Log In
Foothill College Circuit Race 'The Learning Curve' • Jul 13 2014
Partly Cloudy, 68 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Elias Limitless Cycling Racing Team
2 Colton Swinth TeamSwift
3 Andre Dorazio Tieni Duro Junior Cycling
4 Henry Chadwick Team City Sacramento
5 Colby Tell Team City Sacramento
6 Adrian Rosero
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Chass Team Swift
2 Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
3 Esteban Ramirez Team Swift Teammate Win: Isaiah Chass
4 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team
5 Suraj Shah Team Fremont
6 Tommy Lacampagne San Jose Bike Club
7 Benjamin Simmons Team City Sacramento
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walter Rozek Limitless Cycling Racing Team
2 Alex Chadwick Team City Sacramento
3 Killilan Bush DBCRT Juniors
4 Richard Graedon beeler Christian Cycling-Hammer Nutrition
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Porter Wesson Bear Development Team
2 Rupert Cox Limitless Cycling Racing Team
3 Samuel Hill Limitless Cycling Race Team
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Scott Bromstead
4 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Scott Bromstead
5 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
6 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT
7 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Jonathan Eropkin
8 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Scott Bromstead
9 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Scott Bromstead
10 Joseph Foster R4R-Make A Wish
11 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
12 Joseph Sullivan SJBC
13 Daniel Quirk ThirstyBear cycling
14 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com
15 William Ho LuxVue-SunPower Racing
16 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
17 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Scott Bromstead
18 Shane Lawlor Monster Media Elite Masters
19 Cj Wolf ThirstyBear Cycling
20 Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
21 Eric Davis SquadraSF
22 Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems
23 Dan Tedford SquadraSF
24 Chris Isley iRT-Reactor p/b JL Velo
25 Mateo Ortega SquadraSF
DNF Alan Roberts ThirstyBear Cycling
26 Joshua Lopez iRT-Reactor p/b JL Velo
DNF Kalani Hines iRT-Reactor p/b JL Velo
DNF Jeff Eisenberg Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Scott Bromstead
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
2 Donald Langley Morgan Stanley /Specialized
3 Jerome Nadel CoreTechs Cycling TwT
4 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
5 Rob Maheu SJBC
6 Keith Defiebre JAKROO Racing Team
7 Daniel Quirk ThirstyBear cycling
8 Ross Tinline Peninsula Velo
9 Donald Lee Pen Velo Racing
10 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
11 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team - TwT
12 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Kyle Glerum
13 Jeff Eisenberg Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
15 Rick Morgan CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Jerome Nadel
16 Paul Debacker Webcor/Alto Velo
17 Thomas Dillon Pen Velo Racing
18 Tom Vanderheiden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
19 Joseph Foster R4R-Make A Wish
20 Alan Takahashi CoreTechs Cycling Team
21 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Kyle Glerum
22 James Coats California Giant Cycling
23 Irving Arguello CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Jerome Nadel
24 Jeremy Wire CoreTechs Cycling TwT Teammate Top 5: Jerome Nadel
DNF Joe Molinari Audi
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team - TwT
2 Kevin Willitts 3Ft - It's The Law
3 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
4 John Hansen kovarus wells fargo racing
5 Erik Salander Peninsula Velo Racing
6 Mark Perry Victory Velo Racing
7 David Montgomery 3 Ft. - It's The Law Teammate Top 5: Kevin Willitts
DNF Douglas Gonda 3Ft - It's The Law Teammate Top 5: Kevin Willitts
8 David Puglia CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
2 Sean Henderson SquadraSF
3 Ross Tinline Pen Velo Racing
4 Dean Pogni Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Stephen Cabebe iRT-Reactor p/b JL Velo
6 Jason Herrick SquadraSF
7 Darius Satongar LuxVue-SunPower Racing
8 Kyle Iufer LuxVue-SunPower Racing
9 Thuy Nguyen LuxVue-SunPower Racing
10 Porter Wesson Bear Development Team
11 Robert Pearce Big Orange
12 Paul Ngo LuxVue-SunPower Racing
13 Josue Acosta Threshold Sports P/b Leadout Endura
14 Donald Lee Peninsula Velo Racing
15 Zach Eurich Don Chapin Monterey Bay Racing Team
16 Eliot Logan Metromint Cycling
17 Jon Roldan iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Stephen Cabebe
18 Brian Szykowny
19 Jack Kisseberth Tufts University
20 Samuel O'keefe C3-Twenty20cycling.com
21 Erik Muir
22 Joseph Sullivan SJBC
23 Matthew Sloan Team Spokesman Bicycles
24 Steven Noriega SquadraSF Teammate Top 5: Sean Henderson
25 Deniz Warraich Knight Riders Racing
26 Cj Wolf ThirstyBear Cycling
27 Kalani Hines iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Stephen Cabebe
28 Benjamin Cota iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Stephen Cabebe
29 Joshua Lopez iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Stephen Cabebe
30 Alex Lugosch Squadra SF Teammate Top 5: Sean Henderson
31 John Wilde CoreTechs Cycling Team
32 James Sears Davis Bike Club Race Team
33 Ben Egger Knight Riders Racing
DNF Jason Schmidt LuxVue-SunPower Racing
DNF Markus Roccaro Peninsula Velo / Kondra Systems
DNF Lloyd Ranola SquadraSF Teammate Top 5: Sean Henderson
DNF Erik Vangsnes Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Dean Pogni
DNF Sasha Kasas
DNF Chris Esparza Audi
DNF Karsten Walker SEAVS/Haymarket
DNF Mateo Ortega SquadraSF Teammate Top 5: Sean Henderson
DNF Adrian Chow Audi/Kryki Sports Teammate Win: Sunil Jagadish
DNF Mike Betley Metromint Cycling
DNF Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Vitaly Gashpar SquadraSF Teammate Top 5: Sean Henderson
DNF Mark Niiro iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Stephen Cabebe
DNF Joe Molinari Audi
DNF Don Jarvis LuxVue-SunPower Racing
Finishers: Cat 3: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Mccullough SJBC
