farm Team Cycling 9:17.46
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonina Esposto Young Medalists/ Team Dual Temp 8:26.26
2 Catherine Probst Young Medalists/Team Dual Temp 8:26.84 Teammate Win: Antonina Esposto
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Gorton Battenkill-United 6:33.75
2 Greg Cavaanagh Healing Cycle RT 6:34.39
3 Stephen Sloan MaxPowerCycling.com 6:45.09
4 Erik Markewich Anthem Sports Elite Development 6:46.06
5 Matthew Spinks Team Metra / Wendy's p/b Cycles 54 6:49.10
6 Nathan Kupperstock Unattached 6:50.09
7 Tucker Sawin Unattached 6:51.50
8 Joseph Halter Nickel City Cyclists 6:52.06
9 Mark Blakley MAC5Bikes/McAllister Sign 6:53.79
10 Robert Dietrick JW Dundees 6:54.78
11 Brian Klotz Corning Race Team 6:58.79
12 Andrew Bernstein Anthem Sports Elite Development 6:59.92 Teammate Top 5: Erik Markewich
13 Andrew Lytwynec Full Moon Vista Bike and Sport 7:01.17
14 Zane Dordai Colavita Racing 7:01.34
15 Jacob Gorke CRCA/Junior Development 7:06.48
16 Paul Eisele MaxPowerCycling.com 7:06.81 Teammate Top 5: Stephen Sloan
17 Timothy Manzella Team Independence Cycling Team 7:07.06
18 Daniel Barney MAC5Bikes/McAllister Sign 7:09.01
19 Miguelangel Blanco Unattached 7:10.68
20 Daniel Hertzler Corning Race Team 7:13.93
21 Matthew Tammaro Corning Race Team 7:19.82
22 Adam Leman Team Independence Cycling Team 7:20.42
23 Jeremy Gardner Spokepost 7:20.78
24 Jacob Bolewski Spokepost.com 7:22.51
25 Drew Scoles Team ROG 7:33.53
26 Adam Zimmerman Unattached 7:37.09
27 Steven Hopengarten Green Line Velo 7:42.32
28 Andrew Nasca Unattached 7:44.60
29 Austin Mclenithan Anthem Sports Elite Development 7:50.06 Teammate Top 5: Erik Markewich
30 Robert Hanlon Unattached 7:54.95
Starters:31   Finishers: Cat 3: 29   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gazsi Team Ultralink 6:16.93
2 Craig Hawkes THE CYCLERY 6:21.90
3 Don Sproull ChrisCookies/SwanCycles 6:24.15
4 Steve Proulx Stevens Cross 6:37.95
5 David Faso MaxPowerCycling.com 6:43.35
6 Michael Spangenberg Competitive Edge Racing Team 6:43.78
7 Gregory Drumm Team SCARR-Ommegang 7:01.00
8 Jeff Johnson Battenkill-United 7:03.67
9 Michael Forsdike Team London 7:28.98
10 Jason Dellilo Unattached 7:34.06
11 Shea Patrick Team London 8:07.85
Starters:13   Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Ingraham CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey 6:18.18
2 Eric Gregoire Onondaga Cycling Club Inc. 6:28.70
3 David Carr CRCA/Setanta 6:45.04
4 Rick Hall CRCA/Teany Cycling 6:54.98
5 Nicholas Kreilach Unattached 6:56.67
6 Alan Fischer Unattached 6:57.03
7 Douglass Endrizzi Unattached 6:58.95
8 James Ruhl Unattached 7:00.75
9 Owen Laurion Unattached 7:02.32
10 Michael Madden MaxPowerCycling.com 7:06.67
11 Patrick Dietz CRCA/DKNY-Signature Cycles 7:07.35
12 Brendan Housler JW Dundees 7:10.48
13 Ronan Cahill Unattached 7:13.64
14 David Kahn Bulldog Cycling 7:14.00
15 Garrick Dixon Northeastern University 7:18.90
16 John Hertzler Corning Race Team 7:23.15
17 Theodor Schnaufer Genesee Valley Cycling Club 7:23.89
18 Anthony Rotter Team SCARR-Ommegang 7:25.95
19 Steve Lachance Green Line Velo 7:26.14
20 Keisuke Inoue Onondaga Cycling Club Inc. 7:26.85 Teammate Top 5: Eric Gregoire
21 Gregory Keith 7:29.12
22 Craig Polston The Bike Shop 7:29.43
23 Etsu Taniguchi Century Road Club Association 7:30.79
24 Bryan Blake MaxPowerCycling.com 7:31.79
25 Ben Hughes Century Road Club Association 7:32.70
26 Paul Knerr Team Pedallers 7:34.34
27 Raymond Junkins Stevens Institute of Technology 7:35.18
28 Carlos Martinez Unattached 7:36.25
29 Evan Thomas Unattached 7:40.67
30 Garrett Getter Managed Care Network 7:44.25
31 Aaron Dinoto Team ROG 7:44.62
