Log In
Song Mountain Road Race • May 16 2009
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Ratzell Bike Line/LWA 1:27:39
2 Peter Goguen Minuteman Road Club 1:27:58
3 Luke Bateman Young Medalists/ Team Dual Temp 1:28:05
4 Austin Vincent Unattached 1:28:12
5 Christopher Worden Unattached 1:28:16
6 Keane Brennan Farm Team Cycling 1:32:41
7 Joseph Toth CBRC 1:33:24
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Salibra CRCA/Junior Development 2:52:29
2 Nathan Piche Farm Team Cycling 2:52:32
3 Bill Golembieski CRCA/Junior Development 2:52:33 Teammate Win: Benjamin Salibra
4 Wesley Kline Young Medalists/Team Dual Temp 2:52:33
5 Eli Robinson ChrisCookies/SwanCycles 2:52:42
6 Rob Spatola Young Medalists/Team Dual Temp 2:52:52
7 Brandon Milet Farm Team Cycling 2:52:52 Teammate Top 5: Nathan Piche
8 Curtis White Capital Bicycle Racing Club 2:52:56
9 Jeffrey Alpert Young Medalists/Team Dual Temp 2:53:08 Teammate Top 5: Wesley Kline
10 Ryan Karr MaxPowerCycling.com 2:53:20
11 Andrew Harris Young Medalists/Team Dual Temp 2:53:30 Teammate Top 5: Wesley Kline
12 Derek Wojtkun Farm Team Cycling 2:59:52 Teammate Top 5: Nathan Piche
13 Zach Bender Team Cyclesport 3:03:23
14 Theodore Heinz Unattached 3:04:09
15 Jack Macclarence Farm Team Cycling 3:04:56 Teammate Top 5: Nathan Piche
16 Taylor Baker Ti Cycl. 3:06:27
17 Matthew Voyer Young Medalists/Team Dual Temp 3:07:33 Teammate Top 5: Wesley Kline
18 Hunter Dansin Farm Team Cycling DSQ Teammate Top 5: Nathan Piche
Starters:26   Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Latzgo Bike Line/LWA 1:28:34
2 Melissa Garcia Bike Line/LWA 1:31:46 Teammate Win: Nadia Latzgo
3 Brittany Sumner Farm Team Cycling 1:33:54
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antonina Esposto Young Medalists/ Team Dual Temp 1:31:14
2 Catherine Probst Young Medalists/Team Dual Temp 1:34:47 Teammate Win: Antonina Esposto
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Bray Syracuse Bicycle - SpokePost.com 2:23:34
Off The Front
2 Andrew Bernstein Anthem Sports Elite Development 2:23:51
Off The Front
3 Jacob Gorke CRCA/Junior Development 2:26:18
Off The Front
4 Steven Kwrpiewski Iron City Bikes 2:26:32
Off The Front
5 Daniel Hertzler Corning Race Team 2:26:56
Off The Front
6 Aaron Hall Threshold Cycling 2:26:56
Off The Front
7 Paul Eisele MaxPowerCycling.com 2:26:56
Off The Front
8 Matthew Spinks Team Metra / Wendy's p/b Cycles 54 2:26:56
Off The Front
9 Adam Zimmerman Unattached 2:27:05
10 Michael Minerva GVCC 2:27:08
1
11 Greg Cavaanagh Healing Cycle RT 2:27:08
2
12 Mark Blakley MAC5Bikes/McAllister Sign 2:27:08
3
13 Miguelangel Blanco Unattached 2:27:08
4
14 Nathan Kupperstock Unattached 2:27:08
5
15 Drew Scoles Team ROG 2:27:08
6
16 Sergey Shteyn Century Road Club Association 2:27:08
7
17 Brian Klotz Corning Race Team 2:27:08
8
Teammate Top 5: Daniel Hertzler
18 Timothy Manzella Team Independence Cycling Team 2:27:31
19 Daniel Barney MAC5Bikes/McAllister Sign 2:27:31
20 Matthew Tammaro Corning Race Team 2:27:44
Off The Back
Teammate Top 5: Daniel Hertzler
21 Robert Dietrick JW Dundees 2:27:58
Off The Back
22 Erik Markewich Anthem Sports Elite Development 2:28:25
Off The Back
