Log In
Tour of St. Louis - Saturday Crit • Mar 21 2015
Clear, 63 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Ward 901 Racing
2 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
3 Jon Okenfuss Washington University in St. Louis
4 Derek Christison Momentum Racing LLC - MO
5 Jake Parker DRT Racing
6 Ross Given Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
7 Andrew Giniat EGO p/b Sammy's Bikes
8 Christopher Craig
9 Mike Pruitt SBR Quantum Racing
10 Keith Guilford GP Velotek
11 Nathan Shay Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
12 Evan Blankenship Korte Hammer Down Racing
13 Aaron Baker xXx Racing
14 Roy Doskal SBR Quantum Racing
15 Guillermo Garsed Dogfish/Team Noah
16 Steven Trebatoski Team Velocause
17 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team
18 Isaac Mcfee DMOS Racing Team
19 Todd Kollar Team Mack Racing Assoc. LTD
20 Leo Smith The Cannonball-Hub Racing Team
21 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
22 James Klages Michelob Ultra - Big Shark Racing T
23 Austin Gomes SBR Quantum Racing
24 Tracy Dangott xXx Racing
25 Nicholas Brummer Korte Hammer Down Racing
26 Bradley Wrage Bike Surgeon/Continental Tire
27 Aaron Gardner Dogfish/Team Noah
28 John Leopold Bonkers Cycling
29 Steven Chaney Dogfish/Team Noah
30 Nikos Hessert xXx Racing
31 Spencer Seggebruch Michelob Ultra - Big Shark Racing T
32 John Lake South City Cycling Club
33 Andrew Petty The Cannonball-Hub Racing Team
34 Jason Cogan The Cannonball-Hub Racing Team
35 James Coudright SBR Quantum Racing
36 Marty Levine The Cannonball-Hub Racing Team
37 Ryan Toedebusch SBR Quantum Racing
38 Justin Taylor Bonkers Cycling
39 Bertram Berla Michelob Ultra - Big Shark Racing T
40 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
41 Jesse Williams SBR Quantum Racing
Finishers: Cat 3: 40   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Liedtke Korte Hammer Down Racing
2 Chris Cook Momentum Racing LLC - MO
3 Bill Morris Off the Front Racing
4 Thomas Jackson Korte Hammer Down Racing Teammate Win: Michael Liedtke
5 James Adelmann Michelob Ultra - Big Shark Racing T
6 Robert Lounsbury
7 Jason Kettler South City Cycling Club
8 David Ford Bloomington Cycle Racing Team
9 David Archer The Cyclery & Fitness Center
10 Christopher Pilarski unattached
11 Jp Slosar The Cyclery & Fitness Center
12 Zachary Scharnhorst
13 Mark Hitzhusen unattached
14 James Thornton
15 Rick Bass Momentum Racing LLC - MO Teammate Top 5: Chris Cook
16 Robert Varner Mike's Bikes STL
17 Nathaniel Schoonover SBR Quantum Racing
18 Aj Sood
19 Kurt Bentsen PSIMET Racing
20 Jason Bernstein
21 Ben Souders Mercy Kuat
22 Chrisopher Erhard SBR Quantum Racing
23 Brian Kelly Saint Louis University
24 Justin Lebb
25 Joe Switzer Korte Hammer Down Racing Teammate Win: Michael Liedtke
26 Philip Leachman unattached
27 Raymond Pitzka Team Velocause
28 Sean Migotsky Mike's Bikes STL
29 Kevin Kuhns Team Mack Racing Assn
30 Eric Frazier The Cyclery & Fitness Center
31 Nicholas Untch
32 Scott Aalfs Michelob Ultra - Big Shark Racing T Teammate Top 5: James Adelmann
33 Matthew Jarrett Bloomington Cycle Racing Team
34 David Krobath
35 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci
36 Sam Paul
37 Jeffery Hornecker Peoria Bicycle Club
38 Jordan Martin TEAM MS p/b Herbalife/Maui Jim
39 Michael Allen
40 James Reineking Bicycle Heaven
41 Peter Hamm xXx Racing
42 Stephen Rhodes Korte Hammer Down Racing Teammate Win: Michael Liedtke
43 Matthew Luebeck Korte Hammer Down Racing Teammate Win: Michael Liedtke
44 Robert Schoonover Momentum Racing LLC - MO Teammate Top 5: Chris Cook
DNF Sean Harris Korte Hammer Down Racing Teammate Win: Michael Liedtke
45 David Vong Cycles Unlimited
DNF Tom Keller Bloomington Cycle Racing Team
DNF Casey Grove South City Cycling Club
DNF Joe Bachmann Michelob Ultra - Big Shark Racing T Teammate Top 5: James Adelmann
DNF Kyle Knight Indiana University-Bloomington
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 48   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Knight Indiana University-Bloomington
2 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci
3 Mark Zisser Cape Bicycle and Fitness
4 Matthew Fischer Washington University in St. Louis
5 Chak Lattanand Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
6 Eric Frazier The Cyclery & Fitness Center
7 John Hyndman
8 Mark Leenheer Saint Louis University
9 Brad Attebury
10 James Arpin Saint Louis University