32 Jacob Bobrow University of Vermont 7:44.65
33 Michael Lenihan Battenkill-United 7:45.18
34 Brenden Siekman 7:46.14
35 Sean Whitehurst Cycling Club at Cornell University 7:46.34
36 Phillip Mccarthy Team SCARR-Ommegang 7:49.56
37 Jeff Hoover MaxPowerCycling.com 7:49.68
38 Matthew Goedeke CBRC 7:50.45
39 Nick Garcia Team Army 7:51.82
40 Brian Tsien United States Military Acadamy 8:08.18
41 Robert Nunnink Corning Race Team 8:08.75
42 David Almeida Green Line Velo 8:09.00
43 Chris De lancey Genesee Valley Cycling Club 8:25.14
44 Steven Derkits Unattached 8:36.26
45 John Roper Green Line Velo 9:37.96
46 Daniel Zotter Genesee Valley Cycling Club 10:25.96
47 Brian Dansin Cambridge Valley Cycling 24:49.76
Starters:57   Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 42   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerard O'shea Clinton Cycling Club 6:26.78
2 Anthony Felitte Clinton Cycling Club 6:27.42 Teammate Win: Gerard O'shea
3 M. andrew Ruiz Clinton Cycling Club 6:31.82 Teammate Win: Gerard O'shea
4 Andrew Melnychenko MaxPowerCycling.com 6:32.06
5 Doug Chiasson Competitive Edge Racing Team 6:32.78
6 Joe Narciso Team London 6:39.06
7 Jon Orcutt CRCA/AXIS 6:41.96
8 Carlos Goncalves Team London 6:43.20
9 Brian Rafferty Wonder Wheel 6:46.09
10 William Thompson Clinton Cycling Club 6:46.90 Teammate Win: Gerard O'shea
11 Cliff Summers Clinton Cycling Club 6:47.26 Teammate Win: Gerard O'shea
12 Thomas Luzio Wonder Wheel 6:49.46
13 Richard Karaz Central New York Cyclist 6:51.14
14 William Mcgreevy Team Placid Planet Inc. 6:52.25
15 Mark Sumner Clinton Cycling Club 6:52.68 Teammate Win: Gerard O'shea
16 Damian Dicostanzo Deno's Wonder Wheel Cycling 6:53.82
17 Andrew Ross MaxPowerCycling.com 6:58.89 Teammate Top 5: Andrew Melnychenko
18 Frank Grillo Managed Care Network 7:04.90
19 Glenn Swan ChrisCookies/SwanCycles 7:06.87
20 Kees Louws team london 7:11.06
21 Dan Fitch Team SCARR-Ommegang 7:15.09
22 David Birrell Competitive Edge Racing Team 7:15.25 Teammate Top 5: Doug Chiasson
23 Thomas Ratzell Lehigh Wheelmen Assoc 7:37.64
24 Bruce Armentrout Farm Team Cycling 7:44.89
25 Thomas Sproull MaxPowerCycling.com 7:47.71 Teammate Top 5: Andrew Melnychenko
26 J craig Robertson Unattached 8:00.50
27 Dan Mccarthy Unattached 8:18.21
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Prager Unattached 6:52.76
2 Sean Behrman Team SCARR-Ommegang 6:55.29
3 Lance Johnson Buffalo Bicycling Club Inc. 7:02.59
4 Charles Rhoades Tioga Velo Club 7:06.12
5 Robert Sobon Nickel City Cyclists 7:23.78
6 David Hoag RUUD Racing Team 7:33.43
7 Peter Hoag RUUD Racing Team 7:36.10
8 Michel Bermudez Team Pedallers/GVCC 7:36.82
9 Rick Ferro The Bike Shop 7:38.09
10 Richard Devito None 7:38.75
11 Andrew Williams Tioga Velo Club 7:39.35 Teammate Top 5: Charles Rhoades
12 David Hansen Corning Race Team 7:40.50
13 Jerry Dumont Genesee Valley Cycling Club 7:40.89
14 Scott Sears 7:42.04
15 Phill Vermette Caboto Velo 7:42.04
16 Eric Jarvi MaxPowerCycling.com 7:42.89
17 Richard Jarvi MaxPowerCycling.com 7:51.03
18 Christopher Spina Team SCARR-Ommegang 7:52.68 Teammate Top 5: Sean Behrman
19 Steven Burdette Corning Race Team 7:59.54
20 John Stier Genesee Valley Cycling Club 8:00.40
21 David Paccone Corning Race Team 8:05.70
22 Doake Brown Unattached 8:09.96
23 Clifford Six Onondaga Cycling Club Inc. 8:35.18
24 Brian Six six chiropractic 8:38.01
25 James Trevvett 8:43.65
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Trost The Bike Shop 6:58.93
2 Mark Flis Human Zoom Cycling 7:03.57
3 Jose Alvergue Managed Care Network 7:06.28
4 Luis Rodriguez MaxPowerCycling.com 7:06.56
5 John Black Whole Wheel Velo Club 7:17.42
6 Ken Hammond 7:20.92
