Log In
San Ardo Road Race • Aug 20 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Ison Metromint Cycling
2 Geoffrey Davis ArtsCyclery.com/Wild Horse Win
3 Naveen Molloy Metromint Cycling Teammate Win: Joseph Ison
4 Brent Majors CSC Rubber Soul
5 Chad Rosser SJBC
6 Denin Sahovic Squadra Ovest Cycling
7 Steve Weixel Platinum Performance
8 Paul Yun SLO Nexus- Gym one
9 Michael Kopp Taleo Racing
10 Lance Cameron Don Chapin Monterey Bay Racing
11 Ralph King Third Pillar
12 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
13 Ethan Sopenski SJBC Teammate Top 5: Chad Rosser
14 Nick Pollack Team Helen's
15 Tucker Eurman Santa Barbara Chicken Ranch
16 Patrick Lee SLO Nexus-Gym One
17 Gary Stein Third Pillar
18 Andreas Schulten Bicycle Planet
19 Ian Moore All Sport-Team Swift
20 Jonathan Barbus Sterling Sports Group
21 Curtis Hong SJBC Teammate Top 5: Chad Rosser
22 Andrew Biscardi SJBC Teammate Top 5: Chad Rosser
23 Stephen Langone Sierra Pacific Racing
24 Paul Taylor Metromint Cycling Teammate Win: Joseph Ison
25 Steven Mielich SJBC Teammate Top 5: Chad Rosser
26 Stephen Shafer Youngs Comm. Trans./Yokohl Ran
27 Ryan Rickard Bolthouse Farms/AIAGE Cycling
28 Rob Maheu SJBC Teammate Top 5: Chad Rosser
29 Armando Requejo Echelon Santa Barbara
30 Nick Kinney Whole Athlete/Specialized
31 Mitch Boehs Sierra Pacific Racing
32 Daniel Ross Team Helen's
33 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
34 Steven Woo Third Pillar
35 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling Team
36 Jim Bonnet SJBC Teammate Top 5: Chad Rosser
37 Tim Aiken SJBC Teammate Top 5: Chad Rosser
38 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nut
39 Will Brickler Bicycle Planet
40 Lei Deng Third Pillar
41 Kirk Evans Team Becher+
42 Ryan Gielow Platinum Performance Racing Te
43 Scott Hellam Momentum Racing California
44 Mackenzie Kelly Spokesman
45 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Neva
46 Jonathan Rotzien STANFORD UNIVERSITY
47 Matt Schaupp
48 Robert Shaw Ritte Racing
49 Matthew Valencia Team Specialized Racing Junior
Finishers: Cat 3: 47   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Gerhardt Dolce Vita Cycling
2 Sean Clark Team Roaring Mouse
3 Evan Rudd
4 Jason Tso University of Southern Califor
5 Samuel Cerruti Cal Giant Berry Farms
6 Stephen Murphy South Bay Wheelmen
7 Ryan Brooks Steven's Bicycles Racing
8 Bladi Duran Big Orange Cycling
9 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing
10 Matthew Cox Tri Valley Velo
11 Mason Cooley
12 Joshua Webb Momentum Racing
13 Max Burgos SGBC- Stump Grinder Production
14 Aaron Anaya Cutters
15 Amin Tamariz Webcor/Alto Velo
16 Allen Brumm Webcor/Alto Velo
17 William Mitchel-chesebro NOW-MS society
18 Jason Milliron Webcor/Alto Velo
19 Steve Sprinkle
20 Dave Pankratz
21 Ivan Poddubnyy Webcor/AltoVelo
22 Ryan Allen Cutters Racing
23 Andrew Curtis
24 Samuel Sweetland Santa Ynez Valley Racing Team
25 Vitaly Gashpar Colavita NorCal
26 Juan Raigoza Webcor / Alto Velo
27 Percy Bautista Team Freewheel Bike Shop
28 Patxi Uriz Tri Valley Velo
29 Barrett Ausman Alto Velo/ Webcor
30 Eamonn Gormley Los Gatos
31 Terrence Davis University of California-Santa
32 Faron Ryan Bay101 Racing
33 Scott Moore Bicycle Trip
34 Robert Gaukel Team Bicycle Trip/Symantec
35 James Allen Webcor/Alto Velo
36 Mark Edwards UCSB Cycling
37 Gabe Multer Spokesman Bicycles
38 Steven Henbree Cambria Bike.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 33   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Albrecht
2 David Christenson
3 Jacob Dinsmore
4 Roberto Rodriguez
5 Saul Flores SLO Nexus Cycling Club
6 Tyler Pearce
7 Ryan Welch PAA
8 Jon Budinoff sho-air
9 Terry Marshall
10 Gregory Riggins Action Sports/Simply Fit
11 Armando Fuentes University of California-Santa
12 Benjamin Choularton University of Southern Califor
13 Joe Doty
14 Anthony Finocchiaro
15 Elliot Dunlap
16 Alex Slawek Peninsula Velo/Pomodoro
17 Jason Francia Cutters Racing