11 Daniel Eisenberg Korte Hammer Down Racing
12 Casey Carroll Momentum Racing LLC - MO
13 Kurt Bentsen PSIMET Racing
14 Rodney Cochran Korte Hammer Down Racing
15 Carl Chomko VooDoo Racing
16 Jeffery Hornecker Peoria Bicycle Club
17 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team
18 Tom Chesser Team Mack Racing Assoc. LTD
19 Peter Hamm xXx Racing
20 Stephen Finch South City Cycling Club
21 Edgar Amezcua
22 Paul Sauer Velo Force
23 Aj Sood
24 Barry Bean Cape Bicycle and Fitness Teammate Top 5: Mark Zisser
25 Jordan Martin TEAM MS p/b Herbalife/Maui Jim
26 Eric Brandt
27 Jacob Slosar GP Velotek
28 Scott Egbers
29 David Vong Cycles Unlimited
30 Jon Sprague
31 Joe Scherrer
32 Thomas Gniewek
33 Jonathan Traughber
34 Ian Mcleod
35 Neil Chace
36 Adolfo Cordova Central Arkansas Velo/CARVE
37 John Patrick rademacher Queen City Wheels
DNF Brock Bolerjack
DNF Rick Kuykendall
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Savre Credite Velo - Trek
2 Andrew Buntz Credite Velo - Trek Teammate Win: Tim Savre
3 Grant Erhard SBR Quantum Racing
4 Chad Burdzilauskas Kentucky Flyers Cycling Inc
5 Zach Reed The Cyclery & Fitness Center
6 Matthew Salpietro Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
7 Brian Koscielski Dogfish/Team Noah
8 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes
9 John Woods Team Upland Brewing
10 Isaiah Newkirk ICC BISSELL-ABG-GIANT
11 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
12 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
13 J P brocket Mercy Kuat
14 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
15 Michael Bruzina Mercy Kuat
16 James Vandeven Dogfish/Team Noah
17 Richard Arnopol EGO p/b Sammy's Bikes
18 Chris Harre Michelob Ultra - Big Shark Racing
19 Ryan Shean Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
20 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT
21 Shane Feehery SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
22 Benjamin Anderson Iowa City Cycling Club
23 Stephen Wagstaff Happy Tooth Racing
24 Jordan Diekema BISSELL-ABG-GIANT
25 Brian Dziewa Korte Hammer Down Racing
26 Joshua Carter The Cyclery & Fitness Center Teammate Top 5: Zach Reed
27 Andrew Lang Michelob Ultra - Big Shark Racing T
28 Trevor Lister The Cyclery & Fitness Center Teammate Top 5: Zach Reed
29 Alex Grman Dogfish/Team Noah
30 Austin Elser Olathe Subaru Cycling
31 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
32 Scott Ogilvie Dogfish/Team Noah
33 Andrew Lister The Cyclery & Fitness Center Teammate Top 5: Zach Reed
34 Kyle Cress Korte Hammer Down Racing
35 John Marbarger The Cyclery & Fitness Center Teammate Top 5: Zach Reed
36 Keaton Hanson unattached
37 David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
38 Justin Maciekowicz Korte Hammer Down Racing
39 Kurt Fletcher 708 Racing p/b Dressel's Pub
40 Peter Krause Mercy Kuat
41 Jerred Brackett Mercy Kuat
42 Tristan Petsch-horvath LAPT CC
43 Nicholas Grigsby SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
44 Jake Buescher EGO p/b Sammy's Bikes
45 Jason Murphy SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
46 Anthony Dust The Cyclery & Fitness Center Teammate Top 5: Zach Reed
47 John Straub Dogfish/Team Noah
48 Tim Speciale EGO p/b Sammy's Bikes
49 Tracy Smith Metro East Cycling
50 Michael Dutczak EGO p/b Sammy's Bikes
51 Jim Farasy Mercy Kuat
52 Brian Bradley Mercy Kuat
53 Maurice Hessel US Military Cycling Team
54 Robin Zuend SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
55 Nick Hand SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
DNF Chris Arndt Lakes Area Physical Therapy
56 Jesse Siemen SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
DNF Cale Mcaninch Mercy Kuat
DNF Ross White Credite Velo - Trek Teammate Win: Tim Savre
DNF Maxwell Anderson Lakes Area Physical Therapy
DNF Devin Clark Giant Bicycles Grassroots
DNF Adam Leibovitz BISSELL-ABG-GIANT
DNF Alex Mclaughlin Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
DNF Aaron Beebe BISSELL-ABG-GIANT
DNF B.j. Keane SBR Quantum Racing Teammate Top 5: Grant Erhard
DNF Jeremy Bock The Cyclery & Fitness Center Teammate Top 5: Zach Reed
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 30   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brennan Foster Red Zone Cycling
2 Hayley Diemar TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
3 Conner Bernstein Des Moines Cycle Club
4 Nicholas Biundo The Cannonball-Hub Racing Team
