Log In
Giro del Cielo - Crit • Jun 23 2013
Clear, 83 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Shinall GREEN LINE VELO driven by ZipCar
2 Bill Ash Breakawaybikes.com - QCW Cycling
3 Anthony Fatuzzo VELORIGIN Performance
4 Spencer Gilbert Yale University
5 Todd Giese Pro Pedals
6 Justin Tyberg Black Tie Sports / Spine
7 Dominic Caiazzo GREEN LINE VELO driven by Zipcar Teammate Win: Michael Shinall
8 John Sedlak DNK Cycling
9 Eric Danver PSRacing/Masterpiece Kitchens
10 Raul Galliano DRV/RCS/DRISCOLL
11 Raymond Reisen Skylands Cycling
12 Daniel Cleiman CRCA/Sixcycle-RK&O
13 Alex Breakstone Colavita Racing NJ/NY
14 Andrew Logiudice skylands/sussexbike
15 Samuel Cowans QCW breakawaybikes.com/ifractal Teammate Top 5: Bill Ash
16 R. Wilson tarbox iv Rockstar Games/ Signature Cycles
17 Lorenzo Brown Major Taylor Iron Riders Racing
18 Bryan Fried CRCA/Sixcycle-RK&O
19 David Adornato Team Montclair Bikery
20 Colby Samstag Penn Cycling
21 Apolinar Luis acevedo Colovita
22 John Hackett Onion River Racing
23 Tomas Ketchum CRCA/Asphalt Green Cycling Team
24 Matthew Vandivort CRCA/Sixcycle-RK&O
25 Scott Mills CRCA/Asphalt Green Cycling Team
26 Zach Bender CRCA/Blue RibbonTranslations.com
27 Steven Taggart Team Bicycle Doctor
28 Ryan Johnston Kissena Cycling Club
29 Daniel Lehmann Colavita-Baci U19
30 William Cooper Breakawaybikes.com - QCW Cycling Teammate Top 5: Bill Ash
31 Michael Anderson CRCA / FGX Racing
32 Edward Zimmermann WE STAND UNITED
33 Jonathan Bocina liberty Cycle
34 Adam Naguib Kissena Cycling Club
35 Sean Groenewald DRV/RCS/DRISCOLL
36 Alex Binkley CRCA/Asphalt Green Cycling Team
37 Kyle Butler GREEN LINE VELO driven by Zipcar Teammate Win: Michael Shinall
38 Donald Bussmann CRCA
39 Mark Siega CRCA/TARGETRAINING Tri & Cycle
40 Unknown Rider
41 Zachary Hutchins TorcUP/Cyclefitters
42 Lorenzo Grippo Black Tie Sports / Spine
43 Unknown Rider
44 Marcello Cesario Young Medalists
45 Erik Mitchell SPINTECK CYCLING TEAM
46 Sean Rice Young Medalists
47 Stuart Witkowski Young Medalists
48 Leonard Galati CRCA / FGX Racing
49 Javier Mereles Team Montclair Bikery
50 Ryan Mcgarrity Six Cycle
Finishers: Cat 3: 39   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Robinson GS Gotham/TOGA Bikes
