Log In
RED KITE OMNIUM EVENT #6 - RED KITE CRITERIUM (MAY) • May 10 2015
Clear, 66 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
2 Sam Benedict Muscle Milk/Specialized
3 Jonathan Christensen Limitless Cycling
4 Dean Pogni Muscle Milk/Specialized
5 Zachary Gottesman Mellow Motors
6 David Mesa
7 Fergus Tanaka Amain.com Cycling Team
8 Chris Fortuna ZOCA p/b Halo Sports
9 Marc Marino SquadraSF p/b Terun
10 Travis Lee Michael David Winery Cycling Team
11 Chris Cain CyclesFANATICRacing.com
12 Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
13 Sou Saechao Sacramento Golden Wheelmen
14 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller
15 Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com
16 Nicholas Jerabek SquadraSF p/b Terun
17 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
18 Chaz Turmon INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
19 Jonathan Barbus SquadraSF p/b Terun
20 Josue Acosta
21 Hanna Muegge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
22 Mark Manning SquadraSF p/b Terun
23 Al Jerrold soriano TB143
24 Sunil Jagadish Muscle Milk/Specialized Teammate Top 5: Sam Benedict
25 Joseph Griffith Rio Strada Racing
26 Steven Fuller Full Circle Cycling
27 Erik Camacho ZOCA p/b Halo Sports
28 Nick Schaffner Herbalife p/b MarcPro-Strava
29 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
30 Jaffa Prince CoreTechs Elite
31 Tyler Marchesano Sacramento Golden Wheelmen
32 Zachary Scott TB143
33 Jimmy Pham Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
34 Frank Yang Metromint Cycling p/b The Freewheel
35 Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized Teammate Top 5: Sam Benedict
36 Jacob Okamoto
DNF Dustin Diede Team Velo Wrench
DNF Kalani Hines
DNF Dave Keefe SunPower Racing
DNF Maciej Wojciechowski Dolce Vita Freewheel
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
Finishers: Cat 2: 23   Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Fuller Full Circle Cycling
2 Edward Kronfli Velo Pasadena Team
3 Frank Yang Metromint Cycling p/b The Freewheel
4 Josue Acosta
5 Tyler Marchesano Sacramento Golden Wheelmen
6 Joseph Griffith Rio Strada Racing
7 Travis Lee Michael David Winery Cycling Team
8 Maciej Wojciechowski Dolce Vita Freewheel
9 Al Jerrold soriano TB143
10 Jimmy Pham Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
11 Paul Ngo
12 Sou Saechao Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Tyler Marchesano
13 Nicholas Jerabek SquadraSF p/b Terun
14 Alvaro Mosquera Team BP/Sierra Nevada/Reliable
15 Jeromy Lee Limitless Cycling
16 Juan Lopez SquadraSF p/b Terun
17 Justin Poulson SJBC
18 Alexander Yermolovich
19 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC powered by Chipot
20 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
21 Matt Sawchuk Dolce Vita Freewheel
22 Paul Mitchell Rio Strada Racing
23 Aaron Mcdevitt ZOCA p/b Halo Sports
24 Jordan Miller Team BP/Sierra Nevada/Reliable
25 Eric Hardrath
26 Zachary Scott TB143
27 Johnny Sisomphone Lost Dog Cycling
28 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot
29 Brian Shuman SJBC
DNF Bahati Worley Bahati Foundation/WinTeam Racing
DNF Ronald Johnson Rio Strada Racing
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yuriy Platoshyn ZOCA p/b Halo Sports
2 Jake Taylor Davis Bike Club Race Team
3 Chris Levins Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Conan Wen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