2 Richard Langsford Knight Riders Racing
3 Dan Kappes Crocker510
4 Maciej Wojciechowski SF2G
5 Matt Carvell LuxVue-SunPower Racing
6 Dante Campanile Team Mike's Bikes P/B Equator Coffe
7 Jove Graham Dayka-Hackett
8 Osman Dost Squadra SF
9 David O'Brien LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
10 Alexander Reimers SquadraSF
11 James Yuan SquadraSF
12 Pedro Romero IRT- Reactor p/b jL velo
13 Simon Tuttle Knight Riders Racing Teammate Top 5: Richard Langsford
14 John Navarro Gene-Solve
15 Spencer Ingels iRT-Reactor p/b JL Velo
16 Franco Campilongo SquadraSF
17 Joe Singer Audi Cycling Team
18 Matt Redmond SquadraSF
19 Chris Cowart Peninsula Velo Racing
20 Reece Macdonald Penvelo
21 Mike Scaglione SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
22 Micah Lerner Audi Cycling/Kryki Sports
23 Brian wood 787 racing 787 Racing
24 Kyle Schirrmacher SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
25 Tyler Corelitz SquadraSF
26 Thomas Stanis SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
27 Jeromy Lee FreshAirBicycles SF
28 Alexander Yermolovich
29 Christopher Beall
30 Aaron Garcia Wheeltalk-TVC
31 Peter Cathcart SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
32 Jonah Zimmerman???
33 David Alcalay Davis Bike Club Race Team Juniors
34 Tim Davis iRT Reactor p/b JL Velo
35 Frederick Lee
36 Eric Chi Pen Velo Racing
37 Thomas Lane Stanford
38 Manny Managbanag SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
39 Niklas Barreto LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
40 Scott Hayes Pen Velo Racing
41 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
42 Amin Tamariz LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
43 Isaiah Chass Team Swift
DNF Brian Shuman SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
44 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing
DNF Andrea Tacchetti MIT Cycling p/b FXDD
DNF Paul Young SJBC Teammate Win: Greg Mccullough
DNF Keith Morris LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: Matt Carvell
DNF Grover Rozek Limitless Cycling Racing Team
DNF Steven Schultz iRT-Reactor p/b JL Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman MELLOW MOTORS CYCLING TEAM
2 Conan Wen Team Fremont / FFBC pb Chipotle
3 Jeromy Lee FreshAirBicycles SF
4 Will Kanz Davis Bike Club Junior Race Team
5 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cycling
6 Tomas Mitre Team Swift
7 Memo Jimenez SJBC
8 Irving Zamora
9 Leo Minami
10 Magnus Bush Davis Bike Club Junior Racing Team
11 Liam Sherlock
12 Justin Poulson SJBC
13 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
14 Will Wright SJBC
15 Frederick Lee
16 Brian Nguyen SJBC
17 James Heald Team Fremont
18 David Leon davis bike club juniors race team
19 Jack Rexer
20 Kyle Riemenschnitter
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeong Kim Los Gatos Bicycles
2 Sean Fischer Chico Masters Cycling Team
3 Phillip Burt Pen Velo Racing
4 Pedro Romero iRT-Reactor p/b JL Velo
5 David O'Brien LuxVue-SunPower Racing
