Log In
45th Annual Cherry Pie Criterium • Feb 17 2020 • Napa, CA
Clear, 69 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fisher Curran ButcherBox Cycling
2 Griffin Nemitz
3 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
4 Jason Tang Dolce Vita Cycling p/b SL2
5 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
7 James Grady
8 Michael Gilson The Olympic Club
9 Leo Fissel
10 Glenn Wallin
11 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F Teammate Top 5: Ryan Odell
12 Garret Smith
13 Woody Sloan Project Fleming
14 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees
DNP Stephen Synhorst Sacramento Golden Wheelmen
DNP Tucker Elsner
Finishers: Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Mullen
2 Lei Liu SJBC
3 Brian Mancini
4 Cassius Anderson
5 Giulio Collura Dolce Vita Cycling p/b SL2
6 Lukas Voesenek SquadraSF p/b Terun
7 David Lapointe Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 Michael Conser
9 Christopher Flynn Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
10 Kailen Swain Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Giulio Collura
11 Aaron Gorman jr
12 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
13 Drew Willner SJBC Teammate Top 5: Lei Liu
14 Quincy Dunlap SJBC Teammate Top 5: Lei Liu
15 Victor Loyola Tieni Duro Junior Cycling Team
16 Joshua Hnizdor
17 James Karr
18 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team
19 Kyle Deidrick TMB Development p/b Equator Coffees
20 Rigel Bricken
21 Benjamin Chi Team Swift
22 Adrien Magnus Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Giulio Collura
23 Aaron Froley Team Mikes Bikes powered by Equator
24 Patrick Stanger Trafiq vs. Traffic
25 Jakob Sandberg
26 Brian Shields
27 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Giulio Collura
28 Joshua Pang TMB Development p/b Equator Coffees
29 Donald Lee
30 Todd Hamel Chico Cycling Team
31 Thomas Taylor
32 Gabriel Munoz
33 Madison Gee Trafiq vs. Traffic
34 Kristin Wolfe
DNP Oliver Neeley Team Swift
DNP Xi Lin SJBC Teammate Top 5: Lei Liu
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 33   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ikkei Sato
2 Damian Kulig
3 Ben Herken
4 Kevin Thelen
5 Patrick Dowd King Kog
6 Amir Sahabi
7 Julian Rey baldovino Team Mikes Bikes powered by Equator
8 Martin Yun
9 Spencer Klew
10 Jeremy Lin Team Mikes Bikes powered by Equator
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Linder Team Mikes Bikes powered by Equator
2 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun
3 Bradley Wiggs Voler Factory Team p/b OVCB
4 Sam Bassetti UCI CT: Elevate-KHS Pro Cycling
5 Chris Riekert Team Mikes Bikes powered by Equator Teammate Win: Jeff Linder
6 Miles Hubbard Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
7 Luke Lamperti LUX/Sideshow p/b Specialized
8 Kenneth Tsuda PROJECT 95
9 Eric Fischer PROJECT 95
10 Matt Chatlaong Team Mikes Bikes powered by Equator Teammate Win: Jeff Linder
11 Unknown Rider Terun Elite
12 Mark Morton AMain Cycling Team
13 Gavin Murray Voler Factory Team p/b OVCB Teammate Top 5: Bradley Wiggs
14 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
15 Andrew Shimizu Team Mikes Bikes powered by Equator Teammate Win: Jeff Linder
16 Colin Patterson Voler Factory Team p/b OVCB Teammate Top 5: Bradley Wiggs
17 John Borstelmann Voler Factory Team p/b OVCB Teammate Top 5: Bradley Wiggs
18 Blake Anton Voler Factory Team p/b OVCB Teammate Top 5: Bradley Wiggs
19 Robert Pearce Terun Elite
20 Christopher Beall Terun Elite
21 Joshua Carling Voler Factory Team p/b OVCB Teammate Top 5: Bradley Wiggs
22 Creighton Gruber Team Mikes Bikes powered by Equator Teammate Win: Jeff Linder
23 Travis Mceuen Terun Elite
24 Jacob Timmerman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
25 Isaiah Chass Team Swift
26 Christopher Craig Team Mikes Bikes powered by Equator Teammate Win: Jeff Linder
27 Ford Murphy PROJECT 95
28 Gregory White Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
29 Jack Duncan
30 Robert Lander AMain Cycling Team
31 Garret Smith
32 David Grundman Peet's Coffee Racing p/b V loro Bic
33 Fisher Curran ButcherBox Cycling
34 Tucker Elsner
35 Todd Shoberg Divine Electric Norcal
36 Glenn Wallin
37 Christian Molina M2W Academy Team P/B Giant Bicycles
DNP Stephen Synhorst Sacramento Golden Wheelmen
DNP Nick Baird Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
DNP Woody Sloan Project Fleming
DNP Yutch Cowhie Rio Strada Racing
DNP Kyle Kirby
DNP Zac Rossen SJBC
DNP Jonathan Baker Touchstone Racing
DNP John Fairbanks Touchstone Racing
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassius Anderson
2 Riley Mullen
3 Miguel Gonzalez
4 Justin Peterson CBRE Racing
5 Joel Luna
6 Ikkei Sato
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Doyle
2 Ryan Wang
3 Sean Davies
4 Rafael Jopson
5 David Avery CBRE Racing