5 Alexander Yermolovich
6 Isaiah Chass Team Swift
7 Jordan Miller Team BP/Sierra Nevada/Reliable
8 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Chris Levins
9 Justin Poulson SJBC
10 Nicholas Cabales SJBC
11 Johnny Sisomphone Lost Dog Cycling
12 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
13 Brendan Glueck Team Oakland Cycling
14 Michael Rodriquez Funsport Bikes Cycling Team
15 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Top 5: Conan Wen
16 Pedro Romero ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Yuriy Platoshyn
17 Robert Cortes Funsport Bikes Cycling Team
18 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team
19 John Tsamasfyros CoreTechs Cycling TwT
20 Anton Vynogradenko ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Yuriy Platoshyn
21 Juan G. ramirez
22 Juan Rosas
23 Eric Hardrath
24 Will Wright SJBC
25 Brian Shuman SJBC
26 Matt Sawchuk Dolce Vita Freewheel
27 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
28 Chris Sontag ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Yuriy Platoshyn
29 Daniel Karpelevitch Team Fremont/FFBC powered by Chipot Teammate Top 5: Conan Wen
30 Ben Aldern ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Yuriy Platoshyn
31 Jeromy Lee Limitless Cycling
32 Saul Loyola
Finishers: Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
2 Alexi Gabuyo
3 Jungho Kim
4 Carlos Acosta SJBC
5 Brian Padgett Colavita Racing
6 Jerrold Alcantara PSIMET Racing
7 Peter Virth
8 Michael Rodriquez Funsport Bikes Cycling Team
9 Ryan Chen
10 Luigi Petrone ZOCA p/b Halo Sports
11 Sean Lam Team Fremont/FFBC powered by Chipot
12 Justin Abarabar
13 Truman Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
14 Martin Genova???
15 Zachary Seeley
16 Martin Zarate
17 Jung Pham
18 Brian Nguyen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mikul SquadraSF p/b Terun
2 Randy Bramblett CoreTechs Elite
3 Jeff Linder SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Matt Mikul
4 Giuseppe Errico SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Matt Mikul
5 Nick Baird INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
6 Dean Pogni Muscle Milk/Specialized
7 Logan Loader dope UCI CT: Amore e Vita - Selle SMP
8 Cesar Correa Dolce Vita Freewheel
9 Josh Ruiz SoCalCycling.com
10 Chaz Turmon INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof Teammate Top 5: Nick Baird
11 Brandon Borth TEAM CLIF BAR Cycling
12 Nathanael Christensen CoreTechs Elite Teammate Top 5: Randy Bramblett
13 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
14 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
15 Jonathan Barbus SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Matt Mikul
16 Jacob Okamoto
17 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com
18 Todd Gosselaar
19 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
20 Mark Manning SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Matt Mikul
21 Chris Evans SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Matt Mikul
22 Marc Marino SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Matt Mikul
23 Robert Schell CoreTechs Elite Teammate Top 5: Randy Bramblett
24 Tyler Pearce INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof Teammate Top 5: Nick Baird
25 Connor Spencer CoreTechs Elite Teammate Top 5: Randy Bramblett
26 David Mesa
27 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
28 Sunil Jagadish Muscle Milk/Specialized
29 Fergus Tanaka Amain.com Cycling Team
30 Jonathan Christensen Limitless Cycling
31 Jaffa Prince CoreTechs Elite Teammate Top 5: Randy Bramblett
DNF Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team
DNF Nick Schaffner Herbalife p/b MarcPro-Strava
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Niiro ZOCA p/b Halo Sports
2 Michael O'rourke Chronos Racing p/b Easton Cycling
3 Norman Zellers LangeTwins Winery Racing Team
4 Dustin Diede Team Velo Wrench
5 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
6 Erik Camacho ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Mark Niiro
7 Chris Cain CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
8 John Schiefer SquadraSF p/b Terun
9 Lucas Paz LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Norman Zellers
10 Chris Evans SquadraSF p/b Terun
11 Chris Fortuna ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Mark Niiro
12 Francisco Padilla CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
13 Benjamin Albracht ArtsCyclery.com/Schnur Racing
14 Dennis Hopp ZOCA p/b Halo Sports Teammate Win: Mark Niiro
15 Kalani Hines
16 Jeremy Loader CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
17 Hussein Saffouri LangeTwins Winery Racing Team Teammate Top 5: Norman Zellers
18 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
19 Gregory Spanier Team Stand
20 Hanna Muegge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
21 Patrick Stanko Team Stand
22 Samuel Worthington Team Stand
23 David Puglia CoreTechs Cycling TwT
24 Sean Smith CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
25 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
26 B Thomas rice CoreTechs Cycling TwT
27 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
28 Jeremy Anson CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
29 Mark Fleishman CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
30 Ed Moon
DNF Shin Umeda SunPower Racing
DNF Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized
DNF Dave Keefe SunPower Racing
DNF Stephen Langone Audi
DNF Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
DNF Rick Graves Team Stand
DNF Nate Smith Team Stand
DNF Alvaro Mosquera Team BP/Sierra Nevada/Reliable
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 23   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adamvanminh Martin Cushman & Wakefield Racing
2 Samuel Worthington Team Stand
3 Alvaro Mosquera Team BP/Sierra Nevada/Reliable
4 Andrew Heinemann AUDI RENO- TAHOE CYCLING
5 Martin Szwarc Team BP/Sierra Nevada/Reliable
6 Marc Gomes Velo Club Monterey Racing
7 Sean Williams East Bay Velo Club
8 John Blasquez Castro Valley Cycling Club
9 Scott Sommerfeld BRECycling
10 Paul Mitchell Rio Strada Racing