18 Garrett Fowler
19 Carl Crawford Action Sports/Simply Fit
20 Ian Vanek
21 Alex De la hidalga
22 Siladitya Dey UCSB
23 Magnus Gille Webcor/Alto Velo
24 David Selders Dolce Vita Cycling
DNF Joseph Arms
DNF Ricardo Delgadillo UCSB
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 12   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachariah Mcclendon All Sport-Team Swift
2 Kenyan Pappe SoCal Cross the team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Mckibbin
2 Robert Farrell
3 Matthew Honeyman Santa Ynez Valley Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miguel Pena Youngs Comm. Trans./Yokohl Ran
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Win
2 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Win Teammate Win: Nathan Erickson
3 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Win Teammate Win: Nathan Erickson
4 Trevor White Hybrid Energy Products Cycling
5 Michael Holt Bay101 Racing
6 Derek Johnson Platinum Performance Cycling T
7 Mark Noble FRANCO MRI Racing p/b Wins Wheels
8 Joseph Staron East Sac Bike
9 David Avila One Team Racing
10 Kelly Higgins Bay101 Racing Teammate Top 5: Michael Holt
11 Robert White Bay101 Racing Teammate Top 5: Michael Holt
12 Unknown Rider -------
13 Shaun Bagley Momentum Racing California
14 Billy Clark Morgan Stanley
15 Andrew Murray Bay101 Racing Teammate Top 5: Michael Holt
16 Patrick Coulson
17 David Porter Bay101 Racing Teammate Top 5: Michael Holt
18 Farshid Behshid Time/Coastal Tree Care
19 Jodi Birrell Bay 101 Racing Teammate Top 5: Michael Holt
20 Keith Defiebre Central Coast Cycling Club
21 Robert Winder HDR p/b Lombardi Sports
22 Matt Wocasek Team Bicycle Trip/Symantec
23 Michael Camarena Youngs Comm. Trans./Yokohl Ran
24 Eric Benson ArtsCyclery.com/Wild Horse Win Teammate Win: Nathan Erickson
25 Anastasio Flores Cal Gaint
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Spanier Taleo Racing
2 Brad Cannella SLO NEXUS
3 Morgan Raines
4 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling
5 Kyle Mason Rubber Soul/CSC
6 Douglas Mcdonald R4R - Make a Wish
7 Daniel Burns Third Pillar
8 Joseph Sullivan SJBC
9 Jorge Hernandez ARCALIS TEST TEAM
10 Chris King Dolce Vita Cycling
11 Eric Henson Youngs Comm. Trans./Yokohl Ran
12 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
13 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Neva
14 Steve Sharp SLO Nexus Teammate Top 5: Brad Cannella
15 Roy Johnson Valley Spokesmen Racing Team
16 Oliver Ryan R4R-Make A Wish
17 Samuel Campbell Third Pillar
18 Robert Bell Fun Sport Bikes Cycling Team
19 Ricky Lucero SJBC
20 Jonathan Orban Third Pillar
21 Stephen Youtsey Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Q. Doug sims
2 David Richardson
3 Tim Tillman
4 Wade Trudeau
5 Todd Fourdyce
6 Frank Sousa
7 Frank Kozak Cutters
8 Mel Alvarez
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Sp
2 Curtis Eastin Sierra Pacific Racing
3 Holger Steinbach Webcor/Alto Velo
4 Todd Munk SJBC
5 Matt Wocasek
6 Donald Langley Morgan Stanley Smith Barney/Sp Teammate Win: John Ford
7 Steve Heaton team bicycle trip
8 Vincent Gee Team Bicycles Plus/Sierra Neva
9 Geoffrey Drake Team Bicycle Trip
10 Kalman Szkalak UC Cyclery/JW Floors
11 James Stathas Pasadena Athletic Assoc (PAA)
12 Mario Reyes Youngs Comm.Trans./Yokohl Ranc
13 Michael Vetterli Olympic Club
14 Andrew Robertson Sierra Pacific Racing Teammate Top 5: Curtis Eastin
15 Myong-jae Kim Berkeley Bicycle Club (BBC)
16 David Leece ArtsCyclery.com/Wild Horse Win
17 John Devere Sierra Pacific Racing Teammate Top 5: Curtis Eastin
18 Kristopher Spyrka Taleo Racing
19 Robert Pasco SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc
20 Karl Schilling SJBC Teammate Top 5: Todd Munk
21 Josef Rodarti Velo Allegro
22 John Pauley CoreTechs Cycling Team
23 Ronald Reade SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc
24 Chris Black Morgan Stanley Smith Barney /
25 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc
26 ? ?