6 Elijah Fisher CBRE Racing
7 Jacob Luna
8 Thomas Moision
9 Yuri Tupaz CBRE Racing Teammate Top 5: David Avery
10 Freddy Zarco
11 Levi Fisher CBRE Racing Teammate Top 5: David Avery
12 Justice Elder CBRE Racing Teammate Top 5: David Avery
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Riffelmacher Olympic Club
2 Jonathan Baker Touchstone Racing
3 Dominic Howes Loon State Cyclists
4 Dean Laberge Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
5 Matt Tufts Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
6 John Fairbanks Touchstone Racing
7 Cameron Walker Folsom Bike/Shingle Springs Subaru Teammate Top 5: Matt Tufts
8 David Grundman Peet's Coffee Racing p/b V loro Bic
9 Kevin Tufts Folsom Bike/Shingle Springs Subaru Teammate Top 5: Matt Tufts
10 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
11 Michael Charleton
12 Dan Tedford ThirstyBear Cycling
13 Aron Yevuta Victory Velo Racing
14 Richard Pepper Red Peloton
15 Cole Rasmussen Red Peloton
16 Kristen Faulkner
DNP Josh Rennie
DNP John Mcallister Elevate-KHS
DNP Daniel Turner KaiVelo Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lapointe Berkeley Bicycle Club (BBC)
2 Christopher Flynn Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 John Shirley
4 Brian Collet
5 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
6 Jesse Avery Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
7 Quincy Dunlap SJBC
8 Brian Shields
9 Darrin Jenkins
10 Michael Conser
11 Todd Hamel Chico Cycling Team
12 Casildo Romero SJBC
13 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team
14 Donald Lee
15 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
16 Joel Luna
17 Albert Lehman Reno Wheelmen
18 Scott Peterson CBRE Racing
19 Liem Hinh
20 Enrique Rojas Red Peloton
21 Martin Yun
22 Larry Rohrbough Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Win: David Lapointe
23 Brian Castelli Red Peloton
DNP Scott White FSB/form+data
DNP Thomas Taylor
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Smith R4R-Make A Wish
2 Michael Foley Cognition Racing Road
3 Jonathan Baker Touchstone Racing
4 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
5 Jason Cruser R4R-Make A Wish Teammate Win: Sean Smith
6 Dean Laberge Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
7 Cameron Walker Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
8 Kevin Baker R4R-Make A Wish Teammate Win: Sean Smith
9 Scott Bromstead R4R-Make A Wish Teammate Win: Sean Smith
10 Michael Charleton
11 Dan Tedford ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
12 Yutch Cowhie Rio Strada Racing
13 Sean Melchionda Divine Electric Norcal
DNP Rozel Tupaz CBRE Racing
DNP Stephen Synhorst Sacramento Golden Wheelmen
DNP Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNP Daniel Turner KaiVelo Racing
DNP John Fairbanks Touchstone Racing Teammate Top 5: Jonathan Baker
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
2 George Miranda Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
3 Andrew Nevitt SquadraSF p/b Terun
4 Ed Moon Splunk Race Team
5 Woody Sloan Project Fleming
DNP Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Rossow 239 Racing Team
2 Michael Saba Splunk Race Team
3 Tim Mcnamara
4 Richard Owings Body Concepts
5 Peter Krogh Body Logic/SERT
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Breaux
2 Wendy Jacobsen Alto Velo
3 Teresa Datar Kovarus Racing Team
4 Sue Lin holt Alto Velo
5 Cady Cadiz Kovarus Racing Team
6 Melissa Mckenzie Olympic Club
7 Mollie Bernstein
8 Theo Skolnik Eclipse Racing
9 Liz Croegaert Team Roseville Cyclery
10 Xi Ling chua
11 Catherine Kircos Alto Velo Teammate Top 5: Wendy Jacobsen
12 Kristen Johannes SheSpoke Racing
13 Chelsea Lund
14 Mara Pillott
15 Victoria Vanderpoel
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Morshead
2 Evelyn Williamson
3 Thialor Mize Monster Racing Team
4 Kristen Faulkner
5 Katharine Maher SquadraSF p/b Terun
6 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street B
7 Madeline Frechette SheSpoke Racing
8 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
9 Shannon Gaffney C4 Cycling
10 Liesel Mcallister Team Elevate Racing
11 Fnu Novita Alto Velo
12 Margaret Lowe
13 Haley Nielsen Eclipse Racing
14 Johanna Fogolin SJBC
15 Kristin Wolfe
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shantelle Tupaz CBRE Racing
2 Lisa Mullen Team Swift
3 Louisa Kelly SJBC
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shantelle Tupaz CBRE Racing
2 Louisa Kelly SJBC
3 Nora Vik San Jose Bicycle Club
4 Mikele Jopson
5 Caelyn Towle
6 Abigail Fisher CBRE Racing Teammate Win: Shantelle Tupaz
7 Sophia Avery CBRE Racing Teammate Win: Shantelle Tupaz
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elena Joroski SJBC
2 Christine Culver Colavita-Norcal Racing
3 Christina Davis SJBC Teammate Win: Elena Joroski
Finishers: Cat 3: 3