Teammate Top 5: Andrew Bernstein
23 Andrew Lytwynec Full Moon Vista Bike and Sport 2:28:40
Off The Back
24 Doug Carlson FLCC 2:31:15
Off The Back
25 Zane Dordai Colavita Racing 2:34:43
Off The Back
26 Jeremy Gardner Spokepost 2:36:06
Off The Back
27 Tucker Sawin Unattached 2:42:20
Off The Back
28 Andrew Nasca Unattached 2:45:01
Off The Back
29 Steven Hopengarten Green Line Velo 2:49:05
Off The Back
30 Stephen Sloan MaxPowerCycling.com 2:50:58
Off The Back
31 Richard Gorton Battenkill-United 2:51:07
Off The Back
32 Robert Hanlon Unattached 3:08:46
Off The Back
Starters:34   Finishers: Cat 3: 29   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Hawkes THE CYCLERY 2:29:18
2 Matthew Dickinson MVP Healthcare 2:29:18
3 David Gazsi Team Ultralink 2:29:18
4 Steve Proulx Stevens Cross 2:29:18
5 Don Sproull ChrisCookies/SwanCycles 2:29:26
6 Robert Parniak tall tree cycles 2:29:26
7 David Faso MaxPowerCycling.com 2:29:36
8 Simon Smith TI Cycle Racing 2:29:52
9 Michael Spangenberg Competitive Edge Racing Team 2:33:55
10 Jason Dellilo Unattached 2:37:30
11 Gregory Drumm Team SCARR-Ommegang 2:40:47
12 Jeff Johnson Battenkill-United 2:40:58
13 Stephen Basiren TI Cycle Racing 2:45:38
14 Michael Forsdike Team London 2:52:38
15 William Stiteler Onondaga Cycling Club 3:17:24
Starters:16   Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Mills Steel City Endurance 2:29:45
Off The Front
2 Alan Fischer Unattached 2:29:58
Off The Front
3 James Ruhl Unattached 2:30:25
4 Kevin Mosher CBRC 2:30:27
5 Jeffrey Ingraham CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey 2:30:27
6 David Carr CRCA/Setanta 2:30:27
7 Matthew Goedeke CBRC 2:30:27 Teammate Top 5: Kevin Mosher
8 Patrick Dietz CRCA/DKNY-Signature Cycles 2:30:33
1
9 Douglass Endrizzi Unattached 2:30:33
2
10 Jacob Bobrow University of Vermont 2:30:33
3
11 Anthony Monaco Team SCARR-Ommegang 2:30:33
4
12 Carlos Martinez Unattached 2:30:33
5
13 Ronan Cahill Unattached 2:30:33
6
14 Noel Bonk MaxPowerCycling.com 2:30:46
15 Jeff Hoover MaxPowerCycling.com 2:30:46
16 Steve Lachance Green Line Velo 2:30:46
17 Jason Amoriell Team Placid Planet 2:30:57
18 John Hertzler Corning Race Team 2:30:57
19 Nathan Sentz MVBC 2:31:03
20 Evan Thomas Unattached 2:31:03
21 Rick Hall CRCA/Teany Cycling 2:31:12
Off The Back
22 Jason Schreer 2:31:12
Off The Back
23 John Roper Green Line Velo 2:31:12
Off The Back
24 Phillip Mccarthy Team SCARR-Ommegang 2:32:38
Off The Back
25 David Van horn Warp 9 2:32:48
Off The Back
26 Cory Peranich Scarr 2:32:52
Off The Back
27 Paul Knerr Team Pedallers 2:33:58
Off The Back
28 Ben Hughes Century Road Club Association 2:34:02
Off The Back
29 Etsu Taniguchi Century Road Club Association 2:34:52
Off The Back
30 Anthony Vinciquerra Unattached 2:35:12
Off The Back
31 Brendan Housler JW Dundees 2:35:18
Off The Back
32 Garrett Getter Managed Care Network 2:35:18
Off The Back
33 Brenden Siekman 2:35:21
Off The Back
34 Gregory Keith 2:35:21
Off The Back
35 Craig Polston The Bike Shop 2:35:49
Off The Back
36 Collin Buesser Northeastern University 2:36:15
Off The Back
37 Theodor Schnaufer Genesee Valley Cycling Club 2:37:34
Off The Back
38 Michael Madden MaxPowerCycling.com 2:38:59
Off The Back