6 James Yuan SquadraSF
7 Tim Davis iRT Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Pedro Romero
8 Mike Scaglione SJBC
9 Joe Hofeditz Pen Velo Racing Teammate Top 5: Phillip Burt
10 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
11 Brandon Tyler Peninsula Velo Racing
12 Dexter Aaron Peninsula Velo Racing
13 John Navarro Gene-Solve
14 David Dooley iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Pedro Romero
15 Max Hudson iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Pedro Romero
16 Luis Jevons iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Pedro Romero
17 Erich Shofstall iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Pedro Romero
18 Jeffery Rogers SJBC
19 Dan Schaefer IC3
20 Philip Malaspina Concept Cyclery
21 Oscar Garcia
22 Toby Katz Don Chapin Monterey Bay Racing Team
23 John Markley LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: David O'Brien
24 Chris Cowart Peninsula Velo Racing
25 Matthew Lewsadder Los Gatos Bicycle Racing Club Teammate Win: Jeong Kim
26 Kenneth Salvail Pen Velo Racing Teammate Top 5: Phillip Burt
27 Michael Manzella
28 Rich Beeler Christian Cycling-Hammer Nutrition
29 Lenard Lesser Pen Velo Racing Teammate Top 5: Phillip Burt
30 Jesse Balon Christian Cycling - Hammer Nutritio
31 Don Grijalva Audi/Kryki Sports
32 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Team
33 Keith Morris LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: David O'Brien
34 Michael Tauber Pen Velo Racing Teammate Top 5: Phillip Burt
35 Scott Hayes Pen Velo racing Teammate Top 5: Phillip Burt
36 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
37 Robert Meighan California Giant Berry Farms/Specia
38 James Rainbow Pen Velo Racing Teammate Top 5: Phillip Burt
39 John Behring Pen Velo Racing Teammate Top 5: Phillip Burt
DNF Mathew Miller Peninsula Velo Racing
40 Amin Tamariz LuxVue-SunPower Racing Teammate Top 5: David O'Brien
DNF Russell Ybuan iRT-Reactor p/b JL Velo Teammate Top 5: Pedro Romero
DNF Charles Breed Peninsula Velo Cycling Club
DNF Michael Coppolino Unattached
DNF Glenn Fetsch Pen Velo Racing Teammate Top 5: Phillip Burt
DNF Mike Heuer Pen Velo racing Teammate Top 5: Phillip Burt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 38   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blaine Ashley??? LuxVue-SunPower Racing
2 Tomas Mitre Team Swift
3 Philip Malaspina
4 Chris Atkinson
5 Joshua Mcdonald
6 Matthew Lewsadder Los Gatos Bicycle Racing Club
7 Michael Kowalchuk Alto Velo Teammate Win: Blaine Ashley???
8 Nat Green
9 Tommy Evans Pen Velo Racing
10 Andrew Horvai Peninsula Velo
11 Andrew Weitz Stanford
12 Zach Naqvi UCLA
13 Dan Whiley
14 Andrew Lam University of California-Davis
15 Adam Evard
16 Neil Wright
17 Kaan Baolr
18 James Han
19 Mark Koenig Pen Velo Racing
20 Justin Pacoma
21 Kevin Ji University of California- Berkeley
22 Mike Heuer Pen Velo racing
23 Steve D'alencon??? PenVelo
24 David Edgar Team City - Sacramento
DNF Eric Welsh Alto Velo Teammate Win: Blaine Ashley???