5 Jeremy Roberts ICCC-St. Louis
6 Axel Creed Gateway Harley-Davidson
7 Nicholas Gomes Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
8 Kendra Law New Pioneer Food Co-op
9 Veronica Church TWENTY16 Devo Presented by SHO-AIR Teammate Top 5: Hayley Diemar
10 Courtney Diemar Twenty16 DEVO presented by SHO-AIR Teammate Top 5: Hayley Diemar
11 Christopher Knickmeyer Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
12 Olivia Rademacher Lionhearts Junior Racing
13 Melissa Gomes Mesa Cycles Penrose Park Velo Team
14 Andrew Stafford Unattached
15 Rolen Creed Gateway Harley-Davidson
16 Tyson Murphy SBR Quantum Racing
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Murawski Gateway Cycling Club
2 T David cummings Gateway Cycling Club Teammate Win: Mark Murawski
3 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
4 Karl Stover The Cyclery & Fitness Center
5 Patrick Gribbon Gateway Cycling Club Teammate Win: Mark Murawski
7 Tracy Smith Metro East Cycling
8 Jason Rew Jacomo Racing p/b Alloy Wheel Repai
9 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
11 Eric Finks SBR Quantum Racing
13 Greg Andersen Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Craig Cooper Michelob Ultra - Big Shark Racing T
15 Dennis Koscielski Dogfish/Team Noah
18 Pierre Dimaggio
25 Mike Rickey SBR Quantum Racing
26 David Matheny
27 Brian Smith SBR Quantum Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
6 Gary Dyer The Cyclery & Fitness Center
10 Eric Mcrae Spin City Racing
12 Rick Krepps
DNF Richard Huddleston Michelob Ultra - Big Shark Racing
14 William Franzen
DNF Steven Maas Momentum Racing LLC - MO
16 Christopher Grisvard NJ/NY Colavita Racing Regional Team
DNF Kurt Russell Michelob Ultra - Big Shark Racing Teammate Top 5: Richard Huddleston
17 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
DNF Mark Obermeier Dogfish/Team Noah
19 Juan Ramirez Michelob Ultra - Big Shark Racing T Teammate Top 5: Richard Huddleston
20 Mark Weitzel Team Kaos/CHI Health
21 Mark Jones Spin City Racing Teammate Top 5: Eric Mcrae
22 Greg Olsen Michelob Ultra - Big Shark Racing Teammate Top 5: Richard Huddleston
23 Thomas Hawley Team Evansville Music Academy
24 Scott Shaw The Cyclery & Fitness Center Teammate Win: Gary Dyer
28 Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
29 Darren Sherkat Team Mack Racing Assn
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Meeth PSIMET Racing
2 Bethany Sodergren ISCorp
3 Christine Thornburg PSIMET Racing Teammate Win: Lauren Meeth
4 Katie Bockserman Velo Force
5 Courtney O'neill xXx Racing
6 Sue Wellinghoff xXx Racing
7 Dana Pavisich PSIMET Racing Teammate Win: Lauren Meeth
8 Kim Cory Queen City Wheels
9 Amy Brooksher Balanced: Bike Fitting & Coachi
10 Heather Thomason Balanced: Bike Fitting & Coachi
11 Kelly Patty Velo Force Teammate Top 5: Katie Bockserman
12 Stacy Bragg Velo Force Teammate Top 5: Katie Bockserman
13 Elizabeth Vermann Velo Force Teammate Top 5: Katie Bockserman
14 Lisa Glad Velo Force Teammate Top 5: Katie Bockserman
15 Hayley Diemar TWENTY16 Devo presented by SHO-AIR
16 Trisha Mccullough xXx Racing Teammate Top 5: Courtney O'neill
17 Judy Slosar GP Velotek
18 Niki Nation PSIMET Racing Teammate Win: Lauren Meeth
19 Renee Ehrlich Balanced: Bike Fitting & Coachi
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascul
2 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
3 Alijah Beatty University of Iowa Heart and Vascul Teammate Win: Vanessa Curtis
4 Sarah Szefi PSIMET Racing
5 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf Cycling Team
6 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team
7 Katie Bockserman Velo Force
8 Whitney Burdzilauskas First Internet Bank Cycling Team
9 Lynne Anderson Velo Force
10 Bette Chesser Team Mack Racing Assoc. LTD
11 Anina Blankenship Balanced: Bike Fitting & Coachi
12 Amy Strahan Michelob Ultra - Big Shark Racing T
13 Raylyn Nuss
14 Lauryn Humphrey Balanced: Bike Fitting & Coachi
15 Sally Landham Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Marda Kaiser rehnelt
16 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Marda Kaiser rehnelt
17 Laura Whittle Velo Force
18 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul Teammate Win: Vanessa Curtis
19 Mary Haizlip Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Marda Kaiser rehnelt
DNF Stacy Bragg Velo Force
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 5