39 Steven Derkits Unattached 2:39:15
Off The Back
40 Josh Parker Brown 2:41:22
Off The Back
41 Nick Garcia Team Army 2:43:09
Off The Back
42 David Kahn Bulldog Cycling 2:43:49
Off The Back
43 Brian Tsien United States Military Acadamy 2:43:54
Off The Back
44 Bob Canino 2:44:06
Off The Back
45 Aaron Dinoto Team ROG 2:45:07
Off The Back
46 Garrick Dixon Northeastern University 2:49:33
Off The Back
47 Steven Gates Mohawk Valley Bicycling Club 2:50:53
Off The Back
48 Matt Starr Maxpower 2:51:29
Off The Back
49 Brian Dansin Cambridge Valley Cycling 2:51:44
Off The Back
50 Abdullah Alp GVCC 2:51:52
Off The Back
51 Michael Lenihan Battenkill-United 2:54:05
Off The Back
52 Chris De lancey Genesee Valley Cycling Club 2:54:33
Off The Back
53 Sean Whitehurst Cycling Club at Cornell University 2:55:12
Off The Back
54 Ivan Chapmen GVCC 2:56:09
Off The Back
55 Kevin Maclachlan Team SCARR-Ommegang 2:56:19
Off The Back
56 Sam Strober Tarmac 2:56:19
Off The Back
Starters:65   Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 47   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Squires Team London 2:28:48
2 Brian Rafferty Wonder Wheel 2:28:57
3 William Thompson Clinton Cycling Club 2:28:58
4 M. andrew Ruiz Clinton Cycling Club 2:28:58
5 Anthony Felitte Clinton Cycling Club 2:28:58
6 Andrew Melnychenko MaxPowerCycling.com 2:28:58
7 Gerard O'shea Clinton Cycling Club 2:29:05 Teammate Top 5: William Thompson
8 William Mcgreevy Team Placid Planet Inc. 2:29:21
9 Mark Sumner Clinton Cycling Club 2:31:07 Teammate Top 5: William Thompson
10 Paul Mcdonnell CBRC 2:31:07
11 Dan Fitch Team SCARR-Ommegang 2:31:14
12 Cliff Summers Clinton Cycling Club 2:31:18 Teammate Top 5: William Thompson
13 Kees Louws team london 2:31:23 Teammate Win: Charlie Squires
14 Michael Burri JW Dundees 2:31:26
15 Andrew Ross MaxPowerCycling.com 2:31:26
16 Carlos Goncalves Team London 2:31:33 Teammate Win: Charlie Squires
17 Richard Karaz Central New York Cyclist 2:31:57
18 Doug Chiasson Competitive Edge Racing Team 2:32:52
19 Thomas Luzio Wonder Wheel 2:33:42 Teammate Top 5: Brian Rafferty
20 Jon Orcutt CRCA/AXIS 2:33:42
21 Glenn Swan ChrisCookies/SwanCycles 2:35:35
22 Joe Narciso Team London 2:36:07 Teammate Win: Charlie Squires
23 Scott Klion Competitive Edge Racing Team 2:36:31
24 J craig Robertson Unattached 2:36:40
25 Thomas Ratzell Lehigh Wheelmen Assoc 2:40:06
26 Bruce Armentrout Farm Team Cycling 2:40:54
27 Harold Heyermans 2:41:32
28 Dan Mccarthy Unattached 2:43:50
29 Jim Kent MaxPowerCycling.com 2:44:35
30 David Birrell Competitive Edge Racing Team 2:45:56
31 Gregory Low MaxPowerCycling.com 2:46:48
32 Frank Grillo Managed Care Network 2:53:39
33 Jack Rueckheim ChrisCookies/SwanCycles 2:56:16
34 Thomas Sproull MaxPowerCycling.com 2:59:04
35 Dwight Roth JW Dundees 3:02:56
Starters:39   Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat 4: 11   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Johnson Buffalo Bicycling Club Inc. 1:16:40
2 Michael Drexel Unattached 1:16:48
3 Phill Vermette Caboto Velo 1:17:01
4 Vincent Lorenz The Bike Shop 1:17:12
5 David Hansen Corning Race Team 1:17:44
6 Richard Devito None 1:17:44
7 Peter Hoag RUUD Racing Team 1:17:51