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Benkoski Echelon Velo
2 Robert Evans Bear Development Team
3 Elliot Hawkes Metromint Cycling
4 Matthew Abdalah SquadraSF
5 Robert Scheffler SquadraSF
6 Jason Saltzman NCCF/Team Specialized Juniors
7 David Mesa Fresh Air Bikes - Focus
8 Ryan Moore Fresh Air Focus
9 Joe Dickerson iRT-Reactor p/b JL Velo
10 Scott Bromstead Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Neil Bartley ThirstyBear Cycling
12 Travis Glysson Team Winded Development
13 Brian Funk Metromint Cycling Teammate Top 5: Elliot Hawkes
14 Jules Goguely Pen Velo Racing
15 Luciano Sponza VuMedi Elite Cycling Team p/b Hamme
16 Zachary Isaacs Middlebury College
17 Giuseppe Errico SquadraSF Teammate Top 5: Matthew Abdalah
18 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
19 Sean Smith Squadra SF Teammate Top 5: Matthew Abdalah
20 Aaron Patterson iRT-Reactor p/b JL Velo
21 Kurt Wolfgang SquadraSF Teammate Top 5: Matthew Abdalah
22 Brent Emoff
23 Chris Evans SquadraSF Teammate Top 5: Matthew Abdalah
24 Greg Mcquaid ThirstyBear Cycling
25 Jonathan Barbus iRT-Reactor p/b JL Velo
26 Michael Woodward Flagstaff Cycling
27 Eric Gibbons Threshold Sports p/b Leadout Endura
28 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
29 Connor Spencer Fresh Air - Focus
30 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
31 Shane Lawlor Monster Media Elite Masters
32 Kevin Leong Fresh Air - Focus
33 Keith Hillier Marc Pro - Strava
34 Russell White VuMedi Elite Cycling Team
35 Jesse Chebot Squadra SF Teammate Top 5: Matthew Abdalah
36 David Bangor Fresh Air Bicycles - Focus
DNF Travis T Fresh Air Bicycles-Focus
37 Raul Arias j.r. Threshold Sports p/b Leadout Endura
DNF Lee Peters SquadraSF Teammate Top 5: Matthew Abdalah
DNF Pablo Espinosa SquadraSF Teammate Top 5: Matthew Abdalah
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Vanderkitten
2 Isabella Brunner Team Swift
3 Hailey Edgar Team City Sacramento
4 Anil Tuli Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SJBC
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sofia Marin Folsom Bike/Cervelo
2 Jane Despas ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing
3 Tanya Grossman Los Gatos Bike Club
4 Danielle Spires Pacific Crush
5 Ann marie Miller Eumaeus Asset Management - Fuoricla
6 Shannon Mitchell Red Peloton
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Caldwell
2 Anne Valta iRT-Reactor p/b JL Velo
3 Maureen Mcauliffe iRT-Reactor p/b JL Velo
4 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
5 Nicole Olson Metromint Cycling
6 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
7 Leila Cavanaugh ThirstyBear Cycling
8 Sonja Klein Pacific Crush Racing
9 Kristin Wolfe SJBC
DNF Carla Cosentino Pacific Crush
10 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 May Liu
2 Meisin Yan WheelTalk- TVC Racing
3 Galina Merzheritskaya WTTVC
4 Johanna Fogolin SJBC
5 Barbara Greening Early Bird Women's Racing
6 Margaret Winder Pacific Crush Racing
7 Heidi Alexander SJBC Teammate Top 5: Johanna Fogolin
8 Nitzel Hagan Metromint Cycling
9 Brooke Summers
10 April Willoughby Metromint Cycling
11 Jill Eyres
12 Karen Wiggan Team Oakland Cycling
13 Sara Stearns Cushman & Wakefield Racing
DNF Rachelle Ortega Team TIBCO II
DNF Courtnl Jo hansen Don Chapin Monterey Bay Racing
Finishers: Cat 4: 15