7 Nicholas Zito Nalgene-R3 7:21.54
8 David Tacheny CRCA/NYVelocity 7:21.87
9 Tony Battista Unattached 7:22.81
10 Tim Akers Team Placid Planet 7:27.25
11 Kyle Oberdorf 7:41.04
12 Eric Korolewski Unattached 7:41.10
13 Daniel Fitzgibbons Unattached 7:48.84
14 Paul Knepley Syracuse Univ Cycling Team 7:54.95
15 Christopher Jones Tioga Velo Club 7:58.17
16 Philip Nesbitt Team Pedallers 7:59.78
17 Andrew Reagan 8:08.10
18 Jeremy Kassel Team SCARR-Ommegang 8:19.39
19 Bryan Young Syracuse University 8:55.81
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Marshall Competitive Edge Racing Team 6:47.07
2 Andrew Buck Bike Line/LWA 6:48.12
3 Doug Corner Bikerace Ottawa 6:56.34
4 Paul Siebert Competitive Edge Racing Team 7:05.76 Teammate Win: James Marshall
5 Steven Tinston Westwood Velo 7:10.28
6 Chip Berezny Bike Line/LWA 7:11.82
7 Ernie Bayles ChrisCookies/SwanCycles 7:13.76
8 Guy Damiano Mohawk Valley Bicycling Club 7:27.84
9 David Burns unattached 7:40.89
10 Hal Schmidt Team Placid Planet Inc. 7:42.09
11 Brian Beach RUUD Racing Team 7:53.26
12 Philip Thompson Mohawk Valley Bicycling Club 8:25.67
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pan pan Fan CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey 7:49.46
2 Vanessa Mccaffery Mission In Motion Cycling Team 7:50.46
3 Gabrielle Fisher CRCA/Third Nature 7:52.32
4 Julie Rosa MaxPowerCycling.com 7:55.15
5 Laura Kline Onondaga Cycling Club Inc. 8:09.39
6 Tamara Lewis Mission In Motion Cycling Team 8:11.92
7 Jaclyn Dalessardro CBVelo 8:13.64
8 Lilynn Graves Velo Bella 8:14.20
9 Charlsie Donnelly Mission In Motion Cycling Team 8:17.28 Teammate Top 5: Vanessa Mccaffery
10 Kristin Lotito CRCA/Third Nature 8:17.67 Teammate Top 5: Gabrielle Fisher
11 Ali Flis Pabst Blue Ribbon 8:18.42
12 Maggie Sullivan Northeastern Univ. 8:19.34
13 Ruth Sherman Corning Race Team 8:19.35
14 Kelly Dietrick MAC5Bikes/McAllister Sign 8:24.00
15 Stacie Burak Team Army 8:33.28
16 Annemarie Donovan CRCA/Teany Cycling 8:34.25
17 Jennifer Barber Velo Bella 8:39.15
18 Donna Moody Team Placid Planet 8:59.35
19 Acmae El yacoubi Cycling Club at Cornell University 9:03.32
20 Lisa Todzia Unattached 9:04.12
21 Mhairi Gilmore Sound Solutions 9:04.65
22 Kristin Mullally Velo Bella 9:12.07
Starters:24   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Schlatter Stevens Racing p/b The Cyclery 6:47.89
2 Tricia k. Spooner Stevens Racing p/b The Cyclery 6:50.31 Teammate Win: Sue Schlatter
3 Sophie Matte Stevens Racing p/b The Cyclery 6:58.14 Teammate Win: Sue Schlatter
4 Beth Miller Anthem Sports Women's Cycling 7:06.06
5 Audrey Friedrichsen sco tAnthem Sports Women's Cycling 7:11.75
6 Julia Bradley Stevens Racing p/b The Cyclery 7:18.18 Teammate Win: Sue Schlatter
7 Alyssa Mellon Stevens Racing p/b The Cyclery 7:19.03 Teammate Win: Sue Schlatter
8 Margaret Thompson Team Hammer Nutrition 7:20.00
9 Caryl Gale Century Road Club Association 7:21.37
10 Ireen Wieditz Stevens Racing p/b The Cyclery 7:38.71 Teammate Win: Sue Schlatter
11 Elena Dale Anthem Sports Women's Cycling 7:41.68 Teammate Top 5: Beth Miller
12 Meredith Ehn Anthem Sports Women's Cycling 7:50.31 Teammate Top 5: Beth Miller
13 Jenny Ives Anthem Sports Women's Cycling 7:52.15 Teammate Top 5: Beth Miller
14 Marsha Kapinus Mission In Motion Cycling Team 7:54.64
15 Cecelia Pleva CRCA/Radical Media 7:58.46
16 Yvette Labombard Full Moon Vista Bike and Sport 7:58.51
17 Lisa Force CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes 8:05.60
18 Becky Bader Spokepost.com 8:07.25
19 Abbie Newell Terry Precision Cycling 8:28.18
20 Shana Lydon Full Moon Vista Bike and Sport 8:40.79
Starters:22 Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat ?: 8