11 Phillip Burt Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 John Simmons Team City Racing
13 Michael Boehme Colavita Racing
14 Robbie Robertson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
15 Juan Lopez SquadraSF p/b Terun
16 Alex Jonas Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Chirag Asaravala Team Stand Teammate Top 5: Samuel Worthington
18 Bahati Worley Bahati Foundation/WinTeam Racing
19 James Ji Cicada Racing Inc. p/b Mark Miller
20 Pedro Romero ZOCA p/b Halo Sports
21 Karl Schilling SJBC
22 Terrence Langeman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
23 Brendan Glueck Team Oakland Cycling
24 Patrick Monroe Divine Electric Norcal
25 Jacob Jordan
26 Christina Bonnington Metromint Cycling p/b The Freewheel
27 Geoffrey Hutchinson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
28 Juan G. ramirez
29 Mark Dawson Fusion Sport USA
30 Joshua Lopez
31 John Schiefer SquadraSF p/b Terun
32 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
33 Ronald Johnson Rio Strada Racing
DNF Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
DNF John Sevic Los Gatos
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael O'rourke Chronos Racing p/b Easton Cycling
2 Daryl Hemenway Performance Cycle Coaching
3 Michael Holt Bicycle Blue Book Racing
4 David Avila Airgas SAFEWAY Cycling
5 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
6 Keith Defiebre Muscle Milk/Specialized
7 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
8 Jeremy Anson CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
9 Rick Graves Team Stand
10 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
11 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized
12 Ed Moon
13 Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
14 Mark Fleishman CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Philip Roberts
15 Steven Aurousseau SJBC
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Gomes Velo Club Monterey Racing
2 Paul Mitchell Rio Strada Racing
3 Dave Garcia Kovarus/Wells Fargo Racing Team
4 Michael Boehme Colavita Racing
5 Steven Aurousseau SJBC
6 Al Dietz Sacramento Golden Wheelmen
7 Ernest Sanchez S2C/Primal
8 Sean Williams East Bay Velo Club
9 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Dave Garcia
10 Andrew Heinemann AUDI RENO- TAHOE CYCLING
11 Adamvanminh Martin Cushman & Wakefield Racing
12 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Scott Sommerfeld BRECycling
14 John Blasquez Castro Valley Cycling Club
15 Alan Nevin Funsport Bikes Cycling Team
16 John Simmons Team City Racing
17 Daniel Turner Morgan Stanley Cycling Team
18 Michael Wilkins Funsport Bikes Cycling Team
19 James Ruffin Funsport Bikes Cycling Team
20 Phillip Burt Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Scott Lemke Eden Bicycles Racing Club
22 Gary Paden VSRT/Livermore Toyota Scion
23 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
24 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
25 Shawn Padgett Colavita Racing Teammate Top 5: Michael Boehme
26 Erich Shofstall VSRT/Livermore Toyota Scion
27 Kelli Badillo
28 Scott Hayes ZOCA p/b Halo Sports
29 Jeffrey Kato
30 Nick Steel Serious Cycling
31 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized
DNF John Sevic Los Gatos
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 B Thomas rice CoreTechs Cycling TwT
2 Jonathan Laine 3 Ft. - It's The Law
3 Shin Umeda SunPower Racing
4 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Dean Abt Team Oakland Cycling
6 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 David Puglia CoreTechs Cycling TwT Teammate Win: B Thomas rice
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Nate Smith Team Stand
3 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bill Brissman
4 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen
5 Jeffrey Patterson Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bill Brissman
6 Cliff Jew Audi
7 Timothy O'hara Team Fremont/FFBC powered by Chipot
8 Terrence Langeman Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bill Brissman
9 Chuck Spiteri Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Win: Bill Brissman
10 Bruce Coffey San Jose Bicycle Club
11 L Allen shaw Funsport Bikes Cycling Team
DNF Frederick Proudman Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorna Fortuna Muscle Milk/Specialized
2 Kimberly Sudbrink Pacific Crush Racing
3 Nitzel Hagan Metromint Cycling p/b The Freewheel
4 Winnie Brehmer Team TIBCO II
5 Lisa Hulse Chico Masters Cycling Team
6 Stephanie Kaplan Century Road Club Assoc
7 Anna Stewart Funsport Bikes Cycling Team
8 Sandra King Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Nitzel Hagan
9 Sara Liebert Early Bird Women's Racing
10 Allie Bollella Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Nitzel Hagan
11 Nia Ransom
12 Rachelle Ortega Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Nitzel Hagan
13 Meghan Fells Michael David Winery Cycling Team
14 Donna Keith Team TIBCO II Teammate Top 5: Winnie Brehmer
15 Megan Brinkmeyer Team City Racing
16 Jan Mock Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Kimberly Sudbrink
17 Katie Truong Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Elizabeth maroon ACADEMY
2 Sara Liebert Early Bird Women's Racing
3 Tanya Grossman Los Gatos
4 Christina Bonnington Metromint Cycling p/b The Freewheel
5 Hanna Muegge Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
6 Danielle Spires ZOCA p/b Halo Sports
7 Kimberly Fong
8 Kelli Badillo
9 Aliya Traficante
10 Stephanie Kaplan Century Road Club Assoc
11 Sandra King Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Christina Bonnington
12 Rachelle Ortega Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Christina Bonnington
13 Kerry Stivaletti Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Christina Bonnington
14 Nitzel Hagan Metromint Cycling p/b The Freewheel Teammate Top 5: Christina Bonnington
15 Rita Szeto Team Oakland Cycling
16 Lorna Fortuna Muscle Milk/Specialized
17 Lisa Hulse Chico Masters Cycling Team
18 Jeanette Haggas Threshold Sports p/b Leadout Endura
19 Holly Roberts JAKROO Racing Team
DNF Kimberly Sudbrink Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 10