8 Brian Donohue Battenkill United 1:17:55
9 Andrew Williams Tioga Velo Club 1:18:13
10 Glenn Allen Unattached 1:18:13
11 Allen Erb Buffalo Bicycling Club Inc. 1:18:38 Teammate Win: Lance Johnson
12 Bob Patterson Managed Care Network 1:18:38
13 Rick Ferro The Bike Shop 1:18:46 Teammate Top 5: Vincent Lorenz
14 Scott Sears 1:18:59
15 Sean Behrman Team SCARR-Ommegang 1:19:10
16 Phil Batten Team SCARR-Ommegang 1:19:39
17 Charles Rhoades Tioga Velo Club 1:19:39
18 Rick Randall Unattached 1:19:39
19 Eric Prager Unattached 1:19:46
20 Steven Burdette Corning Race Team 1:20:06 Teammate Top 5: David Hansen
21 Jerry Dumont Genesee Valley Cycling Club 1:20:12
22 Robert Sobon Nickel City Cyclists 1:21:03
23 Richard Jarvi MaxPowerCycling.com 1:21:03
24 Eric Jarvi MaxPowerCycling.com 1:21:15
25 Robert Reid Mac5 1:21:28
26 Ricardo Figueroa 1:21:28
27 Doake Brown Unattached 1:21:28
28 David Hoag RUUD Racing Team 1:21:42
29 William Dowling Buffalo Bicycling Club Inc. 1:22:36 Teammate Win: Lance Johnson
30 Tom Macclarence Battenkill-United 1:22:41
31 Michel Bermudez Team Pedallers/GVCC 1:22:56
32 Larry Fillinger Buffalo Bicycling Club Inc. 1:23:13 Teammate Win: Lance Johnson
33 Christopher Spina Team SCARR-Ommegang 1:23:34
34 Clifford Six Onondaga Cycling Club Inc. 1:24:06
35 David Moore Onondaga Cycling Club Inc. 1:26:48
36 John Stier Genesee Valley Cycling Club 1:27:39
37 James Trevvett 1:30:04
38 David Frostclapp 1:30:45
39 David Paccone Corning Race Team 1:32:08 Teammate Top 5: David Hansen
40 Brian Six six chiropractic 1:34:00
41 Michael Doyle 1:39:47
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 34   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Battista Unattached 1:13:55
2 Mark Flis Human Zoom Cycling 1:15:04
3 Richard Serton Unattached 1:15:04
4 Jose Alvergue Managed Care Network 1:15:14
5 David Tacheny CRCA/NYVelocity 1:15:58
6 Nicholas Zito Nalgene-R3 1:16:06
7 Eric Korolewski Unattached 1:16:27
8 Christopher Jones Tioga Velo Club 1:16:31
9 Luis Rodriguez MaxPowerCycling.com 1:16:31
10 Philip Nesbitt Team Pedallers 1:18:12
11 Christopher Masci Unattached 1:18:38
12 John Black Whole Wheel Velo Club 1:19:13
13 Tim Akers Team Placid Planet 1:19:25
14 Robert Leary Unattached 1:19:31
15 Adam Trost The Bike Shop 1:19:33
16 Ken Hammond 1:19:33
17 Jamie Campbell 1:21:13
18 Brian Jones Corning Race Team 1:21:53
19 Fred Harle 1:22:28
20 Jacob Barney Unattached 1:23:55
21 Jeremy Kassel Team SCARR-Ommegang 1:23:59
22 Michael Prohaska Felt Bicycles/Bike Zone 1:24:58
23 Kyle Oberdorf 1:25:20
24 Andrew Reagan 1:26:23
25 Paul Knepley Syracuse Univ Cycling Team 1:27:33
26 Bryan Young Syracuse University 1:28:53
27 Edward Teneyck Unattached 1:29:39
28 Joseph Rauscher Unattached 1:32:03
29 Tyler Rombough 1:42:49
Starters:31   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 17   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Corner Bikerace Ottawa 2:39:07
2 Andrew Buck Bike Line/LWA 2:39:15
3 Ernie Bayles ChrisCookies/SwanCycles 2:39:25
4 Stephen Forrestel Managed Care Network 2:40:21
5 Steven Tinston Westwood Velo 2:41:31
6 Paul Siebert Competitive Edge Racing Team 2:43:22
7 Guy Damiano Mohawk Valley Bicycling Club 2:43:26