2 Jeffrey Condon Kissena Cycling Club
3 Sean Roach Dave Jordan Racing
4 Dan Antonelli Liberty Cycle
5 Harold Chang Westwood Velo
6 Joseph Pedata CRCA / Dave Jordan Racing
7 Joseph Grgic CRCA/Setanta
8 Brian Hazenski Upstate Velo
9 Albert Trank Liberty Cycle Teammate Top 5: Dan Antonelli
10 Leonardo Chao VELORIGIN Performance
11 Eric Oishi MTBNJ.com - Halter's
12 Andrew Walker University of Delaware
13 Alyosha Smolarski Kissena Cycling Club Teammate Top 5: Jeffrey Condon
14 Scott Raschke
15 Nick Lawson CRCA/Setanta
16 Konrad Ratzmann Kissena Cycling Club Teammate Top 5: Jeffrey Condon
17 Brandy Boyle Liberty Cycle Teammate Top 5: Dan Antonelli
18 Simon Phuah Siggis NYVelocity - Century Road Cl
19 Michael Staropoli Sherpa
20 Stephen Chang CRCA / CycleLife USA/GF Capital
21 Michael Mekita HPC/List
22 Micha Ophir CRCA/Eumaeus Asset Mgmt-Fuoriclasse
23 Silas Clark Hilltop Bicycles
24 Peter Guarino Team Bicycle Doctor
25 Michael Malavarca Liberty Cycle Teammate Top 5: Dan Antonelli
26 Richard Russomano Century Road Club of America
27 Craig Blake Skylands Cycling
28 Ekrem Ayhan Team Somerset - Somerset Wheelmen
29 Jacek Boral HBC Racing
30 Jonas Mortensen Liberty cycle Teammate Top 5: Dan Antonelli
31 Andrew Mauro Colavita-Baci U19
32 Jean-marie Bergeal Asphalt Green
33 James Read Jimenez Velo Sport
34 Russell Bogin CRCA/Eumaeus Asset Mgt-Fuoriclasse
35 Jeffrey Baringer team bicycle doctor
36 Wyatt Goral Skylands
37 Robert Manning Pure Energy Cycling
38 Jeffrey White Kissena Cycling Club Teammate Top 5: Jeffrey Condon
39 Chris Peck CRCA/Setanta
40 Keith Mullaly CVC/Suburban Subaru
41 Charles Patten Team CF
42 Anthony Sambrato Westwood Velo Teammate Top 5: Harold Chang
43 Henry Chan Pawling Cycle & Sport
44 Jeff Lamb Liberty Cycle Teammate Top 5: Dan Antonelli
45 Carlos Guerrero F.D.N.Y. / Montecci Cycling
46 Jason Bell CRCA/RBNY Racing
47 Jared Mazur Direct Contract Packaging Cycling T
48 Mark Clifford Kissena Cycling Club Teammate Top 5: Jeffrey Condon
49 Marcos Picchio CS VELO
50 Ryan Seher CRCA/Empire Tri Club
51 Chris Budden PODIUM / SBO Longroad
52 Nicholas Esposito B2C2 p/b Boloco
53 Richard Soffar Liberty Cycle Teammate Top 5: Dan Antonelli
54 Gregory Felker Team Somerset
55 Adam Fabian Kissena Cycling Club Teammate Top 5: Jeffrey Condon
56 Joe Gaziano liberty cycle Teammate Top 5: Dan Antonelli
57 Sudeep Rangi University of Pennsylvania
58 Pj Bottoms Unattached
59 Patrick Casselberry Bike King Racing
60 Ricardo Collado RBNY Racing
61 Labinot Berlajolli Speedwell
62 Benjamin Calvert Rockstar Games/ Signature Cycles
63 Dennis Rutherford ROCKSTAR / SIGNATURE CYCLES
64 Kerem Ayhan Team Somerset - Somerset Wheelmen
65 Robert Vaccarino Bike King Racing
66 Mike Watch team bicycle doctor
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Light Liberty Cycle
2 John Landino DRV/RCS/DRISCOLL
3 Monte Frank Verge Sport / Test Pilot
4 Jeff Gottesman Deno's Wonder Wheel
5 John Mcleod Cycles 54 / Team for Autism Awarene
6 Jordi Conrado Liberty Cycle Teammate Win: Mark Light
7 Lawrence Towner Liberty Cycle/ProPower Coaching Teammate Win: Mark Light
8 Glenn Babikian Team Rockstar/signature cycles
9 Jeff Johnson DRISCOLL/DRV/SHIMANO
10 Daniel Coleman Colavita Racing
11 Brian Mcandrews SPINTECK CYCLING TEAM
12 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
13 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team
14 Andrew Buchanan Skylands Cycling
15 Tim Borsetti Cycles 54 Team for Autism Awareness Teammate Top 5: John Mcleod
16 David Wilson Central Jersey Cycling Team
17 Carl Reglar Verge Sport Teammate Top 5: Monte Frank
18 Eric Sutherland CRCA/CycleLifeUSA GF Capital
19 Tim Saxon Skylands Cycling
20 Herb Jimenez Jimenez Velo Sport
21 Mark Curran Knapps Cyclery Racing
22 Guy Poirier bethel cycle
23 Ron Short Pro Pedals Cycling Team