27 Jess Raphael SAFEWAY/PureRed Creative/Bicyc
28 Scott Riddle SJBC Teammate Top 5: Todd Munk
29 Dennis King Central Coast Tire CCT
30 Michael Ash SJBC Teammate Top 5: Todd Munk
31 James Coats calif giant berry farms/specia
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Hampton ArtsCyclery.com / Wild Horse W
2 Kevin Mcmurtry SHO-AIR/SERT
3 Gary Willey SLO Nexus-Gym One
4 Randy Floyd Body Concepts
5 Calvin Darling Monta Vista Velo
6 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by C
7 Jeffrey Botelho Taleo Racing
8 Derrick Gray Peninsula Velo/Pomodoro
9 John Gallagher Taleo Racing
10 Bob Ehardt Bicycle Planet
11 Rusty Stapp Tri Valley Velo
12 Harun Simbirdi Taleo Racing
13 Romeo Uriarte Wells Fargo Racing Team
14 Robert Weston Kevin's Bikes
15 Mark Luke Platinum Performance Cycling T
16 ? ?
17 Gilbert Tarin Taleo Racing
18 Toby Katz Velo Club Monterey Racing
19 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Randy Floyd
20 Marc Bobro Guinness Cycling
21 Mark Powers Peninsula Velo/Pomodoro
22 Serge Plasschaert Christian Cycling-Hammer Nutri
23 Philippe Azoulay SJBC
24 Thomas Preisler Los Gatos
25 Paul Ryan Taleo Racing
26 Marvin Zauderer Taleo Racing
27 Frank Lunceford sr Bicycle Planet
28 Leonard Tabor SOULBIKES racing
29 Patrick Logan Third Pillar
30 Peter Aughney Taleo Racing
31 Steven Decker Steven's Bicycle Racing
32 John Hawkins SLO Nexus-Gym One Teammate Top 5: Gary Willey
33 Gary Keno Vapor racing
34 Chuck Spiteri Peninsula Velo/Pomodoro
35 Steve Sprinkle bicycling magazine
Finishers: Cat 4: 34   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Devine
2 Warrick Taylor Peninsula Velo/Pomodoro
3 Igor Bulatov Rubber Soul/CSC
4 Thomas Wood xtreme outfitters
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley Smith Barney/Sp
2 Greg Bollella Webcor/Alto Velo
3 Joseph Storm Taleo Racing
4 Fred Hoblit Santa Clarita Velo
5 Robert Parker Webcor/Alto Velo
6 Craig Snider Taleo Racing
7 Alfred Kerr Fightin' Bobas
8 John Berg Team Fremont/FFBC powered by C
9 Bill Vaughan Victory Velo
10 Bruce Coffey SJBC
11 Rino Barbagiovanni santa clarita velo Teammate Top 5: Fred Hoblit
12 Robert Montague Team Bicycle Trip / Symantec
13 Chris Cerruti Cal Gaint Cycling
14 Donald Melosh Peninsula Velo/ pomodoro
15 Mark Smallwood Fun Sport Bikes Cycling Team
16 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
17 Frederick Stamm Peninsula Velo/Pomodoro
18 Bob Ebe Taleo Racing Teammate Top 5: Joseph Storm
19 Stephen Mowrey ArtsCyclery.com/Wild Horse Win
20 Edward Price Team Bicycle Trip/Symantec
21 Michael Deusebio Morgan Stanley Smith Barney/Sp Teammate Win: Steven Archer
22 Frederick Proudman Taleo Racing Teammate Top 5: Joseph Storm
23 Ken Akol Bike Trip Symantec
24 Gordon Martine VOS Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Huffman Cal Giant/Specialized
2 Joe Dickerson McGuire Cycling Team
3 Sam Bassetti Firefighters Cycling - Formigl
4 Keith Szolusha Coretechs Cycling Team
5 Chris Stastny California Giant Berry Farms/S
6 Naoya Yoshioka Kyoto Sanayo U
7 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team
8 John Piasta All Sport-Team Swift
9 ? ?