8 James Marshall Competitive Edge Racing Team 2:43:26
9 Allan Bates Berkshire Cycling Association 2:43:37
10 David Burns unattached 2:43:37
11 Brian Beach RUUD Racing Team 2:50:54
12 Chip Berezny Bike Line/LWA 2:54:59 Teammate Top 5: Andrew Buck
13 Hal Schmidt Team Placid Planet Inc. 3:00:48
14 Stuart Joseph MVBC 3:00:48
15 Jim Elzinga JETPOWER 3:00:48
16 Philip Thompson Mohawk Valley Bicycling Club 3:14:39
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruth Sherman Corning Race Team 1:19:36
2 Julie Rosa MaxPowerCycling.com 1:19:43
3 Vanessa Mccaffery Mission In Motion Cycling Team 1:19:56
4 Gabrielle Fisher CRCA/Third Nature 1:20:04
5 Ali Flis Pabst Blue Ribbon 1:21:14
6 Charlsie Donnelly Mission In Motion Cycling Team 1:21:22
7 Pan pan Fan CRCA/Sanchez Houlihan-Lokey 1:21:42
8 Kristin Lotito CRCA/Third Nature 1:23:00 Teammate Top 5: Gabrielle Fisher
9 Amanda Weiss Mac5 Bikes 1:23:10
10 Maggie Sullivan Northeastern Univ. 1:23:26
11 Donna Moody Team Placid Planet 1:25:46
12 Kelly Dietrick MAC5Bikes/McAllister Sign 1:26:01
13 Lilynn Graves Velo Bella 1:26:04
14 Lisa Todzia Unattached 1:26:08
15 Acmae El yacoubi Cycling Club at Cornell University 1:26:12
16 Mhairi Gilmore Sound Solutions 1:26:18
17 Tamara Lewis Mission In Motion Cycling Team 1:26:22 Teammate Top 5: Vanessa Mccaffery
18 Kim Celecki Mission in Motion Cycling Team/Tiog 1:26:39
19 Jennifer Barber Velo Bella 1:27:12
20 Heather Ludwig Mission In Motion Cycling Team 1:28:52 Teammate Top 5: Vanessa Mccaffery
21 Rebecca Dinan GVCC 1:29:05
22 Jaclyn Dalessardro CBVelo 1:29:36
23 Jaime Lawlor Boston College Cycling 1:32:08
24 Angela Acey Unattached 1:35:55
25 Stacie Burak Team Army 1:36:40
Starters:27   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Schlatter Stevens Racing p/b The Cyclery 2:42:38
2 Beth Miller Anthem Sports Women's Cycling 2:42:54
3 Yvette Labombard Full Moon Vista Bike and Sport 2:43:23
4 Sarah Krzysiak Syracuse Bicycle - SpokePost.com 2:43:40
5 Elena Dale Anthem Sports Women's Cycling 2:44:14
6 Audrey Friedrichsen sco tAnthem Sports Women's Cycling 2:44:31
7 Tricia k. Spooner Stevens Racing p/b The Cyclery 2:44:35 Teammate Win: Sue Schlatter
8 Sophie Matte Stevens Racing p/b The Cyclery 2:44:37 Teammate Win: Sue Schlatter
9 Alyssa Mellon Stevens Racing p/b The Cyclery 2:44:49 Teammate Win: Sue Schlatter
10 Ireen Wieditz Stevens Racing p/b The Cyclery 2:44:54 Teammate Win: Sue Schlatter
11 Jenny Ives Anthem Sports Women's Cycling 2:51:43 Teammate Top 5: Beth Miller
12 Kathy Lewis Ticycle 2:51:47
13 Meredith Ehn Anthem Sports Women's Cycling 2:51:47 Teammate Top 5: Beth Miller
14 Julia Bradley Stevens Racing p/b The Cyclery 2:51:47 Teammate Win: Sue Schlatter
15 Lisa Force CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes 2:52:14
16 Amy Kneale Spokepost 2:56:44
17 Margaret Thompson Team Hammer Nutrition 2:59:02
18 Caryl Gale Century Road Club Association 2:59:20
19 Mary D'angelo Team Pedallers 3:00:46
20 Shana Lydon Full Moon Vista Bike and Sport 3:00:54 Teammate Top 5: Yvette Labombard
21 Becky Bader Spokepost.com 3:05:31
22 Marsha Kapinus Mission In Motion Cycling Team 3:13:13
Starters:24 Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat ?: 9