24 Scott Hodder Signature Cycles/Rockstar
25 Doug O'Neill Deno's Wonder Wheel Teammate Top 5: Jeff Gottesman
26 Christophe Wilkes CRCA/Eumaeus Asset Mgmt - Fuoriclas
27 Chris Mooney Liberty Cycle Teammate Win: Mark Light
28 Andrew Schmidt Westwood Velo
29 Vince Moran Westwood Velo
30 Chuck Crocco Team Somerset
31 James Eichvalds Watchung Wheelman
32 Unknown Rider
33 Patrick Kennedy Liberty Cycle Teammate Win: Mark Light
34 Mark Pohndorf FinKraft Cycling Team
35 William Brunner Colavita Racing Inc.
36 Theodore Inoue Liberty Cycle Teammate Win: Mark Light
37 Marc Cesare Deno's Wonder Wheel Teammate Top 5: Jeff Gottesman
38 Joseph Brennan Century Road Club of America
39 Jim Kaeli Colavita Racing Inc
40 Joseph Zuppa Colavita Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 22   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Mumford CRCA/Dave Jordan Racing
2 Julia Simon CRCA/Houlihan Lokey
3 Alie Giaime CRCA/Houlihan Lokey
4 Karen Lam CRCA/Radical Media
5 Lucia Deng CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle
6 Erica Tricarico CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
7 Victoria Gochenour CRCA/Asphalt Green Cycling Team
8 Gina Rocco CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle Teammate Top 5: Lucia Deng
9 Anastasia Yanchilina Houlihan Lokey
10 Alexandra Danforth Radical Media
11 Lauren Seavy NJ/NY Colavita Women
12 Anna Janas Columbia University
13 Madeleine Marecki Signature Cycles/Rockstar Games Teammate Top 5: Lucia Deng
14 Amy O'connell EECT/ LiveLoveVelo
15 Elizabeth Marcello CRCA/Radical Media Teammate Top 5: Karen Lam
16 Maria Kleppe CRCA/Radical Media Teammate Top 5: Karen Lam
17 Jennifer Defalco NJ/NY Colavita Women
18 Oksana Miller CRCA/Asphalt Green Development Team
19 Christina Malfer CRCA/Asphalt Green Development Team
20 Fanny Bourdais CRCA/Dave Jordan Racing Teammate Win: Anna Mumford
21 Beth Manning Pure Energy Cycling
22 Alexa Wilson Mid-Atlantic Juniors Cycling p/b KO
23 Delfina Picchio Mid Atlantic Junior Cycling p/b KO
24 Lisa Mirabella CRCA/Houlihan Lokey Teammate Top 5: Julia Simon
25 Marylynne Wrye CRCA
26 Maryanne Caruso Team Marty's
27 Ayse Ertamay Mineola bike club racing
28 Diane Leo East End cycling/ Live Love Velo
29 Elissa Antelman Mid Atlantic Junior Cycling p/b KOR
30 Erica Berthou Houlihan Lokey
31 Jodee Novak tarmac cycling/ironbridge consultin
32 Erika Tarte CRCA
33 Victoria Brumfield CRCA / Radical Media Teammate Top 5: Karen Lam
34 Jocelyn Gertel Finkraft Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 32   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Myers Bethel Cycle
2 Caryl Gale DENOS WONDER WHEEL
3 Carol-lynn Mills CRCA/ Houlihan Lokey
4 Brittlee Bowman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
5 Lauren Dagostino NJ/NY Colavita Women
6 Lisa Kennish CRCA/Asphalt Green Cycling Team
7 Renee Engelhardt CRCA/Radical Media
8 Emily Underwood CRCA/Rockstar Games-Signature Cycle
9 Rose Long Asphalt Green Women's Cycling Team
10 Emily Spence CRCA/BH Comedy Central
11 Masha Schneider CRCA/Westwood Velo
12 Laura Mullaly CVC/Suburban Subaru
13 Meredith Moran CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle
14 Jody Frank North Point Women's Racing Team
15 Kristin Budden PODIUM / Sound Beach Optiks-Longroa
16 Erica Adelberg CRCA/Radical Media
17 Meghan Schloat CRCA/Asphalt Green Cycling Team
18 Jacqueline Paull Watchung Wheelmen
19 Rebecca Hicks CRCA/BH Comedy Central
20 Helen Hatch CRCA/BH Comedy Central
21 Sarah Sauvayre CRCA/BH Comedy Central
22 Susan Myers CRCA/Rockstar Games-Signature Cycle
23 Elizabeth Tyrell Team Somerset
24 Colleen Conway CRCA/BH Comedy Central
25 Victoria Brumfield CRCA / Radical Media
26 110 maria Murphy FinKraft Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat ?: 1