10 Charles Hutcheson XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D
11 Adam Carr Form Fitness
12 Michael Jasinski Fremont Bank Cycling Team
13 William Myers Fremont Bank Cycling Team
14 Daniel Katz NOW-MS Society
15 Coulton Hartrich Four 2 One Sports
16 Josh Lagrange Form Fitness
17 Cory Greenberg NOW-MS Society
18 Jason Carroll Red Mountain Wheelmen
19 Kenny Strickland SJBC
20 Robert Amatelli Ritte van Vlaanderen
21 Michael Grundmann Platinum Performance Cycling T
22 Steven Smith Platinum Performance Cycling T
23 Neil Bartley Squadra Ovest Cycling
24 David Yeung Divine Electric Norcal
25 Connor Mccutcheon Bear Valley Bikes
26 Sean Tompkins SJBC
27 Mark Fairman Metromint Cycling
28 Vincent Owens Sierra Pacific Racing
29 Benny Breck Platinum Performance Cycling T
30 Wes Holloway Echelon Racing Development
31 Yury Yurchanka McGuire
32 Garrett Mcallister GrandStay Hotels
33 Samuel Pickman California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Chris Stastny
34 Miles Lamon CLIF BAR CYCLING TEAM
35 Raffi Jilizian Form Fitness
36 Peter Nicholson Whole Athlete
37 Alexander Blease Chico Corsa Cycling Club
38 Ben Barthel Echelon Santa Barbara
39 Martin Acosta McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Joe Dickerson
40 Sergei Badeka McGuire Cycling Team Teammate Top 5: Joe Dickerson
41 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling
42 Luke Ramseth Fremont Bank Cycling Team
43 Gregory White Davis Bike Club Race Team
44 Russell White Davis Bike Club Race Team
45 David Passmore Berkeley Bicycle Club (BBC)
46 Todd Stone Fremont Bank Cycling Team
47 John Bennett California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Chris Stastny
48 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Chris Stastny
49 Todd Manley SJBC
50 Keith Miller California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Chris Stastny
51 Brandon Trafton California Giant Berry Farms/S Teammate Top 5: Chris Stastny
52 Nicholas Hextall Stans No tubes
53 Keisuke Kimura Kyoto Sangyo U
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 27   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Riker Red Racing
2 Michelle Melka RED Racing Teammate Win: Christine Riker
3 Rikke Preisler Metromint Cycling
4 Mary Elizabeth maroon Webcor/Alto Velo
5 Jane Despas Yahoo! Cycling Team
6 Janelle Kellman Red Racing Teammate Win: Christine Riker
7 Emily Matheu Red Racing Teammate Win: Christine Riker
8 Mary Magnani Red Racing Teammate Win: Christine Riker
9 April Hamlin Los Gatos
10 Ryan Hostetter Metromint Cycling Teammate Top 5: Rikke Preisler
11 ? ?
12 Patricia Black Red Racing Teammate Win: Christine Riker
13 Anna Davenport Los Gatos
14 Kate Ligler Red Racing Teammate Win: Christine Riker
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Breck Platinum Performance Cycling T
2 Kimberly Keathley Moment Cycle Sport
3 Allyson Kutler Red Racing
4 Jennifer Kalich Cal Giant Cycling Team
5 Heather Ross Spokesman/Cloud Nine
6 Yuko Soneoka Precision Stone Racing
7 Kerry Stivaletti Team TIBCO II
8 Annika Johannesen
9 Birgit Cory CRC/Poggio
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Weston stanislaus/merlock velo
2 Claire Morgan
3 Anne Findlay Team Type 1
4 Michelle Bandoni SJBC
5 Kate Dougherty Tri Valley Velo
6 Elisabeth Johnson
7 Elena Joroski SJBC Teammate Top 5: Michelle Bandoni
8 Christine Bare
9 Trisha Moyer Rubber Soul/CSC Racing Team
10 Kate Furtner Early bird Womens developmenta
11 Heather Mcdonald Metromint Cycling
12 Brett Ortiz Dolce Vita
13 Kathryn Styer Early Bird Women's Development
14 Caroline Ackley
15 Vanessa Cairns Team TIBCO II
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Rodarti Velo Allegro
2 Melissa Cafiero none
3 Sue Lovecchio Velo Bella
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1